Predĺžená rodičovská zo zdravotných dôvodov
Ahojte dievcata.Mozte mi niektora povedat ako to je pri predlzenej mat.dovolenke?Ja som podala ziadost a malu mi vzali do skolky,zatial len na adaptacny pobyt,ale ucitelka mi povedala,ze sa musim do decembra zamestnat,lebo su mamicky ktore musia nastupit do prace a tie deticky uprednostnuju a ze ta predlzena mi nebude platit,lebo mala je v statnej skolke a nie v sukromnej.Ja sa urcite zamestnam,len neviem ci ma vezmu na TPP,kedze malu budem musiet vodit aj vyberat sama a vikendy musim mat volne,lebo mi snou nema kto byt.Takze to bude asi brigada alebo na dohodu.Viete mi teda povedat ci budem mat tu matersku alebo nie?Za radu a odpoved vopred velmi pekne dakujem!
Stručné zhrnutie
- Predĺženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov treba žiadať na ÚPSVaR pomocou tlačiva „Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok“ a k žiadosti priložiť potvrdenia od obvodného lekára a príslušných špecialistov spolu s kópiami lekárskych správ.
- Po kladnom posúdení posudkovou komisiou sa podľa viacerých skúseností rodičovi naďalej vypláca rodičovský príspevok a štát hradí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
- V praxi sa postupy a výklady líšia medzi okresmi: niektoré úrady a posudkové komisie povoľujú celodennú dochádzku dieťaťa do MŠ a súčasnú zamestnanosť rodiča, iné úrady v diskuzii obmedzovali dochádzku na 4 hodiny denne a považovali prácu za problematickú.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa podáva žiadosť o predĺženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov?
A: Tlačivo „Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok“ si vybavíte na ÚPSVaR; pediater vypíše časť tlačiva a k nemu priložíte správy od špecialistov a fotokópie zdravotnej dokumentácie.
Q: Kedy mám podať žiadosť, aby som neprišla o rodičovský príspevok?
A: V diskusii odporúčali podať žiadosť približne 1 mesiac pred skončením rodičovskej dovolenky, pričom zákonom stanovená lehota na rozhodnutie o žiadosti je do 30 dní od podania.
Q: Aké lekárske podklady treba priložiť a aká je ich „čerstvosť“?
A: Väčšina mamičiek uviedla, že je treba potvrdenia od špecialistov a fotokópie lekárskych správ; najčastejšie spomínaný termín „nie staršie ako 6 mesiacov“, niektoré príspevky však uvádzali aj požiadavku 3 mesiace (toto bolo predmetom nezhody).
Q: Budem počas predĺženej rodičovskej dovolenky dostávať rodičovský príspevok a zaplatí štát odvody?
A: Viaceré mamičky hlásili, že pri schválení predĺženej RD sa rodičovský príspevok naďalej vyplácal a štát hradil odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Q: Môže dieťa počas predĺženej RD chodiť do škôlky a môžem pritom pracovať?
A: V diskusii sú dve hlavné praxe: mnohé príspevky tvrdili, že po schválení môže dieťa chodiť do MŠ aj na celý deň a rodič môže byť zamestnaný, iné príspevky uvádzali obmedzenie dochádzky na 4 hodiny denne a odporúčanie, že rodič by nemal pracovať; závisí to podľa miestnych posudkov a úradu.
Q: Čo robiť, ak mi žiadosť o predĺženú RD neuznali?
A: Odporúčané kroky sú podať písomné odvolanie, prípadne podať novú žiadosť s doplnenými čerstvými lekárskymi správami; niektoré mamičky uviedli, že po odvolaní alebo doplnení dokumentácie im žiadosť následne schválili.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri žiadosti sa vyžaduje tlačivo z ÚPSVaR, potvrdenie od obvodného lekára a správy od špecialistov ako príloha.
Sporné názory
- Možnosť celodennej dochádzky dieťaťa do MŠ a súčasnej zamestnanosti rodiča: možnosť celodenného pobytu v MŠ a zamestnania popierajú iné skúsenosti, podľa ktorých je dochádzka limitovaná na 4 hodiny a zamestnanie komplikované.
- Dĺžka „aktuálnosti“ lekárskych správ: niektoré príspevky hovoria o limite 6 mesiacov, iné spomínajú 3 mesiace.
Otvorené otázky
- Neexistovala jednotná odpoveď v diskusii na právne vymedzenie, či zákon teraz explicitne povoľuje celodennú dochádzku do MŠ pri predĺženej RD vo všetkých okresoch.
- Nevyjasnilo sa jednotné pravidlo, prečo niektoré okresné úrady schvália predĺženú RD na viac rokov (niekedy až do 6 rokov) a iné len na kratšie obdobie.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Šrobárovho ustavu, employment.gov.sk, UPSVR, Úrad práce, posudková komisia, posudkové oddelenie, URSVR, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa
Spomenuté produkty a metódy
predĺžená rodičovská dovolenka, rodičovský príspevok, Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok, posudkový lekár, posudková komisia, kompenzácia zvýšených výdavkov na hygienu, atopický ekzém, astma, potravinová alergia (mliečna bielkovina, sója), bronchitída, laryngitída, mykózy, srdcová vada, rázštep pery a podnebia, oneskorený vývin reči, ADHD, hyperaktivita, valgozné postavenie kolien, hyperfosfatazémia, krivica, ecobec, ventolín, zirtec 2x5kv, advastan, imunor, pyridoxin, celaskon, probiotiká, kortikoidné masti, Excipial, čistička vzduchu, antialergické návliečky
Miesta a osoby
BA, Bratislava, Dun. Strede, Nitra, Prešov, Bytča, Žilina, Šrobarovho ustavu, Úrad práce (lokálne pracoviská)
@obcansr no tak to hadam podam aj hned v atredu zajtra ideme pre papier k psycho v utorok nam vypise logo pak asik trba este k detskej a som zvedava c schvalia dufam ze ano lebo si neviem predstavit ho davat do skolky s jeho strachom...
@rebel77ka ahoj. Prosim od akych dr ste mali papiere ? Od detskej a koznej? Moja mala ma tiez atop.exem a zvazujem predkz.rodic. vdaka
@martinka1981 ahoj, ja som mala lekársku správu od kožnej, kde mal malý napísané že sa od narodenia lieči na atopický ekzém, že používame kortikoidné maste, oleje do kúpeľa a premasťujúce krémy a napísala, že neodporúča škôlku, inak by mi to neschválili. No a mali sme aj papier od detskej neurologičky, lebo malý má potvrdenú hyperaktivitu , ale podstatný bol papier od kožnej a diagnóza atopický ekzém patrí do skupiny chorôb, ktoré sú zaradené do zoznamu. Ak by si chcela viac informácií aj ohľadom podrobnejšieho popisu, čo nám napísala kožná, napíš mi na rebel77ka@azet.sk
@martinka1981 a zabudla som, na úrade práce dostaneš také tlačivo, to dáš vypísať detskej lekárke a priložíš správy a nálezy od kožnej
@rebel77ka dakujem pekne za info. Zatial predbezne zistujem co a ako. Mala ma 3r az v novembri. Krasne dakujem za info. Dufam ze sa s koznou dohodnem 😉
@martinka1981 Keď chodíš pravidelne na kontroly tak si myslím, že kožná nebude mať žiadny problém s vypísaním papierov 🙂 a začni vybavovať už v októbri, lebo chvíľku trvá kým dáš dokopy všetky papiere a kým zasadne komisia, držím palce nech Ti to dopadne dobre
@rebel77ka no praveze u koznej sme neboli asi rok . Ja nevidim zmysel v tom ze nam napisu kort.maste ktore pomozu len na chvilu. Nevravkm ze som ju nepouzila ked bolo velmi zle. Ale aby som ju tym natierala stale to nie. Takze preto neviem ci bude ochotna... ale uvidim. Pojdem vybavit skor a ak bude neprijemna skusim inu. Co uz...
Nevadí, skúsiť treba a uvidíš, jej to nestojí nič, aby vypísala papiere a napísala diagnózu..ja som skúšala malému tiež všeličo, ale veľakrát sa dostal do takého stavu, že tú kortikoidnú masť som dať musela, lebo to mal strašne škaredé a strašne sa škriabal..skúšali sme aj tú liečbu nehormonálnou masťou, na telo mu to pomohlo ale na tvár nie..tak skúšame čo sa dá, tento rok sa mu to strašne zhoršilo, tak plánujeme vyskúšať v lete more
Ahojte, baby ako je to ked mam predlzenu matersku zo zdr. Dovodov, pracujem, a mala chytila ovcie kiahne. Drahy s nou ostava na ocr lebo ja som skusobnej dobe. Bude mu vyplatena ocr alebo nie? Dakujem za info
Ahojte, chcem sa spýtať, či náhodou niektorá neviete, ako to je, keď mi po 3.roku predlžia RD pre nepriaznivý stav dieťaťa, treba to ísť niekde nahlásiť? Myslím na zdravotnú alebo sociálnu poisťovňu. Na nete je toho dosť, ale nič konkrétne a hlavne aktuálne som nenašla.... ďakujem
Ahojtje, chcem sa opýtať, keď som poberala rodičovský príspevok rok, od 1. mája 2012, dostanem príspevok ešte aj za máj 2013 či už len za apríl 2012? Ďakujem za odpoveď
chcem sa spytat tych co si opätovne predlzovali rodicovsku dovolenku po nejakom case kedy mam ist odniest spravy ked nam napisane v rozhodnutí,ze kontrola 31.augusta?dakujem
Tak, cerstve info, dnes mi prislo postou ze mi schvalili bez problemov predlzenu RD na maleho, a ze termin opätovneho posudenia zdravotneho stavu nie je stanoveny. Tak neviem ci mi ho o rok este stanovia alebo vobec nie, neriesim....hlavne ze to mam schvalene. Len este neviem ako to poriesit so skolkou, prijali ho, niekde pisu ze na 4h moze niekde na 8h ze moze chodit. No nic pojdem na urad aj tak poziadat si o rodicak, tak sa popytam ci mozem popri tom aj pracovat, nakolko som zamestnana v statnej sprave. Ale asi by to nemalo zmysel, maly bude isto chorlavy pocas skolky ako ho poznam. 😒
@rebel77ka ahoj, dnes mi prislo vyrozumenie zo socialky a neuznali mi predlzeny rodicak. mala ma atopicky ekzem a potr. alergiu. lenze som nemala dopisane, ze lekarka odporuca dom. starostlivost. chystam sa podat odvolanie, alebo rovno novu ziadost. mam nove spravy od lekarky, kde mam uz dopisane odporucanie na domacu starostlivost. myslis, ze mi ju uznaju ?
Baby dnes mi doslo, ze predlzenu rod. mi neuznavaju. Chystam sa podat odvolanie. Je tu niekto, komu po odvolani uznali ??? a mam podat odvolanie alebo rovno novu ziadost ? dakujem
Ahoj, áno odvolaj sa a prilož tam aj tú novú správu, kde máš napísané, že má odporúčanú domácu starostlivosť a nedoporučuje škôlku..my sme to mali napísané a malý ma tak isto atopický ekzém od narodenia a uznali nám to hneď na prvý krát
Ahojte ja mam tiež taky problem že som vybavila predlženy rodickovsky prispevok koli nepriaznivemu stavu ale teraz som si nasla pracu tak neviem ci može ist maly do skolky stacilo by aj na 4 hod. Poradite mi?? 🙂
Ahojte, idem si vybavovať predlženú rodičovskú kvoli nepriaznivému zdravotnému stavu malého. Chcem sa opýtať ako je to s tou školkou? Niekde píšu, že može chodit na 4 hodiny a niekde, že na celý den, už som z toho jelen. A možem popri poberaní toho rodičáku aj pracovať? Našla som na nete dosť protichodné informácie, tak sa pýtam mamičiek, čo už to majú vybavené ako to je ozaj. Díky.
@adri2211 ahoj. Tak ako je to u vas?? Odvolala si sa a predlžili vam RD?? Ja sa chystam vybavovať už 😒 no tešim sa na to desne 😝
A viete niekto ako je to so školkou či teda možu chodiť deti či nie ??

@matkaasebko to je na tebe kedy to podáš ja som dávala až ked mal malý 4 roky takže to je na tebe