Rodičovská dovolenka a odvody

najjulinka
17. feb 2015

Ako je to s odvodmi. Štát za mna platí odvody do zdravotky na RD za celý mesiac alebo len po ten den kedy dieťa dovrši dany vek? Resp po den kedy sa mi akože rata že mam narok na RP.
Napr. 15.6. mi končí RP... dostanem RP v juli za celý mesiac, ale či aj odvody štat platí ku 30.juna alebo len do 15. juna?

gapa
18. feb 2015

@najjulinka tiež si myslím, že by to malo byť do konca mesiaca, no snád záleží aj ako je potvrdenie napísané/formulované. Obvykle to robia tak že dajú len do dovršenia 3rokov, čo som sa stretla. A tiež som išla radšej na istotu, len do 3rokov som s tým rátala. Máš problém s tým, že máš platiť ten zvyšok?

najjulinka
autor
18. feb 2015

@gapa nemam s tým problem. .aspon zatial... 😀 😅 Lebo pri pestu detoch je RD 3roky od materskej a RP je 3 roky od zverenia... tak ma to dosť zaujima.... lebo tam pol roka vlastne na RD neplatí nikto odvody... a či vlastne aspon do konca daneho mesiaca kedy ubehnu 3 roky od zverenia sa to da využiť... 😅

Na dochodok je to tak, že štat odvadza počas celej RD.... aspon čo ja som zatial našla.... len tá zdravotka je tak na nič porobena...

prípadne RD ak si človek nevyčerpa celu, tak si tu časť može presunuť do 5 resp.8 rokov.... ale ten istý problem, že neplatia sa odvody.. tak či aspon plati štat odvody za celý ten mesiac čo je človek na RP...

najjulinka
autor
18. feb 2015

Ja som si RD nevyčerpala celu.. a tak ratam s čim možem ratať v pripade potreby...

aj ked teda zas je navrh podany na zmenu RD a RP... a tam sa bude dať prenašať len pol roka... ale aj s odvodmi ..tak som zvedava ako bude prechodne ustanovenie urobene.... lebo bud pridem o 2roky RD (bez RP) čo mam .. kedže RP cele vyčerpavam... a RD nie... alebo pridem sice o dva roky RD bez RP ale ziskam pol roka RP k RD.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 zložite.....

gapa
20. feb 2015

@najjulinka presunúť RD môžeš, ale so súhlasom zamestnávatela, tj. nie je to nárokovatelné, je to na dohode. Ak dieťa nechodí do škôlky, resp. chodí maximálne 4hod. denne, tak so zdravotným poistením u dieťaťa do 6rokov nie je problém (teda aj ked nepoberáš RP počas čerpania RD). od 6do 8 alebo ak chodí viac ako 4hod. denne už je.

najjulinka
autor
20. feb 2015

@gapa a od 6 do 8 ak nechodi viac ako 4hod???

gapa
20. feb 2015

@najjulinka tam myslím ide v zdr.poistení o to, či poberáš opatrovatelský prísp. či také dačo, inak myslím nie, no nie velmi sa v zdr.poistení vyznám, len kamarátka mala dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom a bola doma dlhšie ako do 6rokov, no sa registrovala na up kvôli zdr.poisteniu. Dôchodkovo môžeš byť u určitých diagnoz aj po 6rokoch, no soc.poistovna ma iný zoznam chorôb ako na upsvar (k žiadosti o rodič.príspevok), tj. treba to so soc.poistovnou prebrať, či pri danej diagnoze môžeš byť od 6 do myslím 18rokov dôch.poistená. cukrovka tam patrí, aj ked v tom zozname je pod akýmsi velmi starým názvom.

najjulinka
autor
20. feb 2015

@gapa no opatrovatelske je zvlašť kategoria... opatrovateľské je kryte odvodmi... to ano....

gapa
21. feb 2015

@najjulinka oparovatelské sa dá myslím dvomi spôsobmi, jedno kryté je ako zamestnanie a druhé nie, lebo je to ako príspevok. To prvé je tuším cez obecný či mestský úrad a druhé cez úrad práce soc.vecí a rodiny, cca tak dačo (ber to ako velmi cca info, v tomto sa nevyznám), si to vybavovali kvôli detom s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom, sa mi zdá

najjulinka
autor
21. feb 2015

@gapa ale opatrovatelske ja neriešim. to ja poberať nebudem.... 😉

Ja riešim čisto RD a odvody...

gapa
22. feb 2015

hej, 🙂