Môže manžel poberať materské na mladšie dieťa a ja rodičovský na staršie?

lily456
1. jún 2023

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Som čerstvo tehotná s druhým dieťaťom, preto píšem anonymne.
Môj prípad je, že nemám nárok na materskú, keďže som predtym študovala na VŠ a obe tehotenstvá boli neplánované...
1.dieťa bude mať 3 roky až budúci rok v júli a 2. dieťa sa narodí tento rok v decembri.

Manžel by chcel ísť s druhým dieťaťom na materskú dovolenku.

Moja otázka je: môže manžel poberať materské na mladšie dieťa a ja na staršie rodičovský, v tom istom čase?

Chcem sa ešte spýtať, je možné poberať aspoň rodičovský príspevok tak, že na staršie bude poberať RP manžel a ja RP na mladšie dieťa?

Ďakujem za odpoveď 😇❤️

Ďakujem za odpoveď 😇❤️

30majka71
1. jún 2023

@lily456 manžel môže poberať materské na jedno dieťa a ty rodičovský na druhé, ale 2 rodičovské skôr nie. Tam by asi bolo výhodnejšie, ak by po materskej pracoval, lebo 2 rodičovské sú teda bieda podľa mňa.

tanyag
1. jún 2023

@lily456 Anonymne si to nenapísala 😁

lily456
autor
1. jún 2023

@30majka71 som z toho zmätena, lebo všade mi vravia, že sa to nedá 😪

bublinka1426
1. jún 2023

@lily456 manzel nech robi, pretoze to bude urcite vyhodnejsie kedze zjavne nemas ani odpracovane.

lily456
autor
1. jún 2023

@tanyag ďakujem, písala som to pôvodne na fb... A hľadám rady aj inde.. Lebo to potrebujem úspešne vyriešiť... Tak som si ti skopirovala a neuvedomila som si to. Ďakujem

bublinka1426
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily456
autor
1. jún 2023

@bublinka1426 nie nerobila... Študovala som na VŠ, aby som sa mala v živote lepšie... Otehotnela som a myslím si, že je jedno či budem robiť pred alebo po deťoch... Robiť budem... Áno spýtam sa aj na konkrétnom úrade... Len som sa slušne spýtala aj na fórach... A nemyslím si, že by som nemala mať deti, ak niečo neovládam... Ani ja a ani manžel nie sme príživníci systému... Len sa význame v problematike v iných oblastiach ako sú RD a MD... Ale ďakujem za odpoveď.

valeriakadarova
1. jún 2023

@30majka71 nemôže poberať otec materskú a matka rodičovský, poberať sa môžu naraz jedine dve materské... A autorka ani dva RP sa poberať nemôžu...

lily456
autor
1. jún 2023

@valeriakadarova ďakujem ❤️

lily456
autor
1. jún 2023

A ešte napr. viem, že od 1.1. 2024 sa obdobie VŠ bude zarátavať do obdobia 270 dní, čiže študentky VŠ budú mať nárok na materskú... Takže konečne aj štát bude na VŠ študentky prihliadať... Len mám smolu, že som študovala a otehotnela skôr....

bublinka1426
1. jún 2023

@lily456 skus na ten upsvar napisat, isto sa to bude dat skombinovat

listy456
1. jún 2023

@bublinka1426 tak to je riadna drzost tu pisat ze sa cudujes ze vobec ma deti ked nevie to a to... a ty to vies??? ved jej tu nepravdy pises, co by sa prosim ta dalo skombinovat ked je jasne dane ze nemozu naraz rodicia poberat matersku a rodicak... a ty mas deti?? sa cudujem ked zaklad nevies..... @lily456 neda sa to rodicovsky prispevok nemozes poberat zaroven s druhym rodicom ktory ma matersku iba rodicovsku dovolenku mozes uzivat

bublinka1426
1. jún 2023

@listy456 ano kamaratka mala rodicak, muz siel na matersku, radu som dala. ci to je mozne ci nie, asi je, ked tak bola. urcite si vedia prilepsit.

lily456
autor
1. jún 2023

@listy456 ďakujem 😇

lily456
autor
1. jún 2023

@valeriakadarova ďakujem 😇

listy456
1. jún 2023

@bublinka1426 kamaratka sem kamaratka tam ako sorry ale podstatne je ze nemas pravdu a ani si si nemohla byt ista ci ju mas ale ponizovat autorku ze nic nevie a aj tak ma deti na to mas dost vedomosti... hroza dnesne zeny a dovzdelat sa da aj ked vygooglis stranku upsvar, tam hned zistis ze tvoja kamoska s rodicakom aj materskou neexistuje lebo to neni mozne..... prilepsit si hadam dako budu vediet len nabuduce neni potrebne ponizovat zakladatelku temy ked ty sama nevies @lily456 urcite ti este viac poradia na upsvar ked tam zavolas prajem vela zdravia vam aj deturencom

lily456
autor
1. jún 2023

@listy456 ďakujem, že ste si ma zastali. Dnes je zvláštna doba a ľudia sú ešte čudnejší... Byť za obrazovkou niekde v pohodlí a človek má hneď sebavedomie... Ale zoči-voči povedať také veci, už nie je až také jednoduché.

Hodí sa mi jeden citát: "Ľudia vám nepovedia, čo si myslia, len sa postarajú o to, aby ste neuspeli."

rachel36a
1. jún 2023

@lily456 subeh materskeho na jedno dieta a rodicovskeho na druhe dieta nie je mozny...an to ze ty budes brat rodicovsky na jedno dieta a manzel rodicovsky na druhe dieta...jedine kde je mozny subeh davok, je ze ty by si brala materske na jedno dieta a manzel na druhe dieta.,ale ako sama pises, nemas narok na materske...

lily456
autor
1. jún 2023

@rachel36a ďakujem za odpoveď

cezpat
2. jún 2023

@lily456 Ako už písali vyššie, súbeh je možný len dvoch materských.
Tu ale neviem, či poberáš rodičovský príspevok ten nižší. Ak áno, je vhodné, aby muž šiel na materskú, môže aj napr. na týždeň, a potom môže on požiadať o rodičovský príspevok a mu priznajú ten vyšší.

mamina7070
2. jún 2023

neda sa to skombinovat neda sa tak ze jeden rodic materske a iny rodicovsky ani ked ide o rozdielne deti
jediny prispustny variant je ze obaja poberate materske

ak chce otec poberat materske tak dieta musi mat minimalne sest tyzdnov (vie si predtym vziat este otcovsku na kratko) a ty vudes prihlasena ako osoba starajuca sa o dieta do sest rokov a musis zrusit poberanie RP na starsie dieta

jedine takto

lily456
autor
2. jún 2023

@mamina7070 dobrý deň, chcem sa spýtať pri tej osobe starajucej o dieta do 6 rokov...
Musim predtym na to dieta poberat aspon rodičovský, ked som nemala narok na matersku?

Alebo môže otec poberat na aktuálne dieta rodicovsky... A potom znova na mladšie dieta matersku a rodičovský....

lily456
autor
2. jún 2023

a teda starsia dcera v tom case nebude mat este 3 roky... A co som nasla tak tato starostlivosť o dieta do 6 rokov je pre deti 3-6

floki1994
2. jún 2023

@lily456 teraz sme to riesili u sestry...neda sa poberat materska a rodicovska zaroven (aj ked su dve deti) 🙂 jedine dve materske ze by ste poberali to je.mozne...ale kedze ty na nu nemas narok tak nic...

drahomirrra
2. jún 2023

@lily456 Na to, ze niesi vyciciavacka systemu, celkom slusne kalkulujes .. 😉

mamina7070
2. jún 2023

@lily456 muz nech nastupi na matersku s dcerou bude na nej len par dni (ty medzi tym sa odhlasis z RP) po par dnoch skonci a nastupi na RP (popri nom pracuje a ma narok na vyssi) len ty musis platit zdravotku po porode po 6 tyzdnov moze ist na materske s druhym RP zrusite a ty sa prihlasi ako osoba starjuca sa o dieta do 6 rokov(nevadi ze nema tri

lily456
autor
2. jún 2023

@mamina7070 ja nemam narok na matersku

floki1994
2. jún 2023

Autorka ak chces aby muz.isiel na matersku tak.ty musis na urad prace alebo do prace....alebo prostr muz nech zaraba a ty byt na nizsom rodicaku....

mamina7070
2. jún 2023

@lily456 skja nepisem ze dostanes matersku ale otec nevie nastupit na matersku skor ako dieta dovrsi sest tyzdnov dovtedy mas ty RP a otec nema