Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pracovná zmluva v Rakúsku a otehotnenie

luxinkoster
17. okt 2015

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Tak ze moja ozatka, je tu Vela opatrovateliek, cize v tejto sfere dozvediet sa co robit je jednoduche. Ale zienky, ktore pracujete v Rakusku na PRACOVNU ZMLUVU a ZAMESTNAVATEL za Vas v Rakusku plati odvody, ako postupovat v tomto pripade.

luxinkoster
autor
17. okt 2015

NA SLOVENSKU JE TAKYTO ZAKON - Tie co pracujete na Pracovnu zmluvu v Rakusku, alebo inej krajine EU

Ak odpracujete v krajine EU- alebo na SR za poslednych 270 dni to je cca 8 kalendarnach mesiacov budete mat matersku podla vysky Vasho platu. Vyrataju Vam ju podla Vami dodanych dokumentacii.
Ak mate plat v Rakusku netto 1500 € vyjde vam to 65 % cize krasna Materska.
Treba ale okolo toho Vela papierovaciek, najlepsie je odpracovat 12 kalendarnych mesiacov. 🙂
Ak niekto nieco zistite dajte vediet.

albao
17. okt 2015

V Rakusku mas narok na materske az po odpracovani tam 2 rokov (ak sa to teda nezmenilo v poslednych rokoch). Dovtedy pre teba plati to, co pisala @luxinkoster, cize materska zo Slovenska na pol roka.

guinevre
17. okt 2015

@luxinkoster Z 1500e sa dostava 65%? Sa mi zda predsa, ze je tam nejaky limit, tusim 800e max, ci to zrusili?

nedielka
17. okt 2015

@luxinkoster Nie je to celkom pravda...Ak si pracovala v AT napr.ako casnicka..netto 1300eur..tak na SK Ti nevypocitaju 65% z 1300..ale vezmu PRIEMERNY plat casnicky na SK a z toho Ti budu vyplacat 65%,od 1.1.2016 70% .. Nie je mozne ,aby Ti vyplacali z vysky platu v AT,lebo odvody si platila v AT ,nie na SK..ale v ramci konsolidacie EU Ti odpracovane dni zapocitaju..Ak nastali zmeny,tak ma baby opravte.Ale v r.2014 to tak bolo.

nedielka
17. okt 2015

@guinevre Limit pre matersku v r.2015 je 819eur.Ak mas 1500eur na SK 😉

deniska96
17. okt 2015

@luxinkoster vsetko to zalezi od toho kde pracujes, kde si poistena a ci sa chces vratit na SK alebo ostat v AU

vroni
17. okt 2015

Super, odpovede alebo uplne od veci alebo nie celkom spravne 😀
Takze: ak si poistena v At, mas narok na RAKUSKU matersku (a nie slovensku. Na slovensku by si mala narok, ak by si v case nastupu na matersku uz bola nezamestnana a na Sk), tj. 100% priemerneho platu 8 tyzdnov pred porodom a osem po nom (pripadne 12 po cisarskom alebo dvojickach).
Narok na rakusku matersku mas po troch mesiacoch (a nie po dvoch rokoch, dva roky nie su podmienka na nic) Staci na zdravotnej poistovni nahlasit tehotenstvo, cislo uctu a po narodeni dietata poslat potvrdenie z nemocnice.
Zamestnavatel ma povinnost po materskej ta do dvoch!!!!! rokov dietata znovu prijat (za podmienký, ze ma firma viac nez 20 zamestnancov)

nedielka
17. okt 2015

@vroni Ja som to pochopila tak,ze pracuje kratko v AT a len docasne,..ako som bola ja 🙂 Mas pravdu,len mam pocit,ze narok na materske v AT vznika po odpracovani 6mesiacov.

deniska96
17. okt 2015

@vroni ja som v rakusku zila 3 roky. Pracovala som rok a pol a otehotnela som. S manzelom sme sa vratili na slovensko, ked som bola v druhom mesiaci. Ked som bola u nas na socialke, bolo mi povedane, ze materska mi nepatri, pretoze som nebola na slovensku poistena celych 9 mesiacov a v rakusku som nemala odrobene dost na to, aby som dostsvala matersku.

vroni
18. okt 2015

@nedielka, nie, tri. Celkom urcite to viem, som zamestnavatel 😉
@deniska96, ano, spadas do kategorie nezamestnana a na Sk (situacia v zatvorke), nejde o to, kolko si mala odrobene tu ci tam, ale o posledne "aktivne" poistenie

810
21. okt 2015

Neviete náhodou poberám wochengeld A pred pár dňami sa mi narodilo bábo...Čo je mojou povinnosťou? Poslať niečo zamestnávateľovi? Aké papiere na poisťovňu?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli