Predĺženie rodičovskej dovolenky

daniela237
17. sep 2013

chcela by som sa spytat. dcera mala v auguste 3 roky, je stale chora do skolky anni nenastupila, chora je skoro kazdy mesiac uz vyse roka. chcela by som poziadat o predlzenie rodicovskej. ake doklady na vybavenie potrebujem?a ako postupovat. vovpred dakujem za prispevky

jajka71
17. sep 2013

Predĺženie rodičovskej dovolenky nad tri roky dieťaťa je možné na základe ustanovenia § 166 ods. 2, v zmysle ktorého, ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

Pokiaľ sa nejedná o nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, nemožno rodičovskú dovolenku poskytnúť dlhšie ako do 3 rokov veku dieťaťa. Ak zamestnankyňa nemôže nastúpiť do zamestnania bezprostredne po ukončení rodičovskej dovolenky, môže požiadať zamestnávateľa o poskytniutie neplateného voľna tak, ako každý iný zamestnanec (napr. zamestnanci žiadajú o neplatené voľno, ak majú už vyčerpanú dovolenku a idú na študijný pobyt a pod.) . Neplatené voľno sa poskytuje v zmysle ustanovenia § 141 ods.3 Zákonníka práce, na žiadosť zamestnanca, ktorej však zamestnáteľ nie je povinný vyhovieť, t.j. zamestnanec na takéto predĺženie nemá právny nárok.
http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000174/1330153...

zara13
17. sep 2013

@daniela237
v prvom rade zacinas to riesit trochu neskoro, pretoze prelzenie rodicovskej nieco trva.
v podstate ale potrebujes podklady od pediatra, ze dieta nie je zdravotne ok, ten by vas mal so vsetkymi podkladmi poslat k posudkovemu, a ten rozhodne ci je zdravotny stav dobry alebo nie, pripadne moze nariadit este nejake vysetrenia aby mohol spravne posudit. myslim ze na vyjadrenie ma 30 dni, takze to moze kludne trvat 2-3 mesiace, kym dostanes vyjadrenie ci mas rodicovsku predlzenu alebo nie.
dovtedy sa skus so zamestnavatelom dohodnut na neplatenom volne.

daniela237
autor
18. sep 2013

Ja som si donedávna myslela že pôjde do škôlky aké pi 2 týždňovom pobyte v nemocnici a oslabenou imunitou viem že do škôlky nemôže ísť

riskoninka
22. dec 2013

môžem žiadať o rodičovský príspevok ,keď môj synček chodí do škôlky ,ale navštevuje neurológiu,kardiológiu,môže sa po predĺžení pracovať

maznacik007
22. dec 2013

@riskoninka nezalezi na to ake ambulancie syncek navstevuje ale ake ma diagnozy ... podla toho bude na UPSVAR posudeny jeho zdravotny stav ...

15natalinka18
23. dec 2013

@zara13
@jajka71
@maznacik007 baby prosim poradte mi da sa bit nahlasena v socialnej poistovni na predlženej neplatenej rodičovskej a zaroven bit nahlasena na urade prace ako nezamestnana? vjanuari mi pride posledna vyplata a ak nič nezoženiem premyšlam o hmotnej nudzi som slobodna mamina dcera ma 4 roky. na zdravotnej mi povedali že ma možu evidovat len na jedno čiže nezamestnana alebo predlžena...... čiže možem bit na socialke vedena na predlženej a v zdravotnej ako nezamestnana? alebo musim bi ako na cosialke tak aj na zdravotnej evidovana

makaga
26. dec 2013

ahojte aj ja by som potrebovala radu......mne konci RD 27.12.2013 a nemozem sa vratit do starej prace lebo uz firma neexistuje a co podla vam je vyhodnejsie alebo co by ste vy urobili mam sa ist zaregistrovat na urad prace alebo ci by som mohla si predlzit RD na neplatenej kedze mala je ok!a uz chodi do skolky?co by ste vy urobili? dakujem za rady....