Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ráta sa do vymeriavacieho základu nepeňažný príjem?

origalaxis
4. júl 2014

Konkrétne auto, ktoré používam na služobné aj súkromné účely. Ďakujem za odpoveď, nikde sa mi to nepodarilo nájsť.

havana_frost
4. júl 2014

Asi si nehľadala dobre, lebo sa to dá poľahky nájsť v zákone o sociálnom poistení.
§ 138 Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 1 písm. a), je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa osobitného predpisu, 7) príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Vymeriavací základ zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva. Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 2 a 3, je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa právnych predpisov štátu, podľa ktorých sa tento príjem zdaňuje.

Používanie služobného auta nie je ako zarátať do VZ, keďže nejde o príjem plynúci zo zamestnania, ide o služobný prostriedok (na služobné účely), resp. benefit (na súkromné účely).
Neviem si predstaviť, ako by si to chcela vyčísliť, keďže aj sama píšeš, že ide o nepeňažný príjem.

mata24
4. júl 2014

@origalaxis do vymeriavacieho základu na daň sa ti to určite ráta, keďže podľa zákona musíš zdaňovať 1% z obstáracej hodnoty auta pokiaľ ho používaš na súkromné účely. ale či sa z toho odvádzajú aj odvody to ti nepoviem...

majusqa77
4. júl 2014

podla mna rata. Plati sa z toho aj dan, aj odvody

majusqa77
4. júl 2014

@havana_frost pri novom aute je to 1% z obstaravacej ceny auta, postupne sa to kazdy rok znizuje o 12,5% az na 0

origalaxis
autor
4. júl 2014

Ďakujem vám. Platím Z auta aj daň aj odvody, preto som si myslela, že sa to ráta, ale na internete som sa stretla S protichodný názormi.

havana_frost
4. júl 2014

@majusqa77 Ja mám namiesto auta cash k výplate, za to že služobné auto nemám. A odvody z toho neplatím, iba dane. Ale dobre vedieť. Je to považované za príjem?

majusqa77
5. júl 2014

@havana_frost podla mna aj to. Aj preplacanie oblecenia, platenie poistky a dokonca aj napr.vianocny vecierok sa povazuju za prijem a mali by sa z toho platit aj odvody aj dan..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli