Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

Ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!
Strana
z15
Dole
PredošláStrana
z15
gapa
1. aug 2008
tučniačik,
podla mna budeš potrebovať aj to "potvrdenie o nároku na materské ...", ked si materskú poberala. Z rozhodnutia nevidia, dokedy si materské poberala, či obvyklých 28týždnov alebo 37, alebo menej.

Kamarátka ho v cca marci 08 potrebovala. Ja cca v júli 05 som mala zo SP len potvrdenie vytlačené soc.poistovnou s názvom " Potvrdenie na účely vylúčenia povinnosti platiť poistné za obdobie od 1/2005 do 12/2005. V tomto potvrdení, ktoré mi dali už vo februári 2005 bolo uvedené obdobie poberania materského od x.x.2004 do x.6.2005. Bolo tam aj uvedené, že potvrdenie vystavujú na moju žiadosť.
To mi vtedy stačilo na vybavenie rodič.príspevku.
vivere
5. aug 2008
tucniacik,
potrebujes vyplnenu a podpisanu ziadost o rodicovsky prispevok, potvrdenie o vyplacani materskej, co ti da socialna poistovna, original rodneho listu dietata, obciansky preukaz a karticku s cislom uctu, na ktory chces, aby ti chodil rodicovsky prispevok. toto vsetko zanesies na prislusny urad prace, socialnych veci a rodiny, odbor socialnych veci a rodiny, oddelenie statnych socialnych davok. moze to zaniest aj manzel, ak je to podpisane a ma tvoj obciansky.
melody
8. aug 2008
ahojte, a ako to je pls. ked po skonceni materskej nastupujem na dovolenku (docerpat) a potom na rodicovsku dovolenku? alebo je mozne naraz cerpat dovolenku v praci a rodicovsku dovolenku? mam v tom chaos ako co a kedy oznamovat komu :-S vopred vdaka 😉
gapa
8. aug 2008
melody,
u zamestnávatela môžeš:
- bud čerpať materskú dovolenku
- alebo čerpať rodič.dovolenku
- alebo čerpať nazvyme to "riadnu" dovolenku,
- resp. alebo napr. pracovať...
Nie je možné urobiť to súčasne.

Pred ukončením MD by si mala zamestnávatela požiadať o čerpanie rodič.dovolenky (§ 166ods.2 zákonníka práce). Najlepšie je to písomne. Takže podla mna môžeš priamo v tomto liste požiadať o vyčerpanie zostatku dovolenky po ukončení MD a až po vyčerpaní tejto dovolenky požiadať o čerpanie rodič.dovolenky.
Dobré by podla mna bolo sa s ním popredu dohodnúť.
Umožniť čerpanie dovolenky myslím? záleží od neho, ale poskytnúť rodič.dovolenku, ak o nu požiadaš, ti musí.

O rodičovský príspevok však môžeš požiadať odo dna po ukončení poberania materského. Poberanie rodič.príspevku je nezávislé od čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní. Tam ide len o to, že splnaš podmienky riadnej starostlivosti o dieťa a nedáš ho do štátom dotovanej škôlky. Asi im ale treba povedať, že si v zamestnaní čerpeš dovolenku a až potom nastupuješ na RD.
gapa
8. aug 2008
Ešte ma vlastne napadlo, že to čerpanie "riadnej" dovolenky by bolo dobré mať podpísaný súhlas. Pri žiadosti o RD ti stačí doklad o doručení, súhlas predpokladám netreba, musia ti podla ZP vyhovieť.
certica
20. aug 2008
viete mi povedat, ci je potrebne pri prechode z MD na RD znova poziadat soc. poistovnu o odvadzanie prispevkov na starobne doch. poistenie (II.pilier) z titulu cerpania RD?
gapa
20. aug 2008
certica, nie netreba. Stačí, že si si dala prihlášku po narodení dieťaťa. Ak riadna starostlivosť o dieťa do 6rokov stále trvá a nie si inak dôch.poistená, tak nemáš žiadne povinnosti z tohto titulu.
Len od nástupu na RD už nie si poistená v nezamestnanosti, lebo počas MD si bola. Aha, toto platí, len ak si zamestnaná.
certica
20. aug 2008
hmm, lebo sa so mnou "hadaju" v mojej DSS, ze bolo treba sa v soc. poi. pre tento ucel nejakym sposobom registrovat, resp. im nahlasit, ze po ukonceni MD prechadzam na RD, preto mi udajne prestali posielat dalej prispevky. no nic, musim si to so socialkou sama vydiskutovat. uz ma vsetky tieto nase institucie zacinaju s.at so svojim nefungujucim byrokratickym systemom 8-(
gapa
20. aug 2008
ak si si do 15dní po narodení dieťaťa podala prihlášku na RLFO + vyhlásenie + kopiu rodn.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi za II.pilier, tak neviem o žiadnej povinnosti, ktorú by si si mala splniť voči SP. Ak by si nenastúpila v zamestnaní na RD, ale išla pracovať, tak si musíš podať odhlášku. Inak trvá prihláška nadalej.
certica
20. aug 2008
dakujem gapa, ja tiez o nicom extra naviac neviem, co by som mala oznamovat
melody
22. aug 2008
ahojte. certica, gapa, neviem, nie som v tom velmi zbehla, ale ja som nete nasla, ze na dochodkove poistenie po ukonceni materskej dovolenky uz zamestnavatel neprispieva, a zrejme ani stat: http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-matersk...
zda sa, ze ak chcem na rodicovskej dovolenke mat nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti tak si ich budem musiet platit sama...
takze nebude u tej tvojej DSS problem v tom?
gapa
22. aug 2008
melody,
pozri si ten príspevok/link ešte raz
zamestnávatel nástupom mamičky na RD ju odhlasuje z poistenia dôchodkového, nemocenského a aj poist.v nezamestnanosti.
Ak si si ale sama podala dovtedy "prihlášku na dôchodkové poistenie, ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov", tak za teba platí toto dôch.poistenie štát (zamestnávatel neplatí poistné ani počas MD aj ked zamestnankyni poistenie trvá!!!).
Samozrejme od nástupu na RD už nie je mamička nemocensky poistená ani poistená v nezamestnanosti (dôchodkovo áno, ak podala prihlášku). Ak chce byť, musí si to platiť tieto dve poistenia dobrovolne sama. Nemocenské poist. ani poist.v nezamestnanosti štát za nikoho neplatí.
melody
23. aug 2008
diky gapa, pohrabem sa v papieroch ci som take podavala (tu prihlasku na dochod. poist.), pri vsetkych tych papieroch...
tin007
11. máj 2009
ahojte, nikde som nenasla akym sposobom treba oznamit/poziadat zamestnavatelovi, ze z MD nastupujem na RD. viete mi poradit, ako to urobit? ci staci iba strucny list, ze od x.x.xxxx nastupujem na RD, alebo treba citovat aj zakon a list/oznamenie musi mat presne vymenovane nalezitosti. dakujem za rady
gapa
11. máj 2009
tina,
mala by si požiadať zamestnávatela o čerpanie rodič.dovolenky a určit dokedy ju chceš čerpať. Prípadne prilož kopiu RL dieťaťa (ak si ju už zamestnávatelovi nezaslala) aby mali podložené, dokedy máš nárok na RP (do 3-och rokov dieťaťa). Zamestnávatel ti je povinný RD poskytnúť v rozsahu o aký o nu požiadaš.

