Priezvisko po matke a prídavky od otca

nikola_12
11. máj 2020

Ahojte žienky, chcem sa Vás spýtať na istú vec. Som v 7. mesiaci tehotenstva, partner odo mňa odišiel pred 2. mesiacmi. Takmer rok ma podvádzal so svojou kolegyňou v práci ako sa neskôr ukázalo. Mám teda otázku. Keď sa bábätko narodí, chcem aby malo priezvisko po mne. Ale tak isto chcem, aby si niesol zodpovednosť v podobe alimentov. Je to možné? Je povinný mi platiť alimenty na dieťa aj keď nebude mať priezvisko po ňom? A kedy máme ísť podpísať na matriku jeho otcovstvo? Pred či radšej po pôrode? A tu sa ma naskytá ďalšia otázka. Čo ak nebude chcieť uznať dieťa za svoje? Vôbec nie sme v kontakte, absolútne sa o mňa, respektíve o bábo nezaujíma takže neviem ako zareaguje po pôrode. Ako mám potom ďalej postupovať? Ďakujem moc za vaše odpovede.

pribinak
11. máj 2020

Dieťa nemusí mat priezvisko po otcovi. Kľudne môže mat priezvisko po tebe. To vôbec nijak neovplyvňuje že si musí plniť vyživovaciu povinnosť
Druha vec je, že či stojíš o to, aby bol v rodnom liste uvedený ako otec, lebo okrem povinnosti platiť výživné, získava právo na styk s dieťaťom, čiže bude sa s nim stýkať, navštevovať ho a vôbec nemusí platiť poriadne.

simsalabim
11. máj 2020

@nikola_12 presne ako pise
@pribinak . Je to mozne. Moja kamaratka dala synovi priezvisko po sebe a zmenila ho, az ked si partner 10 rokov po porode vzal za zenu.

kiki9871
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ayanamirei
11. máj 2020

@nikola_12 toto je vzdy take na povazenie ... suhlasim s @pribinak , ze je dolezite si uvedomit co je dolezite pre teba - pretoze to nie su len alimenty, to je aj pravo otca na stretavania s dietatom a vies si predstavit, ze sa nebude 2r vobec zaujimat, pre teba to uz bude cudzi clovek a zrazu dokvitne, ze chce dieta? Sak by ma porazilo ☹

syslik81
11. máj 2020

priezvisko daj samozrejme po sebe ... dieta sa ma volat ako matka ... co sa tyka rady ci ho tam zapises alebo nie... rozhodnutie je aj na otcovi- ak sa dozvie ze si porodilaa do rodneho ho nedlaa on ta moze dat na sud a hold sa tam dopise... to uz zalezi na tom ake mate vztahy a co na to vsetko on ... rodiacia by medzi svoje hadky a nenavist nemali davat dieta... to ma pravo vediet kto je otcom ..a ma pravo ho mat v rodnom liste ... to ze vam to nevyslo ako partnerom neznamena ze on nemusi byt dobry otec pre dieta

simuskaaa123
11. máj 2020

Ja ľutujem, že mala ma priezvisko po ex a takisto že je v rl. Nemala by som síce 170e výživné ale mala by som pokoj a kľud.. A to by bolo nadovšetko.. Mala ho nezaujíma ale výživa sa v robeni mi zle. Vyhraza sa ze mi ju zoberie, mesiac sa neozve a vyčíta mi ze dlho nevidel malu, teraz kvôli korone nechcem ísť k jeho rodičom ktorý od Vianoc nemali záujem a aj to je moja chyba.. Ma súdom oprávnené dôjsť 2x do týždňa presne dní aj hodiny a samozrejme ze on chce chodiť iba mimo a keď nemôžem mimo jeho času tak branim ňu v styku.. Ľutujem ze je v rl ale bola som sprostá a myslela ze po pôrode sa zmení a po pôrode rozchod.. Rozmysli si to.. To výživné zas nemusíš dostávať veľké... Ja mám 170 a kamoška ma 100 a to sme mali rovnakú sudkynu..

