Skončenie rodičovskej dovolenky a úrad práce

alechandrab
12. jan 2013

Pomooooc prosím žienky o radu- pred materskou dovolenkou som bola SZČO, pričom som si riadne platila aj DNPO, potom som bola od roku 12/ 2009 na materskej a následne na rodičovskom príspevku pričom DNPO mne zaniklo 03/2010, rodičovský mne skončil 19.12.2012, pričom som mala prerušenú živnosť. Túto som bola 8.januára 2013 zrušiť celkom a zaevidovala som sa na úrade práce ako nezamestnaná, s tým, že som si požiadala o dávku v nezamestnanosti, pričom zo soc. postovni mne poslali list kde uvádzajú, že nemám nárok na dávku v nezamestnanosti, moja otázka znie pomohlo by sa zamestnať niekde aspon na deň príp. si zaplatiť DNPO aspoň za deň aby som mala nárok na túto dávku?...ďakujem za odpoveď

liz_lemon
12. jan 2013

@alechandrab co myslis tym DNPO? ake je to dobrovolne poistenie? nemocenske? lebo pre ziskanie podpory je treba platit poistenie v nezamestnanosti, a to treba platit min 730 dni v poslednych troch rokoch

alechandrab
autor
12. jan 2013

@liz_lemon-ešte chcem uviesť, že pred nástupom na materskú som si riadne platila všetky odvody ale ide mne o to, že keď je žena na materskej plus rodičovská spolu 3 roky, nie je predsa v nejakej ochrannej lehote/to, že sa neplatia odvody počas rodičovskej to sa nepočíta ako keby bola osoba poistená, neviem nerozumiem tomu.

liz_lemon
12. jan 2013

@alechandrab platila si si poistenie v nezamestnanosti?

alechandrab
autor
12. jan 2013

@liz_lemon počas materskej ma kontaktovali zo soc. poistovni a nakoľko som si platila ako dobrovolne poistená osoba z max. vymer. základu, mne povedali, že toto si mám ukončiť,nakoľko, že všetko za mňa platí štát, preto som k 30.3.2010 ukončila DNPO, lebo som si myslela, že keď som na materskej a potom na rodičovskom, že za mňa platí štát.

liz_lemon
12. jan 2013

@alechandrab ak si si neplatila poistenie v nezamestnanosti, tak narok na podporu nevznika
za osoby, ktore su na MD/RD plati stat len dochodkove a zdravotne

alechandrab
autor
12. jan 2013

@liz_lemon OK, ďakujem ti za všetko, prebehla som si celý net a naozaj, je rozdiel keby som bola zamestnanec ale keďže som SZČO tak som si to mala platiť, škoda, že som na to neprišla skôr.....

zuzana909
12. jan 2013

@alechandrab myslím, že by sa ti to veľmi neoplatilo, lebo investované poistenie by bolo väčšie aké celková dávka v nezamestnanosti, ktorú by ti vyplatili.