Rodičovský príspevok z Nemecka

00gabika00
12. apr 2016

ahojte, možno ste niektora riesili podobnu situaciu🙂 v juni sa nam narodi babatko, manžel pracuje v nemecku a ja som nezamestnana na slovensku.dnes mi na urade prace povedali ze nebudem mat ja narok na svk na rodicosky prispevok, ale vzhladom na to, ze manzel pracuje v nemecku tak si o ten prispevok,tzv. elterngeld mame poziadat v nemecku.mate nietora skusenost s poberanim tohoto príspevku z nemecka??? ako dlho ste to vybavovali, a aka je vlastne výska rodicovskeho prispevku v nemecku??? dakujem za pomoc

dolijalu
12. apr 2016

@00gabika00
Ahoj. Pokial viem, tak na Elterngeld maju narok iba deti, zijuce priamo na uzemi DE. Mozno je to novinka, ale doteraz to tak bolo. Mas ale narok (este to nezrusili) na pridavky, Kindergeld. To je ca. 184€ na dieta. Mozno Ti pomoze moj clanok v blogu. Je tam postup aj na Elterngeld. osobne myslim, ze Ti to neschvalia, ale mozes to skusit podat. Moze sa ziadat az po narodeni, s rodnym listom a Kindergeld trva od mesiaca az rok a pol, kym to spracuju, pretoze pri takto rozdelene zijucich rodinach to spracovava v Nemecku iba jedno mesto hromadne...treba ich nahanat..vyplatia to ale spätne

daakotaa
30. okt 2017

@00gabika00 Ako si dopadla?

00gabika00
autor
31. okt 2017

@daakotaa ahoj.vsetko nam schvalili a vyplatili,narok na elterngeld uz nemame,to iba do 15.mesiacov,no teraz poberame este rodinnke pridavky-kindergeld,vsetko nam spätne vyplatili a teraz posielalu nam kazdy mesiac pravidelne. ☺

kvieta
31. okt 2017

@00gabika00 Ahoj, nevieš, ako je to pri rozvedených manželstvách? Otec zamestnaný v DE, matka s dieťaťom v starostlivosti je na SK, tu aj poberá rod. prídavky.

00gabika00
autor
31. okt 2017

@kvieta ahoj,nie nie to netusim.

kvieta
31. okt 2017

@00gabika00 A je jednou z podmienok na priznanie nejaká doba trvalého bydliska, alebo zamestnania?

00gabika00
autor
1. nov 2017

@kvieta noo manzel uz asi 10 rokov pracuje v nemecku a ma tam iba prechodny pobyt,trvaly pobyt ma normalne doma na Slovensku,ale nas sa to ako dlho pracuje alebo ako dlho tam ma nikto konkretne nepytal.

00gabika00
autor
1. nov 2017

Ale je pravsa ze pri kazej ziadosti si oni vyberu stale nejaky iny postup.takisto ako manzel tak aj jeho 2 kolegovia spolu vsetci zacali vybavovat rodinne pridavky,jeden kolega dostal peniaze asi po 3 mesiach bez ziadneho problemu,nam to svhvalil.asi po 15 mesiacoch ale uz od nas potrebovali nejaky jeden udaj od zamestnavatela a ten treti kolega este dodnes caka a zatial nic.no ale ide o to ze vsetci traja spolu rovnako vypisali ziadost a pri kazdom iny postup si nemecky uradnici zvolili,takze asi tak 😊

fidorka7
13. nov 2017

@kvieta nárok má i rodič, ktorý je rozvedený, nakoľko nárok nie je založený na tom, či otec s matkou sú slobodní, rozvedení alebo manželia. Niektoré štáty ale skúmajú, či sa matka medzitým znova nevydala a teda nevytvorila novú rodinu.

silvia182
26. júl 2018

Pomohla som jednej panej s pridavkami na dieťa, telefonovala, vypisovala, radila. Peniaze jej posielajú pravidelne a vybavili sme aj spätne 4 roky. Koľko si mám vypýtať za odmenu...🙂

makac_ka
22. okt 2018

@silvia182 nám vybavovala jedna pani prídavky ak rodičovský a platili sme jej okolo 300€

mitinka
8. feb 2019

Ahojte,idem si po radu.Sme v rovnakej situacii manzel pracuje v De a bola som sa po vcerajsich tel.novinach spytat,ako to je.Mame si ziadat v de a hotovo... nic viac.Kindergeld poberame na 2deti a teraz mam termin v juni.Viete mi prosim pomoct,co tam zacat vybavovat?Ake doklady bude manzel potrebovat?Tu mam narok aj na matersku a tiez sa dostava ,,kocikove,, to teraz nic nedostaneme?Budem vdacna za pomoc.

