Príspevok pri narodení dieťaťa do troch rokov veku prvého dieťaťa

janagol
21. jan 2015

Dobry den, stretli sa niekto s prispevkom pri narodeni dietata suma cca 40 eur (neviem presne sumu ani ako dlho) ak prve dieta este nema 3 roky? Dakujem

kaktusik007
21. jan 2015

@janagol je to prispevok na starostlivost o dieta

je vo vyske 41 eur (priblizne) alebo moze byt az vo vyske 230 eur (ak sa zdokladuje ze dieta slo opatrovatelke, do jasli, a podobne).

zakladny "figel" tohto prispevku je ze dieta je do 3 rokov veku (cize na neho matka ma pravo poberat standardne rodicovsky prispevok -- aelbo sa jedna o dieta do 6 rokov veku co ma zly zdravotny stav) a matka zacala poberat materske --- pretoze na matku sa hladi pri poberani materskeho do 6 tyzdnov veku dietata akoby bola zarobkovo cinna...

cize -- ak matka nastupi na matersku, a ma starsie dieta do 3 rokov veku, tak ma pravo o tento prispevok na starostlivost poziadat. A ma nan narok do 6 tyzdnov veku mladsieho dietata -- cize tu sa bavime o 3 kalendarnych mesiacoch, v zavislosti kedy matka porodi druhe dieta... a kedy nastupi na matersku....

poberanie prispevku na starostlivost a rodicovskeho prispevku sa vzajomne vylucuje.

a poberanie rodicovskeho prispevku na starsie a materskeho na mladsie sa zaroven vylucuje.

sednaja
21. jan 2015

@janagol
áno, je to tak, bola som na úrade s vypísaným tlačivom, ale povedala mi, že nárok má iba osoba, ktorá je na materskej a zároveň jej trvá TPP

liebling98
21. jan 2015

@janagol ja len doplním @kaktusik007, že o príspevok žiadaš na UPSVAR až po narodení druhého dieťaťa, nie keď nastupuješ na materskú. Mám skúsenosti, 3 deti za sebou...

kaktusik007
21. jan 2015

@sednaja pracovny pomer trvat nemusi, podmienkou je zarobkova cinnost.
a definicia tejto zarobkovej cinnosti je ze aj poberanie materskeho do 6 tyzdnov veku dietata JE zarobkovou cinnostou --- cize je irelevantne, ci matka ma alebo nema TPP, podstatne je, ze pobera materske a dieta na ktore to materske pobera nedovrsilo 6 tyzdnov.

kaktusik007
21. jan 2015

@liebling98 narodenie dietata s tym nic nema - opakujem sa, podmienkou naroku je poberanie MATERSKEHO.
nie narodenie dalsieho dietata.
cize teoreticky, a toto berte s rezervou ale proste tak to je, ak by doslo k exitusu dietata, na ktore je poberane materske, a kedze zakon o socialnom poisteni definuje minimalne trvanie obdobia, za ktore sa materske minimalne poskytuje v takychto pripadoch, tak prispevok na starostlivost o to druhe (starsie)dieta by trval az do skoncenia poberania materskeho. aelbo do veku 3 rokov starsieho, podla toho, ktora situacia by nastala skor.

sednaja
21. jan 2015

@kaktusik007 V októbri som bola na úrade s už vypísaným papierom a pracovníčka mi povedala, že musím byť zamestnaná

kaktusik007
21. jan 2015

@sednaja tak si sa mala na pracovnicku usmiat, a spytat sa na zaklade coho trva na zamestnani 🙂

podmienkou naroku JE vykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou alebo štúdium na strednej alebo vysokej škole, avsak -- zakon 561/2008 ktory riesi prave prispevok na starostlivost o dieta v §4 odseku 3 uvadza nasledovne:

Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Takze tam chod, s tym istym tlacivom... a poziadaj si o tuto davku, mas na nu narok. Mladsia ma 3 mesiace, premlcanie tu byva 6 mesiacov myslim.... cize este to mas moznost o to ziadat a nedaj sa odbit, dobre? 🙂

a inak, tvoj argument.... ze pracovnicka povedala..... vies co mne vsetko povedali pracovnicky?????????????

akoze ZAKON je podstatny a to co je tam zadefinovane, a nie ze jedna pani povedala (aj ked je to pani co pracuje na urade).

