Predĺženie rodičovskej - musím rozviazať pracovný pomer?

sensation18
9. jan 2019

Zdravim pred MD som bola zamestnaná teraz poberám platenú RD v troch rokoch dcéry mi končí ale chcem byť ešte doma sňou nechcem ju dávať do škôlky,pracovný pomer mi stále trvá.Ako postupovať po troch rokoch? Môže zamestnávateľ so mnou rozviazať pracovný pomer?
Za každú odpoveď ďakujem.

alenah31
10. jan 2019

@sensation18 Ak rodič ešte nechce ísť do práce, môže po vyčerpaní rodičovskej dovolenky (pri dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa) požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno NIE JE zamestnávateľ povinný poskytnúť. Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, inak prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru. Žiadosť o neplatené voľno sa spravidla zasiela zamestnávateľovi aspoň mesiac pred predpokladaným nástupom do práce.

ajush5
10. jan 2019

Treba sa nahlásiť ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov ;)

slniecko3108
10. jan 2019

Ja som toto riešila v októbri. Dcérka mala v októbri 3. No ja som požiadala v septembri o predĺženie keďže sme mali mnoho dr. No Up má 60dni na rozhodnutie. 30ma posudkový a 30 na odoslanie.... Čo vraj po novom neposielajú. Aspoň tak mi povedali... 17.10 som mala nastúpiť no poprosila som zamestnávateľa o čerpanie dovolenky nadobudnutej počas MD, kým nepríde rozhodnutie. Bez problémov poskytol s tým že keď príde papier z ÚP ihneď odniesť. Odniesla som aj s papierom Žiadosťou o poskytnutie RD do 5r dieťaťa pre zlý zdravotný stav. Napísala som na Pc ... Nemal problém. Zákon hovorí že zamestnávateľ musí v tomto vyhovieť...
Smiem vedieť aké dg máte? Nie je ľahké teraz predĺžiť... Aj ja som sa bála.a to sme fakt nato mali dg..

ajush5
10. jan 2019

@slniecko3108 Vy ste to mali na základe nepriaznivého zdravotného stavu. Ale dá sa to vybaviť len ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov. Hlavný rozdiel je v tom že vy máte nárok na rodičovský príspevok a pani by to mala neplatene

slniecko3108
10. jan 2019

@ajush5 áno my kvôli zdravotným problémom. Ja som len chcela napísať že všetko závisí od zamestnávateľa. Závisí samozrejme aj od toho či ráta že nastúpi a počíta s ňou alebo nie. Je tam veľa faktorov...

alenah31
10. jan 2019

@slniecko3108 tak ako píše @ajush5 vy máte platenú na základe zdrav. stavu - zamestnávateľ je povinný to akceptovať - @sensation18 chce zostať podľa všetkého naneplatenej RD - to zamestnávateľ nie je povinný akceptovať. Musí si napísať žiadosť o neplatené voľno - samozrejme pokiaľ má zostatok dovolenky tú medzitým vyčerpať. Ak bude zamestnávateľ súhlasiť (treba to mať písomne pre prípadné potreby), na zdravotke sa nahlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Ak súhlasiť nebude jedinou cestou je výpoveď - zamestnávateľ nemá povinnosť jej miesto držať.

slniecko3108
10. jan 2019

@alenah31 áno tomu ja plne rozumiem. A presne tak som to písala že tam je veľa faktorov. No čo viem s týmto.vela zamestnávateľov nesúhlasí ale poznám aj prípady že áno. Veď keď nemusí platiť plat.... No každopádne držím mamine palce aby jej to vyšlo...