Rodičovský príspevok ak manžel pracuje v Čechách

bosoriak
4. jan 2012

Ahojte, nenasla som ziadnu podobnu temu, ak tak ma prosim presmerujte.
V auguste sa mi narodila druha dcera, na ktoru som si od jej narodenia uplatnila ziadostou narok na rodicovsky prispevok a pridavok na dieta (nemam narok na materske). V ziadosti som uviedla, ze manzel pracuje v Cechach a ja som nezamestnana. Na zaklade toho mi panie na UPSVaR hned stopli vyplatu prispevku aj na mladsiu, pretoze "manzel pracuje v Cechach, tak si musi poziadat tam." V samotnom vyjadreni vsak uviedli len nejaky paragraf ES o tom, ze bydlisko sa povazuje za miesto kde sa osoba zdrziava a kedze manzel pracuje v CR, tak tam vraj aj byva. Ziadne setrenie, nic sa nepytali. Muz pritom pracuje vacsinu tyzdna na home-office.
Moja otazka na niekoho, kto sa v tom vyzna: Preco posudzuju manzela a nie mna? Ja si ziadam o davku a som s detmi doma, tak preco do toho posudzovania zatahuju aj manzela? Ved on nema v CR ani trvaly pobyt, ani prechodny, predpokladam, ze teda nema narok na ziadne davky.
Snazim sa napisat odvolanie, ale zaujimalo by ma, ci sa s tymto uz niekto stretol a ako to riesil.
Zda sa mi totiz, ze ani tety na urade v tom nemaju celkom jasno 🙂

salamandra1
4. jan 2012

ahoj, mam tvoju situaciu celkom prestudovanu, poslem ti par uzitocnych linkov. Tak v prvom rade si skus preratat, ci sa ten rodicovsky prispevok z CR naozaj neoplati 🙂 Z CR dostanes 220 000 (vyplatenu za 2, 3, 4 rokypodla toho kolko manzel zaraba) celkovo, ked si preratas, kolko by si dostala radocivksy na slovensku, je tam velky rozdiel, skoro 100 000...Manzela posudzuju preto, lebo ako rodina sa posudzujete spolocne. Pre teba plati tato situacia: Som nezamestnaná, žijeme celá rodina na Slovensku, ale manžel pracuje v inom členskom štáte. Môžem poberať RP na Slovensku?

Mgr. Šulcová: “Ak jeden z rodičov vykonáva zárobkovú činnosť v štáte A, druhý rodič je nezamestnaný a rodina žije na Slovensku, rodina primárne podlieha právnym predpisom štátu A. Avšak ak je dávka poskytovaná štátom A nižšia, resp. dávka neexistuje, sekundárne je príslušný štát B (Slovensko) – z dôvodu bydliska rodiny – a ten poskytne tzv. vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v štáte B a štáte A.” viac info na http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Takze skor blahozelam k vyssiemu RP 🙂 Info o RP V CR je tu : http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

salamandra1
4. jan 2012

este jedna vec na objasnenie, co je v CR ine, tam RP naozaj moze poberat manzel 🙂 Ide v podstate asi o to, aby sa davky poberali tam, kde sa platia odvody, manzel ich plati v CR/ Neboj, peniazky ti daju a dokonca tie, ktore budu pre teba vyhodnejsie 🙂 A v Cr sa RP zvysoval teraz

bosoriak
autor
4. jan 2012

@salamandra1 Dakujem za vysvetlenie, tak musim vyslat manzela na vsetky tie urady, ten sa bude tesit 🙂

sejbry
22. jan 2012

@salamandra1 ahoj, mne si pomohla tiež 🙂 ked ja dostanem poslednu matersku vo februari ,živnosť som pozastavila od 1.1. ,kedy má isť partner požiadať o rodičovský? a nevieš ako je to z rodinnými prídavkami?to tiež mi na urade pani povedala,že treba žiadať v čechách .
@bosoriak ahoj,už ste niečo začali vybavovať? my sa chystame tiež : idete aj po rodinné prídavky?

bosoriak
autor
22. jan 2012

@sejbry Zacali sme, muz musel ist na ten ich urad prace, tam vyplnit par formularov a priniesol vyjadrenie nasho uradu o tom, ze mi zastavuju rodicovsky prispevok. Ale my sme sa rozhodli, ze chceme co najvyssi ten prispevok mesacne, takze musi ist este na cesku spravu soc. zabezpeceni ci ako sa to tam vola, vydokladovat nemocenske poistenie a az s tym ist spat na urad prace.
Na ziadny iny prispevok len rodicovsky nemame narok, kvoli manzelovmu prijmu (je vyssi, ako ta ich hranica).
Ale minimalne v Prahe boli vraj velmi prijemni a ochotni.

sejbry
23. jan 2012

@bosoriak super, ďakujem pekne a my by sme možno tiež ten najvyšší príspevok ten je na 24 mesiacov,však? takže najskôr máme ísť na úrad práce so.vecí a rodiny?no tiež pôjde do Prahy,ale tam ich je asi viac 🙂 a nevieš ako to je v prípade,že v priebehu roka tam ako zamestnanec skončí?nič sa nedeje,iba to nahlásime a prestanú nám dávky vyplácať?no ale teda ako prvé asi mám ísť ja po rozhodnutie,že rodičovský na slovensku nebudem dostávať,že?inak potom vám doplatia spätne,ak sa to nestihne načas vybaviť?

bosoriak
autor
23. jan 2012

@sejbry Myslim, ze ten najvyssi je na 20 mesiacov. Manzel isiel na Praha 1, kam patri podla zamestnania. Myslim, ze pokial tam skonci, tak asi treba nahlasit a prestanu vyplacat. 🙂 A ano, treba mat pravdepodobne doklad z jednej krajiny, ze tam nemas narok, aby ti ich mohli v druhej vyplacat. Ale treba sa ist popytat na ten urad prace, tam asi povedia najlepsie.
Inak k tomu najvyssiemu RP potom treba dolozit vymeriavaci zaklad a pocet mesiacov nemocenskeho poistenia v CR (zarataju aj nemocenske na SR, len to tiez treba zdokladovat).

sejbry
23. jan 2012

@bosoriak ďakujem 🙂

lea17
4. feb 2012

Ahojte, ja som v podobnej situacii (zijem s dcerou na Slovensku a manzel pracuje v CR). 24.1 mi skoncila MD a poziadala som o RP na SR a samozrejme mi zamietli ziadost (zatial mi to oznamili telefonicky, stale cakam na rozhodnutie) z dôvodu, ze manzel pracuje v Prahe v CR. Chcem sa Vas opytat, žiadatel o RP v CR vo Vasom pripade je manzel, alebo ziadate o RP vy ako osoba starajuca sa o dieta? My sme chceli ziadat o RP na manzela, kym mi uradnicky zo zdravotnej poistovne neobjasnili, ze pokial neprinesiem rozhodnutie o tom ze RP je vyplacany na mna, tak sa nepovazujem za osobu na RD starajucu sa o dieta mladsie ako 6 rokov a stat nebude za mna platit zdravotne poistenie. Tak som sa musela na zdravotnej poistovni nahlasit ak osamoplatca, kym sa nevyriesi situacia s rodicovskym prispevkom. Tak sa ideme pokusit vybavit RP na mna aj ked nemam bydlisko v CR. Ak mi viete poradit, ako ste postupovali v CR a na koho ste ziadali RP, budem velmi rada. Co sa tyka rodinnych pridavkov, tak to vam viem poradit. Tie uz mame vybavene na SR. Ziadali sme hned po narodeni nasej dcery v juli, zamietli nam ziadost z dovodu ze mame ziadat v Cechach a na SR nam prerusili konanie. Manzel poziadal v CR o rodinne pridavky, tam nam ich zamietli z dovodu vysky manzelovho prijmu a s tym rozhodnutim sme isli spat na Urad prace, socialnych veci a rodiny a spatne nam ich priznali teraz v januari aj ich spatne doplatia. Podmienkou ziskania rodinnych pridavkov na SR je trvaly pobyt matky aj dietata v SR. Sice cely ten proces trval cca 6 mesiacov ale stalo to za to 🙂

