Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priateľ príde o prácu - bude mať nárok na MD, ak sa nemocensky poistí?

29. mar 2021

Ahojte .Chcela by som sa vás opýtať na jednu vec. Manžel asi príde čo nevidieť o prácu lebo jeho zamestnávateľ končí.Cca posledný aprílový deň. Ja ako tehotná nemám nárok na materskú lebo nespĺňam podmienku tých 270tich dní. Manžel má odrobených veľa rokov ale tým žeby prišiel o prácu tak by už nebol nemocensky poistený a nárok by mu nevznikol.Aspon ja to tak chápem .Čiže je tam možnosť žeby sa po prepustení dobrovoľne nemocensky poistil a ten nárok
by mu nakoniec vznikol? Keďže nevieme ako ako rýchlo by si dokázal nájsť prácu a znova by bol normálne poistený. termín mám v júli.Poradite?

any_soj
29. mar 2021

Áno. My sme prijali dieťa z domova ale kým prebehol súd, samozrejme som už nemohla robiť popri ňom (hoci odrobenych viac rokov), tak som bola striedavo 8 mesiacov samoplatca a mala som aj dve krátke dohody (krátke, lebo som bola aj na úrade práce a tam je Max tuším 40 dní za rok dohoda možná, inak vylúčia) - pri dohode ak je to na pravidelný príjem (denne) s odvodmi tak som nemusela si popri tom aj ja platiť - hoci to boli malé sumy, robila som z domu na jednu hodinu denne, výplata do 50 eur, ale nemusela som teda platiť odvody vtedy, keďže mi platili oni, hoci len málo.