Rodičovská dovolenka a práca na dohodu

airey
1. júl 2016

Dobrý deň, prosím o radu ...Poberám rodičovský príspevok a mám možnosť pracovať na dohodu, no neviem či o rodič. príspevok neprídem, prípadne aké povinnosti voči SP a ZP mi vzniknú, a či sa mi z mesačnej odmeny cca 130 eur budú strhávať aj nejaké odvody, alebo či bude za mna platiť len zamestnávateľ. Prípadne mám aj pozastavenú živnosť, mohla by som ju popri rod. príspevku obnoviť ? platila by som nejaké odvody? Ďakujem veľmi pekne

evittam
14. dec 2017

@strelka11 Samozrejme.

strelka11
14. dec 2017

@evittam tak ďakujem za radu....o takomto niecom som vôbec nevedela

evittam
14. dec 2017

@strelka11 Rado sa stalo.

adena7
16. feb 2018

@evittam mozem aj ja poprosit o radu? som na RD -inak mam TPP, po skonceni RD sa vraciam do povodneho zamestnania- mam teraz moznost pracovat na dohodu, ale len 3 dni v mesiaci s prijmom len cca 70e. aky typ zmluvy/dohody je pre mna vyhodne uzatvorit? leby s takym malym prijmom mi do SP velke odvody nepojdu :( existuje taky typ dohody, aby pocas tych 3 dni za mna platil odvody zaestnavatel a ostatne dni v mesici by zas odvody platil stat (ako ked som nepretrzite na RD? dakujem moc

evittam
16. feb 2018

@adena7 Ano, si stále na RD, čiže odvody z hrubého príjmu platis ty a zamestnávateľ, ostatné dni stat.

adena7
16. feb 2018

@evittam cize mám si dať klasickú dohodu o pravidelnom prijme? Či nepravidelnom?

adena7
16. feb 2018

@adena7 a môžem tu dohodu uzatvoriť teda aj na dlhšie, napr rok?

evittam
16. feb 2018

@adena7 To mas jedno. Ak bude na nepravidelný prijem neplatia sa odvody na NP a PvN-cize ziadna PN ci podpora.

adena7
16. feb 2018

@evittam ok ďakujem pekne. Na podporu sa nechystám, keby som chorá ,dá sa dohodnúť na iné dni. Takže v tom prípade je výhodnejšie nepravidelný príjem, áno?

evittam
16. feb 2018

@adena7 Ono to je naozaj viac-menej jedno. Proste budeš platit o pár drobných menšie odvody...

adena7
16. feb 2018

@evittam a je to naozaj tak, zeked budem pracovať len 1.,2., a 3. deň v mesiaci ( každý mesiac), za ostatné dni za mňa bude platiť odvody do SP štát? Lebo pani na socialke mi to nevedela s istotou povedat...tvrdila, ze odvody mi bude platiť z tých 3 dní zamestnávateľ a ostatné dni budem mať 0...cize defakto s takým malým príjmom sa mi to neoplatí

evittam
16. feb 2018

@adena7 Štát plati len ZP.

adena7
16. feb 2018

@evittam predtým si písala že odvody z hrubého platu za odpracované dni platím ja a zamestnávateľ a ostatné dni štát...tak teraz nechápem. To platí len pre ZP, nie soc.p.?

evittam
16. feb 2018

@adena7 Ano. Stat SP nikomu neplati.

adena7
16. feb 2018

@evittam ja som myslela, či neexistuje nejaká dohoda, keďže budem pracovať len 3 dní, aby tie ostatné dni platil za mňa štát odvody aj do SP.. takže to nie je možné ?

evittam
16. feb 2018

@adena7 Nie, stat za teba SP nikdy neodvadza. Ani pocas MD, RD,...no proste vôbec.

adena7
16. feb 2018

@evittam ????
Počas rodičovskej dovolenky je mamička z hľadiska dôchodku poistencom štátu. Tu je potrebné upozorniť na to, že sa za tohto poistenca musí ísť po skončení materskej prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Štát za ňu počas rodičovskej dovolenky platí na dôchodkové poistenie zo sumy, ktorá je vo výške 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Vyjadrené v číslach:

priemerná mzda 2015 = 882 eur 60 % = 529,20 eur

Štát platí na dôchodok akoby mamička mala hrubú mzdu 529,20 eur.

evittam
16. feb 2018

@adena7 No ano-nie,ze plati ale sa jej obdobie pocita do dôchodku zo sumy, ktorú uvádzas. To je všetko. 😉

adena7
16. feb 2018

@evittam aha, tak som sa zle vyjadrila, mne ide práve o toto...či sa mi do dôchodku bude mesacne odvádzať (počas plynutia dohody) len suma z tych 70e, ktoré za 3 dní zarobím...? A za ostatné dni bude za mňa platiť doch.poistenie štát?

mishicca
16. feb 2018

@adena7 mne koncila rodicovska dovolenka roku 2017. Ale od roku 2016 som bola na dohodu zamestnana...behom toho roku som odrobila asi 4 dni...a pani na socialke ma teraz dodatocne odhlasovala z toho dochodkoveho poistenia plateneho statom k roku 2016 uz. Asi toto si sa pytala, ci?

evittam
17. feb 2018

@adena7 Pisem, ze štát neplatí. Ty keď si nastúpila do zamestnania si sa mala odhlasit z dochodkoveho poistenia ako poistenec štátu.

margarita
29. mar 2018

@evittam pripadne ostatne, co sem chodite a sa vyznate,
prosim o radu.
som posledny rok na rodicovskej, a idem pracovat na dohodu o prac.cinnosti, cca 25 hodin tyzdenne, v skolstve, ale u ineho zamestnavatela, ako tam kde si cerpam RD.
oni ma odhlasia aj prihlasia do SP v case trvania tej dohody, je to zastup pocas PNky, cize neurcito, kym sa dotycna vrati,
mam este nejaku inu povinnost JA?
napr. nemusim to ze pracujem popri RD hlasit UPSVaru, co mi RD vyplaca ako zmenu?

evittam
29. mar 2018

@margarita Nie nic.

margarita
29. mar 2018

@evittam
vdaka, az sa mi nechce verit, ze je to tak jednoduche ... pamatam si este z prvej materskej, ako nam teta Tomanova zakazala zarobit aj euro ku rodicaku...😉

evittam
29. mar 2018

@margarita To bolo len chvilu..😉

margarita
29. mar 2018

@evittam
hej, ale zmarilo mi to celkom slusnu pracovnu ponuku...ale co, aspon som sa "celodenne a zodpovedne starala o prvorodenu, po nociach som sila a strikovala, kebyze robim preklady z cudzieho jazyka, asi by ju to moralne nezvratne poskodilo..."

evittam
29. mar 2018

@margarita U mna podobne.

luka21
5. jún 2018

Prosím vás o radu.Som na predĺženom neplatenom rodicovskom do 6.r.a na 2.tyz.by som si chcela privyrobiť zastupovaním musím sa ísť odhlásiť zo ZP oplatí sa mi to na 2.tyz.potom chcem zas pokračovať v predĺženom do 6r.neplatenom

evittam
5. jún 2018

@luka21 Ano treba sa odhlasit. Ci sa ti to oplati musíš vedieť ty.

superstar777
20. sep 2018

Dobrý deň. Prosím o radu. Som na materskej dovolenke 7 mesiacov a mám uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú v školstve. Chcela by som si privyrobiť prostredníctvom realizovania mystery shoppingov, kde je príjem nepravidelný. Od tejto spoločnosti mi prišla rámcová zmluva, ktorá sa uzatvára na dobu určitú a v ktorej je napísané:"odmena sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov a zodpovednosť za úhradu dane z príjmov znáša záujemca, prípady oslobodenia príjmov z dane upravuje predmetný zákon. " Neovplyvní mi to výšku materskej a rodičovskej dovolenky v súčastnosti? Nebudem mať odvádzané nižšie dane, dôchodkové poistenie kvôli tejto zmluve? Ovplyvní mi to výšku materskej do budúcnosti (keby nastúpim na ďalšiu materskú o rok, dva) - bude sa mi počítať z iného vymeriavacieho základu ako doteraz na základe podpísania tejto zmluvy? Zarobím tam len pár eur, preto potrebujem vedieť, či sa mi to oplatí podpisovať a nenarobím si tým zbytočné škody do budúcna. Budem strašne vďačná za odpoveď. Internet som prelúskala ale nejako sa z toho neviem vysomáriť. Ďakujem krásne.