bosoriak
autor
4. feb 2012

@lea17 My to ziadame na manzela, ja nemam silu to riesit po vsetkych tych uradoch. Ta zdravotna poistovna ma ale nenapadla, vies, prosim, napisat, kolko sa plati teraz mesacne?

Inak skvela informacia s tymi pridavkami na dieta, to by ma nenapadlo. Tak to poslem manzela este raz vybavit, nech mu napisu zamietave stanovisko a poslem ho potom s tym na urad prace znovu naspat.

Co sa tyka toho rodicovskeho prispevku, uz tam bol odniest vsetky papiere, teraz cakame na to, kym to pridelia nejakemu referentovi a do 30 dni od podania by to mali vybavit a doplatit. Tak dufam, ze sa to podari.

lea17
4. feb 2012

@bosoriak dik za info. Ako samoplatca v ZP budem platit mesacne 47,58€ kym sa nevyriesi ta situacia s RP, dufam, ze to nejak uspesne vybavime v CR na mna 🙂 Este mi radili na zdravotnej poistovni riesit poistenie cez formular E 106 co je poistenie obcanov EU pracujucich v EU mimo materskej krajiny a zaroven pripoistenie aj nezaopatrenych prislusnikov, cize manzelky a dietata, to znamena ze manzelova zdravotna poistovna by za nas platila zdravotne poistenie. ale pre nas je to nevyhodne, pretoze kvoli zdravotnym koplikaciam nasej dcerky potrebujeme byt primarne poisteny na SR. ☹
Ja este stale cakam, na zamietnutie UPSVaR tu V SR, ziadost oo RP som podavala 28.12. 2011 maju na to 30 dni, a racili mi akurat v pondelok zatelefonovat, ze zamietaju. Takze kym nebudem mat to rozhodnutie, tak nemozeme v Prahe vybavovat nic ☹ A budeme mat ten RP vybaveny na mna tak mi aj ZP vrati spatne peniaze. Co sa tyka rodinnych pridavkov, nech manzel okrem ziadosti vyplni aj specialny papier o vzdani sa prava na odvolanie bude to rychlejsie. (budete musiet vyplnit ziadost o rodinne pridavky, taky dotaznik pre EU obcanov, tlacivo o spolocne posudzovanych osobach - manzelka a deti, kde som si davala v byvalej praci potvrdzovat vysku prijmu pred nastupom na MD, manzel dokladal potvrdenie z prace, ze je zamestnany, tiez vysku prijmu a najomnu zmluvu v CR, pracovnu zmluvu, rodny list dietata). Zamietli nam to v CR a ja som potom znovu ziadala o rodinne pridavky na SR. Este si UPSVaR sam ziadal zvlast od ceskeho uradu potvrdenie europskeho formularu E411, ale to si urady vybavia same medzi sebou. Vyplatia vsetko spatne.
inak najhorsie na rodicovskom prispevku je, ze to musis stihnut vybavit za tri mesiace v CR, pretoze v CR doplatia maximalne 3 mesiace spatne.

bosoriak
autor
4. feb 2012

@lea17
Vdaka za info, tak asi zvazim to ziadanie o RP radsej na mna, lebo zas 47 eur je celkom dost mesacne.
Ale teda musim sa priznat, ze tieto byrokraticke postupy ma teda riadne vycerpavaju, kym som to vsetko obvolala.. nehovoriac o tom, ze chudak manzel tam lietal ako na klavir na SK urad, na CZ urad a zase spat.

Este raz dakujem za cenne info, snad sa nam to podari vyriesit do uspesneho konca, to iste prajem aj tebe 🙂

milankovazuzana
4. feb 2012

@bosoriak Ahoj, ak sa vraví, že na SK je byrokracia, tak to ste ešte nevideli tú, ktorá je v CZ.Keď donesiete domov na vypísanie papiere o rodičovský príspevok, tak Vám padne sánka.A tých potvrdeníííí.Na druhej strane, z CZ sú iné peniažky ako na SK, takže to za vybavenie stojí.Prídavky sa musia každoročne žiadať v CZ, tu sú vyplácané iba do septembra, celá tá procedúra nám trvala až doteraz-čo je fakt dlho-toľko to tam držia u seba , ale tu to doplatia...RP žiada otec, dali sme si to posielať na môj účet tu na SK.Tak prajem veľa zdaru pri vybavovaní, pevné nervy, ale stojí to za to.

zubka5
23. máj 2012

@lea17 Čochvíľa budem zrejme v podobnej situácii.🙂 Chcem poprosiť o info ako ste vybavili rodičovský príspevok. Ja idem v júli na materskú a som zamestnaná. manžel bude zrejme od 1.6. alebo 1.7. poistený v ČR. Žiť budeme na Slovensku. Pokiaľ budem na materskej tak asi nemusíme nič, možno iba tie prídavky. Ostatné vrátane mňa budeme riešiť keď mi skončí materská - cca február 2013. Som zvedavá či sa podarilo vybaviť RP na teba aj keď si nepracovala v ČR. tu si bola predtým zamestnaná alebo nezamestnaná. Vopred Ďakujem za každé info, pretože sa v tom dosť strácam. Myslím že to už komplikovanejšie byť ani nemôže.

