• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

13. septembra 2016 
@majci11 ahoj, tiez som to teraz riesila. Oznamenie zamestnavatelovi ma byt dorucene mesiac pred prechodom na rodicovsku. Ja som tam len napisala nadpis: Prechod z........atd. No a potom som jednou vetou napisala, ze ktorym dnom mi konci materska a ktorym dnom nastupujem na rodicovsku. Tot vsio. Poslala som to do roboty mailom. To stacil. Oznamenie ti ziadne nepride. Musis ist na socialku vypytat si potvrdenie o poberani materskej a s tym ist na UPSVAR, kde si podas ziadost. Potom musis este nahlasit dochodkove poistenie do socialky (tiez osobne ) a tiez nahlasit prechod na rodicovsku v zdravotke.. katastrofa, co? :angry:
24. aug 2013 o 16:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ahojte, mne skončila MD 18.08 a bola som aj DNP. 28.08. sm išla do sociálnej poist. dnom 28.08. som ukončila DNP a prihlásila sa že zostávam na RD (tak som vyplnila prihlášku). potom som si počiadala o potvrdenie o trvaní MD. odišla som so žiadosťou o RD na UPSVaR a tam mi ešte chýbalo potvrdenie od detskej Dr. zamestnávateľ ma odhlási a prihlásil do socpoist. až dnes t.j 30.08.
chýba mi tam 10 KD (neviem koľko PD) može mi na to zamestnávateľ vyplatiť dovolenku? a ak budem na OČR alebo PN z čoho sa mi vyplatia ND?
30. aug 2013 o 10:44  •  2 deti - čaká bábätko, termín má v júni 2016  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa - v piatok 10.10. mi končí materská dovolenka, kedy je treba vybaviť rodičovský príspevok? Teraz pred koncom materskej alebo až ked mi skončí? A kde to treba všade hlásiť, ked som nebola predtým zamestnaná? Len na Úrad práce dať tie 2 tlačiva žiadosť o príspevok a potvrdenie o poberaní materskej? Dík
9. okt 2013 o 11:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@rubinka stačí po. Lebo som počula, že dávajú zo soc.poistovne iné potvrdenia, v závislosti, či ti ho vydajú počas poberania alebo po ukončení (ale presne neviem, či je to takto), al to asi je podatatné hlavne u slobodných mamičiek, či si nežiadajú o predlženie poberania matetrského, ak si vydatá, predpokladám, je to jedno (mne tak povedala pracovníčka na upsvar, aj ked sú vlstne aj iné dôvody osamelosti, o ktorú ide).
Ak si nezamestnaná, tak predpokladám prihlášku na soc.poistovnu si si po pôrode podala, aby si bola dôch.poistená štátom.
Potom ešte vybavíš zdr.poistovnu s dokladom o dobe poberania materského (prefoť si napr. to potvrdenie pre žiadost o RP, tam sú dátumy uvedené dokedy poberáš) a potvrdenia z upsvar o poberaní RP, odkedy ho poberáš
9. okt 2013 o 14:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa - treba obe tlačiva prefotiť pre zdravotku? Ja som totiž už na druhe materskej takže a už od roku 2010 neplatím zdravotné poistenie, tak treba ten prechod hlásiť aj tak?
9. okt 2013 o 14:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
áno, treba, bola s poberatel z dôvodu materského a iný dôvod je poberane RP, to je iná kolonka a §
10. okt 2013 o 08:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa ahoj, ja sa chcem spytat, vcera som bola v soc poistovni, kde mi povedali, ze som si nenahlasila prechod z MD na RD, cize sa mi vraj 1 a pol roka nebude pocitat do dochodku ako odpracovane roky. Pokial si pamatam, moj byvaly zamestnavatel mi v case ked som prechadzala z md na rd povedal, ze vsetko vybavia za mna, ja uz nemusim nic nahlasovat. Da sa s tym este nieco robit? Velmi ma to nastvalo, uradnicka mi povedala, ze sa to spatne nijako neda dohlasit ani doplatit. Nic, proste strateny 1,5 co sa dochodku tyka a neznalost zakona neospravedlnuje. Nerozumiem preco to pokracovanie v rd nenahlasuje socialke urAd prace, ked zacne vyplacat rodic prispevok miesto materskeho. Dik za kazdu radu alebo info.