ak si si nepodala prihlásku na SP, tak ju treba podať najneskôr v prvý den RD, ak chceš súvislé dôch.poistenie.
tin007
11. máj 2009
gapa dakujem (ocakavala som, ze napises ty 🙂 ), zamestnavatelovi teda napisem list (RL som uz dala). len sa ta chcem este spytat o akej prihlaske do SP pises, lebo ja som SP oznamovala nastup na MD, plus prihlasenie na dochodkove poistenie (1 a 2. pilier, 2 papiere) asi 2 tyzdne po narodeni maleho (mimichodom som im poslala pred 2 tyzdnami reklamaciu, lebo neplatia za mna odvody do 2. piliera a ja mam potvrdenie prijatia toho vyhlasenia, ze chcem byt dochodkovo poistena). no teraz som ich poziadala o potvrdenie toho tlaciva narok na materske, ktore sa dava spolu so ziadostou o rod. prisevok UPSVaRu, ale o ziadnej inej prihlaske neviem (ani som take nenasla napr. na tej stranke dietaaja.sk). dakujem
gapa
11. máj 2009
tin,
takže to máš OK. Teraz ponovom sa totiž zamestnané mamičky prihlasujú až po ukončení MD. No ty si si dávala prihlášku ešte postarom ako ja 🙂
tin007
11. máj 2009
dakujem
tin007
11. máj 2009
gapa a mozem este otazocku? ak napisem zamestnavatelovi, ze chcem cerpat RD cele 3 roky a napr. sa po 2 rokoch rozhodnem vratit, moze ma odmietnut s tym, ze pre mna nema miesto, lebo ja som chcela RD este o rok dlhsie a on ma to moje (resp. mojmu adekvatne) obsadene?
gapa
11. máj 2009
tin,
neviem aká je prax, no mal by ti umožniť čerpať v rozsahu o aký požiadaš (podla mna aj neskôr). ZP nehovorí nič o tom, ak požiadaš neskôr inak ani nič o tom dokedy to treba požiadať. No čítala som, že to niekde robia aj tak, že napr. požiadajú len do 1roku, potom zase na další rok.
Takže bohužial, neviem ako to je v praxi.
mami.sk
11. máj 2009
ahojte,
ja som akurat dnes napisala oficialnu ziadost o poskytnutie rodicovskej dovolenky.
napisala som to ako klasicku ziadost a vymedzila som trvanie do 3 rokov dcerky 😉
tiez neviem ci som urobila dobre, lebo som dohodnuta s mojim sefom ze by som mohla nastupit aj skor keby sa naslo nejake miesto.
no nevedela som aky datum dat tak dufam ze potom nebudu s tym datumom nejake problemy =-)
tin007
12. máj 2009
ahojte, tak som teraz zavolala na personalne mojho zamestnavatela a bolo mi poradene tak, ze mam napisat iba kratku ziadost, ze ziadam o poskytnutie RD do x.x.xxxx. ak by som chcela nastupit skor, tak sa musim dohodnut s mojim nadriadenym, potom to nebude problem
mami.sk
12. máj 2009
tin - to je fajn 😉 dufam ze aj u mna to tak bude 😉
tin007
13. máj 2009
gapa a ked prechadzam z MD na RD, treba znova oznamovat SP zaujem o prispevky statu do 2. piliera? dakujem
gapa
13. máj 2009
tin, ak si si už dala prihlášku na dôchodkové poistenie štátom pri narodení dieťaťa s prílohami, tak nie.

ak si však podávaš prihlášku až teraz nástupom na RD (t.j. bola si zamestnaná a poberala si materské), tak áno, treba všetky prílohy k prihláške vrátane časti oznámenie sporitela, kde treba vyplnič časť B (no neviem, či nie aj časť A)

(tvoje dieťa sa asi narodilo ešte v r.2008, tak asi si si prihlášku podala)
tin007
13. máj 2009
gapa, dakujem, uz som si davala prihlasku 30.12. (teda manzel), ale ako som pisala vyssie, uz som sa aj v SP stazovala, lebo prispevky neposielaju :-S mozno este pre istotu zavolam do DDS (v jednej poznam ich pravnika), snad mi poradia
gapa
15. máj 2009
tin,
ja som na MD od oktobra 08 a vo výpise za 2008 som tiež nemala žiadne odvody, no odvtedy sa stav môjho účtu zvýšil, takže niečo nabehlo, no čo to je neviem.
tin007
20. máj 2009
Ahojte, tak pisem opat, pretoze nerozumiem potvrdeniu, ktore mi k MD poslala soc. poistovna. Zaslala som tlacivo Potvrdenie o naroku na materske za ucely poskytovania rodicovskeho prispevku do SP, v priebehu 5 dni mi ho poslali spat potvrdene (super vykon, bez ironie), ale mam tam uvedene, ze narok na materske mam od 1.12.2008 (ked som na MD nastupila) do 14.6.2009. No a ten datum ukoncenia nechapem, pretoze to vychadza iba 26 tyzdnov poberania MD a nie 28. Rodila som trosku skor (maly sa poponahlal), no na tom tlacive pre socialku od gynekologa som mala predpokladany termin porodu 10.1.2009 (preto som aj na MD nastupila 1.12.) a rodila som 17.12. Do SP sa neda dovolat, tak to skusam zatial takto. Mate prosim niekto podobnu skusenost? Dik
mia246
20. máj 2009
tin007 - ahojky. Ja mam ten isty pripad ako ty. Tiez som nastupila na MD 1.12.2008 a konci mi podla potvrdenia zo SP 14.6.2009. Je to ok, vychadza to 28 tyzdnov 🙂
gapa
20. máj 2009
tin, mne to vychádza 28týždnov, až sa čudujem (no ponáhlam sa)
pri PTP si nala nastúpiť na MD najneskôr 1.12.08 a ma. Ak si nastúpila neskôr, ak stanovil zákon, tak si mala mať nárok na materské len 22týždnov od skutočného termínu pôrodu. Nerátam to, lebo sa ponáhlam. No zatial mi to vychádza tak, že bud rada, že to asi prehliadli, lebo si mala mať nárok kratší.
Strana
z15
Hore
PredošláStrana
z15