Predĺžená rodičovská dovolenka - odvolanie
Ahojte
Dnes mi prisiel ze mi odnimaju predlzeny rodicovsky prispevok.
Chcem podat odvolanie.
Prosim Vas tie co ste to absolvovali ako to cele prosim prebieha?
Do kolkych dni su povinny sa mi ozvat ked podam odvolanie?Budu znova ziadat nejake lekarske spravy alebo len budu posudzovat s tych co tam uz maju?
Dakujem
Stručné zhrnutie
- Rozhodnutie o pridelení predĺženého rodičovského príspevku sa vydáva na základe posudku posudkového lekára a úrad práce môže pri zamietnutí odporučiť podať novú žiadosť alebo poslať spis na odvolacie konanie do Ústredia v Bratislave.
- Pri podaní odvolania je bežné doložiť aktuálne lekárske správy od detského lekára, imunológa, ORL, psychiatra alebo iných špecialistov a výpisy o hospitalizáciách a liečbe (ATB), aby sa preukázal dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa.
- Administratívne lehoty v diskusii: odvolanie sa má podať do 15 dní od prevzatia rozhodnutia, úrad práce má na vybavenie odvolania zvyčajne 30 dní (v odôvodnených prípadoch 60 dní) a odvolacie konanie môže prebehnúť na krajskom/stredisku alebo na ústredí v Bratislave.
Najčastejšie otázky
Q: Ako podať odvolanie proti rozhodnutiu o predĺžení rodičovského príspevku?
A: Odvolanie sa píše písomne proti rozhodnutiu, podáva sa na podateľni úradu práce alebo zaslaním poštou a treba ho doručiť do 15 dní od prevzatia rozhodnutia; odporúča sa priložiť nové lekárske správy a nechať si odovzdanie kópie potvrdiť.
Q: Aké doklady priložiť k odvolaniu alebo novej žiadosti?
A: Diskusia odporúča priložiť najnovšie správy od pediatra, imunológa, ORL, psychiatra, záznamy o hospitalizáciách, výpisy z karty (záznamy o liekoch vrátane ATB) a eventuálne protokoly z kúpeľného alebo špecializovaného liečenia.
Q: Koľko času má úrad na odpoveď na odvolanie?
A: Podľa príspevkov majú úrady zvyčajne 30 dní na rozhodnutie o odvolaní; v odôvodnených prípadoch je lehota predĺžená na 60 dní.
Q: Čo robiť pri prevzatí rozhodnutia osobne?
A: Pri osobnom prevzatí si skontrolujte, aby ste nepodpísali klauzulu o vzdávaní sa práva na odvolanie; podpíšte len potvrdenie o prevzatí a vezmite si kópiu rozhodnutia.
Q: Počas vybavovania odvolania kam sa mám prihlásiť, ak mi hrozí strata príjmu?
A: Diskusia uvádza dve možnosti: nahlásiť sa na úrade práce a byť evidovaná, alebo sa podľa niektorých príspevkov nahlásiť v zdravotnej poisťovni ako osoba na starostlivosť o dieťa do 6 rokov (toto bolo v diskusii uvedené ako postup a je na miestnom úrade overiť jeho platnosť).
Q: Môže ústredie v Bratislave požiadať o nové lekárske správy pri odvolacom konaní?
A: Áno; viaceré príspevky popisujú, že odvolacie orgány v Bratislave alebo na krajskom úrade môžu pri preskúmaní spisu žiadať doplnenie nových lekárskych podkladov, hoci niektorí diskutujúci tvrdia, že im nič nové nevyžadovali (toto je v diskusii sporné).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odporúča sa pri odvolaní predložiť čo najkompletnejšie a najnovšie lekárske správy (špecialisti, hospitalizácie, lieky) a nechať si potvrdiť podanie a kópie na úrade práce.
- Pri prevzatí rozhodnutia netreba podpísať nič, čo by znamenalo vzdanie sa práva na odvolanie; podpíšte len doklad o prevzatí.
Sporné názory
- Kritériá, podľa ktorých posudkoví lekári a úrady schvaľujú alebo zamietajú predĺžený rodičovský príspevok, sú v diskusii považované za nejasné; jedna možnosť je, že úrad posudzuje funkčný stav dieťaťa a hospitalizácie, druhá možnosť je, že rozhodovanie je nejednotné medzi regiónmi (toto je v diskusii sporné a neexistuje konsenzus).
- Niektoré príspevky tvrdia, že odvolanie po zamietnutí často vedie k prehodnoteniu na ústredí v Bratislave a k požiadavke na nové správy, iné príspevky tvrdia, že ústredie nič nové nežiada a zamietne (toto bolo v diskusii protichodné).
Otvorené otázky
- Aké presné medicínske kritériá a tabulky posudkový lekár používa pri hodnotení nároku na predĺžený rodičovský príspevok, zostáva v diskusii nezodpovedané.
- Nie je jasné jednotné pravidlo, kedy a ktoré prípady odosielajú na odvolacie konanie do Bratislavy a ktoré rozhodujú na miestnej úrovni.
Spomenuté značky a firmy
Úrad práce, Ústredie úradu práce v Bratislave, UPSVaR, zdravotná poisťovňa, imunoalergologická ambulancia
Spomenuté produkty a metódy
predĺžený rodičovský príspevok, odvolanie, posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave, preukaz ZTP, diagnóza F93 (separačná úzkosť), L20, J04, J95 (uvedené v rozhodnutí), HIT (histamínová intolerancia), ATB (antibiotiká), nočný des, hospitalizácia, nahlásenie starostlivosti v zdravotnej poisťovni do 6 rokov, lehota na odvolanie 15 dní, lehota úradu 30 dní (alebo 60 dní)
Miesta a osoby
Bratislava, Východné Slovensko, Tatry, posudkový lekár, imunológ, pediater, ORL, obvodná lekárka
Kedy vám prislo rozhodnutie podavala som 16.122014 dnes je už 26.1.2015 a stele bic nechodi už dva týždne viem že nám nepredlzili a koli ešte nejakým vysetreniam by som si podala odvolanie len neviem kedy dojde či aj niečo vlastne príde😞
@anicka26 ahoj po dlhej dobe vám píše ako ste dopadla s predlzenou nam podobný problém tiež nam zamietli opatovnu žiadosť neviem ci sa mam odvolať alebo mam podať na novo ziadost
@michaela025 ahoj.Ja som si podávala odvolabie,zamietli aj to.Potom sa to poslalo do Ba,tam to zamietli taktiez.Nakoniec som sla osobne za posudkovym lekarom,kde som mu vysvetlila,ake problemy mame...Nakoniec to schvalil ako problem s prijmom potravy...Ale bolo to o drzku.Nechapem ako je zakon nastaveny,ze deti s omnoho mensimi diagnozami to dostanu a tie co to potrebuju musia bojovat s uradmi.A su radi ak sa niecoho domozu :/
@anicka26 tak son rada ze si to dobohovala ja sa Len chystam ties so Muslim ze mi zas opatovnu neschvalia ma cost diagnoz keby son sa dostala za dr.lenze u has ani tel.cislo nanho nedaju
Netreba sa dat,posudkovy sidli rovno na urade,,,treba hladat podla dveri a klopat.Ak nie,je druha moznost.Pri odvolani napisat,ze pri posudzovani ziadosti chces byt pritomna.Mas na to pravo a tam mozes argumentovat
@anicka26 dakujem SI zlata vies co je aj divne podavali sme SI 16.12 ziadost a odpoved nikde
@anicka26 mam k tebe este prosbu dr.nam poradila na novo napisat ziadost rozhodnutie mi uz prislo mozem to hned podat alebo pockat na tych 15 dni pokial prejde pravoplatnost rozhodnutia dakujem
@michaela025 ale to sa treba idvolat najprv.Oni to pisielaju do ba na znovuposudenie.Dolozis tam len nove lekarske zavery.Novu ziadost je zbytocne pisat,ked to nebolo este v ba.Ved najlepsie ti povedia tety na urade
@anicka26 vies co aj som sa chcela odvolat len to dlho trva budem mat nove vysetrenia s gastra krv mozno zas novu diagnozu a sesternica sa odvolavala do ba ta to tiez zamietla teraz january na novo davala ziadost a schvalili jej to nechapem ze najprv zamietli a potom schvalili jej chlapec ma tu istu diagnozu a nam nedali uz si myslim ze to robia ako sa im asi chce prislo mi rozhodnutie a uplne som bola v soku co tam popisal dr. klamstva ze mala nemala antibiotika a to len od alergologicky tam popisal
@michaela025 vies,ono zalezi aj od posudkoveho...niektorym staci,len,ze dieta ma slabu imunitu a schvali,no a niekto moze mat k tomu x diagnoz,a napise,ze dieta je zdrave...Ja ked som citala nas posudok som sa nestacila cudovat.Co sa tyka novej ziadosti,mozes ju dat,ale az po uplynuti tej lehoty.A cim viac sprav,zajst rovno za posudkovym a argumentovat...Ale tak oni maju na ti tabulky.Pokial dg.nieje v tabulke,smola!!!Smutne je,ze viem o pripade kde dieta malo nador na mozgu a neschvalili...takze tolka spravodlivost na sr
žienky davnejšie sa tu riešila diagnoza F 93 separačná uzkost tie čo ste nami v posudku schvalili vam predlžený RP
ahojte.CHcem sa opýtať,ak by my niekto vedel povedať.Prišiel mi domov posudok o dlhodobo nepriaznivom zdr.stave. a ten znie:Dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú .Je možné ak mi prišiel tento posudok ,aby mi schválili predlžený platený rod..príspevok?Alebo ho už automaticky zamietnu?A môžem podať potom odvolanie?ďakujem za odpovede.
@aaalena86 to znamena ze ti ho neschvalili .. lebo dieta nema dlhdobo nepriaznivy zdravotny stav. Pri odvolani je dolezite co tam mas uvedene ci sa mozes odvolat a dokedy
@loginexistuje mne ešte neprišlo rozhodnutie,zatiaľ mi len poslali posudok.Ešte musím čakať na rozhodnutie,len som chcela vedieť,či je možné žeby mi ho schválili aj keď prišiel od posudkového taký posudok.
nie rozhodnutie sa vydava na zaklade posudku a odporucania posudkoveho lekara
@loginexistuje
Ďakujem,len dúfam,že mi dajú aspoň možnosť odvolať sa.Jednému nechápem x detí s tou istou diagnózou a všetkým schválili a nám nie.☹
@anicka26 ahoj, ked nam zamietli RP zo zdrav, dovodov a odvolala som sa, bude o tom teraz rozhodovat kraj alebo kto? pani na urade mi totiz nevedela presne povedat, len to, ze oni uz nie, lebo ved oni uz rozhodli, ze sa to bude posielat bud na kraj alebo do BA, ze ona nevie, prosim pekne... len aby mi to nevratili, kedze adresata v hlavicke som uviedla UPSVAR podla miesta bydliska, teda ten, ktory to zamietol
@ajsina Tak to si len asi pani doktorka myslí, malá je silná potravinová alergička k tomu má časté laringitídy už máme niečo aj s dýchaním nábeh na astmu ale u detí sa to ťažko zisťuje, dvakrát som podávala žiadosť a stále mi to zamietli a v škôlke mi nevydrží dlhšie ako týždeň, tak som na neplatenej rodičovskej a musela som odísť z práce lebo nikto nepotrebuje zamestnankyňu iba na týždeň
@baklik ahoj uz ti nieco prislo? Lebo ja som podala odvolanie o mesiac po tebe..preto sa pytam 🙂
@veronikazuko staci si tu na MK precitat par prispevkov a zistis,ze v BA neuznaju nic,ak ti u vas neuznali,taky pripad ani nepoznam,takze som s tym viac-menej ratala...

ahojte baby prosim vas co ste si podavali odvolanie mohli by ste mi poradit ako to napisat???