Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa

violetka1
26. feb 2012

Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem

r1000
11. máj 2017

Poradite prosim aj mne maly ide do skolky a ja som na neplatenej predlzenej rodicovskej.v skolke moze byt 4h.aby som ja mohla byt na predlz.rodicovskej do 6rokov s nim.ak ho damna 8h tak budem na urade prace.dakujem za radu

majusqa77
11. máj 2017

@r1000 no ked sa prihlasis, tak budes 🙂

r1000
11. máj 2017

@majusqa77 ja nechcem ist na urad prace .chcem byt na predlzenej nechcem o nu prist.maly moze byt len 4h ci aj dlhsie?dakujem

majusqa77
11. máj 2017

@r1000 nie

dadk26
11. máj 2017

Ja mam teraz predĺžený rodicak,a môžem pracovať,a malá môže byť v pohode celí deň v škôlke.

r1000
12. máj 2017

@dadk26 ahoj normalne je cely den v skolke?preco tu pisu ze len 4h moze byt.teraz neviem.tak ho dat na cely den ci len na poldna?

dadk26
12. máj 2017

Jasné celí deň..a ja môžem pracovať..aj ja som sa bála že to tak nieje..treba predložiť zdravotný posudok od vasej doktorky,a zaniest na úrad.

janka2501
12. máj 2017

@r1000 4hod moze byt v skolke, ked si na NEPLATENEJ predlzenej RD.

katuskatt
12. máj 2017

Ak si na neplatenej rodičovskej dovolenke tak môže byť v škôlke len 4 hodiny. Ale ak si na predĺženej rodičovskej dovolenke kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa,tak môže byť normálne 8 hodín v škôlke.

r1000
12. máj 2017

Dakujem baby

mariannka1
22. máj 2017

@katuskatt pokial viem, zalezi od posudku, pretoze ak je v nom, ze nemoze kolektiv pre nepriazn. zdrav.stav,tak do skolky nesmie, lebo mozte prist o rodicak....u nas si soc. pracovnicky obehli vsetkych az domov a informovali nas o tom. ze skusit mozem ale ak to zistia...beda.

kacena78
18. júl 2017

ahojte vie niekto poradiť ,prišiel mi posudok ,že mi znova nepredlžujú rodičák na odvolanie potrebujem nejaké veci od obvodnej ,no tá ma dovolenku ,ale asi aj tak by to nepomohlo.Chcem sa spýtať či je možné po nejakých dvoch mesiacoch(aby sa mi ešte karta trocha zaplnila ) znova podať novú žiadosť ,aby som to stihla do 6 rokov

domiinii
17. okt 2017

Zienky, mala by som aj ja otazku...., ak by ste mi vedeli poradit, bola by som rada. Som s malym na neplatenej predlzenej rodicovskej dovolenke, cize som osoba starajuca sa do 6 rokoc veku dietata. Maly mi bude mat koncom jula 6 rokov, lenze ja do dovrsenia jeho siestich rokov nastupim na dalsiu rodicovsku dovolenku. Ako to urobit papierovo? Budem sa musiet prihlasit znovu na UP (predtym som pracovala na dohodu a kvoli prvej vyssej materskej som si do socialky priplacala) ? Na socialke to bude stacit nahlasit? V zdravotnej zrusit starostlivost? Kedze, obe moznosti keby plynu naraz, by bola blbost.
Dakujem za radu a prosim o reagovanie mamiciek, kt.boli v podobnej situacii. Dakujem este raz za kazdu info

olijanko17
27. aug 2018

Dobry den chcela by som sa spytat.Syn ma 2a pol roka.Prijali ho do skolky.Chcela by som vediet či ked dieta nastupi do školky a navštevuje ju,že ci aj vtedy je moznost podat o predlženie rodičovskej.Nakolko bol po porode operovany a doteraz byva velmi často chory .Alebo ho nedat do školky a počkat na vyjadrenie či schvalia predlzenu.Dakujem pekne za odpovede.