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-561

a ospravedlnujem sa ze som davala info ze je to do sest tyzdnov veku dietata, nie je to tak, je to najdlhsie do 6 tyzdnov odo dna narodenia .... sorry za nepresne info.

kaktusik007
21. jan 2015

@sednaja a ak by teta uradnicka zase perlila svojou neznalostou zakona, tak jej vytlac nasledovne:

§ 4
Podmienky nároku na príspevok
(1) Oprávnená osoba má nárok na príspevok, ak
a) vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
b) sa poskytuje starostlivosť dieťaťu poskytovateľom na území Slovenskej republiky,
c) má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky a
d) dieťa má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky.
(2) Zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť oprávnenej osoby, ktorá
a) je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec podľa osobitného predpisu7) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa osobitného predpisu,8)
b) z tejto činnosti podlieha výsluhovému zabezpečeniu podľa osobitného predpisu,9) alebo
c) z tejto činnosti podlieha dôchodkovému systému v cudzine.
(3) Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského10) alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.
(4) Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.
(5) Nárok na príspevok nevzniká na dieťa,
a) pri starostlivosti o ktoré sa poskytuje materské alebo
b) na ktoré sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi (manželke) oprávnenej osoby príspevok na služby pre rodinu s deťmi podľa osobitného predpisu.12)

proste podla tohto zakona ty si vykonavala pracovnu cinnost a tento prispevok na starostlivost ti prinalezi.

sednaja
21. jan 2015

@kaktusik007 dobre,mami, 😀 za skúšku nič nedám

domeli
21. jan 2015

podmienkou nároku na tento príspevok je nárok na poberanie materského - buď z povinného poistenia alebo z dobrovoľného poistenia (teda môžu ho dostať aj tie maminy, ktoré neboli zamestnané, resp. ktorým netrval prac. pomer pred narodením ďalšieho dieťaťa, ale aj tie, ktoré si dobrovoľne platili balík poistenia) a je to v prípade, že staršie dieťa ku dňu narodenia mladšieho súrodenca nedovŕšilo 3 roky.
Dĺžka poberania: 6 týždňov na deň presne od narodenia mladšieho súrodenca. Vypláca sa v sume cca. tých 45 eur mesačne. Príklad: ak sa dieťa narodilo napr. dnes, 22.1. a starší súrodenec ma napr. 2,5 roka, mamina dostane 42 eur za január, 42 za február a výjde jej to aj za marec (suma je len orientačná, presnú výšku som nehľadala).

kaktusik007
21. jan 2015

@sednaja za skusku??????????????

akoze pardon, mna tak vie vytocit ked uradnicky NEOVLADAJU zakony ktore sa tykaju ich vlastnej prace...

ale zial stava sa mi to bezne... teda stavalo, uz ma tie moje u nas poznaju a vedia, ze ked JA poviem ze toto chcem a mam na to narok, tak to mam nastudovane a naozaj na to mam narok...

ale akoze bol to boj... a ver tomu ze ta bude chciet odbit ze to nepojde a obdobne kraviny, ty vsak tu ziadost podaj ----- ona ak by to zamietla, je to precedens jak hovado 😀 takze to nezamietne, ale alibisticky da rozhodnut do ustredia -- trvat to bude dlhooo, na to sa priprav... ale nakoniec peniaze vyplatia, lebo musia.

a sak nemusis si o to podat..... len akoze 120 eur na zemi len tak nenajdes.

liebling98
21. jan 2015

@kaktusik007 nuž viem celkom presne, že mi vyplatili vždy len 2 kalendárne mesiace, pri druhom synovi preto, lebo nasledujúci mesiac po narodení mal starší syn 3 roky, a pri treťom synovi preto, lebo sa narodil začiatkom mesiaca a 6 týždňov mal ku koncu nasledujúceho mesiaca. Ešte som si hovorila, že ak by sa narodil o týždeň neskôr, vyšlo by to na 3 mesiace.
Chceš povedať, že sa na UPSVAR pomýlili (2x) alebo ma úmyselne obabrali?

kaktusik007
21. jan 2015

@liebling98 ak mal starsi tri roky - dnom kedy ich dovrsil narok na prispevok na starostlivost nie je, ak nemal rieseny zdravotny stav -- co asi nemal, a ak by aj narok mal asi si to neriesila, kedze si sla na matersku....

otazne je, kedy si na matersku NASTUPILA - lebo dnom nastupu na matersku je na tento prispevok narok, avsak tam treba brat este ten rodicovsky prispevok do uvahy a to ze sa tieto prispevky navzajom vylucuju.

proste ak by si nastupila na matersku 2. v mesiaci, za tneto mesiac mas narok na rodicovsky prispevok a aj na priespeovk na starostlivost -- bola by si hlupa, ak by si riesila prispevoek na starostlivost, kedze je rodicovsky je podstatne vyssi.

ak ale na matersku by si sla koncom mesiaca - 28 teho trebars, tak ak je nastup na matersku 8 tyzdnov pred terminom porodu, a ak budes 2 tyzdne prenasat -- to mas 10 tyzdnov, plus 6 tyzdnov odo dna narodenia -- sme na hranici 16 tyzdnov, takze s prehladom tri mesiace prispevku na starosltivost das 🙂

tam proste vstupuje vela terminov.... kedy nastupis na matersku, ja som naschval brala 8 tyzdnov pred, prave aby dlshie vysiel tento prispevok, resp nastupovaa som koncom mesiaca 🙂

sednaja
21. jan 2015

@domeli
@kaktusik007 tak viem, kde sa stala chyba.......síce mi TPP netrvá, ale odvody mám, lebo som DNP, lenže to už úradníčka neriešila.... malá sa mi narodila tiež začiatkom mesiaca, tak asi tiež len na 2 mesiace výplaty mám nárok.....

kaktusik007
21. jan 2015

@sednaja tak tak.. pochybila uradnicka...
lebo v podmienkach naroku je vykonavanie zarobkovej cinnosti --- a to ony rady menia ze za zamestnanie, co je kravina... lebo ako je v zakone dalej - za vykonavanie zarobkovej cinnosti sa povazuje poberanie materskeho do 6 tyzdnov odo dna narodenia dietata.......

proste blba uradnicka 🙂

ale to je fuk, hlavne ze mala este nema 6 mesiacov a mas teda narok to este ist podat 🙂
budes potrebovat rodne listy, potvrdenie o poberani materskeho 🙂 a to tlacivo ze ziadas o tento prispevok

liebling98
21. jan 2015

@kaktusik007 Ďakujem za objasnenie. Takže pri správnej konštelácii sa dá poberať aj 4 mesiace. Napr nástup na materskú 31.1, cca 10 dní prenáša, porodí až 23. 3., dieťa bude mať 6 týždňov až začiatkom mája. No, mňa sa to už netýka, ale rada sa dozviem nieniečo nové.

sednaja
22. jan 2015

@kaktusik007 Ďakujem pekne.....mimochodom, nárok na príspevok je od nástupu na materskú, či od narodenia dieťaťa?

jojake
22. jan 2015

Len sa uistijem, ci som to dobre pochopila. Ak ma starsi syn 2 roky a mladsi 7 mesiacov, tak uz nemam narok na tento prispevok? Som v tpp. Bohuzial som o tejto moznosti nevedela 🙂

kaktusik007
22. jan 2015

@liebling98 tak ale lepsie je nastupit na matersku az v dalsom mesiaci, druheho... lebo za toho prveho je narok na rodicovsky prispevok, ktory je cez 200 eur a to je o dost viac ako tychto 40 🙂 takze 3 mesiace su optimum podla mna 🙂
@sednaja odo dna nastupu na matersku.

