Prosím o radu: Návrat do práce a poberanie rodičovského

suzanna0
1. sep 2022

Zdravím Vás všetkých . Mohol by mi niekto presne odpovedať na otázku: Poberám rodičovský príspevok ktorý mi trvá do Januára 2024 ,syn mi nastupuje do jaslí od 5.10.2022 . Bola som zamestnaná vo firme na 2smeny a z práce som išla na PN a z PN na Materskú dovolenku ,chcela som sa vrátiť do práce iba na jednu smenu no nedávajú mi takú možnosť nakoľko tam taká pozícia pre mňa nieje ,navrhli mi že si môžem od 1.10.2022 začať čerpať dovolenku nakoľko tam mám ešte 30dni dovolenky a potom ukončiť pracovný pomer . Lenže ja nechcem ukončiť pracovný pomer aby som neprišla o rodičovský príspevok . Neviem ako ďalej postupovať, či si mám čerpať tu dovolenku a ukončiť pomer s tým aby mi nezobrali rodičovský ,alebo nechať si tu dovolenku a počkať do 2024 kym mi skončí rodičovský ,alebo si nájsť iné zamestnanie ? Ale môžem byť aj inde zamestnaná nakoľko som stále evidovaná v tejto firme kde mám ešte 30 dní dovolenky a chcú aby som ukončila rodičovský ? Prosím poraďte . Ďakujem za odpovede

heln
2. sep 2022

@suzanna0 ahoj, v prvom rade rodicovsky dostavas do troch rokov veku dietata bez ohladu na to ci mas pracovny pomer alebo nie. takze kludne teraz oficialne bud na rodicaku a teraz neries cerpanie dovolenky ani ukoncenie pracovneho pomeru ak pracovny pomer stale trva a nemas ho na dobu urcitu. ak by si ukoncila pracovny pomer a sla na podporu, tak vtedy nebudes dostavat rodicovsky. takze moja rada, poberaj rodicovsky, povodnu pracu neries kym mas rodicak a popri tom si kludne hladaj pracu ktota ti bude vyhovovat.

lilinka88
2. sep 2022

Ako píše @heln, rodičovský ti nevezmú ukončením PP. Ale pre Teba je oveľa výhodnejšie v danej práci ostať na RD a nájsť si nateraz inú,vhodnejšiu prácu. Ty môžeš mať zamestnaní koľko chceš. Takže v práci by som povedala,že nakoľko ti dvojsmennost zatiaľ nevyhovuje,prehodnotila si návrat a ostávas naďalej na RD. Len pozor,lebo napr jasle v našom meste majú podmienku,že musíš pracovať,aby ich dieťa mohlo navštevovať

ukulela
2. sep 2022

@suzanna0 asi ide do jasli, lebo potrebujes €. Povodnu robotu neries, dovolenku necerpaj, nech ti bezi tpp. Dovolenku mozes vyccerpat, resp nechat si radsej preplatit, na konci rodicaku. Dovtedy si hladaj vhodnu robotu. Mozes v pohode nastupit kam chces. V povodnom zamestnani teda oznam, te do jan 24 ostavas na rodicovskom.