Predĺženie rodičovskej kvôli separačnej úzkosti

jarushka_12
5. okt 2015

mate niekto skusenost s predlzenim rod. prispevku kvoli silne separacnej uzkosti ?? Dakujem 🙂

loginexistuje
7. okt 2015

Ja som mala pri malom predlzeny RP do jeho sest rokov, pri dcere som sla do prace ked mala rok a pol mne osobne by viac ako predlzeny RP pomohlo keby boli centra starostlivosti a terapie /nie za tazke prachy/ pre INé deti a clovek by nemal problém s kratsim pracovnym uvazkom ..

je to len taka barlicka statu, ze radsej zaplati takto RP pre tu matku a nemusi riesit ine sluzby pre rodica...

Ja kazdej matke prajem aby nemusela ziaden predlzeny rodicak zo ziadnych dovodov riesit....

robin_claire
7. okt 2015

@paris3 vypadas ako velmi zavistliva a zatrpkunuta zena, nehnevaj sa.....

dai
7. okt 2015

@0silvia0 ten prispevok bol viac menej cely pre rondicku - prepac ze som teba oznacila... tebe boli len tie prve vety - ze vychadzas zo zlych faktov... proste celu tuto skaredu debatu tu zacala opacna strana - nie my tzv. karieristky ( ja osobne seba za karieristku nepokladam - mam 2 deti, na materskej som bola cez 4 roky dokopy a dalsie dieta planujeme - ak boh da tak sa rozrastieme... ale tento pohlad ze zeny ktore daju 2rocne dieta do skolky su 'krkavcie matere'... co k tomu mozes napisat ?)

paris3
7. okt 2015

@dai tak som si to pozrela a zacalo to tym, ze Fidka napadla opravnenost diagnozy sep.uzkost. a oznacila to ako vysledok zlej vychovy matiek, ktore sa tym vyhybaju praci.... takze tak to zacalo... neprekrucaj.

paris3
7. okt 2015

@robin_claire teba neviem co sa dotklo v tejto diskusii.
Mysli si o mne co chces 😉 praveze ja mam pocit, ze je to naopak. ja som sa ozvala len preto, lebo nemam rada, ked tu bohorovne zenske sudia druhych. Sudit prinalezi niekomu inemu. 😉
A idem sa radsej venovat malej, ako tu kvokat. Vzdy to je rovnake.... clovek chce pomoct niekomu odpovedou z vlastnej skusenosti a aj tak sa debata nechutne zvrhne... lebo sem pridu matky dokonale. A uroven diskusie hlboko pod nulou. Je mi z toho zle.

bonnie1
7. okt 2015

ja este napisem ze otazka znie- mate skusenosti? 95% co prispelo nema a niektore sa tu prisli vyslovene odbavit, provokovat, odsudzovat..vytahovat uplne hluposti miesto toho aby sa starali o seba. niektore hocijaka tema je- vzdy skoncia u seba ake su dokonale.. neviem niekedy davno sa prispevky ktore nemali nic spolocne s temou automaticky mazali..uz to nefunguje?

alaguema
7. okt 2015

@paris3 mircala nereagovala na nič "podobné". Moja pointa bola niekde úplne inde. Nešlo o to poukázať na výšku mojich/našich príjmov, ale na to, že sú ľudia, ktorí odvádzajú podstatne viac (a neotrieskavajú to nikomu o hlavu), než tí, ktorí kričia čosi o lenivých matkách chorých detí a o tom, že tie choroby nebudú vo väčšine prípadov skutočné, ale vymyslené... Jeden by z toho zvracal. Nepoznám mamu, ktorá by si vymyslela chorobu vlastnému dieťaťu. Ale asi zas platí klasika - podľa seba súdim teba. Klamár podozrieva z klamstva, neverník z nevery, podvodník z podvodu a poniektorí ktovie prečo, potrebujú hádzať presné cifry príjmov, ani nie ich vlastných, ale "partnera", z ktorého výplaty im oficiálne nepatrí ani cent. Možno tam je kameň úrazu a zatrpknutosti voči ženám, ktoré majú to privilégium rozhodnúť sa slobodne, do kedy budú doma s deťmi a manžel zatiaľ zabezpečuje hlavný príjem rodiny, lebo to tak chce on aj ona, pre svoje spoločné deti. A tá rétorika o "váľaní šuniek" a "lenivých ženských"... 😕

paris3
7. okt 2015

@alaguema úplne súhlasím...si to vystihla

dai
7. okt 2015

@paris3 myslim ze na zaciatku pisali mamicky so skusenostami s touto diagnozou ci podnymi formami spravania sa - absolutne nemali problem na tuto temu slusne komunikovat... zaroven si dovolim tvrdit ze kazda zena - co si teda pamaetam tak fidka to v svojom prispevku mala , detto ja - sme pisali ze ak je dieta naozaj chore tak je na mieste aby matka dostala prispevok - to dieta obycajne samozrejme nie je nasledne 3 roky v skolke ale realne sa o neho matka stara ( aspon tak ja chapem zmysel predlzeneho RP )
- prepac ale vyberas si veci na ktore reagujes, ostatne nevnimas... rondickine oznacenie inych zien krkavcie matere sa tu snazite ospravedlnovat ze je to uplne normalny nazov pre mamicku a bezne sa pouziva... dost selektivne videnie veci, ale ok...
- vratim sa opaet k tejto teme - nemyslim ze separacna uzkost bude stacit na predlzeny RP - a ja osobne sa fakt snazim detom nedavat rozne diagnozy aj ked by som fakt mohla ( moj syn ma hypotomiu a z toho vyplyvajuce problemy so svalstvom, napr. aj logopedicke, kedze bol na kysliku dlho sme budovali imunitu a bojovali s dychacimi problemami etc. ... za mna mam ale doma zdrave a sikovne dieta ktore vsetko zvladne - nenecham si ho onalepkovat... detto ako som pisala moja dcera je velmi narocna, psychologicka pouzila aj vyraz ADHd - ja som ale chcela od nej sposoby ako s nou mam pracovat - tie som dostala a malinka patri medzi najsikovnejsie deticky v skole - ano, teraz sa chvalim😉 kedze pri jej nekoncentrovanosti to pokladam za obrovsky uspech... podla mna sa s vela tymi novodobymi hlavne psychologickymi diagnozami da pracovat ( pokial naozaj neide o vaznu psychiatricku poruchu spojenu aj s poskodenim nervovej sustavy etc. ...) len netreba to dieta odpisat a schovat za nejaku nalepku diagnozy )

rondicka
7. okt 2015

@micralla,,ja nikoho nekategorizujem,,ja som sa len zastala mamiciek,na ktoré ste útočili ty a fidka79;,,tak ako vždy v mnohých iných diskusiách,,takže to bolo konkrétne na Bas myslené,ked ste také premudrele superzeny 😝 A mate stale potrebu prispievať a Ponižovanie ženy.ktoré nie sú ako Vy..tak na mňa nepýtajte,že som začala nejaký konflikt,dobre?pretože veľa iných žien vie,že práve Vy utocite vo viacerých témach,takže neviem prečo,mam pocit,že by Zatrpknutost? Pretože vy ste dobre výryvacky,tie naj-naj zenicky, Že,? Zhltla všetku múdrosť sveta,a odkiaľ viete,že tie co sú doma,nie sú študovne? Možno len nemaju potrebu byť karieristkami na úkor vlastnej rodiny 😉 takže,je na každej,ako sa rozhodne,a myslím,že matke,ktorá nie je nútená ísť pracovať,nedá odísť od malého dietata.nehovorím o 3.r,ale 1.-2.r.,a zasa ten materinský cit vníma každá inak,takže nerobte z toho drámu,se som to tak napisala,,asi na tom niečo bude,ked tak zlomyselne útočíte 😉
Ale keď nakladateľstvo mamičkám vy,to je ok,že? To nie je rypanie @dai,

paris3
7. okt 2015

@dai ok, ale nechapem, preco ma mat moje dieta nalepku, ci ako tomu hovoris, zato, ze nejaku dobu nemohlochodit do kolektivu. To je o pristupe a preto tu vznikla burliva debata, lebo prave vy stetie, co deti 'onalepkuju' ... je to naozaj nechutne.
V niektorych pripadoch je predlzenie RD docasne...ako napr. v nasom pripade. A niektore maminy maju tu smolu, ze tam moze byt nieco vaznejsie a maju rodicak az do 6rokov. Normalna zena si ziadnu diagnozu dobrovolne pre dieta nevymysli. A tych par, co tozneuzivaju, laskavo nespominajme. To by sme museli zrusit vsetky soc.davky z dovodu, ze vzdy sa najdu taki, co to budu zneuzivat.
Ale znovu opakujem, tak nazov temy neznie....

paris3
7. okt 2015

@dai podla mna zase separacna uzkost, ktora prekroci iste hranice, je dovod na predlzenie RD
Nehovorim o beznej, prekonatelnej uzkosti, ktora moze vzniknut dajme tomu pri nastupe do skolky. Su ale prejavy, ktore su natolko silne, ze sa da na zaklade nich potvrdit, ze dieta neskutocne trpi pri pobyte v skolke... su to proste citlivejsie, vnimavejsie deti (a nema to nic spolocne so zlou vychovou). Tam je na mieste to riesit postupne a individualne, aby dieta dostalo viac casu na adaptaciu, resp. dozretie.
Takze tieto tvoje vyjadrenia su dost trufale. Nechala by som to skor na odbornikov.

rondicka
7. okt 2015

@dai čo máš stále so mnou,ja som sa len zastala tých,do kt.
Ste rypali Vy,,čiže konkrétne to patrilo,,@fidka79, @micralla, @dai,,Vy môžete pisat,čo chcete aj urážať,Ze? A keď sa niekto odváži niečo Vám,
tak koniec, 😅 takže moje rypanie nepatrilo mamickam :ktoré su nútené ísť pracovať, ale tým,ktoré si myslia,že jedine ich cesta je správna,a Žena,ktorá je doma a
dieťaťom do 3.r.ako je stanovené, je lenivá chudera,,a vyvaluje si doma sunky,také vyjedrenia sú ok,že?,a vtom je pointa,nie ze som ja napisala matere,ale Vaše útoky na matky ,kt.si dovolia byť doma,hotová katastrofa
A inak nikde som neuviedla,že krkavcie matky 😉

alaguema
7. okt 2015

@dai "separacna uzkost ktorá sa somatizuje ako nechutenstvo, pavor nocturnus obstipácie a zniznie celkoveho exploracneho spravania dietata este uzkostny modus spracovania separacneho procesu od matky s masivnou reaktivitou ktora oslabuje celkovy vyvin dietata" toto je zo správy, ktorú zakladateľka dostala do detskej psychologičky. Ja osobne si netrúfnem tvrdiť, či to je, alebo nie je na predĺžený rodičák a už vôbec by som si netrúfla tvrdiť na rozdiel od vás - odborníčok, na základe čoho ten problém vznikol. Čo si ale trúfnem, je napísať, že je nenormálne z problému, ktorému ani nerozumiete, viniť mamu toho dieťaťa tak, ako to prebehlo tu a rozvinúť to do takého absurdného obviňovania matiek na predĺženom rodičáku z lenivosti a neschopnosti...ženy, čudujem sa, kde sa to vo vás berie.

dai
7. okt 2015

@rondicka potom ale asi nevies citat kedze tato tema absolutne nie je o normalnej RD do 3och rokov dietata ale sa tu bavi o predlzenej materskej... ale ok - mas pravdu - ty si tu nikoho neurazila a len sa hrdinsky zastavas...( sama som bola so synom 3 roky doma... )
@paris3 o zlej vychove som ja osobne nikomu nepisala... snazim sa radit - nemyslim ze komisia uzna tuto diagnozu ako dostatocnu - to bola moja info... nie ze to nie je realny problem etc. ...
@alaguema ani v jednom prispevku som neuviedla ze separacna uzkost vznika na zaklade zlej vychovy ( aj ked nejaka trauma za tym moze byt... )

loginexistuje
7. okt 2015

@dai citujem detto ako som pisala moja dcera je velmi narocna, psychologicka pouzila aj vyraz ADHd

použiť pri dieťati vyraz ADHD / co inak psychologicka ani nemoze diagnostikovat len psychiater alebo neurolog/ a ak to dieťa má ADHD teda lahku mozgovu dysfunkciu /cize na EEG mu preukazatelne inak funguje mozog / je teda poriadny rozdiel ....

ako ja sa nehram na odborníčku v tejto oblasti aj ked také dieťa mám doma a pochodila som dost terapii a odbornikov ...

niektorym zenam proste chyba pokora .... asi tak to vidim ja ...

dai
7. okt 2015

@loginexistuje nemyslim si ze tato tema ma nieco spolocne s pokorou... aj ked toto slovo sa na tomto foru pouziva velmi casto a vela zien ho rada pouziva pre zeny majuce iny nazor ako oni... Realnu pokoru mozes prejavit v realnom zivote ( mozno som pokornejsia v normalnom zivote ako vaecsina zien tu... to ale nevies, preto mi pride divne vobec tu taketo nieco pisat niekomu )
- s tym poskodenim nervoveho systemu - pisala som to uz v svojom predchadzajucom prispevku ze ak tam nieco take je tak je to normalna diagnoza a urcite tam bude nielen nejaky posudok od psychologicky ale aj diagnostika od ostatnych odbornikov - a to na predlzeny RP stacit pravdepodobne bude - to ze som si dovolila popisat situaciu mojej dcery - prepac ak ta to urazilo alebo sa ta to nejak dotklo...odbornicka na tieto situacie tiez nie som a vdaka bohu nemusim byt - mam doma zdrave deti ...

loginexistuje
7. okt 2015

@dai no ved to je samozrejme .. na predlzenie RP nestaci nalez psychologa tam to musi byt podlozene neurologom a psychiatrom ... inak to nie je uznane.... klinicky psycholog nestaci ani klasicky ...

a tiez sa posudzuje doba liecenia dietata u odbornika cize to neni o tom ze jedna navsteva a hotovo rovnako nalezy a pripadne medikacia...

ja slovo pokora nepouzivam casto a uz vobec nie tu na fore ... za seba sa priznavam ze tiez som sa pozerala zvrchu pri dcere, ktora bola narocna a velmi nadana ... a sanka mi padla pri synovi ... no co uz ... nejako bojujeme ...

ale teda fakt je ten ze na to, aby bol predlzeny RP nestaci jedna navsteva odbornika a prifarbena diagnoza ... aj ked teda na Slovensku je vsetko mozne a nepopieram ze iste percento ma to vybavene inak ale to je pri vsetko aj pri invalidkach atd... /ale tiez nejdem hadzat vsetkych ID do jedneho pytla/

alaguema
7. okt 2015

@dai napísala to fidka, s ktorou ste sa tak pekne zhodli.

dai
7. okt 2015

@loginexistuje dakujem za tvoj prispevok - neviem ci pre tie ostatne maminky je lahsie akceptovatelny ako moje teda arogantne prispevky😉 ale vlastne si napisala to co som sa snazila od zaciatku napisat aj ja...
plne suhlasim... ( osobne som si tiez so synom prezila vela a stale riesime milion problemikov ale ja k tomu pristupujem pozitivne a verim ze v pohode vsetko dame😉 )
- je mi inak luto ze na tie moje prispevky o prifarbenych diagnozach reaguju urazene mamy ktore teda mozno realny problem maju... ja som uz zial na tomto fore dlho a vzdy mi zacne blikat kontrolka ked citam nejake prispevky k predlzenemu RP - zial som v mnohych temach videla aj priame otazky na vybavovanie etc. ... - a tie ma fakt stvu prave kvoli mamkam ktore tie peniaze realne potrebuju lebo ich deti zdrave nie su a tu injekciu od statu - aj ked malu - musia dostat...

jarushka_12
autor
7. okt 2015

dakujem za rady hlavne dokonalym mamickam z dokonalymi detmi , keby mi dcerka pred prichodom do skolky vystrajala hadzala sa o zem tak by som to pretrpela no prestala mi totalne jest bola apaticka a nic ju nezaujimalo a verte ze by to nikomu z vas nebolo prijemne sa pozerat na vlastne dieta ktore je ako bez duse . Aj tak dakujem ... 😒

