Samostatne zárobkovo činná osoba a materská

angi_lele
23. apr 2015

Ahojte mamičky! Mala by som niekoľko otázok, čo sa týka materského. Som SZČO a od 16. 4. 2015 som na "materskej dovolenke" (6. týždňov pre očakávaným pôrodom, ktorý by mal byť 28.5.2015). Dnes som bola podať žiadosť v soc. poisťovni na materskú, vzniká mi nárok ... S manželom, ktorý je tiež SZČO sme sa dohodli, že na materskej bude on, tiež u vzniká nárok. Pani v soc. poisťovni nám povedala, že po narodení dieťaťa 8 týždňov musím byť ja na materskej, pričom na ich stránke píšu, že minimálne 6 týždňov musím byť podľa zákona na materskej. Teraz neviem, ako to vlastne bude, budem povinne podľa zákona na materskej 12 týždňov (6 pred pôrodom a 6 po pôrode) alebo 14 týždňov (6 pred pôrodom a 8 po pôrode). Potom chceme, aby manžel nastúpil na materskú. Koľko týždňov môže byť on a materskej (28 týždňov po narodení dieťatka ? ) a potom môžem nastúpiť ja zase na materskú, alebo ja už môžem len na rodičovskú? Mám v tom úplny chaos a v soc. poisťovni mi jednoznačnú odpoveď nepovedali, len toľko, že spolu (manžel a ja) máme nárok na materskú 34 týždňov a potom nastúpi jeden z nás na rodičovskú dovolenku. Prosím Vás, poraďte mi. Ďakujem Vám veľmi pekne!

gapa
23. apr 2015

@angi_lele
čo viem, tak 6týž. po pôrode musíš ty, potom môže on, aj ked v zákone je aj to, že najmenej 14týž. musí čerpať žena vid kopírujem
Zákon o soc.poistení § 49 ods.9
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
(9) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
-----
on môže 28týž.
ty už potom len rodič.príspevok (szčo nemajú volno v práci na RD, len poberajú RP)
ale ak by si ty najprv 34týž, on by potom mohol 28týž., no prehadzovať si poberanie materského nemôžete
-----------------------------------------------------------------
kopírujem zo stránok soc.poistovne:
zdroj: http://www.socpoist.sk/materske/1293s
Iný poistenec (má nárok na materské)
otec dieťaťa
-ak matka zomrela
-ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
-po dohode s matkou, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela
fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu
-----------------------
inému poistencovi odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti do uplynutia
28. týždňa od vzniku nároku na materské
v prípade, ak je osamelý do uplynutia 31. týždňa
ak prevzal iný poistenec do starostlivosti dve alebo viac detí, do uplynutia 37. týždňa od vzniku nároku na materské
---------------------
skús si zadať otázku cez formulár na stránkch soc.poistovne, či je to v sumáre tých 14týž. alebo stačí 6týž. po pôrode, aj ked to v súmáre bude menej
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s

a tiež nezabudnite sa ponahlasovať, oznámiť md, a príp. neskôr dôchodkové poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o ideťa do 6rokov, využiť jeden z rodičov, ak vám nebude trvať povinné dôch.poistenie szčo (teda by ste prerušili živnosť, to už podla okolností)

angi_lele
autor
23. apr 2015

@gapa Dakujem za odpoved, zajtra zavolam do soc. poistovne, lebo este stale tomu nechapem. Ked ja teraz pojdem na matersku na tych 34 tyzdnov (neplatim odvody za tu dobu), potom moze aj manzel na 28 tyzdnov ist na matersku a tiez nebude platit odvody? Ked budeme obaja po materskej, tak potom by som ja nastupila na rodicovsku a platila by som riadne odvody a samozrejme aj on?

zalka
23. apr 2015

@angi_lele áno správne si to pochopila ... ty počas 34t neplatíš odvody,
mng. počas 28t nebude platiť odvody ... ty už ked on bude na MD budeš platiť odvody ... a ked jemu skončí MD tak bud ty alebo mng. by požiadal o RP ...

