Otec na materskej s 2-ročným, mama doma s novorodencom bez nároku na materské. Ako je to s odvodmi?

Zodpovedané
8. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom našej situácie. Manžel je na materskej so starším synom. Počas nej sa nám narodilo druhé dieťa, avšak ja nemám nárok na materské. On poberá materské a ja nemôžem poberať ani rodičovský príspevok. Do pôrodu som bola evidovaná na úrade práce, dňom pôrodu ma však vyradili.

Kto za mňa bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne?

Som doma s mladším dieťaťom, ale nemám nárok na materské a ani na rodičovský.

Kam sa treba nahlásiť?

Musím sa prihlásiť aj na dôchodkové poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nikto za Vás nebude platiť odvody do zdravotnej poisťovne.

Štát platí na zdravotné poistenie:

  • za osobu, ktorá poberá materské,
  • za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Prihlásite sa do ZP ako samoplatiteľ.
Štát platí dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka