Rada ohľadom materskej

petra5692
22. apr 2021

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako to je s materskou. Čítala som že sociálna poisťovňa má 60 dni na schválenie a ja mám taký menší problém. Od 1.06.2020 som zamestnaná ale mám pracovnú zmluvu do 31.06.2021 a termín očakávaný pôrodu 11.08.2021 o materskú ak som si dobre pozistovala môžem požiadať 6 až 8 týždňov pred týmto termínom. Tým pádom by som o ňu mohla požiadať približne 16.06.2021. Zistila som si že podmienku 270dni zaplateného nemocenského spĺňam lebo ešte aj teraz pracujem. Ale chcem sa opýtať že keď budem žiadať o tu materskú 16.06.2021 čo vlastne ešte budem mat platnú pracovnú zmluvu ako to je schvália mi ju keď čakacia doma na schválenie je 60 dni ? A na od 1.07.2021 už vlastne zamestnaná nebudem ? Čo s tým ? To sa mám hlásiť od 01.07.2021 na úrad prace alebo ako ? Vopred ďakujem za rady.

petus998
22. apr 2021

@petra5692 aoj ty muais byt tych 270 dni nemocensky poistena ty nemusis nikde nic nahlasit ty proate pred porodom chod na socialku sa informovat ci mas narok na materake ak ano podaj ziadost ak nie pockaj do poroduna rod. Prispevok to je jedno kedy ti konci zmluva podienka je to ze musis byt 270dni teda platitel nemocwnskeho

petus998
22. apr 2021

@petra5692 teda ak som ta spravne pochopila

monikamarmon
22. apr 2021

@petra5692 Budeš v ochrannej lehote ako tehotná takže jasne ze budeš mat nárok.. A keď to budeš podávať tak zamestnaná budeš takže problém nebude podľa mňa ale skus si to ešte zistiť.

euie
22. apr 2021

Ahoj, je potrebne mat 270dni nemocenskeho poistenia a byt zamestnana, dobrovolne menocensky poistena (alebo v ochrannej lehote) ku dnu nastupu na matersku dovolenku. Co v tvojom pripade splnas.

Ak by ta aj teraz prepustili tehotnu, budes v ochrannej lehote, dokonca nemusis ani platit dobrovolne nemocenske. A ak by si splnala tych 270dni, narok na MD ti vznikne.

petra5692
autor
22. apr 2021

@euie Ja som neraz volala na sociálnu poisťovňu ale proste tá pani ktorá tam pracuje vôbec nebola ochotná mi poradiť a pomôcť a to som tam volala už 3x a stále bola neochotná mi to vysvetlit. Ale podľa toho čo som čítala na internete ohľadom materskej a pýtala sa fakt asi všetkých ľudí ktorí mi napadli tak tých 270 dni už dávno mám splnené niekedy koncom februara už som mala tých 270 dni len potom tam je ešte tá podmienka že keď žiadam o materskú keď už na ňu mám nárok tých 6 až 8 týždňom pred stanoveným dnom pôrodu tak musím byt ešte nemocenské poistená alebo byt v ochrannej lehote a vlastne ja ešte podám žiadosť o materskú keď ešte budem mat platnú pracovnú zmluvu len som sa bála ako to berie sociálna poisťovňa či to berie od dátumu kedy podám žiadosť o materskú alebo až dátum kedy mi ju schvália lebo som si myslela že som v ochrannej lehote len 7 dni ale zistila som že ak mi nemocenské poistenie zaniklo počas tehotenstva tak som v ochrannej lehote 8 mesiacov aspoň tak to písali na stránke sociálnej poisťovne. Tak pravdepodobne by mi to mali schváliť. Lebo mám celkom dobrú prácu a vlastne materská sa počíta 75% z hrubej mzdy a zbytočne by som prišla o veľa peňazí tak preto som chcela ešte tu napísať či to niekto nemal podobne alebo nema nejaké vedomosti ohľadom toho.

petra5692
autor
22. apr 2021

@monikamarmon Ja som neraz volala na sociálnu poisťovňu ale proste tá pani ktorá tam pracuje vôbec nebola ochotná mi poradiť a pomôcť a to som tam volala už 3x a stále bola neochotná mi to vysvetlit. Ale podľa toho čo som čítala na internete ohľadom materskej a pýtala sa fakt asi všetkých ľudí ktorí mi napadli tak tých 270 dni už dávno mám splnené niekedy koncom februara už som mala tých 270 dni len potom tam je ešte tá podmienka že keď žiadam o materskú keď už na ňu mám nárok tých 6 až 8 týždňom pred stanoveným dnom pôrodu tak musím byt ešte nemocenské poistená alebo byt v ochrannej lehote a vlastne ja ešte podám žiadosť o materskú keď ešte budem mat platnú pracovnú zmluvu len som sa bála ako to berie sociálna poisťovňa či to berie od dátumu kedy podám žiadosť o materskú alebo až dátum kedy mi ju schvália lebo som si myslela že som v ochrannej lehote len 7 dni ale zistila som že ak mi nemocenské poistenie zaniklo počas tehotenstva tak som v ochrannej lehote 8 mesiacov aspoň tak to písali na stránke sociálnej poisťovne. Tak pravdepodobne by mi to mali schváliť. Lebo mám celkom dobrú prácu a vlastne materská sa počíta 75% z hrubej mzdy a zbytočne by som prišla o veľa peňazí tak preto som chcela ešte tu napísať či to niekto nemal podobne alebo nema nejaké vedomosti ohľadom toho.

nafka0483
22. apr 2021

@petra5692 Uz ti zalka vysvetlila, naco zakladas stale nove temy?

petra5692
autor
22. apr 2021

@nafka0483 som tu prvý krát a nevedela som ako to funguje a prvý krát ako som to pridala som to nemohla nájsť. Tak sa ospravedlňujem ale nemusíte hneď tak útočiť.

nafka0483
23. apr 2021

@petra5692 Neutocim len si staci precitat pravidla - pri registracii ta na ne upozornili a odklikla si ze suhlasis ;) inak tu vznika chaos.