judar
27. aug 2018

@olijanko17 treba isť na urad na informacie....ťažko povedať či jedno z druhým nieje nejak v rozpore kedže tu človek takto vašu situaciu nepozná preto lepšie vám vysvetlia na úrade

olijanko17
28. aug 2018

@judar dakujem.pekne za info.Na urade som bola tam mi povedali ze do skolky ho mam dat a ked.mi pride potom rozhodnutie o schalenie ze je predlzena tak ho musim zo skolky odhlasit.Doktorka zas povedala že aby som maleho nedavala nakolko je stale chory a ze ked ho dam napriklad uz teraz do skolky mozu brat uz nato ohlad na urade a zamietnut kedze je uz v kolektive.Najlepsie bude ak zbehnem este dnes do školky a poviem ze ho dam az vo februari ked dovrsi 3roky.Dovtedy budem vediet na čom sme.Radsej si zaplatim dovtedy miesto v školke aby drzali pre istotu keby neschvalili 🙂

tecko28
28. aug 2018

@olijanko17 ta ziadost sa podava cca mesiac pred dovrsenim 3 roku. Nie je pravda, ze z dovodu, ze dieta chodi do skolky vam to neschvalia. Popri platenej rodicovskej dovolenke sa da aj pracovat a dieta moze ist na cely den do skolky

olijanko17
28. aug 2018

@tecko28 talze ho mozem dat do školky s tym ze si v decembri začem vybavovat predlzenu zo zdravotnych dovodov.Nebude to už urad neako zohladnovat ze je maly v školke tak nepredlžia.

tecko28
28. aug 2018

@olijanko17 nie, treba mat kvalitny posudok od pediatricky a co najviac posudkov od odbornych lekarov, spravy nesmu byt starsie ako 6 mesiacov. A potom uz pockat ako sa posudkovy lekar rozhodne

luliu
28. aug 2018

@olijanko17 upsvar vôbec nezaujíma kde dieťa je, nezistuju to a už vôbec to nie je dôvod na nepredlzenie rp

olijanko17
28. aug 2018

@tecko28 Dakujem velmi pekne,bol operovany na diafrafmaticku herniu(branicova prietrž).5tyzdnov na kramaroch po porode.Od vtedy sa vlečieme po doktoroch.Hematologia kvoli zrazanlivosti krvi,Chirurgia,Kardiologia,Plucne,Gastro,Imunologia,Krčne,dokonca aj urologia.Stale sa to snami vlecie.Problemi z dychanim mava stale staci ked spravi doma rychli beh a dychci ako keby bežal maraton.Do toho mu budu este mandle vraj vyberat,kvoli stalym soplom a aj vodny pruh na vajkach.Na pohlad vyzera zdrave dieta ale ako nahle ochorie vyzera ako pred smrtou.Preto som.chcela vediet ci je dobre ho dat do skolky.Aby to potom pri predlzovani rodicaku nezamietli.Ved oni si mozu povedat ved uz chodi do skolky tak naco riesit predlzenie.Nejde mi ani o to aby ked schvalia ze ja pojdem do roboty a maly do školky aby som si prilepsila ako to vela ludi vie robit a zneuzivat situaciu.Proste viem v akom stave je tak bude doma pri mne.Dieta je male len raz za život 🙂

maciatkolulu
31. aug 2018

@olijanko17 vobec,ale vobec nerozumiem,preco takto chore dieta s takymi diagnozami a navyse chorlave a este k tomu ani nie trojrocne chces dat vobec do skolky,..... asi si vregione,kde nie je problem so skolkami...

olijanko17
3. sep 2018

@maciatkolulu nechcem ho praveže davat do školky,ale zapisat som ho musela tento rok.Kvoli tomu ze vo februari buduceho roka by mal tri roky a tym padom ja by som bola doma iba o rodinnych pridavkov.A navyše keby som mala ist do prace nemam kde nechat maleho,nakolko ja rodičov.už nemam a z priatelovej strany sa maminka nema k ničomu.Ale vyriešila som to z odkladom školku do troch rokov a medzi tym ked si podam o predlženie a budem vediet na čom sme tak ho definitivne odhlasim a bude len domka.Tak už je len vo hviezdach či schvalia alebo nie.Ked budem vediet bližsie ako sme dopadli dam vam info 🙂