Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

angelika96
29. apr 2009

ale manzel uz nepracuje,mam mu napisat tu staru adresu do prace kde robil?

marika74
29. apr 2009

ja viem ze po telefone mi daju prekladatela ale kolko mam nahlasit zarobok za cely rok lebo od toho zavysi ci to budem dalej poberattam by som nemala prekrocit urcitu sumu,,,,dakujem 🙂 😅

perelandra
30. apr 2009

marika, musis nahlasit zarobok za cely danovy rok pred zdanenim a odpocitanim NI. tu sumu mas na poslednom payslipe alebo na P60. myslim, ze tam velmi nenaspekulujes ohladne sumy, kedze je to lahko overitelne. ine je ak si self-employed, v takom pripade ak nemas este vyuctovany cely danovy rok a tax returns, tak sa dava odhadovana suma, ale aj ta musi mat nejake realne zaklady, kedze potom im to musis nahlasit presne. takze sumu aku mas nahlasit, ti neporadi nikto, kedze tax credits zavisia aj od toho ake dalsie prijmy alebo vydavky mas, kolko mas maloletych deti a pod...

majocka79
30. apr 2009

ahojte, som tu nova. zhanam informacie na nete ohladom britskeho obcianstva dietata narodeneho v UK rodicom slovakom. pocula som totiz, ze po maji 2009 dieta narodene v Uk moze automaticky poziadat o anglicke obcianstvo bez toho aby rodicia mali tu v UK 5rocny pobyt a aj my ako slovaci, vraj po maji 2009 mozeme poziadat kludne o dvojite obcianstvo. neviete mi prosim niekto povedat co je na tom pravdy? vychadzam z tohto clanku, ktory som nasla na nete - PORADŇA: Občianstvo dieťaťa narodeného v Británii
04. 01. 2008

"Narodila sa nám dcérka v Anglicku a podali sme jej žiadosť o anglicky pas, ale poslali nám odpoveď, že jej nemôžu dať anglicky pas, pretože nemá anglické občianstvo aj napriek tomu, že s manželom máme resident card na dobu neurčitú. Poraďte čo mám robiť, lebo mi odpísali, že sa mám obrátiť na Home office. Ďakujem."

Predpokladám, že vám ide o britský pas a obaja rodičia dieťaťa sú v tomto prípade Slováci. Passport office rozhodla správne, vaša dcéra na britské občianstvo nemá nárok. Residency card, teda povolenie na pobyt rodičov (oficiálne: residency permit), občanov z EÚ vo Veľkej Británii nedáva deťom narodením v Británii nárok na britské občianstvo.

Nárok naň majú takéto deti iba v prípade, že aspoň jeden z rodičov má tzv. Permanent residency, ktoré získavate ako občan krajiny EÚ automaticky (podľa nových imigračných nariadení z apríla 2006), čo v prípade občanov Slovenskej republiky (tak ako i ostaných krajín ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004) nebude skôr ako v máji 2009. Ak ste žili v Británii legálne ešte pred vstupom Slovenska do EÚ, môžete o trvalý pobyt požiadať i skôr ako máj 2009, podmienka na jeho vydanie je pät rokov pobytu.

perelandra
30. apr 2009

majocka, to co pises je pre mna prekvapujuca novinka. nejako sa mi to nezda, vzhladom na to, ze briti teraz sprisnuju imigracnu politiku, sice voci imigrantom mimo eu ale aj tak..
no podla toho clanku co si tu dala, mi to vychadza takto: stale potrebujes 5rocny pobyt a na zaklade neho ziskas permanent residency. datum maj 2009 je uvedeny preto, ze prave v maji 2009 bude 5rokov od vtedy, co SR vstupila do EU a tak mohli slovaci legalne zit v uk. cize ak niekto prisiel zit do uk v maji 2004 tak v maji 2009 moze poziadat o permanent residency. ak prisiel neskor, musi cakat 5 rokov.
takto som to aspon pochopila ja z tohto clanku. ak sa mylim, opravte ma. velmi by ma potesilo, ak by to bolo inak 😉

pancake
30. apr 2009

ja som ziadala pre mojho syna brit.pas a dokonca mi aj zan strli z uctu. teraz si nepamatam presne kolko to bolo a odpisali mi ze narok nemam. peniaze si nechali za to ze sa mi ,,venovali,,
resident permit mame s priatelom tiez a je nam na figu. uz z neho nevyplyvaju ziadne vyhody.
inak pocula som aj ja o tom, ale tiez tomu neverim. skoda ze som zahodila ten dopis co mi poslali. tam to bolo napisane ze kedy by mal moj syn narok na ang.pas.
ak chcete, tak on poziadajte, ale strhnu vam okolo 40 libier a poslu vam presnu odpoved.
moj nazor je, ze ho uz nepotrebujeme ked sme v EU. 😒

