Predĺžená rodičovská dovolenka a škôlka

licona
21. dec 2020

Prosím vás, ste niektora na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke? Môže popri tom dieťa chodiť do škôlky? Alebo musí byť doma? Komu všetkému treba nahlásiť? Kvôli našej chorobnosti chcem byť ešte rok doma lebo ma vyhodia, aj keby sme sa s musím striedali, dcérka je každý druhý týždeň doma (bez prehanania doslova každý druhý týždeň) a mladší syn (ten bude mať 3 roky) to vždy chytí. Dcérka teda chodí do školy už 2.rok a stále sa to nezlepsilo. Možno ona už budúci rok bude OK, neviem, ale syn vždy horšie tieto choroby znáša. Nechcem hneď aj prísť o novú prácu, takže asi nemá zmysel si ju vôbec teraz hľadať. Vďaka za rady.

andreakotesova
21. dec 2020

@licona ak budes mat platenu predlzenu RD zo zdravotnych dovodov, tak moze byt dieta cely den v skolke. Ak bude neplatena, tak v skol,e moze byt max. 4 hodiny.

mogaa
21. dec 2020

Ak býva dcérka len chorá, teda na bežné detské choroby - sople a kašle, tak platenú RD ani neschvália(iba ak by mala potvrdenú zníženú imunitu imunologičkou s tým že dieťaťu neodporúča pobyt v škôlke).....s mladším synom sa treba prihlásiť na ZPako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a dieťa v tom prípadte kým nastúpiš do práce do škôlky len na 4hodiny.....len s neplatenou RD (predlženou)musí súhlasiť aj zamestnávateľ

janulik270
21. dec 2020

Ja som.bola na neplatenej teraz som na platenej
Co sa tyka platenej dieta moze byt v skolke na cely den ak to nema zakazane v rozhodnuti.Ale musi mat vaznu diagnozu na sople,bezny kasel diagnoza nestaci
Co sa tyka neplatenej ist s kopiom rod.listu dietata do zdrav poistovny a poziadat o predlzeny neplateny.Podmienka je dieta musi byt na 4hod,vy nemozete pracovat a ani otvorenu prac.zmluvy nemozete mat.Do 6r mozete vyt na neplatenej

licona
autor
21. dec 2020

@mogaa
@janulik270
@andreakotesova Myslím neplatenú. Platenú neschvália, lebo ani antibiotika často neberú, len čisto sople majú, občas kašeľ. Len teda musia zostať vtedy doma aspoň týždeň. A toto je každý druhý týždeň, keď staršia chodí do škôlky.
Prácu nemám, takže zamestnávateľa riešiť nemusím, pred materskými som mala zmluvu na dobu určitú a už mi ju nepredlžili. Takže budem zháňať novú robotu. Len teda v skúšobnej dobe stále na OCR nebudem môcť byť. A aj keď by sme sa prestriedali s mužom, i tak to vychádza tak, že by sme boli aspoň týždeň v mesiaci doma. A to si ani muž v robote dovoliť nemôže.
Ďakujem za ujasnenie, takže na 4 hodiny v škôlke by boli, to môže byť. A nič si teda ja v tom prípade nemusím doplácať? Platí odvody štát/sociálna alebo kto?

janulik270
21. dec 2020

@licona zdravotnu plati stat.Dochodkove stat do 6r.Neviem ako dlho budes na neplatenej ak by si ju stopla a nasla pracu samozrejme treba to nahlasit do zdravotnej aj socialnej.Pri zmluve uz plati zamestnavatel aj keby to bolo skor ako 6r treba nahlasit zmenu

mogaa
21. dec 2020

@licona keď nemáš prácu tak pokračuješ v pandemickej RD a až keď ju zrušia sa prihlásiš ako osoba starajúca sa o dieťa d 6rokov

licona
autor
21. dec 2020

@mogaa Zle som sa vyjadrila, bude mat 3 roky az na zaciatku dalsieho skolskeho roka, mozno uz vtedy pandemicka RD nebude, uvidim. Len zvazujem to s predstihom, nech viem, ci sa to oplati alebo treba predsa len zacat hladat pracu.

licona
autor
21. dec 2020

@janulik270 Dakujem za info. Planujem tak maximalne rok. Dufam, ze po 3 rokoch sa ta chorobnost upravi 🙏

janulik270
21. dec 2020

@licona na predlzenu mozete ist od dna ked dieta dovrsi 3r plus treba informovat na urade ci dieta je v skolke na cely den alebo 4hod alebo je doma.Je to koli rod.pridavkam