30. okt 2014 o 09:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adalya bohužial, s týmto naozaj nič nenarobíš, vela je takýchto prípadov a ktorá vláda by to pripustila, predpokladám, tú by to vyšlo vela penazí, tj. iste to nespravia. Kedysi to nahlasovali pri narodení, teraz ale ak pracuješ na dohodu sa musíš odhlásiť, tak to asi nehrozí. Nevyznám sa v tých technických veciach, čo este tomu vadí, no nechali to na mamičky. :frowning2:
30. okt 2014 o 16:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adalya no mne nieco take povedali dnes..ze ma nemaju evidovanu ako matku..tiez tomu uplne nechapem, lebo papier zo socialyk ze prechazdas na rodicak musis zaniest na upsvar, nie je tak?no mne pre istotu chybaju 3roky..taka som nasrata..
11. nov 2014 o 15:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monulik11 No pekne! Funguje to v tomto state! Zanesies papier na UPSVAR a este musis nahlasit aj na socialku, oni si info posunut medzi sebou nemozu, vsak ty matka na RD mas nohy, cas, pristup k informaciam, auto... Mne este jedna pani na socialke, tvrdila, ze je to kvoli tym mamickam co po MD nadalej poberaju rodicovsku oni sa nenahlasuju na socialku, lebo sa zamestnaju bud na dohodu, alebo su zivnostnicky, alebo ja uz neviem co...proste vraj je mozne poberat sucasne rodicovsky a pracovat do urcitej vysky prijmu - proste takychto matiek je "urcite vacsina" oproti nam, co po materskej zostavame na RD bez prace :unamused:
11. nov 2014 o 19:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adalya popri RD mozes pracovat neobmedzene, aj zarobit mozes kolko len chces, nie je to ziadna novinka
12. nov 2014 o 16:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@liz_lemon to ano, ja som tym chcela povedat, ze ked zacnes po md pracovat, nemusis sa nahlasovat na socialke, ale ak pracovat nebudes, musis to nahlasit, inak sa ti nebudu pocitat odpracovane roky pocas rd do dochodku
12. nov 2014 o 22:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adalya nahlasenie povinne nie je, vies kolko zien o tom ani netusi? ale teraz, ked som dostala rozhodnutie, o priznani materskeho, bol k tomu prilozeny taky list, a tam o tom informuju, tak uz by sa nemalo stat, ze sa niekto nenahlasi (pokial si to teda precita)
13. nov 2014 o 06:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adalya neda sa s tym nic....aj mne sa to stalo..dva roky v kybli.... :angry:
13. nov 2014 o 13:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@liz_lemon ahoj neviem ci som v spravnej teme ale mozem sa prosim Ta spytat, ak po rodicovskej nastupujem znovu na matersku 2-heho v mesiaci, ci mam narok na rodicovsku este za ten mesiac?prip. @gapa
19. nov 2014 o 13:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ellie81 ano, mas na cely RP
19. nov 2014 o 15:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj, dnes mi volala pani zo sociálnej poisťovne... 18.3. mi končí materská a prechádzam na rodičovský... keďže som zamestnaná na dobu neurčitú, posielala som Registračný list FO, Vyhlásenie FO, že sa riadne stará o dieťa a fotokópiu rodného listu dieťaťa... problém je v tom, že ja mám iný trvalý pobyt ako moja dcéra a na to ma upozornila aj pracovníčka sociálnej poisťovne... pred 2 rokmi som tieto isté papiere vybavovala so synom a žiaden problém nebol... je nejaký nový zákon, podľa ktorého musím mať rovnaký trvalý pobyt ako moje dieťa, inak nebudem dôchodkovo poistená? ďakujem za odpoveď
13. mar 2015 o 20:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mariannax podla zákona splníš podmienku riadnej starostlivosti ak zabezpečuješ riadnu starostlivost o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou. Tj. aj keby sa o dieťa staral niekto iný, tak splníš podmienku. O tom, kde musíš mať trvalý pobyt vlastne nič neviem, či tam, kde sa obvykle zdržiavaš???, Ak to ale nevadilo pri požiadaní o rodič.príspevok nikomu či iné príspevky, tak sociálnej poistovni to nemá čo vadiť. Ešte zdravotná, ak by si chcela byť po ukončení poberania RP s nou doma a neevidvať sa na UP, možno by vadiť mohlo, lebo sa máš starať osobne a ak máte iný trvalý pobyt, tak je to také, akoby ste bola každá inde. No pri zaevidvaní ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov pre učely Zákona o soc.poistení, ktorý sa odvoláva na Zákon o rodič.príspevku to vadiť nemôže.
