Rodinné prídavky z Rakúska - vymáhanie

leanna_
31. máj 2018

Ahojte dievčatá, je tu prosím niekto kto má skúsenosť s poberaním rodinných prídavkov z Rakúska? Už si neviem rady som zúfalá 😭 Dcérka študuje na univerzite v Brne bakalára a o rok predlžuje, tj. 4 roky. Prvé tri roky som na ňu poberala rodinné prídavky, ale štvrtý rok nám miesto peniažkov prišiel výhražný list z úradu, vraj mám spätne doplatiť 7000 eur vraj keď sme nedoložili diplom o ukončení štúdia. Tak sme tam poslali všetky doklady, potvrdenia o tom, že dcérka predlžuje a diplom bude mať až tento rok a prišiel nám papier, že vymáhanie bolo zatiaľ pozastavené a budú sa tým zaoberať. Tak sme si mysleli že je všetko ok, ale teraz, mesiac pred jej štátnicami mi prišlo vyrozumenie, že tých 7000 eur mám do mesiaca zaplatiť😭😢 Babulky, prosím, ak mi ktorákoľvek viete poradiť čo robiť... Rozmýšľam nad právnikom a spísaním odvolania, ale nepoznám nikoho kto by sa na toto orientoval.. znova posielať papiere asi nemá zmysel, snáď každý mesiac sme tam posielali potvrdenia o štúdiu, 401 a kopec iných, známky...za každú radu ďakujem

bibina12
31. máj 2018

Ahoj ja poznám jednu pani ktorá žije na slovensku a je Rakušanka jeto ekonomka ktorá vibavuje všetko pre slovenky pracujúce v AT skús sa snou poradiť tč . 0904072771 Guvalasová

tom_i
1. jún 2018
leanna_
autor
1. jún 2018

bibina12 ďakujem, vyskusam jej zavolat 🙂 a tom_i, co sa tyka dlzky studia... co sa rata za prekrocenie? Dcera nastupila ked mala 18, teraz ma 22, diplom o mesiac, preco by chceli peniaze spat za to ze jej to netrvalo 3 roky ale 4?ved to nedava zmysel...🤔

majkeel
1. jún 2018

Tu pisu:
- pridavky v at max do 24 rokov
- studium musi byt absolvovane tak rychlo, ako sa da (bez predlzovania studia).

Treba poguglit rakuske stranky, co robit v pripade, ak studium nie je ukoncene v predpisanej dobe ... Je divne, ze chcu vratit peniaze za cas absolvovany studiom, ale rakusania su divni, najmä voci cudzincom. Zlati nemci oproti nim. Pripadne zavolat na Arbeiterkammer.

https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufund...
Die maximale Bezugsdauer für die Familienbeihilfe ist mit dem vollendeten 24. Lebensjahr begrenzt.
In den Zeit zwischen Matura und Präsenz-, Zivil- oder Ausbildungsdienst gibt es Familienbeihilfe, wenn nach Ende des Dienstes so rasch wie möglich die Berufsausbildung fortsetzt wird.

tom_i
1. jún 2018

@leanna_ pretože ani na SVK nemaš prídavky ak preruší dieťa štúdium na VŠ (sestrina dcéra) a tá musela bývalému manželovi (otcovi dieťaťa) vrátiť za obdobie "neštúdia" aj výživné

bluka2
1. jún 2018

A volala si na Finanzamt, aby ti to bližšie vysvetlili? Lebo ak sa nemýlim, 4 roky na bakalára je úplne v norme. Ak niečo teraz nemenili.

bluka2
1. jún 2018

@tom_i a prerušila štúdium? Ja čítam len, že len dlhšie študuje

nikuskakri
3. aug 2018

@leanna_ prosím ako ste dopadli, lebo aj od nás vymáhajú peniaze a neoprávnene a nevieme sa pohnúť

sp101sp
25. jan 2019

@leanna_ a dokladala si riadne znamky zo skusok ? pýtali to od teba ? lebo sa moze stat ze nejaky posledny uradnik v nejakom rakuskom zapadakove to velmi dobre neovlada a nepyta si od teba vsetky papiere a potom ked to riesi nadriadeny urad tak sa moze kludne stat ze aha sak tato osoba nema v poriadku papiere asi nas chcela odrbat o peniaze :D oni su na cudzincov pochopitelne prisni, a niekedy takto strielaju do tmy ze vypytaju si este aj majland od teba :D My sme posielali aj diplom po bakalarovi.. po prvom rocniku pravidelne prikladame znamky zo skusok, kredity, absolvovane predmety. ja som dokladal aj papier o absolvovani studia a skusok na Erasme (aj ziskane kredity).. na slovensku su este aj INDEXY (take akokeby žiacke knižky) aj to sme prefocovali vzdy.. oni musia mat istotu, ze ten student jak dal potvrdenie o studiu z hociktoreho datumu, tak ze aj riadne navstevoval tu skolu a nema to ako nejaku formalitu (lebo na slovensku aj v cesku su skoly zadarmo, takze sa tu hocikto moze zapisat na studium a nechodit tam) oni si vyhradzuju pravo vyplatit pridavky iba ked student riadne ukoncil kazdy semester. zato sa vyplacaju spatne za predosly rok a nie kazdy mesiac.. skus popripade napisat jak to dopadlo po polroku hehe snad si nemusela nic platit nakoniec..