Rozdiel medzi nástupom na materskú 6 a 8 týždňov pred termínom pôrodu

karinka1986
2. aug 2020

Ahojte. Prosim vas aky je rozdiel ked idete na materku 6 a ked idete 8tyzdnov pred porodom?

miskooo1987
2. aug 2020

Rozdiel je v dohode s lekárom...

Ale ak si náhodou v ochrannej lehote, tak len 6 týždňov vieš.

evuska135
2. aug 2020

Treba si dobre prepocitat co sa oplati financne. Ja som isla teraz kvoli rodicaku a skoro celomesacnej materskej 8tyz pred

c_est_la_vie
2. aug 2020

Zavisi od lekara. Niekto da 8t pred len ked mas zdravotny problem, niekto sa ta rovno opyta.
Moj mi dal tlacivo do socialky ze nech si to sama vypisem po dohode so zamestnavatelom. Na md idem presne 6 t pred, vychadza mi to i financne dobre lebo materska bude za 27 dni a rodicak na 3 ;)

daniela1911
2. aug 2020

Nechápem, čo niektoré na tom finančne prepočítavate. Veď materská je platená 34t. To či vyberiete 6 alebo 8 tyzdnov pred pôrodom je jedno. Stále sú to do konca 34t rovnaké peniaze. Ešte pochopím, že keď dátum MD padne na 1.deň v mesiaci - aby bol RP aj materská.
Ale tu kočka vyššie 27d MD a 3D RP. Veď keby nastúpila 8t pred, tak má tiež mesiac dozadu aj RP aj materskú. Síce menej dni materskej, ale v poslednej výplatnej dávke materskej zas o to viac.

nikiki29
2. aug 2020

@daniela1911 súhlasím, pri MD neprídete ani o cent bez ohľadu na dátumy. Kvôli RP je fajn aby koniec nebol posledný deň v mesiaci alebo začiatok 1.deň v mesiaci ak je to reťazový pôrod... takto dostanete možno o 1 RP viac.

karinka1986
autor
3. aug 2020

@nikiki29 mam termin 30.10. Cize ak pojdem 6tyzdov pred pojdem v polovici septembra.. Ak by som isla 8 tak od zaciatku septembra. Co by bolo lepsie? Ja sa v tom vobec nevyznam🙈prve dieta..

daniela1911
3. aug 2020

@karinka1986 keď máš prvé dieťa tak načo počítaš nástup???? Veď ty rodičovský príspevok nedostávaš pred materskou 🙈
Materská sa vypláca 34 tyzdnov BEZ ROZDIELU KEDY NASTÚPIŠ.

daniela1911
3. aug 2020

@karinka1986 keď pôjdeš 6t tak nástup máš 19.9.
Ak pôjdeš 8t tak nástup 5.9.
Len pre upresnenie.

karinka1986
autor
3. aug 2020

@daniela1911 ved ja viem ze rodicovsky nedostavam🥴

katrin21
3. aug 2020

@nikiki29 nuz hlavne aj taj nevies,kedy porodis a kolko realne budes mat rodicak..ja som sla 6t pred, a na druhy den som predcasne porodila,cize rodicak som mala akoby o 6t krasie a uplne iny den porodu ako som si myslela..takze....
@c_est_la_vie to aj u teba...den porodu doprede nevies...moze to byt 14dni pred ,aj po..ak ked ne planovana sekcia,dieta sa moze pytat skor..

qetka
3. aug 2020

podla terminu ti to vychadza rovnako. MD je 34 tyzdnov, cize ci pojdes 6, alebo 8 tyzdnov pred, skonci ti v maji a za maj dostanes aj RP. Vyslo mi to na skoncenie MD 8. alebo 22. maja. V tom pripade ak vladzes a pracujes, ostan co najdlhsie v praci, nech si este zarobis a este ti moze cca den dovolenky pribudnut za tie 2 tyzdne 🙂

c_est_la_vie
3. aug 2020

@katrin21 mne je jasne ze to neviem dopredu, ale materska sa rata na zaklade planovaneho terminu porodu.

