Príspevok pri narodení dieťaťa - bývame 200 km od miesta trvalého bydliska, kam ho ísť vvybaviť?

mirka969
26. júl 2019

Ahojte vie mi niekto poradit ? Onedlho sa nam narodi babatko, zijeme ale v meste kde ani ja ani moj priatel nemame trvaly pobyt. Ten mame 200km od tohto mesta. A prave ma napadlo ze prispevok pri narodeni dietata mozem vybavit iba na Upsvar v mieste mojho TP? Nemozem ho vybavit tu kde zijeme? Nema s tym niekto skusenost?

dezire1000
26. júl 2019

Na matrike ti k rodnému listu dajú papier na pôrodné a áno musíš ísť s tým tam, kde máš trvalé bydlisko.Ja som riešila to isté len ta vzdialenosť bola menšia do 50km a musela som ísť na upsvr tam, kde spadam kvôli trvalému bydlisku.Vlastne tam musíš riešiť aj prídavky a následne rodicak

gina13
26. júl 2019

@mirka969 ja mám ten istý problém, žijem vo Zvolene, no trvalý pobyt mi spadá pod Trebišov na východnom Slovensku. A navyše žijem v podnájme, kde mi majiteľka bytu nechcela dovoliť vybaviť si prechodný pobyt na adresu bytu, kde aktuálne bývame. :(

klarissa25
26. júl 2019

Jasne na adrese trvalého pobytu...

dezire1000
26. júl 2019

@gina13 prechodný ti nepomôže. Ani mne to nemohlo.Musis ísť proste tam🤷‍♀️

nada89
26. júl 2019

Ja som to mala tiež 100km, hlavne si vopred zavolaj čo všetko potrebuješ a napíš si aby si nič nezabudla, sú schopný otočiť ťa aj kvôli zbytočnému papieru..

gina13
26. júl 2019

@dezire1000 naozaj? Tak ďakujem, musím nájsť iný spôsob teda ...

gina13
26. júl 2019

A keby si skúsim vybaviť trvalý pobyt? Ako dlho by to asi trvalo, neviete niekto?

michelle567
26. júl 2019

Jedine v mieste trvalého pobytu. Ja som si rovno vybavila v jeden deň aj prídavky aj príspevok aj rodičovský (nemala som materskú). Poriadne si všetko priprav veru

gina13
26. júl 2019

@nada89 ďakujem 🙂

dezire1000
26. júl 2019

@gina13 trvalý pobyt máš hneď vybavený ale musíš meniť doklady teda vsetko

gina13
26. júl 2019

@dezire1000 áno, dočítala som sa, to by nebol problém, predsa len lepšie než cestovať s novorodencom 300km kvôli papierom, problém je len v tom, že majiteľka bytu mi nedá súhlas :(

nada89
26. júl 2019

@gina13 a musíš ísť s dieťaťom? Mne s ním ostal doma priateľ...

gina13
26. júl 2019

@nada89 ako sa poznám, bála by som sa :D aj keď mu verím, len bude to naše prvé bábo 🙂

mirka969
autor
26. júl 2019

No tak teda mi nezostava potom nic ine len ist do miesta mojho trvaleho bydliska. Skoda ze sa to da riesit iba takto

terezia32
26. júl 2019

@mirka969 a nemáš občiansky preukaz s čipom? Ja som to všetko vybavila cez portál Slovensko.sk a už som im len poslala podpísaný papier čo mi vygeneroval systém. Tiež mám trvale bydlisko 200 km od miesta kde bývame.

nada89
26. júl 2019

@gina13 aj náš bol prvý ale vkuse spal, tak som sa nebála.. Veď uvidíš, držím palce 🙂

gina13
26. júl 2019

@nada89 ak aj náš bude taký poslušný, tak sa možno odvážim 🙂 ďakujem pekne 🙂

hnedoocko0909
26. júl 2019

@gina13 no porozmýšľaj, prečo Ti majiteľka bytu nedovolí prihlásiť ani prechodný pobyt? Väčšinou ľudia neplatia dane z prenájmu nehnuteľností, čiže prenajíma načierno a preto Ti nedovolí nič.
Ideálne si kúpiť vlastný byt, lebo keď pôjde dieťa do škôlky, zas bude problém.
My sme napríklad v meste s počtom obyvateľov cca 19 tis. a keď chces dať dieťa do štátnej škôlky, tak ho vezmú len ak majú rodičia aj dieťa trvalý pobyt v danom meste. Inak by ho nevzali

ukulela
26. júl 2019

@mirka969
@dezire1000
@michelle567
@gina13
a ostatne baby - poziadat o prispevok mozes kdekolvek na UPSVARE - vybavovala som pred 4 mesiacmi porodne aj pridavky a potom aj rodicak. byvam inde a vybavovala som to dalej o 3 okresy. nemam tu ani prechodny pobyt. volala som najprv do miesta TP na UPSVaR a tam mi poveali, ze sa to da a ze musia moju ziadost prijat aj inde a potom ju postupia do miesta TP oni. a tak aj bolo, sice pani, co som ku nej prisla, bola oduta (praca naviac) ale urobila to. detto aj s RP neskor.

ukulela
26. júl 2019

@mirka969 takze uz len doplnim - ak by si natrafila na neochotnu pani, len argumentuj, ze si sa informovala v mieste TP a tam ta instruovali, ze mozes poziadat tam, kde sa aktualne zdrziavas. oni to musia zaevidovat a postupit na miestne prislusny urad. mne prislo domov potom postou aj vyrozumenie, ze zaevidovali sme a postupujeme na upsvar v mieste TP. oni to tam dostali, nahodili a €potom normalne prisli. len tetule mozu byt neochotne, alebo usomrane - treba len byt asertivny. ale mozno natrafis na milu ani a vsetko bude bez problemov.

jancika275
27. júl 2019

@mirka969 mne všetko na úrade práce vybavil muž, ja som doma všetko vyplnila a dala mu občiansky a na úrade nebol problém.

mirka969
autor
27. júl 2019

@ukulela to vazne? No tak dufam ze aj mne sa to takto podari vybavit. Dakujem za skusenost aspon teda viem ze sa to da 🙂

mirka969
autor
27. júl 2019

@jancika275 moj muz je cudzinec takze to nehrozi

michelle567
27. júl 2019

Fíha to prvý raz počujem, mne to nechcela vybaviť ani cez muža. Musela som ja osobne. A to máme aj prechodný pobyt ale s ňou to ani nepohlo proste musím prísť ja keď je to na moje meno. A vypláca má úrad miesta trvalého pobytu tak žiadosť že jedine tam musím podať. Teraz sme vybavovali predĺžený rodičovský zo zdr.dovodov a zasa len tam a osobne na dva razy som išla. No nemám teda slov na tie úradníčky

winni
27. júl 2019

@mirka969 nemusíš ísť ty s bábätkom, môže tie papiere odniesť tvoj priateľ /manžel, všetko vopred podpíšeš, dáš mu svoj OP, prip.splnomocnenie - my sme nepotrebovali.

nikiki29
27. júl 2019

@jancika275 tak to si natrafila na dobrú pani, na toho môjho by najradšej zavolali policajtov, rozčuľovala sa pani vraj riadne, že ako je to vôbec možné že on má v ruke môj občiansky (to isté pošta) 😂 že jedine keby je manžel, priateľ na moje meno nemohol nič...

mirka969
autor
27. júl 2019

No ja urcite nebudem posielat priatela, mam skusenost ze tie pani na urade su nevyspytatelne. To radsej pojdeme s priatelom na predlzeny vikend k rodicom , tam mam totiz TP a vybavim vsetko v 1 den. V podstate to pre mna nie je taky problem lebo my vzdy raz do mesiaca chodime navstivit rodicov len som si myslela ze mozno sa to da vybavit aj na inom Upsvar.

ukulela
27. júl 2019

@mirka969 ako som pisala, da sa. mne v mieste TP /ked som telefonovala) pani rovno povedaal, ze musia ziadost vziat. ze ak by nechceli, nech argumentujem tym, ze som sa informovala. ak to chce mat na papieri, tak napis mail na ministerstvo prace s otazkou, pripadne hovorkyni na ustredie UPSVaRu a dostanes odpoved, ktorou mozes argumentovat. nebudu ta moct podmietnut. (ak by ste cestovali k rodicom - piatky zvyknu byvat skratene hodiny ... mimco moze mat iny rezim, ... ) inac, nemusis to vybavovat hned po 28 dnoch, ale staci do pol roka. tiez rodinne pridavky netreba utekat hned (pokial ti nechybaju) - tie vyplacaju aj spatne.

mirka969
autor
28. júl 2019

@ukulela no kazdopadne pojdem najskor tu na Upsvar som velmi zvedava co mi tam povedia. A dakujem za rady