Rodičovský vyplatený aj spätne?

jaja23
12. jan 2019

Chcem sa opýtať, vypláca úrad práce rodičovský aj spätne? Akosi som si myslela, že prechod z materskej na rodičovskú nemusím riešiť, že sa to prechádza plynule bez papierovaciek. A teraz som tu čítala, že treba podať žiadosť. Materská mi skončila v decembri, v januári môžem čakať rodičovskú 😒 vyplatia mi to aj spätne za december? Lebo normálne by mi ho poslali asi teraz až vo februári za január.. Ďakujem

bibiankaka
12. jan 2019

@jaja23 ahoj. Treba zajst na upsvar, vypisat ziadost a vo februari ti pridu peniazky (ak tam zajdes este v januari) . Vyplaca sa max. pol roka spatne takze ti pride za dva mesiace, o nic neprides 😉

jaja23
autor
12. jan 2019

@bibiankaka fúú super, nechápem, ako som to tak zanedbali, dakujem

bibiankaka
12. jan 2019

@jaja23 za maličko. Nezabudni predtým zájsť na sociálku a pýtať si potvrdenie do kedy a v akej dennej výške ti bolo vyplácané materské, budeš ho potrebovať k žiadosti spolu s fotokópiou rodného listu🙂

evittam
12. jan 2019

@bibiankaka Staci od kedy do kedy bola na MD. Vyska UPSVaR nezaujima.😉
@jaja23

duun
13. jan 2019

Mne sa to stalo tiež.. obracala som každý cent, že preboha, už to musí prísť, veď sú to dva mesiace.. choroba, nechoroba, musela som ísť tam a tie škatule sa potom dobre za dverami kancelárie dobre zabávali "že krava, to musí byť zazobaná, keď jej prachy mesiac a pol nechýbali. No keď je blbá, čo čakala, že jej to pošľú?" Nuž, čo ti poviem, nech žijú naše skvelé úrady :(

evittam
13. jan 2019

@duun Ake skvelé úrady? Akoze prepac ale co ti mali poslať ked si o nic nepožiadala? Odkial ma nejaka tetuska na UPSVaR vediet,ze milostivej skončila MD a ma narok na RP? Skor by som napisala nech žije ludska nevedomost. 😉

fokuska
13. jan 2019

@duun Suhlasim, ze ohovarat ta nemali - ale to je zalezitost ludi, nie uradu. Matersku si dostala automaticky? Tiez si si predsa davala ziadost. Ako ma urad vediet, ci budes poberat rodicak alebo prispevok na jasle, alebo ci nechces nic? Ked nepoziadas ani o jedno.

evittam
13. jan 2019

@fokuska Uplne suhlasim. A este dodam - či pripadne jedno z toho nebude poberať otec.....

bibiankaka
13. jan 2019

@evittam pracujem na oddeleni statnych davok a sama rodicovske vyplacam a denna vyska sa musi nahodit do programu inak nam vyskakuju kolizie 🙂

bibiankaka
13. jan 2019

Som jedna z tých tetušiek, resp. škatúl 🤣🤣🤣🤣

fokuska
13. jan 2019

@bibiankaka Tak si laskovo spytuj svedomie preco nesledujete vestecku gulu a neposielate prispevky kazdej, ktora na nich caka! 😅

bibiankaka
13. jan 2019

@fokuska no podla mna by mala mat SP aj UPSVaR daky strucny prehlad davok na jednej A4 a davat to kazdej matke do ruky ked si pride ziadat o matersku/rodičák. Aby vedela co kto vyplaca a kedy si treba o co poziadat. Keby som s tym nepracovala sama by som bola asi stratena v tych davkach kto komu co ako kedy kde 🙂 viem tie zeny pochopit ze o tom nevedeli ked im to nikto nepovedal ale musia aj ony chapat ze naozaj ako pises nemame vestecke gule 🙂

fokuska
13. jan 2019

@bibiankaka Ale ved nikde nic nefunguje tak, ze ti niekto pride povedat co mas robit a na co mas narok.
Kazdy je zodpovedny za to aby si sam zistil na co ma narok a co pre to musi urobit, pripadne ake ma povinnosti.
Socialna positovna ma napr. na stranke vsetko vsyvetlene - kazdu jednu davku, kedy je narok, kto moze poberat, co musi splnit, kedy narok zanika. Len treba citat.

evittam
13. jan 2019

@bibiankaka Ked su tie zeny schopné hubu otvárať na MK a zapnut PC tak sú schopné hadam použiť aj Google. Ale to asi nie podla toho co tu clovek často cita. Bude "vystajlovana cicuska" prskat ako jej leniva tetuska z SP neposlala RP 14.ale az 15.😂😂😂😂😉 A ked ju upozornis na jej základné medzery tak si este za p....

evittam
13. jan 2019

@fokuska To boli a je namahave.😉

duun
14. jan 2019

@fokuska @evittam Ďakujem, že ste sa pobavili na môj účet a tiež vám prajem pekný deň. V čase, kedy mi končila materská som musela nastúpiť do práce aspoň na čiastočný úväzok, pretože ex bol už vtedy gambler po uši v dlhoch. Nechcem sa prezentovať ako chuderka, ale mala som úplne iné starosti až nad hlavu a želám Vám dvom, aby ste NIKDY nemuseli riešiť niečo podobné. Pracovala som na úrade, NIKDY som si nedovolila komentovať nikoho, kto prišiel a spisovali sme spolu žiadosti o dotáciu na obnovu jej domu, podklady pre výskum či stavebné povolenie. Áno, neznalosť zákona neospravedlňuje a je povinnosťou každého si sledovať svoje povinnosti. ROVNAKO je ale povinnosťou každého úradníka správať sa slušne a vysvetliť (prikazuje mu to zákon o správnom konaní). Nechcem od nich vešteckú guľu, chcem normálnu, slušnú komunikáciu, keď sa prídem slušne spýtať, ako požiadať o príspevok, keďže som až neskôr zistila, že oň treba požiadať.

Ste obe veľmi rýchle v nálepkovaní za "vystajlovanú cicušku", ale trvám si na svojom - tie dve úradníčky sú škatule - podľa ich reálneho prejavu profesijne a ľudsky zlyhali.

fokuska
14. jan 2019

@duun Citaj prosim poriadne s porozumenim. Napisala som, ze je samozrejme nepripustne aby ta na urade ohovarali, ale to nie je zalezitost uradu, ale moralky kazdej osoby. Ty si zas "Ohovaraka" urady, ze ako funguju, ale tie za to nemozu.

Ale ja som podotkla to, ze nemozes sa hnevat na to, ze si o nieco nepoziadala a nevyplatili ti to. A este, ze si pocas choroby musela ist. Za tieto veci, ani za tvoju zivotnu situaciu urad nemoze. Nesmejem sa ani z toho ze si to nemala lahke, ani z nicoho. Jedine co hovorim je ten fakt, ze si nemohla cakat, ze ti pridu peniaze ked si o nich nepoziadala.

duun
14. jan 2019

Len na okraj.. veľmi veľa úradov má spoločné databázy. Ako živnostník som stála hodiny v rade, aby som odovzdala na sociálku a zdravotku potvrdenie o podaní dane a slečna za okienkom to zobrala a skontrolovala oproti záznamu, ktorý už mala v počítači. Ak sociálka vie, že mám materskú, nevidím problém, aby o tom nevedela následne aj ÚPSVAR, aby nebolo potrebné všetko hlásiť kde-kade viackrát a znovu a znovu.. ale ok, na Slovensku je normálne, že idú obrovské balíky peňazí kamarátok na softwarové projekty, ktoré nefungujú, sú x-krát predražené a pre ľudí, to stádo, o ktorom rozhodujú neriešia nič alebo takmer nič. Systém je chorý a zlý, v tom súhlasím.

fokuska
14. jan 2019

@duun Ok, nie vsetko funguje bezchybne.
Ale - po tom co ti skonci materska, tak urad ma ako vediet, ci RP chces poberat ty, alebo otec dietata alebo ci chces dostavat prispevok na jasle, alebo ci proste si nepoziadas o nic, lebo nechces, nepotrebujes... Toto urad nemoze vediet.

duun
14. jan 2019

@fokuska zdravotka (elektrárne, plynárne, miestne dane, smeti...) pošle do elektronickej schránky upozornenie, cena za upozornenie emailom je možno rádovo v centoch. Keď chcela mať vláda vyrovnaný rozpočet sociálky, dokázala mrhať státisíce na poštovné na srdcervúce listy, aby sme vystúpili z 2. piliera. e-slovensko a elektronické občianky fungujú tak, ako (ne) fungujú. Niečo sa dá, niekde sa nedá. Je moja chyba, že som si nezistila, čo a kedy treba, ale je škoda, že za naše dane nedokáže štát vytvoriť niečo, čo by naozaj fungovalo dostupnejšie a jednoduchšie.

fokuska
14. jan 2019

@duun Tak to ako niektore urady alebo systemy funguju je uz uplne ina debata a to by bolo zas strasne na dlho toto rozoberat.
Ale jednoducho tu ide o fakty: Takto je to nastavene, taketo povinnosti mi z toho vyplyvaju, musim si to odsledovat. Nemozeme sa tu bavit o "keby".

evittam
14. jan 2019

@duun Ale ja som ti nikde nedala nalepku a ani sa na tebe nebavim. Nebolo to osobne. Nemozem za to, ze si to tak vzala. Pekny den.
A súhlas s @fokuska

cikitinka
14. jan 2019

baby a nematu tu niekto skusenost s tym ked sa neodnesie prechodka pn za dany mesiac ale az o dva mesiace? vyplatia davku dodatocne?

evittam
14. jan 2019