Prosím o radu ohľadne SZČO otca na materskej

zuzanka741992
2. júl 2019

Ahojte
Chcem sa vás opýtať
Môj priateľ chce ísť po mne na materskú no a je živnostník. Chcem sa vás opýtať koľko vyšla materská vám ako SZCO z minimálnych odvodov?
Museli ste platiť aj do zdravotnej počas materskej?
Chceli by sme vedieť ci na tom niečo získame lepšie ako je 200 Rodicak.
Ďakujem za každú skúsenosť

veronikaszabova
2. júl 2019

@zuzanka741992 popozeraj uz zalozene temy - vsetky odpovede tam najdes.
Su tu minimalne 2 rozsiahle temy

sperk_2
2. júl 2019

@zuzanka741992 nam to aktualne robi 11€ na den, cize nejakych 330€, odvody do SP aj ZP za ten čas na MD neplati, cize sa to oplatí najmä kvoli nim 👍

ydnew
2. júl 2019

Len pre istotu szco pri md neplatí socialku zdravotku by si mal platiť lebo zostane nemilo prekvapení pri ročnom zúčtovaní ako môj partner

evittam
2. júl 2019

Tak ako pise
@ydnew . Pokial nadalej je ako SZCO aktívny odporúčam platit odvody do ZP.

sperk_2
3. júl 2019

@evittam vážne? To ma potom aky vyznam? V zdravotke mu to tak povedali, tak to som teraz prekvapena 😮

zuzanka741992
autor
3. júl 2019

@sperk_2 áno aj ja som počula ze do zdravotnej sa platí naďalej
A ja ak sa nevrátim do prace a ostanem na rodičovskej dovolenke si zdravotnú musím platiť tiež

ydnew
3. júl 2019

@sperk_2 áno aj môjmu zodpovedali a tak neplatil a zrazu prišlo ročne zúčtovanie a nedoplatok takmer 500 EUR volala som tam a presne mi pani povedal, že je to za tých 7 mes čo poberal md
LEBO oni berú príjem za rok nie za mes ako keby bol zamestnanec čiže to vyúctuju ako nedoplatok
A je lepšie platiť každý mes časť ako potom na konci zúčtovacieho obdobia celé naraz

ydnew
3. júl 2019

@zuzanka741992 mne zrušil pracovne miesto počas Rd a poberám Rd odvod za mna platí stat len to treba nahlásiť na sp/ zp aby vás nemali evidovanu ako samoplatiteľa ale ako poistenca statu

veronikaszabova
3. júl 2019

@ydnew pleties si jedno s druhym.
Ak pojde jej muz na MD, ona sa stane v zdr.poistovni samoplatca.

evittam
3. júl 2019

@sperk_2 No pretože ak bude mat príjem ako SZCO tak mu vyrubia nedoplatok.

evittam
3. júl 2019

@ydnew Tak tak ako pise
@veronikaszabova

ydnew
3. júl 2019

@veronikaszabova ak pojde na úrad nebude samoplatca

veronikaszabova
3. júl 2019

@ydnew lenze ak jej trva pracovny pomer, musela by dat vypoved

ydnew
3. júl 2019

píše, že ak sa nevráti do prace čiže ak rozmýšľa nad rozviazaním prac pomeru toto je jedine riešenie

veronikaszabova
3. júl 2019

@ydnew ona sa nechce vratit do prace v case, ked bude muz na MD. Predpokladam, ze muz bude dalej pracovat a ona bude doma s dietatom.

ydnew
3. júl 2019

@veronikaszabova nerozumieme sa prečítajte si ešte raz môj príspevok kde píšem o zrušení miesta a hádam zo pochopíte btw nikde pani nepíše že je zamestnaná resp či jej trvá tpp

veronikaszabova
3. júl 2019

@zuzanka741992 pracovny pomer trva?

zuzanka741992
autor
4. júl 2019

@veronikaszabova áno presne gak ostanem doma ďalej na rodičovskej dovolenke na čo mám zo zákona nárok len si budem musieť platiť sama zdravotnu poisťovňu keďže výpoveď určite nedám

zuzanka741992
autor
4. júl 2019

@veronikaszabova áno áno pracovný pomer bude trvať
Priateľ pôjde na MD ale je živnostník tak môže popri pracovat
Nemusí platiť socialku ale do zdravotnej musí
A ja zo zákona mam. Nárok byť 3 roky na rodičovskej dovoľenke, byť uvoľnená z prace len si asi budem. Musieť platiť do zdravotnej tiež