@daniela1911 dovolim si nesuhlasit, su tam dalsie faktory na ktorych sa da nieco vyspekulovat ( mne tam zohrava rolu statny sviatok- preplatia mi ho i na MD, ale o den si zmensim materske za april 2021, pricom pri dobrom nacasovani mi ho preplati zamestnavatel este v septembri a mam den naviac materskeho v aprili).
A s tym ze tie 2 dni su mi jedno suhlasim, ja som sa orientovala aby som mala narok za april 2021 aj na rodicak, inak by som tie dni riesila inak 🙂

nikiki29
3. aug 2020

@katrin21 samozrejme, že nevieš kedy porodíš… Ja som ani nemyslela rodičák na konci rodičovskej dovolenky, ale ten prvý po materskej, keďže ten priamo ovplyvňuje dátum nástupu na MD

nikiki29
3. aug 2020

@karinka1986 pozriem ti tabuľku...

nikiki29
3. aug 2020

@karinka1986 1.stĺpec nástup na materskú 6t pred ... 2.stĺpec termín pôrodu ... posledný stĺpec je 34t materskej ... čiže ak nastupis 6t pred tak koniec vychádza v strede mesiaca čo je fajn. Jediný deň, ktorý neodporúčam je nástup 5.9. nakoľko materská končí posledný deň v mesiaci. Reálny dátum pôrodu toto neovplyvňuje, jedine ak by sa narodilo bábo skôr ako nastúpiš na MD ... samozrejme ak nie si osamelá matka alebo nečakáš dvojičky. Vtedy máš nárok na viac ako 34t materskej

evuska135
3. aug 2020

Asi nikto ste nepoculi Mihala, treba si preratat, kedy skonci materska, aby potom ked sa prejde na rodicak mal clovek skoro celu matersku za mesiac plus rodicak. Idealne aby koniec materskej vychaadzal ku koncu mesiaca, mne vyslo tak cca 25teho, takze za dany mesiac 25 dni materskej a priznany cely rodicak k tomu.

qetka
4. aug 2020

@evuska135 ale jej je to jedno, pretoze pri prechode z MD na RD za maj vychadza, ze RP dostane v oboch pripadoch (6 aj 8 tyzdnov). Materska sa dostava za dni, nie za mesiac (tam je to jedno). Teraz RP nema, kedze je prvorodicka a pokial pracuje, tak sa jej oplati cim dlhsie pracovat. Vtedy dostane najviac, kolko sa da. Ak pojde na matersku 8 tyzdnov pred terminom strati vyplatu za 2 tyzdne, ale od statu (materska + rodicovsky za celu dobu) dostane presne rovnako penazi, ci pojde 6 alebo 8 tyzdnov pred (kedze jej prechod na RD tak ci tak vychadza v jednom mesiaci)

evuska135
4. aug 2020

@qetka tak zalezi aky ma clovek plat. Ano viem ze materska sa dostava za dni, osobne poberam aktualne uz druhu matersku. Zalezi preto ako vychadza koniec materskej. Ved preco by nato Mihal upozornoval.

evuska135
4. aug 2020

"De facto, je výhodou, ak Vám prizná Sociálna poisťovňa nárok na materské začiatkom mesiaca".
Toto je okopirovane z jednej stranky

qetka
4. aug 2020

@evuska135 zalezi na tom preto, ze ked nastupi na rodicovsku napriklad 2. v mesiaci, tak dostane za 1. matersku a cely rodicovsky. Ak by isla na Rodicovsku od 31. v mesiaci, dostane matersku za 30 dni a za ten mesic aj rodicovsky. Tam sa s tym samozrejme oplati ratat, aby kvoli tym par dnom dostala rodicovsky prispevok za obidva mesice. Kedze jej ale v tomto konkretnom pripade vychadza koniec materskej na 8. az 22. maja (podla toho ci isla na matersku 6 alebo 8 tyzdnov pred terminom) tak nema s cim kalkulovat, kedze sa ani zazrakom neblizi k prelomom mesiaca a nijako to nevie ovplyvnit.
Ak by isla na matersku z rodicovskej, tak uz moze pozerat na zaciatok aj koniec, ci sa jej aspon jeden mesiac podari ziskat rodicovsky za minimum dni (mne sa podarilo za oba - aj na zaciatku aj na konci MD ;))

evuska135
4. aug 2020

@qetka no ano ale idealne aby teda ostala v praci co je lepsie zaplatene a koniec materskej by vlastne vysiel toho 22.maja, dostane zaplatenych 22 dni z mesiaca MD plus rodicak uz

karinka1986
autor
4. aug 2020

Moc vam dakujem