dai
7. okt 2015

@alaguema 🙂 s fidkou zdielam nazor na vela veci ku ktorym som sa aj vyjadrila - myslim ze z mojich prispevkov je to jasne vidiet ( zdielam s nou nazory na vela problematik co sa pracovnych veci tyka aj v inych temach ) - konkretne k tejto som sa nevyjadrila ani raz - asi preto ze neviem dovody preco tieto problemy vznikaju - co viem je ze mozu mat milion roznych pricin a ano, jedna z nich moze byt aj nespravna vychova... ale je tu aj milion inych veci co k takemuto niecomu viest mozu... prave preto som ani v jednom mojom prispevku tuto zalezitost nekomentovala
ty sa mozno automaticky stotoznujes s kazdym kto ma podobne nazory ako ty... ja si dovolujem si zachovat svoju individualitu a pravo vyjadrit si svoj pohlad na vec - preto ta poprosim ked uz citis potrebu pouzivat moj nick - pouzivaj ho k tomu k comu som sa aj realne vyjadrila😉

dai
7. okt 2015

@jarushka_12 myslim ze sa urazat absolutne nemusis kedze tato tema sa dost zmenila na temu vseobecnu a vobec nebola o tebe vaecsinou... jasne ze vidiet vlastne dieta trpiet nikomu dobre nerobi a preto treba situaciu urgentne riesit - s kazdym dietatom sa da pracovat a na 99% diagnoz existuje liecba...

jarushka_12
autor
7. okt 2015

@dai tu nikto nieje urazeny a ja uz vobec nie nemam byt kvoli comu , Pekny den

dai
7. okt 2015

@jarushka_12 potom je to v poriadku... pekny den aj tebe

alaguema
7. okt 2015

@jarushka_12 nič si z toho nerob. Ja ťa úplne chápem, moje deti síce ničím podobným netrpeli, ale viem sa asi zhruba vcítiť do tvojich pocitov. Držím palce a reálne info si radšej pýtaj na príslušných úradoch.

@dai komentovala si v zmysle, ako si mamy vymýšľajú 10 diagnóz, len aby mohli ostať doma a podobne, ale ok..sama zakladateľka tému uzavrela, nemám čo viac dodať. Stačí si ju celú prečítať a postoj jednotlivých diskutérov k téme, je jasný.

bonnie1
7. okt 2015

@dai ja som videla len raz ako sa mamicka pytala na predlzenu ale neplatenu. Len kvoli tomu ze si nemohla najst robotu a aby sa jej riky zaratali do dochodku. A si myslim ze je to ok. Nie je chyba ze na vychode roboty niet..

rondicka
7. okt 2015

@alaguema presne tak to bolo a napísala to aj mne,,hlavne,že ja som najhoršia,ked som si dovolila dačo napísat,a aj to mile dámy prekrútili,že som z nich spravila krkavčie matky...a to by som ani nereagovala na danú tému,len mi to nedalo,ako tieto naj "dámy" stále rýpu a nielen v tejto téme,ale v mnohách dalších,figurujú podozrivo často tieto 3 mená..čo už,,hlavné je,že mi ostatné sme lenívé,šunky vyvalujúce ženy 😢 nedajbože napísat niečo na ich adresu,tak je ohen na streche 😠 , cítia sa asi velmi dotknuté a patrične k tomu aj reagujú.. ale človek tu pomaly nemože napísat svoj názor,,pretože asi len ten ich je správny 😝

dai
7. okt 2015

@alaguema
@bonnie1 precitajte si temy ohladom predlzeneho RP tu na mk...
@rondicka ach, este ze ty si tu - vidiet ze sliedis po roznych temach, cekujes si prispievatelov a nakoniec namiesto normalneho prispevku z teba len zlc vybehne😉 vdaka za prispievatelov tvojho typu😉 v diskusii obycajne o jediny spravny nazor neide - to je len info pre teba - diskusia je na prezentaciu nazorov - ty si si svoj nevedela odargumentovat a jedine co pouzivas su invektivy ... osobne som sa s tebou stretla ci si ta vsimla jedine v tejto teme - nie vdaka nazoru ale urazkam...🙂

alaguema
7. okt 2015

@dai vieš čo? Nechce sa mi 😉 Náhodou som si všimla túto tému, kde zakladateľka rieši reálny problém a nestačila som sa diviť reakciám. Nechápem, čo by s tým mali mať spoločné iné témy, aj keby trebárs boli založené človekom, ktorý sa snaží profitovať na systéme...to je problém zakladateľky tejto témy?? Vidím, že sa snažíš svoj postoj teraz nejak ospravedlniť, ale toto je dosť chabý pokus. Klobúk dole nad chladnokrvnosťou zakladateľky, ktorá to má, veľmi správne - v paži 😎