Rodičovský príspevok z Českej republiky

22. okt 2020

Ahoj.
Zamietli mi rodičovský príspevok nakoľko otec dieťaťa je zamestnancom českej firmy.
Pani nám hovorila že treba dokladovať vymeriavací základ za posledné tri mesiace a podľa toho vypočítajú RP. Ale povedala aj, že sa príjem nerieši a je to jednotná suma 330000 kč, tie si treba rozpocitat na tri roky a sám sa rozhodnúť, koľko chcem kedy.
Keďže po narodení druhého dieťaťa tento rp stopnú a budem brať zase matersku, treba si to rozpocitat tak, aby som to minula do 9 mesiacov. No nepochopila som či si tu celú sumu 330tis českých mám rozpocitat, či sa to bude brať už podľa vymeriavacieho základu a nemôžem brat 36tisic mesačne, len nejakých 10000? 🤷
Nerozumiete sa niekto do toho? Prosím???.

lavender21
22. okt 2020

Ja sa rozumiem 😉 nakoľko on je zamestnancom českej firmy bude sa dokladovať jeho príjem a maximálna mesačná výška je 70% hrubej mzdy. Ku žiadosti o RP sa dáva aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne o tejto výške. Takže je možné že za 9 mesiacov nestihneš vybrať celú sumu... A inak si to môžeš rozdeliť aj do 4 rokov dieťaťa a každé tri mesiace môžeš svoje rozhodnutie meniť. Im je to jedno kedy a ako to vyčerpeš, máš k dispozícii sumu 300.000,- a je to na tebe. Musíš akurát dodržať tú maximálnu mesačnú čiastku. Inak akú výšku si zvolíš, takú ti budú vyplácať. Každý rok potom musíš dokladovať že mu pracovný pomer trvá, inak ti to stopnú. Ak máš ešte otázky pýtaj sa.

autor
22. okt 2020

@lavender21 ďakujem. Takže ak zarobí v priemere 22000ceskych , to bude koľko najviac?

autor
22. okt 2020

Pardon v hrubom okolo 27tis

autor
22. okt 2020

A keď teraz požiada, vyplatia aj spätne ?

mlska19
22. okt 2020

@lavender21 Ja som sa nedávno informovala na MPSVR SR, nakoľko ja pracujem na Slovensku, aj trvalý povyt máme obaja s manželom na Slovensku, dieťa bude taktiež. On je zamestnaný v ČR, ale za prácou dochádza. Ja idem na materskú - následne, ak by som poberala RP, mám nárok na ten vyšší. Keďže sa zvažujeme prestriedať na RD, pýtala som sa, ako by to bolo s jeho nárokom na rodičovský príspevok a odpísali mi toto:

autor
22. okt 2020

@mlska19 no, lenže ja som nezamestnaná pred md a tým pádom vraj on musí mať RP.

lavender21
22. okt 2020

Neviem koľko spätne vyplácajú... Môžeš si požiadať o cca tych 19.000,- podľa jeho platu, to je cca 730€ takže určite lepšie ako by ti to vyšlo na Slovensku... Ale celý ho vybrať nestihneš. Narodením ďalšieho dieťaťa ti zaniká nárok na ten prvý RP.

autor
23. okt 2020

A ešte sa chcem spýtať. Ovplyvňuje výšku RP keď mám dcéru z prvého manželstva a manžel dve deti z prvého?

lavender21
23. okt 2020

Nie, myslím že to neriešia...

autor
23. okt 2020

@lavender21 ďakujem pekne