Práceneschopnosť počas rodičovskej dovolenky

klea231
18. júl 2016

Ahojte☺som na rodicovskej dovolenke a predtym som pracovala.mozem ist na PN?mam na to narok alebo musim splnit nejaku podmienku?

siska53
18. júl 2016

Tak to si rada precitam.odpovede.. V zivote mi nenapadlo ist na PN pocas rodicovskej,vsak som PN -som doma s dietatom,nechodim do prace. Ked sa ma pytali,ci potrebujem PNku,lekarom som povedala,ze som na materskej/rodicovskej. Nikto mi nepovedal,ze ale mam narok na nemocensku.. Fakt som zvedava na odpovede od kompetentnych...

klea231
autor
18. júl 2016

Viem ze pocas materskej nemozes ist na PN..ale ked si ba rodicovskom tak vraj ano

dzina007
18. júl 2016

@klea231 kamaratka bola na PN pocas rodicovskej. Ale bola zaroven pracujuca osoba. Takze takto to ide ked pracujes a stale este poberas aj rodicak tak mozes ist na PN. Ale ked si len na rodicaku a nepracujes tak neviem. Lebo napriklad u nas vo firme som vedena ako mimoevidencna. Ze sice som zamestnanec ale kym som na MD a RD tak som vedena mimo evidenciu. A prvych 10 dni preplaca PN zamestnavatel tak to by isto nepreplacal.

draik
18. júl 2016

Ak ste na RD, tak nemocenské z dôvodu PN čerpať nemôžte, ibaže by ste na PN nastúpili do 7 dní skončenia MD, ak by ste boli napríklad zamestnaná.

klea231
autor
18. júl 2016

A kolko dni musim byt zamestnana aby som mala narok na pn?

lulu2014
18. júl 2016

Čo viem ...dá sa ísť na PN do 7 dní od ukončenia MD.
Ale počas RD nie lebo nie sme nemocensky poistené..takže nie je nárok na nemocenské dávky. Jedine ak niekto aj pracuje a pobera RP. Alebo ak bol niekto pripoistený či niečo také. Aspoň takto nejak to bolo ... ale sama som zvedavá aké rady pribudnú. 😉 aj ja si počkám na kompetentné odpovede.... 😉

susanne6
18. júl 2016

ja som počas oboch RD marodovala a to dlhodobo, vtedy som ešte mala dobrovoľné poistenie....a samozrejme, oplatilo sa. Vtedy mi to bolo vysvetlené tak, že počas MD nemôžem marodovať, lebo PN a MD vypláca obé soc. poisťovňa a dve platby súbežne ísť nemôžu. Ale keď si už na RD, to platí urad práce (myslím), tak môžeš aj marodovať, lebo marodka je platená zo sociálky. No ako je to teraz, či nie sú nejaké iné podmienky, tak to neviem... Snáď ti to pomôže....navrhujem si zavolať na sociálnu poisťovňu( ideálne pod cudzím vymysleným menom) a opýtať sa,že si na RD a potrebuješ ísť na operáciu napr a následne PN, akože koli posťovni a tak a či je to možne. Oni ti odpovedia 😉

klea231
autor
18. júl 2016

Sussane..nie zly napad🙂ale aj tak ma zaujima ako to je kebtze nastupim do prace..kolko by mi trebalo odpracovat aby som mohla pn

marcelatje
19. júl 2016

Nerozumiem ako moze byt niekto prace neschopny ked nepracuje....... 😲

dzina007
19. júl 2016

@klea231 len nech to na zaciatok spravne pochopim. Zatial si na RD ale nezamestnana? Ak je to tak na PN narok nemas.
ides nastupit do prace. Nastupujes len preto aby si mohla ist na PN alebo ta to zaujima z dlhodobeho hladiska?

klea231
autor
19. júl 2016

Mam.zamestnavatela len som zatial este nenastupila do prace...som na RD.a PN ma zaujima ze ked nastupim ci su tam nejake podmienky ktore musim splnit aby som mohla dostat nemocenske

majusqa77
19. júl 2016

@klea231 v prvom rade si treba uvedomit, ze ked nastupis do prace, prestavas mas statut chranenej osoby a mozes dostat vypoved. co by som sa ani zamestnavatelovi necudovala, ked sa hned po nastupe hodis na PNku... ..ale inak sa mi zda, ze staci 1 den prace/dovolenky aby sa obnovilo poistenie

klea231
autor
19. júl 2016

No ano...ale ked ma niekto zdrav.problemy ..rodic.prispevok 200eur...a kebyze nenastupim do prace tak nemam narok na PN....vtedy clovek rozmysla vselijako...kedze stat na nas kasle musime sa zariadit ako vieme

moni244
19. júl 2016

@klea231 cakalo som, kedy niekto vytiahne, ze stat sa nestara, dlho to netrvalo, len si uvedom, ze ked nastupis do prace, hned sa hodis na PN, tak mozes zamestnavatela akurat tak nastvat a po skonceni PN ta bude cakat vypoved
A potom sa cudujte, ze zamestnavatelia nechcu zamestnavat matky

klea231
autor
19. júl 2016

To ze mozem dostat vypoved viem...tak jasne ze s takym rizikom ratam...lenze ked nemas s kym nechat babatko doma...mas 200eur a zdeavot. Problemy tak nebudem kvoli ochrannej lehote sediet doma za 200eur ak mozem byt PN.a nemusim byt ani PN a zamestnavatel ma moze vyhodit aj beztoho ak sa veatim do prace.