marika74
30. apr 2009

ja by som prosila este o jednu radu :moja svagrina ma de male deti rocne a stvorrocne,ona pracuje a poziadala o tax credit ma narok na nejake ine davky?o co moze ziadat a kde to ma ziadat ,,,,dakujem

perelandra
1. máj 2009

marika, svagrina ked poziadala o tax credit, tak tam automaticky prehodnotia ci ma narok na child a working tax credit. mozu jej prispievat aj na childcare, to vsetko vypisuje pri ziadosti o tax credit - takze to uz urcite urobila ked o to ziadala. moze poziadat aj o housing benefit - vypomoc s najmom, to sa ziada na councile. a samozrejme child benefit, ale to uz urcite dostava. o nicom inom neviem, mozno niekto poradi viac

pancake
1. máj 2009

ani ja nevem viac. je to vycerpavajuca odpoved perelandra 😉

betka1
2. máj 2009

marika, child benefits uz pobera?

Moj muz si nedavno studoval ako je to s pridelovanim obcianstva. Ako bolo pisane, po 5 rokoch pobytu mozu rodicia poziadat o permanent residency a po 1 roku permanent residency sa da poziadat o obcianstvo. Ake mame vyhody pri udelovani permanent residency ako clenovia EU, to mi jasne nie je.

marika74
2. máj 2009

ano child benefits dostava ale tax credit ani tax child este nie, je stale v rieseni... tak dakujem za odpoved 😅 😅 🙂

pancake
4. máj 2009

betka nemame ziadne vyhody. karta je nam uplne na nic 😉

tictactoe
5. máj 2009

ahojte, ja by som tiez potrebovala radu ak mate niektora s tymto skusenosti...
s malym zijeme na slovensku, aj sa tu narodil, otec je uk nationality ale nezijeme spolu. materska mi ide z uk, no pri ziadani o pridavkov na dieta mi na slovensku hovoria ze to musim ziadat v uk, lebo otec je zapisany v rodnom liste a pracuje. anglicka strana tvrdi ze pokial nezijeme s malym v uk, tak narok na pridavky od nich nemam (co sa mi zda byt logicke). anglicania mi potvrdenie vystavit nechcu ze narok na to nemam - je to napisane na webe, tak to mi ma stacit. slovenske urady hovoria ze maju taketo pripady kedy si otec ziadal o pridavky na dieta aj ked matka s dietatom ziju na slovensku a vraj ich paragrafy nepustia. maly ma uz 6 mesiacov, neviem sa hnut z miesta. viete mi niekto poradit???

peppapig
9. máj 2009

Cau holky poradkyne, chtela jsem se jen zeptat.

Ja jsem v uk uz dost let, zdravotni v cr si neplatim, ted jedu tedy po dlouhe dobe do cr a chci si obehat doktory (gynekolog, zubar, kozni, u vsech mam kartu). Jen nejak nemam zajem vse platit z ruky, asi by to vyslo dost draze. Nevim jak to funguje nebo kazdy dr rika neco jineho i pojistovny. Tak pojistit na mesic se pry nemuzu, neb bych musela vsechny roky co jsem v uk splatit cr pojistovne nebo tak neco. Mam narok na bezplatnou peci v cr, kdyz tady mam NI number a tim padem nhs??? EU karticka na zdravotni je pry na nic, je to pravda??

Diky holky za jakou koliv radu xx

pancake
9. máj 2009

pepapig ty nepotrebujes ziadnu radu, lebo si si sama aj odpovedala. ☹
ano, musis si vsetko hradit sama. zubara, aj gynekologa.... uplne vsetko. iba ak mas dieta do 16 rokov, tak nie. vybavis mu karticku poistenca,ktora ti do tyzdna pride, a mozes svoje dieta zaregistrovat k detskemu lekarovi a bude mat zdravotne prehliadky zdarma. 😉
hovoria ze ked sa preukazes EU kartickou, tak ta musia osetrit. ano, ale je to v iba v tom pripade, ked potrebujes prvu pomoc, alebo nieco akutne. ak pojdes so zubami, ladviny, kozny lekar..../vlastne vsetko/ musis platit za kazdu prehliadku.
ja som bola u usneho, lebo tu v uk som prekonala zapal stredneho ucha a dali mi na to paracetamol, a za prehliadku si pytal 200sk.
na gynekologii som bola, pretoze som chcela prehliadku po sestonedeli /po porode/ a vypytal si 700sk. ale co som mala robit ked tu v uk mi ziadnu nespravili? 😠
mam takych pripadov vela. este jeden pridam. mala som seknute v krku a nemohla som sa tyzden otocit ani do prava, ani do lava. isla som sa dat opichat a za jednu injekciu som platila 300sk. ale pomohla hned.
a este teda: isla som sa spytat zubarky, kolko mam kazov a kolko by ma to stalo, a ona ma prezrela a povedala: nachystajte si 10 000sk a ja si na vas urobim cas kedy kolvek pridete na Sk. 😠

peppapig
9. máj 2009

pancake, diky za odkazy, ja jsem z toho byla zmatena nebo tu EU karticku jsem si nikdy nevybavila a jedna kamoska slovenka, stale uz roky beha po doktorech na sk a nikdy po ni nic pry nechteji, nechce se mi to verit.

