Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rodičovský príspevok 2016 a čiastočný pracovný pomer

jaja102
12. nov 2015

ahojte žienky,chcem Vás poprosiť o dve rady....prvá:môj syn bude mať 25.2.2016 tri roky,tak som ho dala do škôlky od prvého januára. to znamená,že za január a február 2016 už dostanem rodičovský len vo výške 80 eur,kedže škôlka je mestská,nie súkromná? a druhá vec je,ako je to s poberaním rodičovského počas čiastočného pracovného pomeru,napr.dieťa ešte nemá tri,matka ide do práce napr.len v pondelky a piatky-vtedy je s nim stara mama a ostatne dni je s matkou?vztahuje sa nový zakon aj na toto?čiže rodičovský sa zníži na 80eur?dakujem za odpovede...
no a ešte niečo ma napadlo..ako je to potom s maminkami,čo si rodičovsky predĺžia,ale dieťa daju do mestskej škôlky,klesá im to tiež na 80eur?

elanor
12. nov 2015

na 80e sa znizuje prispevok na starostlivost o dieta, cize tzv. prispevok na jaslicky do 3 rokov (statne), pri sukromych sa zvysuje na 280e.
Rodicovsky prispevok ostava nemeny 200e aj cosi...
Cize tebe ak ides do prace viac vyhovuje si nechat rodicach a vobec o prispevok na starostlivost neziadat.
MOzes poberat RP a aj pracovat, to je ok.
Predlzit si RP mozes, ale plateny ho budes mat len ked ma dieta vazne zdravotne problemy. Inak budes povazaovana za osobu, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov veku.
V prvom pridape moze byt dieta v skolke tusim najviac 4hodiny. V druhom neviem, ci su to tiez tie 4h, alebo ci aj cely den moze....

jaja102
autor
12. nov 2015

@elanor čiže mi rodičák neklesne,ked syn pôjde do štátnej škôlky a nebude mať ešte tri a ja už pôjdem robiť?čo je to príspevok na jasle? a prečo potom píšu,že keď ideš robiť a dieťa ostáva v starostlivosti napr babky,rodičovsky sa znižuje? tu som to čítala.
http://najmama.aktuality.sk/clanok/237026/schva...
dakujem za odpoved

elanor
12. nov 2015

@jaja102 hlavne si treba ujasnit pojmy a dojmy 😉
v tomto pripade:
1. rodicovsky prispevok 200 nieco e, neviem presne kolko je na 1 dieta, ja mam dvojicky, takze viem "svoje" cislo
2. prispevok na starostlivost o dieta - ak je v statnom zariadeni tak max. suma, ktoru stat preplati je 80e, ak v sukromnom, tak max. hranica je 280e (resp. tak to bude platit od jan. 2016)

Poberat sa moze len jedna statna davka, cize bud poberas RP, alebo ten prispevok na starostlivost, v pripade, ze musis do prace a dieta je v jaslickach/skolke (do veku 3r.).

Doteraz bol ten prispevok pevny 230e pre kazdeho. Cize ked isla mama do prace a dieta do jasliciek/skolky, tak si kazda ziadala ten prispevok na starostlivost miesto RP, bo sa to oplatilo, kedze to bolo o par E viac. Lenze teraz ti co maju deti v statnych, tak sa im o prispevok ani neoplati ziadat. Ostananu dasej na RP, bo do 3 rokov dietata mozes pracovata mat aj vyplatu a aj poberat RP.

jaja102
autor
13. nov 2015

ahaa dakujem za vysvetlenie.dakujem 😉
@elanor

Tu začni písať odpoveď...

Odošli