Predĺžený rodičák a medziobdobie kým to vybavím

aislinn785
18. júl 2018

Dievčatá, ako ste riešili to "medziobdobie", keď malo Vaše dieťa takmer tri roky a požiadali ste si o predĺženie rodičovského. Lenže kým to celé prebehne, už sa musím vracať do práce..dali ste sa na PNKu alebo neplatené voľno? priznávajú to potom nejak spätne...?

negymama
18. júl 2018

zalezi od toho ci si zamestnana, ak si v prac pomere, tak potom neplatene volno, kym realne nastupis, ak s tym zamestnavatel suhlasi, ak nie si zamestnana, tak potom bud sa zaregistrovat na UP a potom pri nastupe do prace tam ist so zmluvou a odregistruju ta a za tu chvilu ti budu platit zdravotne odvody. alebo ak sa ti nechce ist na UP. tak potom len ist do zdravotky, na tu kratku dobu budes ako samoplatca , dobrovolne nezamestnana a daju ti vymer na zdravotne poistenie, kolko mas za tu dobu od ukoncenie 3 rodicaku do nastupu do prace zaplatit. ale ak si vybavujes predlzenu neplatenu dovolenku, to netvrva dlho , to ti na zdravotke vybavia okamzite, ku dnu ked ti skonci klasicka rod. dovolenka, dovrsenim 3 roku dietata...tak ta na zdravotke zaregistruju ako osobu starajucu sa o dieta do 6 rokov a budu ti platit odvody zdravotne az kym sa nezamestnas,

negymama
18. júl 2018

zalezi co ty chces. rozdiel medzi UP a neplatenou rodicovskou do 6r dietata je v tom, ze v oboch pripadoch sa za teba plati zdravotne poistenie , na UP sa vsak musis hlasit, ale dieta moze byt v skolke cely den. Pri neplatenej sa nemusis hlasit , ale dieta moze byt v skolke len 4 hodiny denne /teda ak sa to medzitym nezmenilo, u nas to tak bolo/

este je tretia moznost , ze sa ani hlasit nemusis aj dieta cely den v skolke, to si ako dobrovolne nezamestnana... ale zase platis si zama zdravotne odvody, co je vyse 60 eur. mesacne. Ak mas pracu, asi je lepsie cim skor nastupit.

deti95060810
18. júl 2018

to riešiš neskoro....nikto ťa neupozornil nato, že máš 3 mesiace pred skončením RD začať vybavovať predĺženú RD? Mňa nato upozornil lekár,aby som začala čím skôr, pretože to trvá vybaviť dosť dlho...ak si v prac. pomere a nenapíšeš zamestnávat. mesiac pred skončením RD že ideš na predl. RD a ani nenastúpiš do práce - tak ti môže poslať výpoveď...aj to väčšinou tak robia....😉

evitka83
18. júl 2018

@aislinn785 ja som to riesila teraz, ale asi zavisi od zamestnavatela. Ak mas dost DV, mozes cerpat to. Ja som nemala. Cakam rozhodnutie z upsvar a v praci mi povedali, ze ma na ten cas musi prihlasit do poistovne. Ked mi pride papier, poslem im ziadost o neplatene volno do dna schvalebia. Za ten cas si budem musiet zaplatit zdravotku.

aislinn785
autor
19. júl 2018

dakujem za skusenosti dievcata!

cailana
27. júl 2018

@negymama ahoj, a prosím ťa ako je to s odvodmi do sociálnej poisťovne počas neplatenej RD? Tam sa treba nahlásiť po skončení riadnej RD a odvody platím ja? Zamestnávateľ ma.nahlasovat nemusí? Ďakujem

negymama
27. júl 2018

@cailana odvody do soc. poistovne nie su povinne, len zdravotne, ale pocas neplatenej rd, mas od socialnej platene soc. odvody, ja som tam bola osobne a pani mi hovorila ze do siestich rokoch dietata mi oni automaticky platia odvody, do kym nenastane zmena, to jest nepride im papier od zamestnavatela ze som nastupila do prace a odvody uz plati od toho datumu zamestnavatel, z toho dovodu je vyhodnejsia neplatena rd, ako byt na urade prace, lebo pocas evidencie na UP ti platia iba zdravotne odvody.

negymama
27. júl 2018

@cailana ale v pripade ze si v pracovnom pomere a zostavas na neplatenej rd, neviem ci odvody neplati zamestnavatel, to si musis zistit, ja som nemala v tom case prac. pomer.

evittam
27. júl 2018

@negymama Lenze s neplatenou RD zamestnavatel suhlasit nemusi.

evittam
27. júl 2018

@negymama A z coho by ich akoze mal platit zamestnavatel?

negymama
27. júl 2018

@evittam no to mas pravdu, vidis nedoslo mi, tu asi tiez socialka, a samozrejme musi on suhlasit, co asi nebude lahke, kto bude cakat 6 rokov, kym sa ona vrati z materskej

evittam
27. júl 2018

@negymama Co socialka?
MD trva 34tyzdnov, neviem o 6rokoch.

negymama
27. júl 2018

@evittam no ja som bola na socialke a povedlai ze odvody mi budu platit do 6 rokov dietata , kym samozrejme nenastane zmena, pracovny pomer, zivnost a pod. akurat ze po tretom roku dietata uz nedostava zena rodicovsky prispevok, ale odvody sa jej dalej platia. rodicak dostane aj do 6 rokov ak je dieta zdravotne znevyhodnene. Ako mne osobne uz je to pase, uz nemam dieta do 6 rokov a ja som potom uz pracovala, takze som nevyuzila celu neplatenu predlzenu dovolenku.

negymama
27. júl 2018

md je 34 tyzdnov, ale potom je rodicovska dovolenka, o tej hovorime.

evittam
27. júl 2018

@negymama Socialka (t.j.SP) urcite nič neplatí v tomto pripade. Si poistenec štátu. Nehnevaj sa, ale ak niecomu nerozumies,nerozdavaj rady, urobíš lepsie.😉

evittam
27. júl 2018

@negymama Ty si pisala o vráteni z materskej po 6rokoch nie ja.

negymama
27. júl 2018

@evittam ja som nehovorila ze MI plati, ale ze plati mi odvody, dobre da sa to sformulovat aj tak, ze som poistenec statu, a plati za mna odvody, samozrejme nic nedostanem po 3,r na ucet ak som na neplatenej rd, nedostanem ani matersku ani rodicak.

evittam
27. júl 2018

@negymama Kto konkrétne ti plati odvody?

negymama
27. júl 2018

kym som poistenec statu, plati za mna stat, ked nie som poistenec statu tak bud ja alebo zamestnavatel.

evittam
27. júl 2018

@negymama No, konečne aspon nieco poriadne napisane.😉

cailana
27. júl 2018

@negymama ďakujem ti , už sa v Tom trochu orientujem konečne,pekný deň

evka64
27. júl 2018

Ahojte, som z toho jelen...v oktobri ma dcera 3roky, pojdem na predlzenu rodicovsku dovolenku platenu, dcera ma cukrovku...som stale zamestnana...uz teraz mam ist vybavovat predlzeny rodicak? Do prace chcem volat v auguste? RD mi konci 27.10....predlzena bude schvalena od 28.10. nie? Dakujem

evittam
27. júl 2018

@evka64 No vybavovat cim skor. Ci ti to schvália nikto nevie.