lea17
29. máj 2012

@zubka5 ahojky, az teraz som si precitala tvoj prispevok... bola som dlhsie mimo netu... materská bola v pohode, tu mi vyplacali na Slovensku. Pred nastupom na matersku som bola nezamestnana(zhodou okolnosti som v case otehotnenia menila zamestnanie a na miesto nastupu na nove miesto som nastupila do nemocnice ☹ a dalsie moje tehotenstvo bolo rizikove s opatovnymi hospitalizaciami v nemocnici.).Matersku som dostalava z dobrovolneho nemocenskeho poistenia, ktore som si na Slovensku platila. Rodinne pridavky sme po polrocnych utrapach vybavili na SR. Beh na dlhe trate 🙂 Najskor ziadas rodinne pridavky na SR na prislusnom UPSVaR, kde Ti ich zamietnu z dovodu, ze manzel pracuje v zahranici v ramci EU a mas ziadat v tej krajine. Potom poziadas na prislusnom urade socialniho zabezpeceni v CR( treba im priniest to rozhodnutie o zamietnuti, a milion dalsich tlaciv vyplnenych napr. manzel pracovnu zmluvu so zamestnavatelom v CR, najomnu zmluvu v CR, doklad o vyske prijmu manzela, Ty si budes musiet dat potvrdit prijmy od zamestnavatela, kde si bola zamestnana pre nastupom v CR atd.) Ak v CR nebudes spadat do ich limitu zarobku na vyplacanie rodinnych pridavkov, tak ti ich zamietnu a to rozhodnutie o zamietnuti z CR dolozis naspat na slovensky UPSVaR. My sme este dokladali formular E411 najskor, potvrdenie ze v CR nepoberame rodinne pridavky, ale to im na slovenskom UPSVaR nestacilo. Potom nam priznali rodinne pridavky a spatne vyplatili... Cele nam to trvalo vybavit cca 7 mesiacov a to sme vsetky doklady dodali vzdy na prvy krat, ale kazdy ako zbada formulare EU, tak je z toho nadseny na urade. Takze pevne nervy! vybavovanie rodicovskeho prispevku bola ina sranda 🙂 kedze som vedela ake boli komplikacie s rodinnymi pridavkami, tak som sa vopred informovala na slovenskom UPSVaR, kde mi oznamili, ze ziaden problem nebude, ze mam si podat ziadost o rodicovsky na SR a bude mi vyplacany na SR. Tak som mesiac pred skoncenim MD podala ziadost a opat som bola uistena, ze ziaden problem nebude. Bohuzial bol ☹ Ziadost mi zamietli... tym mi zaroven nastal problem aj zo zdravotnym poistenim, kedze som na ZP pri oznameni prechodu z MD na RD priniesla rozhodnutie o nepriznani RD na SR, tak mi oznamili, ze do doby kym sa to nevyriesi musim byt samoplatca, kedze nemaju pre mna vhodnu kolonku...Tak sme ziadali o RP v CR... Rozhodne ked budes vybavovat rodicovsky v CR vybavuj na svoje meno...vybavit na manzela, by bolo jednoduchsie menej papierov, ale potom by si nemala ty doklad o tom, ze si na RP a poberas ho. Aspon v Prahe nas odradzali, ze ked tam ja nemam pobyt, ze to nejde a ma si to vybavit manzel na seba. Nakoniec to islo 🙂 sice zase chceli strasne vela potvrdeni, este viac ako na rodinne pridavky, ale behom 3 tyzdnov sme dali papiere dokopy, a behom dvoch tyzdnov som mala rozhodnutie o priznani RP a peniaze na ucte. Inak treba podavat ziadost v CR o rodicovsky pripevok co najskor, pretoze vyplacaju len mesiace spatne dozadu, cize ak je nejaka komplikacia, tak ti nevyplatia vsetky peniazky. Potom som rozhodnutie, ze som poberatelom rodicovskeho prispevku priniesla spat na ZP - vseobecnu, kde nastali samozrejme dalsie komplikacie. SIce mi spatne uznali, ze som na rodicovskej dovolenke a peniaze ktore som si do toho casu, kym sa to nevyriesi platila ako samoplatca vratili, ale oznamili mi, kedze poberam RP z CR a na SR som nezamestnana, tak si manzel musi v CR vybavit formular E106 - pripisat mna aj dieta na svoje poistenie v ceskej VsZP a nam na slovensku vydaju nove karticky poistenca EU. Tie nam aj vydali spatne k datumu mojho nastupu na RD a samozrejme dalsie komplikacie ☹ lekari s tym maju problem... hlavne nas pediater, poistovna mu nechce vobec preplacat za nas vykony ani ockovacie vakciny... tak isto sa nam to stalo, ked sme potrebovali nejake odbornejsie vysetrenia... takze pracujeme na definitivnom presidleni aj nas do Prahy, aby sme predisli dalsim koplikaciam. Takze vela zdaru pri vybavovani 🙂

zubka5
30. máj 2012

@lea17 VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM za siahodlhú odpoveď. Je strašne smutné, že človek v 21. storočí v EU, nehovoriac o tom že žena po pôrode má aj iné starosti, musí prejsť touto dlhou byrokratickou mašinériou, kým sa dostane k niečomu na čo má nárok ona a jej deti.
Nám sa situácia zatiaľ upokojila. Manžel je už síce od 28.5. zamestnaný v ČR a dnes sa chystám zaniesť na pobočku slov. zdrav. poisťovne kartičky poistenca a prac. zmluvu z ČR, aby ho odhlásili. Zostáva mu vybaviť E106 v českej zdrav. poisťovni, aby mohol byť ošetrovaný v SR (európsky preukaz z ČR dostane ale ten je len pre akútne ošetrenie). S tým je zatiaľ problém, pretože sa pracovníkom poisťovne nezdá, že to bude len na krátke obdobie (zmluvu má na 2-4 mesiace, zatiaľ nevieme ako to dopadne). Ja som zatiaľ zamestnaná a som na PN. Materskú nastupujem až 30.7.2012, takže zatiaľ je to OK. Dcérine prídavky zo SR neriešim, myslím že som ich žiadateľkou bola ja, takže tam by problém nemal nastať zatiaľ žiaden. Uvidíme čo bude ďalej.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a v prípade potreby sa môžem na teba ešte obrátiť?

lea17
30. máj 2012

@zubka5 jasne kludne mi napis a poradim, ak budem vediet co a ako 😉

mnamko
31. máj 2012

Ahojte,chcem sa opýtať manžel od marca pracuje v Nemecku ja som na RD na Slovensku a poberám zo lovenska RP má nárok poberať manžel niečo v Nemecku? ako postupovať?
ďakujem

mvaska
29. jún 2012

Ahojte, potrebujem radu. Poradíte mi?
Som na RP, ale už pracujem na živnosť. Malý bude mať 3roky až vo februári 2013, ale teraz od septembra mi ide do štátnej škôlky. Chcem sa opýtať či mi zostane aj nadalej rodičovský , alebo musím dať v zamestnaní výpoved ?
A ak mi zostane RP treba aj niekde niečo nahlásiť, že mám dieťa v škôlke?
Na sociálke a zdravotke ja prihlásená som. Veľmi pekne dakujem za radu

aschly25
11. sep 2012

Ahojte. Potrebovala by som surne poradit. Som zamestnana v CR a v roku 2008 sa mi narodil syn a moj manzel je uz rok aj nieco nezamestnany.Zijeme tu na Slovensku Brala som 2 roky matersku z ciech a ten treti rok som si uplatnila matersku zo slovenska. Potom som si ju predlzila o rok lebo mal zdravotne problemy a ja som teraz otehotnela. Kedze matersku s marodkou som naraz nemohla brat tak som musela pockat kym mi skonci materska. To mi skoncila teraz 15.8.2012 a ja som hned od 16.8.2012 sla na marodku a poslala som ju zamestnavatelovi do ciech. A teraz vobec netusim ako to bude,ci budem brat zase tu matersku z ciech alebo uz tam nemam narok? Lebo keby sa dalo tak by som si zase vybrala tu na 2 roky. Ale marodku uz beriem z ciech tak som zufala a vobec neviem vlastne ako to bude. Ze vraj sa tam nieco zmenilo a ja neviem co... Prosim pomozte mi!!! Dakujem!!!

nora1
7. jan 2013

ahojte.chcela by som sa spytat,narodilo sa mi po 15 tych rokov tretie babetko či man narok na porodne?

veeron
8. jan 2013

Ahojte, tiez by som Vas poprosila o radu. Som Slovenka, trvaly pobyt na Slovensku aj zamestnana som na slovensku, 3.12 som aj porodila na Slovensku. Manzel je Cech, pracujuci v Cechach aj trvaly pobyt ma v Cechach. Byvame spolu v Cechach, ja tam mam prechodny pobyt. Matesrku poberam na Slovensku. Chcem sa spytat ohladom rodinnych pridavkom, kde je lepsie zaziadat, ci na Slovensku alebo v Cechach. Rodny list momentalne ma dcera zo Slovenska, ale poziadali sme aj o cesky rodny list. zdravotnu mame cez formular E106 -to znamema ze mozeme byt osetrovane v CR, i nak sme v VZP na Slovensku ale iba pocas materskej. Ako je to s rodiinymi pridavkami, kde sa to lepsie oplati zaziadat? a este by som chcel poziadat o rodicovsky prispevok po materskej tiez v CR, kedze rodicak je tu vyssi..Co potrebujem vybavit a ake papiere k tomu potrebujem? dakujem za odpovede...

miruska24
30. jan 2013

Ahojte, potrebujem pomoc, prechádzam zo slovenskej materskej na rodičovský príspevok český, dnes som sa to dozvedela, že o prídavky a rodičovský mam tam požiadať. Od dnešného dňa som nezamestnaná a manžel pracuje v CZ. S čím mam teda začať? To akože teraz som není poistená? A čo s dôchodkom - kto mi bud tam platiť, keď som na RD, lebo to mal robiť štát ? Prosím poraďte ako mam postupovať....

aivil47
9. feb 2013

Ja uz som skoro 4 roky na ceskej RD, takze papierovaciek uz mam za sebou kopec.
Na pridavky na dieta treba:
1)Rozhodnutí/oznámení o zastavení výplaty přídavku na dítě ve Slovenské republice (musite poziadat UPSVaR podla vaseho bydliska)
2) vyplněné formuláře „Žádost o přídavek na dítě“ a
3)„Doklad o výši ročního příjmu“ s potvrzeným příjmem za rok 2012 (manžel) a Vy si jej pouze vyplníte a podepíšete (takze vytlacene dvojmo jedno pre manzela druhe pre manzelku)
Všetky formulare najdete na www.mpsv.cz (ak mate problem najst poslem e-mailom)
4) ked Vam vsetko uz pride vyplnene z Ciech tak sup zas na UPRSaR v SR im to odovzdat.
Kedze maju kazda strana na to mesiac tak sa najblizsie dockate RP tak za cca 3 mesiace.
A nezabudnute treba to podavat kazdy rok, lebo ja som to tento resp. minuly zabudla, a uz od oktobra som nic nedoslala ALe uz za par dni sa dockam, to bude kopec penazi 😉

Co sa tyka zdravotnej poistovni - ak ste na ceskej rod.dovolenke patrite pod manzela (má vybavene, ze je cezhranicny pracovnik, teda ma aj slovensku karticku ZP) ako aj vase deti. Teda musite si vybavit ceske karticky zdravotnej poistovni. A aj slovenke karticky zdravotnej poistovni, kde bude uvedene ze patrite do ceskej zdravotnej poistovni. Takze asi taktyto postup (lebo uz si to moc nepamatam):
1) ist do vasej aktualnej slovenskej zdravotnej poistovni a tam podat nejaku odhlasku ci co, ze uz nieste SK poistenec (ak manzel je v inej poistovni ako vy) a prihlasit sa cez formular E106 (tusim) cez manzelovu slovensku zdravotnu poistovnu (ak to ma ovsem vybavene, ze je cezhranicny pracovnik) do ceskej zdravotnej poistovni. Samozrejme manzel musi ist s vami (a vezmite si aj rodne listy vas aj vasich deti lebo tusim sme ich potrebovali). SLovenska zdravotna apoistovna posle vsetky papiere do ceskej ZP a vyda vam zdravotny preukaz ako cezhranicnemu pracovnikovi (slovensku zdrv.karticku s oznacenym EU)
Do troch mesiacov vam pride ceska karticka (plastikova). Medzitym si vybavte priamo v ceskej zdravotnej poistovni DOCASNY preukaz zdratneho poistentenia lebo bez toho vas na SK neosetria popr.vsetko si budete musiet hradit. Nezabudnite, ze vzdy si so sebou musite nosit obidva preukazy a vsade ich predkladat resp. vsade potrebuju ich fotokopie.
P.S.: vela stastia s lekarmi, lebo vela z nich ich nevie este pracovat s cezhranicnymi pacientami. Inak to nieje velka veda Naucit sa im to nechce, radsej od vas budu pytat hotovost, ale na to nikdy nepristupte.

aivil47
9. feb 2013

Co sa tyka rodicovkeho prispevku, tam si uz presne nepamatam co treba vsetko, ale urcite ked si nikam do Ciech zavolate, kto ma na starosti EU tak vam urcite poradia.
Inak uz sa trosku pomenili ceske zakony, co sa tyka rodicovskeho. Prvych tusim 10 mesiacov poberate 7600,- CZK a potom do 4 rokov veku dietata uz len okolo 3600,-CZK.
Su tam potom aj ine moznosti zvysenia rodicovnskeho:
1) budete dostavat tych 3600 kazdy mesiac do 4rokov veku dietata a na SK poziadate do dorovnanie do slovenskej RD co cini cca 50 Eur kazdy mesiac (pohyblive podla kurzu)
2) Od ledna 2012 můžu pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální sociální situace rodiny. Výši příspěvku je možné měnit jednou za 3 měsíce. Výše příspěvku je limitována výší peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tedy 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. (k tomuto mam papiere Ak potrebujete napiste poslem e-mailom)

lusynda63
11. feb 2013

@salamandra1 ahoj ja som sa chcela opytat mne prave dnes stopli rodicovsky prispevok tu na slovensku aj tu byvame ma slovensku len manzel robi v cechach chodi na tyzdnovky ale co si tam dala novinky rodicovsky prispevok tak tam som sa docitala ze v cechach maju podmienku ze dieta a opravnene osoba ktory ziada o rodicovsky prispevok mu si mat trvaly pobyt v ceskej republike co je na tom pravdy?

tinaboro
19. feb 2013

ahojte žienky ,všimla som si rady co pisala salamandra1 o rodinnych pridavkoch a mam podobny problem preto sa chcem spytat ci nevie poradit aj mne .som rozvedena pracujem od leta v rakusku a mazel dlhodobo zije aj pracuje v cechach ,aj ked tam nema pobyt ,ci enma ani prechodny netusim ,ale kedze ani jeden z nas nepracuje na sk,v lete mi na sk stopli rodinne pridavky ,teraz som si poziadala v rakusku ,dostanem ich dufam ,som vlastne samozivitelka ,ale na sk mi povedali ze nedostanem z rakuska plnu sumu ,len doplatok z ciech ale ....kedze som rozvedena a moj vztah s muzom nie je naj ,on si v cechach nepoziadal ,vraj aj tak nema narok a nechce to urobit ,ved to by boli prachy pre mna .mam jednu dceru na ktoru by som mala brat pridavky ,syn ma uz 2O .na UPSPaR mi povedali ze sa beru do uvahy biologocky rodicia takze on si musi poziadat v cechach ,aj ked som citala ze na sk,ma dieta narok na pridavky podla ci rodicia pracuju na sk ,alebo podla bydliska dietata ,tak vlastne na sk nemam narok ked muz je zamestnany ,aj ked v cechach ,sk je mimo .ale ak je to tak ze v cechach si mozem poziadat len ak tam dieta byva ,tak nema vyznam tamnic ziadat ,tak vlastne zostava len rakusko.viete mi niekto povedat ako to vlastne je ?

jaris81
19. feb 2013

ahojte ,može mi tu niekto poradiť ja mam manžela ktory je občan čr. pracuje tam a aj tam byva,nežijeme spolu už pol roka a žiadosť o rozvod som ešte nepodala,chcem sa opytať že ja som na rodičovskej dovolenke a poberam rp pretože na matersku som nemala narok pretože som bola nezamestnana, rodičovsky prispevok dostavam zo slovenska možu mi rodičovsky prispevok zobrať?dakujem

matula1978
26. feb 2013

Ahojky, ja potrebujem tiež poradiť.. známa poberala materskú z ČR, manžel pracuje na Slovensku, kde majú obaja trvalý pobyt. Dnes jej účtovníčka v ČR ( mimochodom veľmi neochotná pani 😝 )povedala, aby si dala žiadosť na dorovnanie materského,, viete mi poradiť ako napísať žiadosť a na koho to adresovať? ďakujeeeeeeeem 😉

karin1234
8. mar 2013

@matula1978 ahoj, asi na urad prace v čechach, tam si treba asi zajst a vyplnit si tam ziadost.