ALE - ak v jednom mesiaci splnas aj narok na rodicovsky prispevok - nemas narok na prispevok na starostlivost 🙂
@jojake ano, dobre si to pochopila... najviac tieto davky vyplacaju 6 mesiacov spatne.

jojake
22. jan 2015

Dakujem kaktusik007

9lf9
22. jan 2015

@sednaja narok na prispevok na star. nie je od datumu naroku na materske. Je to od datumu kedy bo odnaty R na starsie dieta do narodenia mladsieho +6 tyzdov..takze max sa da poberat 3 mesaice alebo 2 mesiace ...uplatit sa da 6mes. spatne.

lohrien
14. máj 2015

ahojte dievky, prosim Vas, ak nemam narok na materske a termin porodu mam v oktobri, mam vobec narok na tento prispevok na dieta?

janagol
autor
22. máj 2015

Ahoj nemas,prispevk sa vztahuje pre tie,kt.maju zarobkovu cinnost a materska sa berie ako zarobkova cinnost.Jana

lohrien
27. máj 2015

dakujem Janagol, takze v podstate nedostanem nic ine iba Rodicak?

zltalienka
27. máj 2015

@kaktusik007 Chcem sa spytat, ci sa mi oplati ist na MD skor (kvoli tomu prispevku)? Teraz mam termin nastupu na MD 16.7.2015. Za jul 2015 mam este narok aj na RD a cast mesiaca (od 16.7.2015) dostanem aj Materske, nakolko som zamestnana. Termin porodu mam 28.8.2015.
O tento prispevok som ziadala aj pri 2. dietatku (toto uz bude tretie), a vyplatili mi ho, ale len za 2 mesiace. Vtedy som nastupovala na MD 13.8.2013 (za august som dostala este RD) a porodila som 12.9.2013 (2 tyzdne skor). O prispevok som ziadala az po narodeni dietatka, lebo do porodu mi nestihli ani vybavit ukoncenie RD a nastup na MD, takze som nemala nic v ruke s cim by som mohla ziadat a tento prispevok. Vyplatili mi to vtedy spravne?
Dakujem velmi pekne

janagol
autor
22. nov 2015

No ked si zamestnana,mas narok na tento prispevok,spatne ho mozres ziadat najviac 6mesiacov.Podla mna sa ti neoplati skor ist na MD,tento prispevok pri narodeti dietata do troch mesiaca,mozes dostat max.za 3mesiace,teda cca mas 120eur a to tiez podla toho,aky den v mesiaci sa ti dietatko narodi. prajem vela stastia🙂

jaja102
20. jún 2016

@kaktusik007 ahoj,chcem sa vratit k tejto téme,vidim,že sa tomu veľmi dobre rozumieš.preto ta veľmi pekne prosím o radu.syn je z dlhodobo nepriazniveho zdr.stavu na predĺženom rodičáku,má 3 roky a 3 mesiace.no od 16.6. mi zacala materská s druhym(TP mam 28.7).mám TPP,takže sa ta chcem opýtať dve veci.mám nárok žiadať o tých 40 eur do 6 tyzdnov narodenia druheho?ak ano,kedy to mám ist riešiť?a este..do 16.6.rodicak a od 16.6. Materská,to znamena,že rodičák mi budu nejak krátiť,kedze nemozem aj to,aj to,alebo vyplatia celý? Veeeelmi pekne dakujem za odpoved.Jana

malibu21
20. jún 2016

Takže ak som na rodičovskom tak nárok nemám na ti staršiu žiadať o príspevok ??

alenah31
20. jún 2016

@jaja102 rodičovský príspevok sa nekráti - je to soc. dávka - ten dostaneš celý. A tých necelých 42€, ktoré sa vyplácajú 6 týždňov od narodenia druhého potomka je len v prípade, že prvý ešte nedovŕšil tri roky.

jaja102
20. jún 2016

@alenah31 takze to neplati pri predlzenom rodicaku...ci?