Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rodičovský príspevok v Rakúsku po odchode z krajiny

onajetaka
10. jan 2020

Ahojte , chcem sa opýtať . Žijem v Rakúsku a mám tu odpracované 4 roky. Momentálne cakam na schválenie rodičovského príspevku . Na materskej budem dva roky ale , rozhodli sme sa že sa chceme vrátiť z rakúska na Slovensko . Takze rodičovský príspevok budem poberať asi pól roka lebo tak plánujeme odísť. Otázka znie že keď ukončím materskú tu v Rakúsku skôr, odhlásim sa z poisťovne zruším pobyt, musím vracať potom rodičovský príspevok keď odídem z rakúska?

miriam1983
10. jan 2020

Kamoska odrobila nejaky potrebny cas v rakusku,otehotnela a isla normalne na slovensko,ale cely cas poberala matersku z rakuska. Az na rodicovsky potom presla na slovensku :/ a takisto kamoska,co pracovala v cechach,matersku od nich a rd uz na slovensku.

onajetaka
autor
10. jan 2020

@miriam1983 áno ale ja som už budem poberať rodičovský a zevraj po skončení po 2 rokoch sa musí žena vrátiť do prace tam kde pracovala na 3 mesiace po troch mesiacoch môže odísť do inej prace alebo v mojom prípade keďže som počas tehotenstva dala výpoveď tak by som sa po skončení rodičovského mala vrátiť na úrad prace a keď nie tak zevraj budem musieť vracať rodičovský . Neviem čo je na tom pravda

miriam1983
10. jan 2020

@onajetaka fuha,tak to neviem.

vroni
10. jan 2020

@onajetaka, blbosť, nič také neexistuje. Žiadna povinnosť vrátiť sa po dvoch

vroni
10. jan 2020

@onajetaka rokoch nie je.

onajetaka
autor
10. jan 2020

@vroni takze môžem normálne odísť na Slovensko žiť a budem vsetko poberať odtiaľto aj keď zruším pobyt?a potom po dvoch rokoch keď mi skončí rodičovský ta čo?

jaroe
10. jan 2020

mozem sa "votriet" do temy? Nechcem zakladat novu s rovnakym nazvom....Chcem sa spytat, ci budem mat narok na RP z Rakuska, ja pracujem na SK, budem mat narok aj na matersku, manzel pracuje v AT. Oplati sa vybavovat RP v Rakusku? Aka je jeho vyska a ako dlho sa pobera, je tam vraj nejake obmedzenie rocneho prijmu do 16000, to sa tyka mojho prijmu pocas RD? Velka vdaka

79viktoria79
11. jan 2020

@vroni ale je,ak sa nevrati do práce,bude musieť peniaze vrátiť

vroni
11. jan 2020

@79viktoria79, prosím ta, netaraj. To, že to nejaký tajtrlik blabotal na FB ešte neznamená, že je to pravda.

vroni
11. jan 2020

@onajetaka, áno v prípade, že máš aktívnu zmluvu. Ak si dala výpoveď, zmluva skončila, tak skončí tvoj nárok na rodičak (nie matersku) odhlásenim z TP tiež.

vroni
11. jan 2020

@jaroe, v princípe áno, nárok by si teoreticky mala, ale tým, že budeš mať na SK nárok na zvýšený rodičak do troch rokov, dostaneš na SK rovnako ako v AT. Budeš vybavovať len doplatok k rodinným pridavkom, na tie mat nárok budeš, ale budú indexovane (nie v plnej výške, len okolo 100 to vychádza)

jaroe
11. jan 2020

@vroni veď toto, že ten nás bude 370 a v AT je tuším 430 pri tom variante 30+6. Tak ale keby bol doplatok tých 60 mesačne by sa aj oplatilo. Alebo by doplatili menej? Zohľadňovali by aj materskú, keďže u nás je vyplácaná dlhšie ako u nich Wochengeld? Žeby to nejako započítali a tým pádom by vyšiel doplatok rodicaku menší alebo ziadny. Nebudem ju mať síce nejakú extra vysokú, keďže som pracovala na polovičný uvazok, ale bude trochu vyššia ako ich Kinderbetreungsgeld...

vroni
11. jan 2020

@jaroe, nie, ich cca 450 Euro by si dostávala nejakých 28 mesiacov (30+6 už neexistuje), resp. 32 mesiacov, ak by sa vystriedali obaja rodičia, ale maximálna suma celého rodičaku nesmie presiahnuť nejakých cca 12500 euro. Na Slovensku je teoretické maximum 13000, čiže vyššie ako v AT, Rakusania ti nebudú doplácať nič. Materská a rodičak sú dve rôzne dávky a nijako sa nemiesaju ani nezohľadňujú. Tak čisto teoreticky si viem predstaviť, že pri zohľadnení poberania dĺžky materskej a následne kratšieho rodičaku by tam nejaká stovka (dokopy) možno vyšla, ale to by si bez právnika a procesu určite nevyhadala (ak vôbec), to je skôr na stratu peňazí (a času) než na ich získanie...

jaroe
11. jan 2020

@vroni ešte prosím ťa, keby poberal RD z Rakúska manžel, myslím ten variant závislý od jeho príjmu - 80 percent Max. 2000 do 12.mesiaca života dieťaťa. To by mohol nastúpiť hneď po pôrode a rok nepracovat, alebo by mohol mať nejaký príjem? A ja by som počas toho obdobia mohla zrejme poberať MD a následne RD na Slovensku, či? Ďakujem veľmi pekne.

vroni
11. jan 2020

@jaroe, dostala si ma, toto neviem 🤣 Môžem ti to zistiť, myslím, že muz by mohol nastúpiť najskôr po uplynutí tvojej ochrannej lehoty, ale to ber len ako názor, nie fakt.

vroni
11. jan 2020

@jaroe, ale súbeh MD a RD nepôjde určite, resp. súbeh dvoch RD na jedno dieta