nikola_12
autor
12. máj 2020

@simuskaaa123 Keď tam spomínaš bývalích svokrovcov. Oni budú mať tiež nejaké právo stretávať sa s bábom keď bývalého zapíšem do RL? Lebo to by som si asi hodila slučky. Veď oni sa so mnou nerozprávajú skoro 3 roky. A momentálne sú úplne natešený z jeho ,,novej priateľky" mám na ňu iné pomenovania ale pomlčím a keď sa dozvedeli že som tehotná tak bývalí mi vravel že sa riadne tešili, že zapíjali 2 dni. Ale som už v 7. mesiaci a doteraz sa mi nikto z nich neozval. On ma nechal, ja som ešte v starom byte, ktorý môžme predať až za 4 mesiace, on je u svojich rodičov a nikto nič. Nechápem, prečo mi nezavolali čo sa to stalo medzi nami alebo tak. Proste žiadny kontakt. Takže by ma naozaj kleplo keby sa ešte MUSÍM aj s nimi stretávať kvôli dieťaťu. No ale do RL ho musím dať. Neviem si predstaviť ako využijem s jeho výživným, nie to ešte bez neho. Ale osobne si myslím že nebude javyť záujem o dieťa. Veď preto ma nechal už definitívne, kvôli tehotenstvu. Ušiel ako chudák... Ale zase, od neho nikdy človek nevie čo čakať, on má riadne prepináky 🤨

veronikaszabova
12. máj 2020

@nikola_12 aj stari rodicia mozu poziadat na sude o styk s dietatom.

nikola_12
autor
12. máj 2020

@veronikaszabova No zbohom 🙄 ale ja sa zase môžem odvolať a súdne sa doťahovať, že nesúhlasím keďže si myslím, že ich vplyv a prostredie nie je pre dieťa vhodné nie? Ten dom je jeden ku*****c s prepáčením. Takto by som to asi zhrnula...

simuskaaa123
12. máj 2020

@nikola_12 tak tak, môžu požiadať.. Ale zas neviem no ja by som sa vedela brániť tým že ma 2x do týždňa on a nechodí.. A teraz ako keby oni si požiadajú tak co? 2x on, ktovie koľkokrát oni a ja len čakať môžem.. Myslím, že v takomto prípade by to neprešlo. Co sa týka ich, tak najprv som bola super,, ale potom som bola pica lebo krsna je moja sestranica a nie jeho sestra, on rozpráva že im branim, pritom sám mi píše ze sa chce ísť len prejsť po našej dedine. Oni sa neozyvaju mne vôbec co sa divím.. Ale tak oni chceli chlapca, ktorý by sa volal radko po ex a krsna by bola hentá hlupana.. A mam dievča, meno som vybrala ja a krsnu tiež :D takže záujem žiadny.. A dosť prispel fakt, ze si neprajem malú vešať na net.. A jeho sestra bez instastory sa asi ani nevytoto takže tak :D

nikola_12
autor
12. máj 2020

@simuskaaa123 Presne tohto sa bojím, že mne ani na meno nevedia prísť a s mojím dieťaťom sa budú pretŕčať po dedine a na FB vešať fotky a to že ich vydarený synáčik mi zničil život a keby nemám mamku akú mám tak ani na jedlo nemám nie to ešte na bývanie. Takže asi tak... Ty to máš tiež ,, úžasné" 😒. Je to sila kks...

simuskaaa123
12. máj 2020

@nikola_12 tak ako oni plánujú asi, ze si ju budú brať keď bude väčšia.. Lebo aj na súde žiadal 6hod bezo mňa 2x do týždňa.. Ale to mu nedali keďže je to male babo.. Kúpili kí kočík a nedali mi ho.. Viem si predstaviť co o mne hovoria kade chodia.. Ale zas neviem jo keď bude mala väčšia.. Tak k nej dôjdu že čau ja som tvoja babka? Véd aký tam. Môže byť vzťah keď mala ich od Vianoc nevidela a to ma 7,5mes? Podľa mňa žiadny.. A ak je pravda ze je jeho frajerka tehotná tak záujem už nebudú mať vôbec.. Bála som sa čo bude keď vyrastie ale vidím ze tam je len bububu a skutek utek.. Takže neriešim. Kým vyrastie tak snad on alebo jeho sestra budú mať babo a my dve pokoj.. Priezvisko chcem skúsiť zmeniť cez súd a uvidíme..