makac_ka
8. feb 2019

@mitinka budeš dostavať rodičovský z Nemecka teda pokial si nepracovala na Slovensku a nedostavala by si tu materskú (teraz si nie som istá) a na Slovensku máš nárok na kočíkovne pokial budeš aj rodiť na Slovensku

mitinka
8. feb 2019

@makac_ka ja som na sk aj s detmi aj som tu pracovala.Mam prist v pondelok,tak som zvedava,co poriesim.Este sa ma pytala odkedy som nezamestnana,ze to som mala nahlasit kvoli tomu,ze tu nam mali stopnut rodinne tych 20e na jedno a ze v plnej sume to bude vyplacat De.To pocitam,ze nam opat stopnu a zasa zacnu posielat po roku🙈 uz mam nervy...😐

makac_ka
9. feb 2019

@mitinka tak ja som tiež pracovala na sk. Potom som bola nezamestnaná a mali sme syna. Celé 3 roky som na neho všetko poberala zo Slovenska. Potom šiel manžel do Nemecka a mame dcéru. Keď sa narodila tak som dostala len pôrodné a ostatne dávky som na syna aj na ňu musela zataviť. A poviem ti tak, pól roka som nedostala NIČ! Po pól roku prišlo schválenie rodičovského príspevku z Nemecka a na prídavky ešte stále čakáme, už je to 8 mesiacov. Takze takto. Nemci majú čas

mitinka
9. feb 2019

@makac_ka ved prave,ze konecne sme sa niecoho doziadali a znovu to stopnu... a uplne mi je jasne,ze zostaneme bez koruny ved toto je uplne chore... 🙈rozmyslam,ci to nedame niekomu vybavit,aby to bolo cim skor...

luxshop
17. sep 2019

@00gabika00 ahoj. Prosim ta, dostavala si teda len pridavky z DE? Nic ine? Ani zo Slovenska? Si poistencom DE? Ak ste zobrati, automaticky si.... A co sa tyka toho jednorazoveho prispevku pri narodeni dietata, tu na SK si dostala? Alebo z nemecka? Planujeme druhe, no vobec netusim,na co mam, nemam narok a kde vlastne.... Dakujem za info

00gabika00
autor
20. sep 2019

@luxshop ahoj, ano poberali sme z DE iba pridavky, príspevok pri narodeni sme dostali tu z SK. A boli sme všetci aj syn, manžel aj ja poistencami DE

ketrinkar
9. okt 2019

Ahojte, prosím vás potrebovala by som poradiť, pracovala som v Nemecku a stále som tam zamestnaná ale som tehotná a dali mi zákaz práce, chcem ale žiť na slovensku a bola som na sociálnej poisťovni sa spýtať na materskú a povedali mi ze na slovensku nemám nárok na materskú a teda ze o materskú a rodičovský príspevok mam žiadať v Nemecku, viete mi prosím poradiť čo potrebujem na vybavenie materskej a rodičovského príspevku v Nemecku a či mám vôbec právo na rodičovský príspevok z Nemecka??

frederika48
2. dec 2019

Ahojte chcem sa opýtať ,kto má skúsenosti s rodičovským príspevkom v Nemecku ,keďže na Slovensku nám ho zamietli poberala som materskú so sociálnej poisťovne z pp ale trvala iba 6 mesiacov a že vraj na rodičovský príspevok na sk nemám nárok lebo priateľ pracuje v Nemecku má aj pracovnú zmluvu a máme tu aj prechodný pobyt mám 3 deti mám aj druhého partnera a to posledné je od neho a tie 2 od prvého a chcem sa este spýtať či majú nárok aj oni tu nárok na niečo ...keď niekto my vie poradiť budem rada za každú radu ďakujem vám 😊

makac_ka
3. dec 2019

@frederika48 mne taktiež zamietli rodičovský na sk pretože manžel pracoval v De. Požiadaj o rodičovský príspevok tam. Je to len na rok/ poprípade 2 podľa toho kde pracuje a potom môžeš žiadať na Slovensku doplácať do toho 3 roka. No a Čo sa týka deti z predchádzajúceho vzťahu myslím že ich sa to netýka pretože ich Biologicky otec nepracuje v zahraničí.

frederika48
4. dec 2019

@makac_ka len informačné koľko sa dostáva v DE rodičovský príspevok ?a čo sa týka detí a keby tu chodili do školy malý by nárok ?ďakujem za radu

makac_ka
4. dec 2019

@mitinka my sme to vybavovali viac ako rok. Zlá správa je že vyplácajú len 6 mesiacov spätne. No to si môžeš žiadať doplatiť na Slovenku potom. Áno budeš bez akýchkoľvek dávok zo Slovenska. A priprav sa že to je papierovačiek 🙈🙈🙈🙈

makac_ka
4. dec 2019

@frederika48 prídavky sú 195€ na jedno dieťa a rodičovský príspevok je 300€ do 1. Roku života dieťaťa. Môj manžel pracoval ako keby v okrese Bavorsko a tam majú ešte na další rok rodičovský 185€

janakarara
Odpoveď bola odstránená
Zobraz