Prechod rodičovského príspevku zo staršieho dieťaťa na mladšie

pectore
3. júl 2013

Tak situácia je takato. Dcerka bude mat tri roky po january 2014. Druhé babo by sa mi malo narodit decembri toho roku. Potrebujem si začat veci zistovat skor nakolko ako ste si niektoré isto vsimli od januara 2014 by mal ist rodicovsky prispevok matkam ktore nepracovali na 160 eur.. co je podla mna smiesne a verim ze to neprejde v takom zneni ale ak predsa ..... (pretoze pocas prveho tehotenstva som bola studentka VS takze som nestihla pracovat aby som splnila tuto ich podmienku.) Vo vsetkom je vsak svetielko nadeje nakolko v novom "zakone" je niečo ako prechodne ustanovenie : " Podmienky nároku na rodičovský príspevok a jeho suma sa aj po 31. decembri 2013 posudzujú podľa zákona účinného do 31. decembra 2013, ak
a) nárok na rodičovský príspevok vznikol pred 1. januárom 2014 a trvá aj po 31. decembri 2013 " co by som cca mohla s odretými ušami stihnúť. Samozrejme sa na to budem musiet pripravit aby som mala vsetky potrebne "doklady" pripravené uz dobredu....... zaujma ma tato vec... a to je prechod rodičovského prispevku zo starsieho dietata na mladsie.... musim si ho narokovat co najskor aby bol poziadany pred januarom 2014 (aby bol vyplacany v sume ako doposial) nemozem si dovolit cakat az mi skonci jeden a potom ziadat o druhy pretoze ten by uz bol podla noveho zakona. Mate stým skusenost... ze ste hned po narodeni druheho dietata previedli rodicovsky prispevok na mladsie dieta?... co vsetko ste k tomu potrebovali?? Ako dlho to trvalo?... A este jedna vec..narok na rodicovsky prispevok vznika dnom podania ziadosti? Za vsetky rady dakujem...

zuzi0911
3. júl 2013

Ked sa narodi druhe dietatko a pojdes vybavovat rodny list pridavky atd...tam budes pisat ze rodicovsky presuvas na mladsie dieta....ja som to mala tak isto a kedze sa narodi v decembry tak stihas
..keby ti to spisanie nepovedali tak si ho vyziadaj ze ho chces prelozit na mladsiu....

zuzi0911
3. júl 2013
stafilan
10. júl 2013

ahojte, a toto treba ohlasit na socialke ci na urade prace? ja budem tiez presuvat rodicovsky lebo na matersku nebudem mat narok. a staci teda az po narodeni dietata, netreba skor? ani na socialku dat papiere ohladom materskej i ked nemam na nu narok? dakujem

rokkisu
11. júl 2013

najskor sa ide s papierom od doktora na socialku. to ides vzdy aj ked nemas narok na materske a uz vies, ze budes mat len rodicak na mladsie. socialka posle vyrozumenie, ze matersku nepriznavaju a potom sup na urad prace vybavit rodicak. mozes aj skor, hned jak budes mat vyrozumenie. poberat vsak na mladsie zacnes az ku dnu ked sa narodi, ale ked sa to bude prelinat, tak ti to je jedno, daju ti len jeden rodicak. takze vzdy sa zacina u socialky.

stafilan
11. júl 2013

dakujem 🙂

stafilan
9. aug 2013

@zuzi0911 ja som bola dnes na urade popytat sa ako to bude, a pani mi bez vahania povedala, ze dopoberam ten co beriem teraz a potom si poziadam o novy, . na to som sa jej spytala, ze mam informacie ze sa to presuva na mladsie dieta, aj z dovodu zmien co sa chystaju je to tak lepsie. no bola som nemilo prekvapena, ako to takto len povedia anedaju vam moznost, hoci druha moznost existuje. takze mi bolo povedane ze ak to chcem presunut na druhe dieta, musim poziadat osobne o zrusenie terajsieho ( po narodeni druheho dietata) a poziadat nanovo o novy. 🙂 sranda.... a najlepsie bolo ze ani oni nevedia ake zmeny este budu. ale tak este ze sa da vela veci vycitat na internete aj dozvediet od inych mamiciek, inak by clovek prisiel mozno aj o to na co ma narok.

zuzi0911
10. aug 2013

@stafilan no ved to ze oni hovoria len co chcu...ano aj ja som pisala ze rusim rodicak na starsie dieta z dovodu narodenia druheho a tym padom to prekladam na mladsie...vsetko ok

barbara088
24. sep 2013

ved sa nic este neschvalilo tak co stresujete maminy...ja mam takuto dilemu tiez.syn ma 6rokov.dcerka 3 v maji 2014 a v decembri mam termin.tak s apojdem nato popytat som zvedava co sa dozviem 🙂