Mala nema cz obcanstvi, tak to asi nepujde ne? Ale to mi zas tak nevadi, ja uz mam domluvene, ze ji jen tak udela preventivku na 2 roky nase znama pediatricka zadarmo. Uz jsem davno byla na gynde v cr a pekne se mi penezenka prohla, snad 1500kc. Myslim, ze ted vyplaznu hrozne moc penez za zubare, ikdyz stale to bude mene nez tady 😠 Jezisi ale desis me s castkou 10 000, tolik a co by ti proboha delala?? Divne ne? My mame nastesti rodinneho zubare, zadarmo to teda nebude, ale 10 000 taky ne.

betka1
9. máj 2009

tictactoe, rozmyslala som nad Tvojim pripadom, lebo sa zda, ze si v neriesitelnom kruhu. Mne sa zda, hoci mozem sa mylit, ze by si Child benefits mala predsa len dostat z UK. Pises, ze poberas matersku z UK, cize mi z toho vyplyva, ze mas stale zamestnavatela v UK, hoci tam uz nezijes a z materskej sa plati aj National Insurance.

Skus si precitat tuto stranku: http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/living-work... Pise sa tam: "You may still be able to get Child Benefit if you live in another EEA country and you work in the UK." A tiez "You can usually get Child Benefit if both of the following apply:
- you are living in an EEA country or Switzerland and receive a National Insurance-related benefit from the UK eg basic State Pension
- you are responsible for a child "

Povedala si uradnikom v UK, ze si stale riadnou zamestnankynou UK firmy, ze si platis NI z materskej a ze na SK nemas na nic pravo, lebo obaja ste vlastne zamestnani v UK?
Viem, ze teraz sa v UK snazia riesit, ze vela polskych oteckov pobera pridavky na deti, ktore ziju v Polsku. Mozno preto Ta tak rychlo odbili.

tictactoe
10. máj 2009

betka, si hrozne zlata, dakujem za radu. tu stranku som si precitala uz asi sto krat, poslala som tam aj query na co mi odpovedali ze narok na child benefits nemam, lebo nezijeme v uk, dala som to slovenskym uradom ale to im nestaci. ked som tam volala, ten isty efekt. materska mi bude co nevidiet koncit a ja sa do uk nevraciam, takze uz ani zamestnavatela tam mat nebudem. takze aj keby si mala pravdu, neviem ci sa mam do toho pustat, lebo ta koza na telefone mi povedala ze to trva 28 tyzdnov, plus posielat original rodneho listu cez hranice sa mi zda riskantne (kamoske sa takto stratili vsetky dokumenty). takze po zaniknuti pracovneho pomeru v uk, by som pridavky mala dostat na slovensku? problem je vsak v tom ze tu mi tvrdia ze ked je otec dietata zamestnany a je na rodnom liste, musi to ziadat on. tak aj ukoncenie pracovneho pomeru v uk mi zrejme nepomoze... ja uz neviem, som z toho jelen a fakt neviem na koho sa obratit! ☹

monika.c
10. máj 2009

tictactoe,chcela by som ti poradit.pokial mas trvaly pobyt na Slovensku,a to si myslim,ze mas,tak sa nedaj odbit uradnikmi na Slovensku,pretoze pridavky na dieta ti musia vyplacat na Slovensku.A taktiez,ked skoncis matersku v UK,poziadaj si o rodicovsky prispevok na Slovensku,pretoze mas na to pravo.Takze,ak mas ty aj dieta trvaly pobyt na Sklovensku,mas narok na prispevky na Slovensku.Prajem ti vela stastia a hlavne nervov,lebo viem,co vsetko obnasa behanie a vybavovanie niecoho na Slovensku,

majocka79
10. máj 2009

ahojte, chcela by som sa opytat ci ma niekto skusenosti s application FORM AN - application for naturalisation as a British citizen. tuto formu dostal priatel od jedneho inda, ktory si ziadal pre celu svoju rodinu o anglicke obcianstvo. viem, ze nepatri do krajin EEA national, ale v tej forme sa spominaju aj krajiny EEA a nieco take, ze mozes poziadat o naturalisation, co asi znamena, ze dostanes permanent residence. za tuto naturalisation sa ale plati 720libier. neviem, mozno, ze to neni tak ako som si to vysvetlila ja. preto hladam niekoho kto ma s tou aplikaciou niejake skusenosti a mohol by mi prosim napisat k tomu nieco viac. lebo ja mam v tom chaos ☹

pancake
10. máj 2009

monika a tictactoe:
aj ked ma tic.... trv.pobyt na sk nemoze poziadat o rodinne pridavky, pretoze o ne musis poziadat v UK ked poberas este matersku. ale po 9tich mesiacoch, mozes uz na SK poberat rodicovsky prispevok. aj ja to tak mam.

pepapig kamoska bud keca alebo stale pouziva staru karticku poistenca. a ak ju pouziva, tak raz ked sa vrati na trvalo do CZ, tak si vsetky navstevy u doktorov bude musiet doplatit. takze to bude pekny balik aj s penalmi. a ver mi, ze oni si to velmi rychlo zistia. 😠
a ta moja zubarka ma asi chcela skasnut, tak uz som tam radsej odvtedy ani nesla. ved tu v UK mam zadarmo zubara od porodu cely rok, a nepotrebovala som ho. tak tie drobne kazy pockaju az kym sa vratim domov. 😖 😉

tictactoe
11. máj 2009

pancake, ano rodicovsky prispevok mi budu davat, to uz mam nastastie vybavene. ale mne teraz ide len o child benefits. tie sa mi nedaju vybavit a podla toho co sa pise na uk strankach, tam musim byvat aj s malym, alebo keby ich ziadal otec dietata ako tvrdia slovenske urady, tak by maly musel byvat s nim.

lucustek
11. máj 2009

ahojte...chcela by som sa opytat ci neviete ako dlho moze trvat vybavovanie child benefit a tax credit pretoze uz presli skoro dva mesiace od kedy sme podali vypisane formulare a stale len cakame..uz nam z tax creditu 2krat poslali dalsie aplikacky co trebalo vyplnit a vsade ziadaju original rodny list a pasy ale tie nam este nevratili z child benefit...tak isto nemozu nam vypocitat housing benefit pretoze potrebuju child benefit number ..to je tu ako zacarovany kruh ... priatel predvcerom cital na londyn.sk ze jednej rodine trvalo 11mesiacov kym im to schvalili...neda sa to nejako urychlit?

tictactoe
11. máj 2009

lucka, ja ked som volala na child benefit office, tak mi zenska povedala ze to trva "up to 28 weeks" co sa mi zda nehorazne, ale 11 mesiacov je ozaj prehnana doba!

magisa
11. máj 2009

ja zrovna vypisuju formular na child benefit, nejpozdeji do konce tydne bych ho chtela odeslat...Zrovna dneska mi prisel angl.rodny list maleho.../ 3 velke a 1 maly/ Holky ja zapomela jaky rodny list musim poslat s tim formularem???Velky nebo staci maly rod. list??? Vim, ze k vyrizeni angl. pasu musim poslat velky RL...
Z tech papirovacek se mi toci hlava kolem 😖

wild.horses
11. máj 2009

magisa... my sme posielali maly. ten stacil. 😉

monika.c
11. máj 2009

pancake,o pridavky na dieta musi poziadat tictactoe len a len na Slovensku,pretoze ako sama napisala,keby o ne chcela poziadat tu v uk,musi tu s dietatom byt a kedze ona je na Slovensku,ma pravo o ne ziadat tam
😉

peppapig
12. máj 2009

magis i my jsme posilali ten maly rodny list. A musim rict, ze nam dali jen jeden maly a jeden origos velky

pancake
12. máj 2009

ja som si tie rodne listy dokupovala. jeden stal okolo dvoch libier.tak som si kupila hned 5. aby som mala pokoj. a ten velky bol zdarma sa mi zda.a aj jeden maly bol zdarma.

tak asi to tak bude ako monika pise. len mi to je divne, ze matersku pobera v UK a pridavky bude brat zo slovenska? ale asi to naozaj tak ma byt. nebudem sa hadat,lebo ja poberam vsetko z uk a uz pracujem a dostavam aj rodicovsky prispevok z SK.

lucustek
12. máj 2009

pancake naozaj je to tak ze poberas pridavky tam kde zijes..napr ja som brala 5mesiacov rodinne pridavky na slovensku ale potom sme odisli do anglicka a sla som na urad prace sa informovat ako to bude dalej tak mi museli tie pridavky zrusit a povedala ze nech si ziadam o pridavky v tom state v ktorom budeme byvat a pracovat...lebo kedze to nieje na slovensku tak oni nam ich nemozu poskytovat..takze si to teraz vybavujeme tu v UK...dnes nam konecne vratili po 2mesiacoch z child benefitu rodny list aj pasy tak snad uz nam tie peniaze schvalia 😒