• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Práca počas rodičovskej dovolenky. Môže byť malá u mojej mamy?

7. apríla 2009 
ahoj prosim vas viete mi poradit ohladom prace a RD?
chacem sa spytat ako to teraz funguje ja sa chcem vratit do prace ked bude mat dcerka 1,5roka. musim niekde nahlasit ze idem do roboty? ja chcem totiz dalej poberat aj rodicovsky prispevok. ak ho chcem kde mozem dat malu moze byt u mojej mamy? mam v tom troska hokej a ked som sa pytala na urade tak tiez v tom este nemali uplne jasno . niekto tvrdi ze mozem ju dat k mame a iny ze nie. dakujem za rady
3. mar 2009 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ciska, pokial Ti rodič.prispevok schvali este v r.2008 - co pri veku malej myslim,ze ano, tak ides podla stareho zakona, ze môzes aj robit aj brat rodic.prispevok a opatr.ti môze malu aj mama :wink: a o prispevok neprides
4. mar 2009 o 07:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ano anib má pravdu tiež sa chystám do práce ,nieže by som veľmi po tom túžila ale ked musíš tak musíš. Na socialke mi povedali že možem robiť kolko chcem a za kolko chcem že to neni ohraničené ako voľakedy a RD mi ostane . Do osmich dní doneseš prefotenú zmluvu a podpíšeš čestné vyhlásenie že bude o dieťa ostarané a že ho nedáš do jaslí alebo školky. A možeš veselo zdvíhať pracovnú morálku :sunglasses:
4. mar 2009 o 08:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
dakujem kocky ste ma potesili.
4. mar 2009 o 11:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aj ja mám otázočku - už som z toho jeleň:
Som na RD od 09/2007, je mi jasné, že čo sa týka toho rodičovského a práce, tak idem podľa starého zákona. Ale ja chcem dať malú do súkromných jasiel a zamestnať sa na dohodu alebo na brigádu, pričom v mojom trvalom zametnaní som stále vedená na RD. Je toto možné?
4. mar 2009 o 12:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
chcem si privyrobiť, pričom v zamestnaní by som musela robiť na smeny a to ešte nechcem
4. mar 2009 o 12:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte...aj ja mam otazocku...kamoska je na RD a rozhodla sa nastupit do prace, v predchadzajucom zamestani rozviazala prac. pomer dohodu k 28.2, od marca mala nastupit do noveho zamestania ale nastup sa posunul az na april...cize mesiac bude "nezamestnana" ... kedze je na rodicovskej dovolenke, tvrdili jej, ze to nevadi a nemusi nikde nic hlasit...je to pravda?

martinaema...ak davas dieta do sukr. jasli, ktore nie su dotovane statom, tusim by ti rodicovsky mal ostat... :slight_smile:
4. mar 2009 o 12:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to viem, mne ide o to, či nevadí že som v TPP, kde som vedená na RD, ale popritom robím ešte niekde inde.
4. mar 2009 o 14:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
martinaema,
to, že robíš popri TPP u iného zamestnávatela na dohodu samo osebe nevadí, a je to možné. No v takom prípade podla starého zákona myslím že nejde o zárobkovú činnosť (no v tomto sa názory v UPSVaR rôznia, no to je postatné).

Ak teda dohodu z hladiska zákona o RP účinného do 31.12.08 nepovažovali za zárobkovú činnosť, tak dieťa nemôžeš dať do súkromných jaslí, lebo by si nesplnila podmienku riadnej starostlivosti.

Ak dohodu považujú za zárobkovú činnosť, tak počas zárobkovej činnosti sa môže o dieťa starať aj právnická osoba, ak nie je dotovaná štátom, je to OK.

Ak by si robila na PP, tak určite ide o zárobkovú činnosť, tak by dieťa predpokladám mohlo chodiť aj do súkr.jasiel (aspon tak to bolo možné pred 1.1.09).

Preto je dôležité zistiť, čo som písala vyššie. Lebo toto nikde v zákone o RP nie je definované. Mamičky tuto na koníkovy tvrdili už oba varianty.
4. mar 2009 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
diky gapa, tak pojdem na upsvar - hádam oni budú vedieť niečo bližšie /ako to bolo myslené/
4. mar 2009 o 20:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mám trvalý pracovný pomer a t.č som na R.D dcéra sa narodila v 2007 chcela by som pracovat doma na živnost a zaujímalo by ma či neprídem o rodičovský príspevok
5. mar 2009 o 16:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, mne nevies poradit? ma ist kamoska niekam nahlasit, ze ma mesiac "pauzu"... (vid prispevok z 4.marca) dakujem :slight_smile:
10. mar 2009 o 13:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
neviete mi poradiť ako má vyzerať žiadosť (oznámenie?) , ked chcem nastúpiť do zamestnania? RD mám do 03/10, ale chcem nastúpiť skôr.
11. mar 2009 o 17:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja som išla len za zástupkyňou a oznámila jej , že by som chcela nastúpiť, či by to bolo možné, ja som učiteľka a o to to bolo horšie, že som chcela nastúpiť v priebehu šk.roku a musela kolegyniam trochu pomeniť úväzky, trochu rozvrh, no nakoniec sa všetko podarilo. Ja som chcela nastúpiť od februára, no nakoniec som ešte nastúpila o dva mesiace skôr, zastúpiť na pár hodín v týždni kolegyňu, kt.musela odísť a od februára som išla na plný úväzok. :slight_smile:
11. mar 2009 o 17:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yesno,
ešte dotaz. Dieťa chodí do škôlky/jaslí? Ak áno na kolko hodín.t.j. nemala prerušenie dochádzky v období 3/09 (písomne) A jej PP skončil presne 28.2. a nový začal 1.4.09? (to sa pýtam z dôvodu nároku na rodič.príspevok a od toho záleží aj zdrav. poistenie)
11. mar 2009 o 23:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
martinaema,

možno niečo také, že žiadam o ukončenie čerpania RD dnom xx.xx.xx a nástup do práce od ...
11. mar 2009 o 23:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa...kamoska necha dcerku s opatrovatelkou...ona sa rozhodla pocas RD rozviazat PP so svojim povodnym zamestnavatelom dohodu k 28.2 s tym, ze hned mala mat novu pracovnu zmluvu u noveho zamestnavatela od 1.3...ale zmenilo sa to a teraz ma zmluvu az od 1.4 ... dakujem
12. mar 2009 o 16:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yesno,
ak kamarátka ukončila PP počas čerpania rodič.dovolenky, od 1.3.do 31.3.09 sa nadalej starala osobne o dieťa a od 1.4.09 nastúpi do novej práce.

Predpokladám, že si sama dávala prihlášku na soc.poistnovnu, aby bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a začala poberať rodič.príspevok ešte pred 1.1.09.

V takom prípade dôchodkovo poistená štátom môže byť do 31.3.09, do 8.4.09 musí podať odhlášku, ak začne pracovať na PP od 1.4.09.
Na zdrav.poistovnu predpokladám treba doniesť doklad o poberaní rodič.príspevku za obdobie toho 3/09 (alebo možno bude stačiť čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti + rod.list dieťaťa alebo jeho zdrav.kartička, ak je v tej istej ZP). No to si najlepšie zisti vo svojej pobočke ZP.

Rodič.príspevok by mala poberať predpokladám dalej (ak si začala pred 1.1.09). Určite však musí oznámiť na UPSVaR, že začala vykonávať zárobkovú činnosť a kto sa o dieťa bude starať.
12. mar 2009 o 17:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa...dakujem, si zlata :dizzy_face: ...v podstate som si to myslela, ze staci, ak len nahlasi na UPSVaR ze od 1.4 nastupuje a ze dieta nedava do statneho zariadenia...este raz dakujem :wink:
13. mar 2009 o 14:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte. Chcela by som sa spytat:
Som na RD a zacala som pracovat na dohodu. Kde a co musim ponahlasovat, aby bolo vsetko OK? Volala som do zdravotnej poistovne a tam ich toto nezaujima. Prenich je smerodajne, ze ostavam poistencom statu. A kam dalaj? Musim to nahlasit na ÚPSVaR, a aj na Socialnu poistovnu?
Dakujem.
7. apr 2009 o 13:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
miriamka,
na soc.poistovnu nemusíš nič. Na UPSVaR veru neviem. Skús si tam zavolať, či treba niečo oznamovať.

Lebo práca na dohodu sa nepovažuje za zárobkovú činnosť podla zákona o RP. Ale počas práce na dohodu sa musí o dieťa starať bud sama alebo napr. niekto z rodiny t.j. nikto komu by si platila napr. na živnosť. A to neviem, či netreba podpisovať. Ale možno netreba. No zisti si priamo u vás, lebo nemusí to byť jednotné.
7. apr 2009 o 13:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Akurat som to doobvolavala.....
Tak ako pises gapa...na socialku nic a na UPSVaR tiez nemusim, kedze idem podla stareho zakona a deti nemam v skolke, nemusim doniest ani nahlasit nic, lebo dohoda sa nepovazuje za zarobkovu cinnost. Nahlasit musim az ked pojdu deti do skolky. :sunglasses: ...aj tak dik....lebo uz ma v tom clovek gulaaaas...
7. apr 2009 o 13:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok