Rodičovský príspevok v Rakúsku po odchode z krajiny

onajetaka
10. jan 2020

Ahojte , chcem sa opýtať . Žijem v Rakúsku a mám tu odpracované 4 roky. Momentálne cakam na schválenie rodičovského príspevku . Na materskej budem dva roky ale , rozhodli sme sa že sa chceme vrátiť z rakúska na Slovensko . Takze rodičovský príspevok budem poberať asi pól roka lebo tak plánujeme odísť. Otázka znie že keď ukončím materskú tu v Rakúsku skôr, odhlásim sa z poisťovne zruším pobyt, musím vracať potom rodičovský príspevok keď odídem z rakúska?

miriam1983
10. jan 2020

Kamoska odrobila nejaky potrebny cas v rakusku,otehotnela a isla normalne na slovensko,ale cely cas poberala matersku z rakuska. Az na rodicovsky potom presla na slovensku :/ a takisto kamoska,co pracovala v cechach,matersku od nich a rd uz na slovensku.

onajetaka
autor
10. jan 2020

@miriam1983 áno ale ja som už budem poberať rodičovský a zevraj po skončení po 2 rokoch sa musí žena vrátiť do prace tam kde pracovala na 3 mesiace po troch mesiacoch môže odísť do inej prace alebo v mojom prípade keďže som počas tehotenstva dala výpoveď tak by som sa po skončení rodičovského mala vrátiť na úrad prace a keď nie tak zevraj budem musieť vracať rodičovský . Neviem čo je na tom pravda

miriam1983
10. jan 2020

@onajetaka fuha,tak to neviem.

vroni
10. jan 2020

@onajetaka, blbosť, nič také neexistuje. Žiadna povinnosť vrátiť sa po dvoch

vroni
10. jan 2020

@onajetaka rokoch nie je.

onajetaka
autor
10. jan 2020

@vroni takze môžem normálne odísť na Slovensko žiť a budem vsetko poberať odtiaľto aj keď zruším pobyt?a potom po dvoch rokoch keď mi skončí rodičovský ta čo?

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
79viktoria79
11. jan 2020

@vroni ale je,ak sa nevrati do práce,bude musieť peniaze vrátiť

vroni
11. jan 2020

@79viktoria79, prosím ta, netaraj. To, že to nejaký tajtrlik blabotal na FB ešte neznamená, že je to pravda.

vroni
11. jan 2020

@onajetaka, áno v prípade, že máš aktívnu zmluvu. Ak si dala výpoveď, zmluva skončila, tak skončí tvoj nárok na rodičak (nie matersku) odhlásenim z TP tiež.

vroni
11. jan 2020

@jaroe, v princípe áno, nárok by si teoreticky mala, ale tým, že budeš mať na SK nárok na zvýšený rodičak do troch rokov, dostaneš na SK rovnako ako v AT. Budeš vybavovať len doplatok k rodinným pridavkom, na tie mat nárok budeš, ale budú indexovane (nie v plnej výške, len okolo 100 to vychádza)

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
11. jan 2020

@jaroe, nie, ich cca 450 Euro by si dostávala nejakých 28 mesiacov (30+6 už neexistuje), resp. 32 mesiacov, ak by sa vystriedali obaja rodičia, ale maximálna suma celého rodičaku nesmie presiahnuť nejakých cca 12500 euro. Na Slovensku je teoretické maximum 13000, čiže vyššie ako v AT, Rakusania ti nebudú doplácať nič. Materská a rodičak sú dve rôzne dávky a nijako sa nemiesaju ani nezohľadňujú. Tak čisto teoreticky si viem predstaviť, že pri zohľadnení poberania dĺžky materskej a následne kratšieho rodičaku by tam nejaká stovka (dokopy) možno vyšla, ale to by si bez právnika a procesu určite nevyhadala (ak vôbec), to je skôr na stratu peňazí (a času) než na ich získanie...

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
11. jan 2020

@jaroe, dostala si ma, toto neviem 🤣 Môžem ti to zistiť, myslím, že muz by mohol nastúpiť najskôr po uplynutí tvojej ochrannej lehoty, ale to ber len ako názor, nie fakt.

vroni
11. jan 2020

@jaroe, ale súbeh MD a RD nepôjde určite, resp. súbeh dvoch RD na jedno dieta