Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prevedenie rodičovskéh na inú osobu, ktorá bude s dieťaťom

fate_girl
13. okt 2012

Zenusky idem sa popytat o radu...Ako to je prosim vas s tym, ked chcem rodicovsky prispevok previest na niekoho druheho? Konkretne na moju maminu, bo som zivnostnik a potrebujem sa po novom roku vratit opat do roboty a chcela by som, aby moja mamina zostala s malou Dadkou doma, sice do februara som na materskej a az potom nastupujem na rodicovsky, ale chcem to uz zacat teraz riesit a ziskat o tom nejake informacie... Bude sa to mojej mamine nejako zaratavat na dochodok alebo do odpracovanych rokov a stat bude za nu platit aj odvody, alebo ako to je??? Moze mi to niekto prosim vysvetlit a poradit v tom? Dakujem....

kaja73
13. okt 2012

@fate_girl neviem ci spravne poradim,ale mozno sa to da proste nechat tak a davat mamine tie peniaze potom osobne. teraz sa da pracovat aj brat rodickovsky zaroven,takze pre teba to problem nebude a s maminou si to vybavis proste osobnym odovzdanim penazi.
Znama to takto robila s opatrovatelkou-davala jej cely rodicovsky/ako jej plat opatrovatelky/ a ona chodila do prace.

fate_girl
autor
13. okt 2012

@kaja73 ja viem, ze sa da momentalne poberat oboje naraz... len mne ide o maminu, aby bola ona chranena, bo mamina ma zdravotne problemy a je po liecbe rakoviny a fyzicky a ani psychicky uz nezvlada robotu, ktoru momentalne ma a preto ma napadlo, zeby ona zostala s malou doma... a ide mi o to, aby bola nejak chranena, alebo ako by som to povedala.. zeby stat za nu platil odvody a ak by sa dalo, ze by sa jej to zaratavalo do dochodku alebo odpracovanych rokov, alebo ako to teraz funguje, neviem presne...

maznacik007
13. okt 2012

@fate_girl nie tak sa to neda ako to ty chces... mama nech ide na dlhodobu PN a potom nech poziada o invalidny

kaja73
13. okt 2012

@fate_girl tak to potom neviem.
Ale ak je taka slaba,tak aby zvladala potom starostlivost o mimco-to si potom tiez treba dobre zvazit.
Je to narocne a zodpovedne.
To nerypem,len uvazujem. 🙂

elise
13. okt 2012

@fate_girl tvojej mamine by sa zarátala starostlivosť o dieťa iba vtedy keby jj bolo sudom zverene čo v tvojom pripade nebude. ešte sa dá zažiadať o prispevok tých 260 euro keby ti mamina vystavila fakturu ako opatrovatelka iba by odviedla zdravotne poistenie.

fate_girl
autor
13. okt 2012

@elise ale na to by musela mat otvorenu zivnost ako opatrovatelka a vtedy by mi mohla dat fakturu...
@kaja73 ale kde, ona je s malou velmi rada, uz teraz je s malou ked ja som cez vikendy v skole a v pohode... len ona ma dost fyzicky narocnu robotu ako postova dorucovatelka a jednoducho to uz nezvlada :(
@maznacik007 nema narok na invalidny, musela by najskor postupit 3 operacie a potom mozno by jej uznali polovicny invalidny... to uz sme zistovali...

elise
13. okt 2012

@fate_girl a cez tvoju firmu by sa to ndalo? či ju máš na svoje meno zavedenu?

fate_girl
autor
13. okt 2012

@elise hej firma je na mna pisana, aj nad tym som uz uvazovala, ze ju zoberiem na polovicny uvazok... ale zas aby jej to nepokazilo priemer pri vypocte dochodku

elise
13. okt 2012

@fate_girl kolko rokov má mamina do dôchodku?

fate_girl
autor
14. okt 2012

@elise pfuu do dochodku ma este daleko, mamina ma 50 rokov ale odrobenych ma uz 30 rokov... a aj toho sa bojim, ze keby da v robote vypoved, ze si tak lahko uz ziadnu inu nenajde :(

elise
14. okt 2012

@fate_girl nech skusi najskôr PN to môže byť až rok aj pri jej diagnoze by bola PN vhodná počas pn by sa mohla ak by vládala zdravotne a fyzicky postarať aj o tvoje dieťatko. neboj všetko sa vyrieši normálne začni potom pracovať a do 3 rokoch ber klasický rodičák a dávaj tie peniažky mamine ako ti tu niekto radil.

fate_girl
autor
14. okt 2012

@elise skusim behnut este za mojou ekonomkou, ze co ta mi s tym poradi a uvidime co poriesime, bo malu nechcem nechat u niekoho cudzieho a do roboty sa uz bohuzial po novom roku musim vratit, staviame novy dom a mat na krku hypoteku a 4 leasingy neni len tak sranda platit :(

katun
20. jan 2013

@fate_girl ahoj, ako si vyriesila situaciu so zivnostou tvojej maminy? moja mamina ma zivnost - nie vsak na opatrovanie. ale ma ju teraz otvorenu iba preto, aby sa jej zapocitavali roky do dochodku. ja jej teraz davam moj rodicovsky (stara sa o maleho kubka), aby mala aspon na na odvody. ja pracujem. ale rozmyslam, ci by sa jej viac neoplatilo pridat si k zivnosti aj opatrovanie deti a fakturovala by mi sumu 230 eur. tak ci tak plati dane a mozno by mohla aj nejake vydavky si dat do danoveho.. @gapa co ty na to? vedela by si poradit? oplatilo by sa mojej mame pridat si k zivnosti aj opatrovanie a davat mi fakturu? co vsetko by si potom mohla dat ako vydavky do danoveho? (asi zalezi na tom, ako bude naformulovana zmluva a co sa bude fakturovat,.. nie som odbornicka, tak netusim,) ak mas skusenost, poradis? dik 😎 a este ma napadlo, ak ma terajsiu zivnost - miesto podnikania v inom meste ako byvam ja, musi byt miesto podnikania (opatrovanie) dane na mojej adrese, ci na tej istej ako ma teraz? alebo je to jedno?

gapa
21. jan 2013

@katun
prepáč, no neovládam všetky súvislosti a neviem, či napr. zdravotné nie je vyššie ... Ak jej ide len o dôchodok, tak to si môže platiť aj samostatne dobrovolne bez živnosti a byť napr. evidovaná na up a štát jej bude platiť zdr.poistnie (tuším od nového roku 55eur mesačne?), ale asi predsalen niečo robí a sú tam aj iné súvislosti. No nie je čas sledovať všetky zákony a so szčo velmi nemám skúsenost.

dai
21. jan 2013

@fate_girl ahoj... to vam fakt povedLali ze 3 operacie? prepac ale to je blbost podla mna. moji obaja rodicia maju plny invalidni... mama ma neoperovatelny nador v hlave - ziadna operacia len biopsia, diagnoxa a ozarovanie a invalidny jej priznali - ona vykonavala dusevny pracu a na nu dostala okamzitu stopku od lwkarov... otec mal nador na hrubom creve, mal chemo a tiez mu nasledne priznali uplny dochodok... on mal nasledne dalsi nador na tenkom creve a dalsiu op ale to az 2 roky po prvej diagnoze...

katun
22. jan 2013

@gapa dik, nevadi, jasne ze nemozes vediet vsetko 😎 mama vravi, ze odrobene uz ma, tak ze asi pojde na urad prace, zrusi zivnost a ja jej budem davat rodicak .. ja uz sa pohrabem v tych zakonoch a pozistujem 🙂

gapa
22. jan 2013

@katun
🙂 som písala "všetky" zákony. No samozrejme o niektorých neviem ani Ň, som myslela, všetky týkajúce sa živnosti, odvodov, daní ..., tých je tiež dosť 🙂 ale iste si to pochopila

katun
22. jan 2013

@gapa ale hej, dakujem. som ta oslovila, ci "nahodou" nevies, lebo si mi vzdy dobre poradila, ale toto je komplikovane trochu. vazim si, ze si ochotna vzdy pomoct, a odpovies, si poklad 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli