Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

3558
13. apr 2009

ako sa vybavuje rodny list na ambasade v londyne neviem. to my sme nerobili. my sme ho vybavovali az doma na Sk.ja som iba pisala ako sa vybavuje jednorazovy doklad na vycestovanie pre dieta. 🙂

3558
13. apr 2009

bluebell mam to cerstvo za sebou, preto to viem , a bolo to velmi tazke si vsetko pozistovat, pretoze moja anglina nieje boh vie co a na vsetky tie vybavovacky v cudzej krajine sme boli sami na to s mojim P. 😝 😝 😝

magisa ja som tiez robila v sklade,ale mala som lahku pracu.a hned ako som doniesla papier o tehu, tak ma tiez prelozili do offisu a tam mi dali novy kontrakt a zostala som tam. 🙂 🙂

este som zabudla dat cislo na svk ambasadu: 020 731 36470.
ja som tam volala asi 100 krat a pokazde mi povedali nieco ine. tak si to treba dobre overit. mna neupozornili na to, ze ten doklad na vycestovanie pre dieta je JEDNORAZOVY. takze som pisala staznost na ministerstvo.pretoze ked mal maly 2 mesiace, tak sme isli na ten doklad domov pre rodny list a doma sme sa dozvedeli ze ten rod.list trva 3 mesiace kym hoposlu z blavy a potom z BB kde prideluju rodne cisla.! a maly mal ist na ockovania atd..... tak som zurila ze P.neuvidi 3 mesiace maleho ze som napisala staznost na slov. ambasadu. pretoze neinformuju.mali sme viac takych odchylok co boli nepravda, alebo zavadzali. som rada ze to mame uz za sebou, ale druhe dieta by som tiez chcela rodi tu, lebo som spokojna so starostlivostou. 😵 😵

janahad
13. apr 2009

dakujem vamzatial, ked ja mam z toho takyy celyy bordel v hlavee priatel chce zostat tu ja nie takze asi tak ci sa to financne da zvladat tu a ako doma... a to priatel neluubi papierovacky a tak

kefka
13. apr 2009

Ahojte baby,mala by som otazku ohladom vybavovania Slovenskeho rodneho listu ak zijeme v UK.Priatel je skot a ja som Slovenka(byvam v UK uz dva roky) ale niesme zobrati.Termin porodu mam o dva tyzdne a rada by som vedela ze ci budem mat narok poziadat o Slovensky rodny list a ak ano tak kde a co k tomu budem potrebovat.Dopredu dakujem za akukolvek pomoc 😉 Kika

3558
13. apr 2009

samozrejme ze mozes poziadat o slov. rod. list. 🙂 budes ho potrebovat pretoze ak sa raz vratis, dieta potrebuje mat trv.pobyt a bez neho ti ho nan nezapisu. a budes ho potrebovat ked si budes vybavovat porodne 25 000sk. 😉
robi sa to dvoma sposobmi: mozes poziadat na slov. ambasade a trva to dlho 3-4mesiace,
alebo si mozes vybavit jednorazovy doklad na vycestovanie, a budes on ziadat na slovensku a tiez to trva dlho 3 mesiace. ☹

mmirus
13. apr 2009

ahoj zuzana29..Chcem ti len povedat ze ja som si zazila presne to iste s tym nekonecnym vybavovanim rodneho listu..nastastie to mame za sebou..tiez som pisala staznost na ministerstvo..co som sa ja nahresila. 😠 .mala ma zajtra 1 rocik momentalne sme na sk.priatel je v uk teraz mame pred svadbou tak vybavujeme..po svadbe ideme spat chcem tam zobrat auto..Nevies ako to funguje tam zo slovenskym autom..myslim poplatky..dakujem..
ak niekto vie napiste mi..

3558
13. apr 2009

poznam 5 slovakov co maju v mojom meste slovenske auta. neplatia ziadne poplatky ani auto nikde neprihlasovali. su tu teda na cierno. ak ich chytia /co sa stalo uz jednemu/tak im daju za stierac listok ze si musia doplatit taxu...takze ho treba zaregistrovat na policii. ak to neurobia su za to velke pokuty. no ale ti co na nich este neprisli, tak sa veselo vozia dalej. 🙂

magisa
14. apr 2009

mmirus - zrovna muj bracha si pred 3 tydny koupil autko v CR a dojel s nim sem a neplati road tax ani insurience. Ma jenom pojistku v CR. Jsem se ho ptala, jak se to tady resi, kdyby udelal nejaky prestupek, nebo by ho vyfotila kamera, tak mi tvrdi, ze na neho namaji jak prijit, protoze auto neni nikde nahlaseny, ale ze pry to v posledni dobe chcou tady nejak zprisnit, protoze se to hooodne rozmohlo, ze cizinci si vozi autka ze svych zemi a vyhybaji se tak od placeni poplatku a prestupku....

kefka
14. apr 2009

Dakujem za radu Zuzana 🙂.Asi skusim potom v lete vycestovat a vybavit to na Slovensku,uz tu mam tych vsetkych formularov plne zuby a ledva im rozumiem.

janahad
14. apr 2009

zuzi a ty sa kde nachadzas v uk?

peppapig
15. apr 2009

zuzana moc diky za informace. Ja toto urednikovani nenavidim. Mam tolik otaek,a le odpovedi se nikde nedovolas a nedoctes 😠 😠 😠

adoracin, ja jsem to tusila, ze otec bude muset neco podepisovat. Vzati nejsme a v lete bude cekat na svuj uk pas, takze s nami letos neleti, ach jo, tak uz bych to chtela mit vyresene. Co kdybych chtela napsat malou do sveho pasu?

Myslim, ze musim vic pritlacit na maminku moji, at uz se konecne na to pasove vyprvi zeptat 🤐

anaid
15. apr 2009

peppapig, v CR Ti pas vybavia aj do 24 hod, ak ma Tvoja dcera trvaly pobyt v CR.

magisa, uz asi rok je zmeneny zakon, ak sa zdrziava na uzemi VB a jazdi bez cestnej dane ( aj ked ma vozidlo registrovane v CR) porusuje zakon. A poistka? Co bude robit ak napr. zavini dopravnu nehodu, alebo ak jemu niekto poskodi auto? Ak na neho pridu pokuty sa nevihne. Ale robi to tu vela cudzincou. sam vie, ci sa mu oplati riskovat. Nech si to pozrie na DVLA adrese.

zuzana29, ten rodicovsky prispevok Ti chodi na bankovy ucet sem, alebo na Slovensko?

peppapig
16. apr 2009

anaid, trvaly pobyt prave nema, to musi mit trvaly pobyt v CR, kdyz ma tady v UK. Nema ani cz rodny list, narodila se v UK. No vidim, ze je to nejak slozite 😠

magisa
16. apr 2009

anaid - ja si beztak myslim, ze muj bracha o tom vi, ale uz to asi nejak neresi, ponevadz za mesic uz odjizdi nastalo do CR...takze to nechava tak...

3558
16. apr 2009

pepapig lepsie je si dat dieta zapisat do pasu lebo to stoji 100sk a keby si chcela pre dieta svoj pas, tak to stoji okolo 1000sk. ale ty nemozes dostat pas ani si dat dieta zapisat do pasu, pretoze potrebujes:
1. rodny list vybaveny a na ten sa caka 3 mesiace
2. trv.pobyt pre dieta na slovensku.

bohuzial ty to nesplnas. ☹

anaid rodicovky prispevok mi chodi na slov.ucet. z banky mi posielaju sms spravy vzdy ak sa urobi akykolvek pohyb na ucte. takze si to mozem krasne kazdy mesiac aj skontrolovat. 😉

peppapig
16. apr 2009

zuzana, tak ja ji vybavim trvale bydliste u nasich, NEBO JAK TO PAK TY MAMINY DELAJI, ZE BYDLI V UK A DETI MAJI CZ/SK PASY? Ja uz jse z toho fakt vul 😠 Mia ma rodny list anglicky, takze pocitam, ze musi mit overeny cesky preklad nebo se pletu? Holky vysvetlete me to pls xxx

adoracion
17. apr 2009

peppapig uz to tu mas napisane poviem ti ako je to na slovensku musi mat anglicky rodny list overeny apostilou na commonwealth office tu v anglicku co stoji 33 libier mozes to urobit postou alebo osobne v Milton Keynes ! potom ten rodny list musi byt prelozeny do slovenciny mozes si ho prelozit aj sama na ambasade ti to overia tu spravnost prekladu samozrejme za dalsie libri to je zaklad + k tomu rodny list tvoj slovensky nejaku identifikacnu kartu + identifikacnu kartu alebo pas otca + musi byt pritomny pri podpisani vyhlasenia o otcovstve takze takto to je u nas na ambasade myslim ze u vas podobne ale neviem ci treba tu apostilu ...ak vsetko vybavujes doma trva to tiez dlho ale tebe to moze byt jedno kedze mas aj anglicky pas pre dieta + doma budes musiet zaplatit notara pretoze ten preklad musi byt sudne overeny preklad rodneho listu a to lacne tedanieje aspon ja som naposledy prekladala sudne len tri vety na bielom papieri a zaplatila som 35 EUR.!!! ale urcite to vsetko mate popisane vygoogli si to mozu tam byt rozdieli !!! a inak co sa tyka toho zapisania do pasu alebo urobenia vlastneho pasu pre dieta ak mas cesky rodny list je to uz len formalita problemom je ziskanie toho rodneho listu u nas to trva strastne dlho ja to uz mam za sebou nastastie!

anaid
17. apr 2009

Peppapig, predpokladam, ze v CR je to podobne ako na Slovensku. Anglicky RL si musis dat apostilovat, robia to aj na pockanie, resp cakas cely den, alebo Ti to poslu do par tyzdnou (nam to prislo do tyzdna).Apostilovany anglicky RL sa posiela na osobitnu matriku, neviem ako sa vola ekvivalent v CR.To mozes urobit cez ambasadu.Tam Ti vystavia cesky RL.S rodnym listom sa ide na matriku, kde si malu prihlasis natrvaly pobyt a potom uz mozes ist vybavovat pas. Nam to trvalo velmi dlho, skoro 4 mesiace.Poziadali sme o RL cez slovensku ambasadu, ale cestovali sme na Slovensko s malou na nahradny cestovny doklad a tam mi ho poslali na slov.adresu.
A este, pozrela som si Tvoj album, a videla, ze Tvoj manzel/partner je aziat.Ma britske statne obcianstvo? Lebo britsky rodny list neznamena, ze ma aj britske obcianstvo.
Inak, nezabudni, ze byt obcanom dvoch statov nie su vyhody, skor zavazky navyse.
Pozri si webovu stranku ceskej ambasady v Londyne, urcite tam budu blizsie informacie. Alebo im zavolaj a popytaj sa. Pozri aj portaly ako pohyby.co.uk, echomagazin.com a pod.

magisa, urcite vie, co robi, naozaj je zbytocne, aby nieco riesil partyzdnv pred odchodom

zuzana29, my ideme na buduci tyzden na Slovensko, dufam, ze rychlo a bezproblemovo vsetko vybavime.

peppapig
17. apr 2009

adoracin, anaid moc dekuji jeste jednou za rady. Kdyz ja jsem myslela, ze tim, ze to chci vyrizovat v cr se vyhnu te blbe ambasude tady v uk, omyl, nejak jsem to precenila. Tak to asi necham plavat a uvidim pozdeji, preci si nebudu kazit dovcu behanim po uradech 😠 Anaid, mala ma anglicke obcanstvi po tatinkovi (on ma neomezeny pobyt uz hrozne moc let a obcanstvi na ceste). Ja chtela aby mala mela cz obcanstvi pro zachovani identity atd, vubec jsem netusila, ze jsme meli narok na nejake davky a pod. Muzu se jen zeptat o kolik jsme se cca mesicne pripravili? Diky 🙂

magisa
17. apr 2009

peppapig - no urco jsi mela narok na porodne, to se porad meni, mam ten dojem ze 2 roky tomu bylo neco kolem 17 tis. Kc, ted je neco kolem 13 tis.
A rodicovsky prispevek se taky menil...Svagrovka nastupovala na rodicak myslim minuly rok nekdy v breznu a bude pobirat po dobu 3 let neco kolem 7800 Kc.../ ale ona to mela jeddnodussi, sice otehotnela tady v UK a byla tu do 6 mesice tehu ale pak odjela domu do CR, tady rozhodne rodit nechtela...a jak malemu bylo mesic a pul tak se s nim vratila za nama zpet do UK/

cinderella.
17. apr 2009

Ahojte....som tu prvykrat a mam par otazok... (btw, zijeme v UK)
1) Co vsetko potrebujem na vybavenie porodneho na Slovensku? Pre prveho synceka som si porodne vybavila uplne bez problemov (pred 2 rokmi), hoci si uz vobec nepamatam, co som k tomu potrebovala. No zakony sa odvtedy urcite zmenili a obavam sa, ze teraz to bude kvoli vysokej sume aj ovela komplikovanejsie.
2) Na SK poberam na prvorodeneho rodicovsky prispevok (nie som si ista, ci sa to tak vola - proste matersku do 3 rokov) ... znamena to, ze automaticky za mna plati stat odvody? Nakolko som niekde citala, ze musim platit zdravotne poistenie 270 dni predtym, nez poziadam o porodne.... nikde som na Slovensku v poistovni nebola, beriem to tak, ze pri poberani materskej to stat plati automaticky za mna ... ???
3) Ak dostanete Sure Start Maternity Grant, treba potom o tom potvrdenie na SK ? Kedze pisete, ze kto dostane SSMG, uz nedostane porodne na Slovensku...teda, ako to na SK zistia ?

Inak, my dostavame Child Tax Credit, Working Tax Credit, Child Benefit. Zatial vsetko len na prvorodeneho, ktory ma 2,5 roka. Mame este 3-tyzdnove babenko, na ktore som zatial nic neziadala, lebo cakam na P60 z roboty, nech to potom poslem vsetko naraz.

Vopred dakujem za pomoc.

peppapig
17. apr 2009

magiska tak to docela koukam, ze jsem se pripravila o docela dost penizku navic, no uz chapu proc ta blba ambasada pracuje tak pomalu a proc neprijemnosti odrazuji cechy 😝

cinderella.
17. apr 2009

Este mam jednu otazocku... Potrebovala by som, aby mi niekto vysvetlil ako funguje "free Early Years Education"? 😲
Viem, ze dieta ma po dovrseni 3 rokov pravo na 12,5 hodin tyzdenne byt v skolke zadarmo. Moj drobec bude mat 3 roky koncom augusta. Rozmyslam, ze by som to vyuzila, ale mam v tom hrozny chaoz. Zaujima ma, ci to plati iba v statnym zakladnych skolach alebo je to mozne vyuzit aj v sukromnych skolkach ??? Rada by som ho dala do sukromnej skolky na 2,5 hodiny zadarmo + 2,5 hodiny by som doplatila, nech tam je tych povedzme 5 hodin (len priklad). Neviem si predstavit dat ho len na 2,5 hodiny, lebo ziadnu skolku (skolu) nemame blizko a bol by to horor rano obliekat seba a 2 deti (drobec je divoke dieta, ktore nonstop lieta po byte, hlavne ked sa niekam mame chystat), odniest ho tam a za 2,5 hodiny ist naspat pre nho...to by sa mi neoplatilo ist ani domov, mohla by som si dat s kocikom par koleciek okolo skolky a uz ist pre nho...
Kedy mozme tychto 12,5 hodin zadarmo vyuzit? Uz od septembra alebo az od januara? Na strankach statnych pre-school v nasom borough sa pise, ze kedze je augustovy, ma narok az od januara....
Kedy ho je treba registrovat? Je mozne, ze sme to uz presvihli a nikde ho nezoberu? Je to teda mozne vyuzit aj v sukromnych skolkach alebo len v statnych pre-school?
Dakujem za odpoved.

anaid
18. apr 2009

cinderella, nechces toho akosi vela? 😉

ak dostanes SSMG, potom uz nemas narok na pridavok pri narodeni dietata zo Slovenska. Inak pri narodeni 2heho dietata mas narok ovela nizsi ako tych cirka 830euro (25000sk), neviem, ci to nie je len nejakych 150euro. Pozri si web stranky ministerstva socialnych veci a rodiny, tam je vsetko popisane.

co sa tyka pobytu tvojho dietata v skolke, info najdes na www.direct.gov.uk. Nemusi tam chodit kazdy den, tych 12.5hod mu mozu rozdelit na 2 dni. My tak daleko este nie sme, aj ked mala uz do jasliciek chodi. Musime si vsetko platit. V skolke sa plati miesto, takze aj dni ked ste na dovolenke alebo je dieta chore sa musia zaplatit. Co sa tyka miesta, asi zalezi na tom, kde byvas. My sme mali stastie, ze malu zobrali aspon na 2 dni v tyzdni. Na viac dni sme na velmi dlhom cakacom poradovniku. Ale to sa asi tyka iba mensich deti, resp. nasa je v skupine do 18mesiacov, kde je iba 6 deti. Povedali mi, ze som ju mala dat na poradovnik este pred tym ako sme ju pocali, tak by som mala istotu, ze miesto mat bude. Na tej web stranke si mozes najst aj zoznam skoliek vo vasom okoli a vybrat si tu, ktora sa ti najviac paci. Ak sa tam pise, ze ma narok od januara, asi Ti ho nezoberu uz v sept. Jedine ak by bol vynimocne intelektualne a fyzicky vyspely? Teda ak nema plienky. Rozprava plynule po anglicky?

lienocka235
18. apr 2009

Ak dostanete Sure Start Maternity Grant, treba potom o tom potvrdenie na SK ? Kedze pisete, ze kto dostane SSMG, uz nedostane porodne na Slovensku...teda, ako to na SK zistia ?

no zistia to tak ze im dokladas potvrdenie o tom ze si to nedostala.. ak si uz o to poziadala alebo dostala to tak nemas narok na porodne na SVK.. ten zakon sa menil od januara 2009
vyska porodneho je aj na druhe dieta 25 000 sk teraz v EUR

ak si porodila dalsie dieta tak sa odhlas z poberania rodicovskeho prispevku na starsie dieta... lebo na neho uz nemas narok. a to zistia velmi lahko a budes to musiet vratit.

adoracion
18. apr 2009

Ahojte takze co sa tyka toho porodneho mam to cisto v hlave vybavovala som to pred mesiacom...treba nato rodny list slovensky dieta, tvoj obciansky, prihlasit dieta na trvaly pobyt na slovensku a doniest o tom potvrdenie, dalej potvrdenie od lekara ze si navstevovala gynekologa od 4 mesiacov v tehu, ze sa dietatko dozio lo 28 dni a v pripade ze ide o prve dieta ze je prvorodene, to musi byt napisane po anglicky a opeciatkovane a podpisane to potom prelozit do slovenskeho jazyka so sudnou peciatkou vyslo ma to na 35 eur, + potvrdenie o tom ze si nepobrala tuna maternity sure start tiezpapier o zamietnuti samozrejme sudne prelozeny do slovenskeho jazyka so sudnou peciatkou dalsich 40 eur. takze asi tak bez toho papiera vam to axceptovat nebudu pretoze mna sa ako prve spytala kde zijete tak si poziadajte tam az ked som jej povedala ze mi to zamietli a ze mam papier tak sa zomnou zacala bavit takze takto je to u nas v Kosicoch a nezabudnite do 6 mesiacoch dietata a inak v takych veciach by som neklamala len tak vraciat 25000 neje sranda a myslim ze v sme v EU a urcite kontakty funguju a oni si to preveruju aj ked urcite nie kazdeho ale nahoda je svina!!

co sa tyka rodicovskeho prispevku nato ma narok kazda mamicka az jej skonci materska dovolenka tu v UK ale podmienkou je nesmie v UK vobec pracovat vyslo to nejak 130 libier na mesiac cca co sa mi zda teda dost malo

Poistku na slovensku si vobec netreba platit ak chcete ten rodicovsky prispevok alebo matersku kedze je to EU. a tym padom to by bolo dvojite platenie poistneho. urcite ho dost platite tu v UK ako nationale insurance..to platenie poistneho sa tykaa len materskej ! a popripade ak niektora z vas zije mimo krajin EU tam to poistne platit musite pre slovensko !

aj ja som rozmyslala ze dat moju 7 mesacnu dcerku do predskolky ale jednak je to drahe a este stale je kojena a nechce papat z flase tak neviem ako by ju tam krmili ci by mal niekto trpezlivost davat jej mliekco s lyzickou hodinu tak asi nic z toho zatial!

magisa
18. apr 2009

adoracion - ja sice mam vytisknute formulare o maternity sure start grant, ale zadat o to tady nechci, myslim ze je to zbytecne, stejne mi to zamitnou, protoze zatim nepobirame ani working tax ani jine benefity a vim, aby ti ten prispevek priznali musis pobirat nejaky jiny benefit..Muj si vydelava celkem dost a MSSG je jen pro socialne slabe...
Takze jak jim mam pak dokazovat, ze jsem ten prispevek nezadala, a zadam si o porodne ve sve zemi???

adoracion
18. apr 2009

no magisa tak to neviem posli mamcu nech sa ide opytat na socialku alebo si jednoducho vypytaj potvrdieni z job centra respektive DWP ze si o to neziadala mali by ti ho dat alebo si o to poziadaj ulahcis si pracu 🙂 a nikdy nevies mozno ti ho priznaju pomylia sa 🙂 ale u mna ho jednoznacne vyzadovala ze ak ho nemam nemame sa o com bavit

magisa
18. apr 2009

adoracion - no mamcu uz bohuzel nemam ☹ ☹ a tatik je totalne neschopny 😠 , takze si na tu socialku asi primo zavolam....A ten formular vyplnim, se mi sice do neho moc nechce, ma snad 20 stranek...ale co uz..kdyz neco chci musim prinaset obeti 😅 😅
Mocka dekuju za odpoved...a zavidim, ze uz to papirovani mas zasebou 😝

anaid
18. apr 2009

prispevok pri narodeni dietata je 4560sk
vyska priplatku k prispevku je 20440sk

priplatok prispevku sa ziada iba pre prvorodene dieta

Mozno sa legislativa v roku 2009 zmenila, ale ministerstvo poskytuje tieto infornacie

a rodicovsky prispevok moze poberat aj pracujuca matka, to nie je materska

magisa, kolko je prispevok v CR?