Na tvojom mieste napíšem priamo na sociálnu poistovnu, cez ich formulár a zadám túto otázku, či to vadí. Odpovedia ti predpokladám hned na druhý den. A potom môžeš bud zavolať či zájst na soc.poistovnu s tým, že to máš overené z ich ústredia, že to nevadí. Predsa od nich to má inú váhu.
Vid tu je link:
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s
(kategoriu daj "dalšie informácie" a podkategoriu: "iné informácie"
A daj vedieť, čo ti odpísali (prí. to sem prekopíruj :slight_smile: )
13. mar 2015 o 20:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ďakujem veľmi pekne :slight_smile: napíšem a potom dám info :slight_smile:
14. mar 2015 o 08:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa všetko je v poriadku, trvalý pobyt nemusím mať rovnaký ako dcéra, len musíme mať obe na SK :slight_smile:
18. mar 2015 o 20:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahoj gapa, prosim ta, potrebovla by som poradit. 1.8.som nastupil na matersku, ta mi konci uplynutim 34 tyzdna. Vychadza to teda na 27..3., alebo 3.4.? Oboje som uz presvihla, bude z toho mat moj zamestnavatel nejaku sankciu, kedze vyplaty zadava do systemu elektronicky a nahladil ma este ako md? Na socialku a up pojdem v utorok..
5. apr 2015 o 21:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ja sa chcem opytat jednu vec. Ako dlho plati potvrdenie o materskom? ja ho mam z dnes.22.4 materska mi konci 1.5. uznaju mi ho na urade prace alebo je potrebny s majovym datumom?
22. apr 2015 o 16:48  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@aicha15 Môžeš ho zaniesť už teraz. Je podstatné, ako ho máš napísané. Malo by tam byť jednoznačne napísané že ti skončilo 1.5.2015. Ak je napísané, že pravdepodobne končí dňa 1.5.2015, tak závisí od referentky, ktorá je na ÚP, či ti to uzná, alebo ťa pošle späť po nové potvrdenie...
22. apr 2015 o 17:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
baby poradite mi presny postup ako postupovat a ake tlaciva mi treba ked mi skoncila materska a idem na rodicovsku? dakujem
14. okt 2015 o 11:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bielavila Potrebujes potvrdenie z SP dokedy ti bolo materske platene. S tym na UP.
Aby za teba platil dochodkove poistenie stat, tak sa musis v SP poistit ako osoba starajuca sa o dieta.
14. okt 2015 o 12:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dena1973 dakujem, takze najprv mam ist do SP, tam mi daju tlacivo, s tym pojdem na urad prace, aj tam mi daju nejake tlacivo napr. o rodicovskom? alebo si ho sama stuahnem niekde na nete? poistim sa kedy, a tam treba nieco, ci iba povedat? boze ja mam v tom taky chaoz :frowning2:
14. okt 2015 o 12:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bielavila Na UP ti daju ziadost na uplatnenie RP, ktoru vyplnis. K tejto ziadosti prilozis potvrdenie z SP o materskom.
Dochodkovo poistit sa treba na SP odo dna naroku na RP. Musis sa poistit v ten den ked ti zacne narok na RP resp. vyplnit prihlasku o den skor s datumom poistenia kedy ti vznikne narok na RP.
Ak sa poistis neskor ako ti vznikne narok na RP, tak sa uz spatne prihlasit nemozes iba odo dna kedy vyplnis prihlasku.
Prihlasku si mozes stiahnut na stranke SP, alebo ti ju daju priamo na pobocke SP.
Urob si z prihlasky kopiu a daj si ju potvdit....pre istotu.
14. okt 2015 o 15:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pred mesiacom mi skoncila rodicovska...a bola som vybavovat rodicak...na SP som sa pytala ako s dochodkovym ci sa treba nanovo prihladit a povedali ze nie...ze sa to automaticky...a tu citam ze sa treba nanovo prihlasit...som z toho zmatena...tak teraz neviem...
26. okt 2015 o 16:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kacenka396 co je to nanovo? kedy si sa prihlasovala?
26. okt 2015 o 16:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Majusqa77 prihlasovala som sa ked som isla na matersku
26. okt 2015 o 16:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok