Pracujúci otec na materskej

zulazu
9. okt 2018

Prosím Vás súrne o radu, tie čo máte s tým skúsenosť. Manžel si podal žiadosť o materské dávky, ale ked si prišiel k účtovníčke o potvrdenie žiadosti, že je zamestnaný, tak mu účtovníčka povedala, že predsa nemôže byť zamestnaný a poberať materskú. Volala aj do soc.poistovne a vraj jej to aj potvrdila dáka pracovníčka. Máte prosím niektorá reálnu skúsenosť??? Ja som si už odňala rodič.príspevok, manžel má nárok na materskú, je 270dní nemoc.poistení, má aj iné zamestnanie, čiže by čerpal materskú zo starej prac. zmluvy. Len teraz sme mimo, ked tá účtovníčka hento povedala. Ďakujem za odpovede 🙏

veronk
9. okt 2018

@zulazu musia mu v praci zmenit pracovnu zmluvu,alebo nech hodaju na dohodu a tak bude moct aj pracovat aj poberat matersku. lebo materska bude platena z terajsieho soc poistenia a on bude mat novu zmluvu tak moze pracovat dalej.

lubik87
9. okt 2018

- ak je otec SZČO, môže požiadať o materské, za toto obdobie nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne a môže ďalej podnikať

- ak je otec zamestnanec, môže si z existujúceho pracovného pomeru požiadať o materské a so zamestnávateľom uzatvoriť ďalší (na dobu určitú, alebo dohodu) a naďalej pracovať. Zamestnávateľ z nového pracovného pomeru alebo dohody odvádza iba poistné na úrazové poistenie.
@zulazu

zulazu
autor
9. okt 2018

@lubik87 manžel dostal v práci výpoved k 30.09.2018 a od 11.10.2018 má už novú prácu, takže tieto podmienky splňa..Neviete mi ešte náhodou povedať, či je výška mzdy dáko obmedzená?

lavender21
9. okt 2018

@zulazu ale kedy si podal žiadosť o materské, k akému dátumu? Odniesol ju už na sociálnu poisťovňu? Mal si podať počas trvania pracovného pomeru, alebo v ochrannej lehote, tá je 7 dní. Teraz nárok nemá, lebo nemá aktívne nemocenské poistenie. Keď nastúpi 11.10. do novej práce, môže nastúpiť na materskú, ale nemôže pracovať u toho zamestnávateľa na tej istej pozícii.

lubik87
9. okt 2018

@zulazu nie myslím že tam to nieje nijako obmedzené a ohľadom novej zmluvy ..mala by byť uzavretá až po podaní žiadosti .ale s týmto si niesom istá ..my sme ten prvý príklad

lubik87
9. okt 2018

@lavender21 môže pracovať i toho istého

lavender21
9. okt 2018

@lubik87 môže pracovať u toho istého, ale nemôže na tej istej pozícii. To som napísala

lubik87
9. okt 2018

@lavender21 áno prepáč pridalo.sa mi tam "a" na rovnakej pozícii..

xeonela
9. okt 2018

Ked nastupi do novej prace tak by mal mat znova narok, nech ide na socialnu postivnu to vysvetlit a spytat sa este raz

zulazu
autor
9. okt 2018

no my sme dnes boli na soc.poistovni si vypýtať len žiadosť o materské. Zamestnaný je od 10.10.2018 a my dávame do žiadosti, že chce poberať materskú od 11.10.2018, vieme, že musí byť v čase prihlásenia nemocensky poistení alebo v ochrannej lehote...ale ked priniesol do novej práce žiadosť o materské, tak je tú žiadosť potrebné potvrdiť aktuálnym zamestnávatelom a manželovi účtovníčka začala tvrdiť, že ked ide na materskú nemôže PRACOVAT, že musí zostať doma s dieťaťom...začala si to overovať v soc.poistovni po telefone a vraj naozaj nesmie pracovať, ak je na materskej...tak sme teraz zostali zaskočení, pretože kdekolvek v článkoch na nete čítam, že otec na materskej môže pracovať ak má splnené určité náležitosti,..len tá odpoved účtovníčky nás velmi prekvapila, preto som si to tu chcela overit akú majú ludia reálnu skúsenosť

tahomi
9. okt 2018

@zulazu moze pracovat, ale na inu pracovnu zmluvu, nie na tu, z ktorej mu pojde materska

zulazu
autor
9. okt 2018

@tahomi áno, práve preto, že manžel menil prácu nás napadlo, že si môže nárokovať na materskú..

9lf9
9. okt 2018

@zulazu uctovnicka ma pravdu..narok na MD zo starej zmluvy by mal ak by podal ziadost v ochr.lehote 7 dni od skoncenia PP a vtedy by na novu prac.zmluvu mohol normalne robit. Teraz ked date ziadost narok ma ale z novej prac.zmluvy a tym padom nemoze na nu robit

tahomi
9. okt 2018

@zulazu ja rozumiem, ale ste presvihli termin, ochranna lehota je 7 dni, bohuzial

zulazu
autor
9. okt 2018

hmm, potom nechápem lebo všade čítam, že treba mať novú zmluvu, aby sa mohla čerpať materská dovolenka zo starej zmluvy @9lf9

9lf9
9. okt 2018

@zulazu ano do 7 dni ako kym ochranna doba ako uz bolo vyssie pisane..keby ste to spravili do 7 dni od skoncenia starej zmluvy tak je vsetko v poriadku.

zulazu
autor
9. okt 2018

@9lf9 a teraz sa to už nedá dáko ,,dobehnúť"?

9lf9
9. okt 2018

@zulazu spatne nie lebo rozhoduje datum a pečiatke podamia na soc.poistovni a to ti nik spatne neorazi

zulazu
autor
9. okt 2018

@9lf9 ale my sme ešte nič nepodali, my sme si boli len vziať žiadosť, aby sme ju vyplnili

9lf9
9. okt 2018

@zulazu ved prave ze ste nepodali do tych 7 dni

zulazu
autor
9. okt 2018

a teraz ked bude znovu nemocensky poistený, nebude si môcť uplatniť materskú? Zase až po 270 dňoch?

9lf9
9. okt 2018

@zulazu bude si moct uplatnit ale nebude moc pracovat u noveho zamesnavatela kedze z toho pomeru pojde MD

zulazu
autor
9. okt 2018

ak by mu zamestnávateľ dal novú zmluvu na inú pozíciu, tak by mohol poberať matersku a aj pracovať?

maminuska
9. okt 2018

@zulazu ano mohol.

zulazu
autor
10. okt 2018

Ďakujem vám žienky za objasnenie....

coko80
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vilma20
13. nov 2018

Prosim vas, ta nova zmluva u toho isteho zamestnavatela musi mat iba zmenenu poziciu a dobu urcitu? , odpracovane hodiny nemusia byt nejako znizene alebo co?

lavender21
13. nov 2018

@vilma20 rieši sa to v diskusii otec na materskej-zamietnuté prípady. Od minulého mesiaca pristupuje sociálna poisťovňa k žiadosťam individuálne a niektoré zamieta ak otec ostáva pracovať na plný úväzok a teda prevzal dieťa do starostlivosti len fiktívne. Baby podávajú odvolania, ale tuším ešte nie je jasné ako pochodia...

laurika26
11. jan 2019

@zulazu škoda, že to nevyužil zo starého zamestnania, teraz to bude mať náročné, keď nie aj nemožné ...

ivanka89
19. jan 2019

Ja mam otazku, ci si moze otec na materskej zalozit živnosť? Alebo zamietaju aj toto?