angi_lele
autor
23. apr 2015

@zalka dakujem velmi pekne. Ale to nam dnes takto jednoducho v soc. poistovni preco nevedeli povedat? Ze najprv ja a potom manzel na MD a potom ja na RD? Pani pr okienku mala chaos v tom, preco tam vlastne sedi a neporadi poriadne?

zalka
23. apr 2015

@angi_lele lebo majú zakázané radiť napr. ... a ked poradia tak naschvál zle ... bola by hlúposť aby si ty skončila MD po 6 t po pôrode ked môžeš mať 34t a mng. 28t ... ked mng. môže ísť kedykoľvek do veku 3 rokov dieťaťa na MD ... teda ideálne je najneskôr 28t pred jeho tretími narodeninami ...

angi_lele
autor
23. apr 2015

@zalka zakazane radit? vazne? tak preco su vlastne tam, len aby ziadosti poberali a neradili? budem ja normalne tych 34 tyzdnov a potom hned nastupi manzel na 28 tyzdnov na MD, spolu 62 tyzdnov a potom ja pojdem na RD do veku 3 rokov dietata. Takto bude najlepsie a najjednoduchsie. dakujem za rady

zalka
23. apr 2015

@angi_lele no to vieš ... aby náhodou sa nezneužil systém .. a dalšia vec oni sa pri okienkach striedajú .. a nie každá je kompetentná .. občas neovládajú zákony , a postup čo ako sa robí na druhom oddelení ... z toho si nič nerob

angi_lele
autor
23. apr 2015

@zalka nas pripad je iny, ako ostatne, tak preto asi. Ked mi to jedna zakaznickina mamka nepovie, ktora robi na urade prace, soc. veci a rodiny, tak o takej moznosti materskej ani neviem, lebo v soc. poistovni mi to ani nahodou nespomenuli. To som sa bola informovat asi v oktobri a pani pri okienku nic nepovedala a pritom som manzela aj vtedy spomenula.

dena1973
24. apr 2015

@zalka Ja len jednu malu poznamku k slovam "neovladaju zakony".... Nechcem nikoho obhajovat, ale vsetko sa ovladat neda, lebo pri nasich castych zmenach v zakonoch sa to ani do podrobna a hlavne niekedy aj spravne pochopit neda. Kym to ako tak pochopia a taktiez aj my, tak uz je tu dalsia zmena zakona.... ☹
A co sa tyka radenia, tak s tym suhlasim, ze nemozu koli zneuzivaniu systemu...bohuzial.... ☹

@angi_lele

zalka
24. apr 2015

@dena1973 hm... neovládajú ani základný zákon čo je alfou a omegou .. zákon o sociálnom poistení ... fakt ak robí baba na nemocenskom absolútne nemá prehľad vecí čo sa týkajú napr. dôchodku alebo nezamestnanosti a pritom je to jeden zákon ... nemajú záujem študovať, taká účtovníčka musí ovládať všetko, a nielen ich zákon ale aj danové, účtovné a všetky zákony ...
a to nie je len na SP, s takou nekompetenciou som sa stretla aj na UP, ZP a DU ... proste choroba našich úradov... pracujú tam ľudia, čo nemajú záujem ( gro, česť výnimkám ) vedieť niečo viac ako je nevyhnutné k ich práci, a pri komplikovaných prípadoch radšej ludom povedia, že nárok nemajú ... ako by mali čosi doštudovať.

evittam
24. apr 2015

@zalka Krasne a vystizne si to napisala. Mne raz prisiel trojstranovy "pozdrav" z DU s okruhlou peciatkou,ze mam chybu v DP a ze ak sa nedostavim a neopravim,tak co mi hrozi a vsetky mozne §. No a ked som prisla za spravkynou,kt.mi to poslala-podotykam ziadna mlada "žaba",ze teda nech mi povie a ukaze kde mam chybutak mi povedala,ze ona nevie,ale ze jej v systeme svieti hviezdicka. Tak takyto ludia nas kontroluju! Teda cest vynimkam.

