Prídavky na dieťa z Rakúska

shantal7
29. dec 2018

S partnerom sa rozhodujeme odkiaľ budeme brať prídavky na dieťa či zo Slovenska alebo z Rakúska. Trvalý pobyt máme každý iný. Ja čo som sa informovala mali by sme byvať spoločne a stačí sa prehlásiť na prechodný priateľ tvrdí že n trvalý neviete ako je to vlastne s tym pobytom? Ďalej stačí priezvisko po matke alebo treba aby malo priezvisko po otcovi? Ďakujem za každú radu so skúsenosti. Viem, že by bolo najlahšie keby sme boli zosobášený ale priateľ nechce .

tecko28
29. dec 2018

@shantal7 zo Slovenska, Rakusko iba doplaca rozdiel, ak sa to podari vybavit, lebo je to vela papierovaciek. Spolocne bydlisko treba mat. Mozno staci, aby mal prechodne, ale to si nie som ista. Dieta ho samozrejme musi mat uvedeneho ako otca v RL-ale to asi ma. Aby si bola v obraze, nas maly ma uz takmer 3,5 roka a stale nas otacaju a este sme od nich nedostali ani cent. Ale urcite zalezi aj od uradnikov na akych natrafite

shantal7
autor
29. dec 2018

ano dieta ho ma v rodnom liste on chce z rakuska a ja zas so slovenska dakujem za vasu skusenost

mogaa
29. dec 2018

@shantal7 tak teraz ste spolu takže by bolo výhodnejšie z Rakúska....čo ale keď sa rozídete? Lebo predpokladám že prídavky budú chodiť na partnerov účet.....Následné rušenie v Rakúsku tebou by bolo na dlhé lakte...Ja by som tiež nešpekulovala a dala ich zo Slovenska na svoj účet....Nikde nie je písané čo bude o 5 rokov, potom sa s ním budeš doťahovať ešte aj o prídavky....

shantal7
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majkeel
29. dec 2018

@mogaa Zo slovenska dostane slovenske pridavky a Rakusko vyplaca rozdiel medzi sk a at. Pridavky v rakusku sa maju od 1.1.2019 znizovat skoro na polovicu, uz to nie je take "terno". Na pridavky treba kazdy rok dokladat rozne potvrdenia (prijem otca, prijem matky, navstevu skoly, skolky, potvrdenie od uradu prace), ak nedolozia potvrdenie, tak musia pridavky vratit. Takze take easy, aby niekto poberal pridavky bez suhlasu partnerky to nie je. Pricom si rakusko tie pridavky moze kedykolvek spatne vypytat spat. A urobia to s radostou ...

shantal7
autor
29. dec 2018

@majkeel tak radšej zo Slovenska? A je lepsie priezvisko nechat po matke alebo prehodit na otca dietata?

bluka2
29. dec 2018

@shantal7 priezvisko s tým nemá absolútne nič spoločné

majkeel
29. dec 2018

@shantal7 Predkladas rodny list dietata, tam je uvedeny otec. Preto je jedno, cie ma meno.
Mali by ste si poziadat pridavky aj z sk, aj z at, pricom at iba dorovna rozdiel.

bluka2
29. dec 2018

@majkeel nie je to každý rok, pokiaľ viem, každý to má inak. Mne dali na 5 r., známym na 2r. a už som počula aj o tych, čo dostali na 1r. aj o takých, čo až do 18tky rovno. Všetko zhruba v rovnakom čase a systém v tomto nájsť neviem. Ale v terajšej situácii by som sa tiež orientovala na 1rok...

linda0607
28. sep 2023

ahojte, prosim Vas riesili ste uz niektora toto? Konkr. mame podanu ziadost- ziadatel som ja, byvaly muz pracuje v AT, po telefonate na Finanzamt- cez tlmocnika, mi bolo povedane, ze potrebuju dolozit potvrdenie o pobyte mna aj syna na SK . So ziadostou sme posielali aj potvrdenie z obecneho uradu, ale to neakceptuju vraj...neviem dohladat nikde tlacivo, na ktore by mi matrika potvrdila mne a synovi v nemcine ze mame rovnaky trvaly pobyt, dakujem za kazdu skusenost a radu🙏