lilke
19. júl 2016

@klea231 ked budes PN, uz budes mat s kym nechat babo? pri PN nemozes ist von, vychadzky su pri minime diagnoz. dieta bude cely den doma? nikdy nic nenakupujes? a kontroly sa nebojis? chodia aj cez vikend. znameho nasla kontrola pocas PN v dome v garazi, obrovske problemy.

klea231
autor
19. júl 2016

Lilke.....Pri PN mozes mat vychadzky a neviem o tom zeby s tym bol velky problem.vzdy sa da dohodnut.a ked nebudem mat diagnozu priputana na lozko tak nechapem preco by sa mi mal o malu niekto ini starat....a lilke...viac sa k tvojim otazkam nebudem vyjadrovat...lebo kto chce hlsda sposoby a kto nechce jlada fovody preco sa to neda...nie som prva ani posledna mamicka ktora by tak spravila...ptecitak si komentar vyssie od susanne a potom tu davaj take komenty...podla teba je asi nic nemozne...a posobis na mna negativne..hroza

moni244
19. júl 2016

@klea231 pri PN neobmedzene vychadzky? Vtipna, max.hodina doobeda, hodina poobede, fakt vyhra, drzat dieta doma zavrete

majusqa77
19. júl 2016

@moni244 o 2 mesiace tu bude tema - lekarka mi nechce dat neobmedzene vychadzky - mam ju vymenit? 🙂))

stanulienkat
19. júl 2016

@klea231 nehnevaj sa, hovoris, ze stat sa nestara. Tebe sa zda malo , ze mozes byt 3!!!!!! roky doma s dietatom????? Vo zvysku sveta sa o tom len sniva matkam. A nikto sa nestara, ze polrocne dieta nemaju kam dat. Tiez sa necudujem, ze mechcu zamestnavat matky s malymi detmi. Na dieta sa treba pripravit pred splodenim-aj financne.

moni244
19. júl 2016

@majusqa77 bude mat dalsi dovod nadavat na inych, teraz je to stat, o chvilu lekar, potom zamestnavatel, ze ju vyhodil a podobne

klea231
autor
19. júl 2016

Mamicky..
Ja som nepisala ze vychadzky su neobmedzene...treba lepsie citat....🙂a ani som nevravela ze chcem byt dlhodobo PN....a ked su vychadzky 4hodiny do dna tak si nemyslim ze dieta bude trpiet.a byvam v dome takze....riesite tu ako keby ste mi vy mali dat peniaze zo svojich...nechapem a uz vobec ze niektora z vas napise ze 200eur pocas 3rokov je vyhra.ta co to pisala asi nema sajnu co kolki stoji v obchode pre babatka.a to ze uvazujem nad pn neznamena ze nemam peniaze....🙂niektore sa zamyslite co pisete🙂)

klea231
autor
19. júl 2016

Budem sa opakovat...precitajte si komentar od susanne hore....ona urcite netyrala deti ze bola PN a urcite sa o ne postarala....mne staci vediet ze sa to da....🙂ostatne negativne premudrele odkazy ma nezaujimaju🙂

klea231
autor
19. júl 2016

Moni244-vychadzky nemusia byt len hodinu maximalne...zisti si a potkm pis🙂)ja som pocas tehotenstva marodovala tak viem ako to je s vychadzkami

moni244
19. júl 2016

@klea231 ine vychadzku si pocas tehotensta a ine pocas choroby, ale ak vidim, ty mas prax v marodovani a nepracovani

klea231
autor
19. júl 2016

Moja zdravot.karta je tensia ako ty🙂)mudra premudra....ty radsej ludom nerad lebo by to pri tebe po psychickej stranke nezvladli🙂)nie povzbudit ale deptat ludi...vidim ze si super clovek 🙂)

klea231
autor
19. júl 2016

A moni....ja nemusim byt na marodke aby som vedela ako to je s PN a vychadzkami...mam znamych od ktorych mam urcite info....a nemusis hned urazat...bozeeee

vhlave
19. júl 2016

Ja neviem ci sa Ti vobec oplati ist na PN....bude sa ti pravdepodobne ratat z minima...tak ani tych 200€ mat nebudes....teda ak ti ide o tie €

klea231
autor
19. júl 2016

Nebude sa mi ratat z minima....🙂

tezuzy
19. júl 2016

@klea231 Podľa platnej legislatívy: z nemocenského poistenia máš nárok na PN, alebo MD alebo OČR. V prípade ukončenia tohto poistenia (keď ukončíš pracovný pomer) môžeš si do 7 dní (ochranná doba) uplatniť nárok na jednu z týchto dávok. Takže ak máš stále platnú zmluvu nevidím v tom problém...tak ako písala susanne6 vyššie, že tieto dávky sú vyplácané rôznymi inštitúciami a nie sú na sebe závislé. Rodičák dostáva každý do 3 veku života dieťaťa (ak nemá vážnu diagnózu vtedy je to myslím do 6 rokov) a takisto ti nezoberú rodičák keď začneš pracovať napríklad po 6 mesiacoch od pôrodu...
Ak si už ukončila pracovný pomer, musela by si sa zamestnať na 90 dní a tak by si následne mala nárok na PN...z tohto nového pracovného pomeru...
Ako je OK uspokojiť sa s 200 eurovým rodičákom a čo koho do toho, keď chceš vedieť ako si prilepšiť...nič v zlom ostatné mamičky, ale to by ste mali vidieť ako si niektoré naše "spoluobčianky" vyberajú iné dávky a čo všetko sú ochotné pre to robiť!!!! (kto chce pochopí)