zalka
24. apr 2015

@evittam moja skúsenosť s DU spred roka... ako bude to mimo témy ale ...
ako všetky vieme, tak príjmy z prenájmu sa dajú rozdeliť medzi manželov podla potreby, tak som povedala o tom jednej známej aby tak urobila DP svojim klientom ( aj mojim známym ) on je dôchodca... tak, ona že sa to nedá reku dá sa ... poslala som jej link zo stránky danového riaditeľstva kde opisovali postup ako rozdeliť príjmy z prenájmu... tak si ho rpečítala, a šla na DU za správcom dane a on hovorí to sa tak nedá, ale že zistí ( mimochodom šlo to spraviť už za DP 2012 a toto sa týkalo DP 2013) ... tak zistil že sa to dá, a pritom o tom nevedel a mali to na ich vlastnej stránke danového úradu ... to ma presvedčilo o tom, že fakt nevedia nič čo ich iný nenaučia ... 🙂 česť výnimkám.

dena1973
24. apr 2015

@zalka S tym zakonom o soc. poisteni suhlasim (aj ked by som chcela poznat toho cloveka, co vie a ovlada cely zakon - vsetky poistenia a mal dostatocny prehlad o vsetkom, co sa zakona a jeho vysvetlenia tyka...), ale zase ine zakony ovladat u nich nie je nutnostou nakolko to ich pracovna napln nevyzaduje....
Uctovnik to je uz ina kategoria.... 😉
Tolko moj nazor...nie je nutne so mnou suhlasit....
@evittam A k tvojej skusenosti asi tolko, ze nikto nemoze povedat, ze je neomylny....No chapem, ze sme ludia a emocie mame vsetci..... Ja by som sa asi tiez zachovala podobne ako ty..... 😉

gapa
24. apr 2015

Tiež mám nedávne dve skúsenosti od dvoch expertiek. Mamičke, ktorej netrval prac.pomer už viac ako 1rok a končila ho posledným dnom RD a došla na SP, prihlasovala sa na dobrovolné nem.poistenie (+dôch.) a hned dávala aj žiadosť o materské z toho DNP a tá pani expertka posielala jej žiadost na pobočku jej predchádzajúceho zamestnávatela aj napriek tomu, že samozrejme nemôže trvať ochranná lehota, lebo je to vyše roka a aj tým, že skončila posledným dnom RD a aj kvôli tomu, že sa práve prihlásila na dobrov.poistenie a aj napriek tomu, že žiadosť bola vypísaná z dobrovolného poistenia, tj. 4veci, ktoré jej nič nevadili, urobila si proste po svojom, poslala inej pobočke. Tak to bolo dosť na mna, ked mi to hovorila. Potom ked jej prišlo rozhodnutie s iným dátumom požiadania o materské som bola velmi rada, že som jej radila robiť si kopie a dať si to opečiatkovať, takto mohla aspon reklamovať, aby dala ten dátum, čo bol na žiadosti (mamička pôvodný preškrtla a napísala nad ním skorší aj s popisom opravila + podpis, no pani brala ten pôvodný!)
Ešte čo sa týka zdr.poistenia, je to stále tak, že si poistencom štátu počas poberania materského, aj ked máš príjem, nie je to len do istej výšky príjmu a potom už sa berie, ako by si nebola poberatelkou? Sa mi niečo zdá takéto, no neviem, či je to aj pre poberatelov nem.dávok. To zdravotné poistenie velmi nemám rada. A zo sociálky aspon získaš info cez ich poradnu slušnú, na upsvar sa tiež dá, no na zdravotnú netuším, aj ked myslím jednej mamičke som to už radila overiť, no nepamätám si odpoved.

@dena1973
@zalka
@evittam