Prídavok na dieťa, ak otec pracuje v Nemecku

slobodnamaminaj
29. apr 2012

Dobrý večer, chcem sa opýtať, ako je to s prídavkom na dieťa, alebo rodičovským prídavkom, ak otec dieťaťa pracuje v Nemecku na zmluvu, ale dieťa je zverené do starostlivosti matke a majú trvalý pobyt aj žijú na Slovensku. Musí si žiadať matka prídavky alebo príspevok v nemecku? alebo to musí urobiť otec dieťaťa? alebo matka naďalej môže poberať dávky zo Slovenska? mám v tom chaos. Ďakujem za rady 🙂

anjelicek26
29. apr 2012

@slobodnamaminaj - prispevky poberas v krajine, v ktorej zijes. Takze nie, nemas narok, jedine, ze by bol manzel opacne - vyslany z nemecka do zahranicia firmou - to je tak jedina vynimka, ktora existuje.

Pridavky poberas vzdy v krajine, kde zijes. isteze moze poziadat o pridavky aj otec, ale to musi byt dieta samozrejme prihlasene na trvaly pobyt v nemecku, chodit tam na preventivne prehliadky, mat zdravotne poistenie atp. Co asi nepojde, kedze nemate spolocnu starostlivost o dieta, dcera je len v tvojej starostlivosti.

slobodnamaminaj
autor
29. apr 2012

Ďakujem veľmi pekne za radu 🙂

irriss
29. apr 2012

@anjelicek26
@slobodnamaminaj

Pokud se neco nezmenilo, tak v tomto pripade dojde k tomuto stavu:
- z duvodu toho, ze matka s detmi se nachazi na Slovenskem uzemi, kde ma trvaly pobyt, pobira prispevky na uzemi, kde trvale bydli a deti plni skolni povinnou dochazku.. 😉

Otec je Nemec?
Jakou narodnost maji deti? a Ty?

anjelicek26
29. apr 2012

@irriss - jj ved jej tak pisem... vzdy poberas v krajine, kde zijes ;) Teda my dostavame, aj ked sme v anglicku, ale my sme prave ta hore uvedena vynimka 😀 A bezi nam zdravotka, chodime poctivo na prehliadky, trvaly pobyt mame stale v nemecku a drahy tam odvadza poctivo dane, kmenovo je stale v nemeckej firme 😉 Uz nam to dva krat pozastavili a vzdy zasa pustili, ze je to takto ok 🙂

romea
29. apr 2012

@slobodnamaminaj pridavok na dieta si otec ktory pracuje v nemecku nemoze poziadat alw ty kedze zijes na SR ano treba ist na urad prace socialnycy veci a rosiny vypises si tlacivko a budes ich dostavat 22 eur aj nejake haliwre 🙂 a ako je to s danovym bonusom na dieta tak som si neni ista kedze otec pracuje na zmluvu v Nemecku ale ked sa zamestnas ty tak ho budes brat ty obidva prispevky resp.ulavu pobera vzdy len jeden rodic ktori? to sa treba dohodnut

malinovka333
29. apr 2012

@slobodnamaminaj pridavky poberas ty v krajine kde zijes respektivne kde mate trvaly pobyt pokial nie ste zosobaseny, inak poberas v krajine kde pracuje tvoj manzel

anjelicek26
29. apr 2012

@malinovka333 - ani to nie je uplne pravda, aj keby boli manzelia, dieta sa musi zdrzovat a mat trvaly pobyt na uzemi krajiny, kde pobera pridavky. Aj ked tipujem, ze manzelia nie su, ked ju ma len ona v starostlivosti.

malinovka333
29. apr 2012

@anjelicek26 keby boli manzelia tak pobera pridavky jej manzel a tym padom by ona poberala matersku alebo prispevok v krajine kde pracuje jej manzel,take su u nas zakony, mam s tym osobne skusenosti tak viem o com pisem

irriss
29. apr 2012

@malinovka333
zalezi v jake zemi..v nekterych zemich zadne pridavky neexistuji!!

anjelicek26
29. apr 2012

@malinovka333 - pozri kriteria sa rok dozadu sprisnovali, uz to tak nie je. Je to viazane na trvaly pobyt dietata a aj na to, ze dieta navstevuje povinne prehliadky. Viem to aj kvoli tomu, ze nas 2x presetrovali a tie podmienky som mala par krat v rukach. To, ze manzel pracuje v nemecku NESTACI. Ak to niekto takto ma, je to len na uradnikovi, kedy na to prijdu. A momentalne su na to dost prisny.

malinovka333
29. apr 2012

@anjelicek26 moj maly ma 9 mes tak to je ako tak este cerstve,pretoze mne tu pridavky ani matersku teda rodicovsky nepriznali pretoze nemám narok kedze manzel pracuje v zahranici 🤐

asandys
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
29. apr 2012

@malinovka333 - to je velmi zvlastne, na rp ma narok kazda zena majuca trvaly pobyt s dietatom na slovensku a co robi manzel ide dost mimo toho, jedine, co sa pytaju - ci poberate nieco v zahranici alebo nie. Ak zaskrtnete nie - tak poberas zo slovenska. Nechapem, ako mozu nepriznat rodicovsky prispevok 😕

malinovka333
29. apr 2012

@anjelicek26 jednoducho na svk su take zakony, pisala som o tom aj v teme poberate niekto matersku z rakuska...nebudem to tu rozoberat proste ak ti muz pracuje vonku tu nemas na nic narok

irriss
29. apr 2012

@malinovka333
a jak se to resi, kdyz pracuje v zemi, kde se zadny priplatek nevyplaci??

anjelicek26
29. apr 2012

@malinovka333 - to plati jedine, keby si poberala matersku/rodicak z nemecka, ak nepoberas - mas narok na slovensku. Ta dobre obabrali na urade, ale ok, tvoje peniazky.Ak to tak nie je - staci doniest orazitkovane tlacivo - tak mas narok na slovensku. Spätne sa to mimochodom vyplaca 7 mesiacov, aspon o to a najblizsie mesiace sa ti este oplati bojovat.

Neviem, co ma s tym tema pobera niekto matersku z rakuska. Tvoja situacia je predsa uplne opacna. Ved ty mas uplne normalne splnene vsetky podmienky - zijes na slovensku, dieta ma slovensky rodny list, dieta tu ma trvaly pobyt. Nechapem ta.

slobodnamaminaj
autor
29. apr 2012

no nie sme manzelia a on tam pracuje, my zijeme na slovensku. a dakujem za rady vsetkym 🙂

malinovka333
30. apr 2012

@anjelicek26 ty nechapes asi to ze na svk je taky zakon,nie mna inak ti to neviem vysvetlit len tak ze mi na urade povedali ze ak manzel pracuje v zahranci na svk nemam na nic narok,im zavolaj a spytaj sa ako to je ak neveris a ak si si tym nepresla tak asi to tazko pochopis

benne
30. apr 2012

@malinovka333 je to tak ako píše @anjelicek26 a ten, čo by si to mal na úrade overiť si ty 😉

malinovka333
30. apr 2012

@anjelicek26 alebo vysvetli ty mne prečo mi povedali ze nemam na nic narok vyslovene som si ziadala ze chcem dostavat pridavky aj prispevok tu na svk,povedali ze si to mame vybavit tam tak potom co?kde je chyba?

benne
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
malinovka333
30. apr 2012

@benne ja som si tym presla tak sa ty do toho nemontuj

anjelicek26
30. apr 2012

@malinovka333 - je chyba, ze si tam neprisla s vytlacenym zakonom a nechala sa odpinkat. Niekedy ani uradnicky nevedia, kde je sever. To, ze zije manzel v nemecku neznamena, ze tam zijeas aj ty. Neviem vobec, preco si vytahovala, kde pracuje manzel. Pozri ked dostavas pridavky - resp. doplatok - na dieta z nemecka - dobre, neries. Ale rodicovsky prispevok a matersku! To si pekne vydup tu. Rovnako porodne.

V nemecku nemas narok na Elterngeld, lebo tam nezijete. To ti manzel da potvrdit v Elterngeldstelle. A s tymto pojdes pekne na urad a vsetko si vybavis. Ved je to predsa hlupost, aby si nepoberala ani v jednej krajine, ani v druhej! Este ti to vyplatia aj spätne, sice si uz dva mesiace stratila, ale da sa.

anjelicek26
30. apr 2012

@malinovka333 - este raz podciarkujem - to, kde pracuje manzel je SUMA FUK. TY zijes na slovensku a je to TVOJ a syncekov rodicovsky prispevok a len a len TVOJA materska. Len musis doniest potvrdenie, ze tam nic nepoberate.

fuska
30. apr 2012

Necitala som vsetky rady, ale ja ked som vybavovala pridavky na deti, pani na urade prace mi prizvukovala, ze ak by manzel robil v zahranici, treba to nahlasit a tusim vtedy narok na pridavky nemam, ale fakt si nie som ista. Najlepsie budes mat, ak si zavolas na urad, ja mam so vsetkymi uradmi tie najlepsie skusenosti, vzdy mi ochotne a dobre poradili. Mozno sa aj Tebe zadari.

benne
30. apr 2012

@malinovka333 no vieš.. nie si jediná, ktorá si tým prešla, ale dobre, nebudem sa montovať.. a ty ako jediná nadalej zákonom prináležiace dávky nepoberaj 😀

@fuska je povinnosť to ohlásiť, ale nie preto, že ti zaniká nárok. Poradia, že ako si v danej krajine požiadať o prináležiace dávky, pokiaľ daná krajina dávky obdobné našim neposkytuje, tak ti nadalej vypláca Upsvar, napríklad ak sa manžel zamestná v UK, odtiaľ dostávaš prídavky, ale rodičovský poberáš na Slovensku. Pri podávaní žiadostí o prídavky sa podpisuje aj papier, kde sa zaväzuješ ohlásiť, ak sa manžel zamestná mimo krajiny.

maznacik007
30. apr 2012

Od účinnosti Nariadenia EÚ 883/2004 na území SR platí, že ak je jeden z rodičov zamestnaný v jednom členskom štáte EÚ a druhý nie je zamestnaný a žije v inom členskom štáte EÚ , potom je krajinou, príslušnou na vyplácanie rodinných dávok, ten členský štát, v ktorom je rodič zamestnaný( článok 67 Nariadenia EÚ 883/2004)
vykonavacia vyhlaska k tomu bola dana v ucinnost v roku 2009
takze
@malinovka333 ma pravdu.....

@benne nie je to tak ako pisete....

anjelicek26
30. apr 2012

@maznacik007 - lenze v nemecku nema narok na Elterngeld, lebo tam nezije, je to podmienene trvalym pobytom a aj povinnymi prehliadkami, to teraz ako nedostane ani jedno ani druhe? Ved to je na hlavu postavene. Tieto dve veci si uplne odporuju a vylucuju ju tym padom aj v jednej aj v druhej krajine.

benne
30. apr 2012

@maznacik007 ja som písala o poberaní rodičovského príspevku aj ked je druhý rodič zamestnaný v inej krajine a táto krajina takýto príspevok neposkytuje, alebo nesplna podmienky na poberanie.. a je to v zmysle zákona č.571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (Es) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, jeho vykonávacieho nariadenia č. 987/2009 a nariadenia č. 988/2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečnia

anjelicek26
30. apr 2012

@benne ... no ved som si myslela... ze nemozu ju vylucit na jednej aj druhej strane... nesplna podmienky na poberanei davok v nemecku. Staci razitko.. a je to zasa na slovenskych pleciach. A tipujem navyse, ze ona na slovensku pred porodom pracovala, inak by sa nestazovala, ze nedostala matersku.