Predĺžený rodičák

28. nov 2022

Ako to je prosím vás pri predĺženom neplatenom rodicaku? Malý môže ísť do škôlky na pol dňa.. Štát za mňa hradí sociálku a zdravotnú a ja sa môžem zamestnať? Alebo len na brigádu určitý počet hodín a peňazí? Diki

nikitta17
28. nov 2022

Ty sa zial,zamestnant nemozes vobec,nesmies mat ziaden prijem a maly moze do skolky len na 4 hodiny max.

autor
28. nov 2022

@nikitta17 tak to je pekne na prd 😂 😂 a dajme tomu keby si nájdem brigádu tak si odvody musím hradiť sama?

veronikaszabova
28. nov 2022

Preco "na prd"?? Ved ked budes mat pracu, nepotrebujes status "osoba starajuca sa o dieta do 6r"

autor
28. nov 2022

@veronikaszabova tak áno ale keby mam brigádu tak si musím odvody platiť sama nie? Ci ako to je nevyznám sa

alenah31
28. nov 2022

Este ras.....pri tzv. nepl. RD nesmies mat ZIADNY prijem, ZIADNU aktivnu formu PP - ci uz TPP alebo akukolvek dohodu - brigadu.

autor
28. nov 2022

@alenah31 ja rozumiem.. Pýtam sa teraz iné... Keď nemám neplatenu rd a nájdem si brigádu ci si hradim sama odvody

alenah31
28. nov 2022

Ano.....aj pri dohode sa platia odvody do SP + zdr. poistenie. Pri dohode s pravidelnym prijmom uplne vsetky, pri dohode s nepr. prijmom nie uplne vsetky - co nie je vyhodne.

autor
28. nov 2022

@alenah31 ďakujem pekne za vysvetlenie.. Takže sa to neoplatí.. A keď je tpp ale skráteny úväzok tak hradí odvody zamestnávateľ áno?

alenah31
28. nov 2022

Nie....hradi ich zo mzdy zamestnavatel aj ty sama. Rovnako ako pri dohode + samozrejme dan. Cca 34% tvojho hrubeho prijmu ide na odvody a dane.

autor
28. nov 2022

@alenah31 takže zamestnávateľ to hradí iba keď pracujem na plný úväzok?

alenah31
28. nov 2022

Ani vtedy nie....odvody aj dan sa plati z tvojej hrubej mzdy. Ale ak to myslis tak, ze to plati (vybavi) on...ty sama nemusis nikam nic platit, nikde sa hlasit - tak jasne....aj pri skratenom uvazku aj pri dohode - sme sa len nepochopili😁 Len SZCO si plati odvody sam.

autor
28. nov 2022

@alenah31 áno zle sme sa pochopili 😂 😂 ja som myslela tak ze sama ešte z toho co dostanem na účet si to musím sama platiť 😂 😂 😂 Takze už rozumiem vždy to vybaví zamestnávateľ okrem živnosti 😂 už som začínala byt zúfalá 😂 😂 ze mi ozaj nič nezostane aj keď si nájdem brigádu 😂 😂 😂 hľadám uvažujem co by bolo lepšie pri malom dieťati no takto pred sviatkami je to horor niečo rozumne nájsť..

andrejka1974
28. nov 2022

Keď budeš mať zmluvu so zamestnávateľom vždy platí za teba odvody

autor
28. nov 2022

@andrejka1974 ďakujem pekne.. Doteraz som robila roky v jednej firme na stvorzmenke takže som vobec neriešila co kto platí 😂 teraz po rd už to nieje možné tak pracovať tak hľadám možnosti ako to urobiť a už som ozaj začínala byt zúfalá keby si musím všetko sama platiť 😂

andrejka1974
28. nov 2022

Nemusíš ja mam zmluvu na dve hodiny denne a platia za mňa odvody síce minimum ale aj to staci

autor
29. nov 2022

@andrejka1974 ďakujem určite áno lepšie ako nič a lepšie ako by si to musíš sama platiť...