Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

mima3114
19. jún 2009

ahojkte baby.chcem sa spytat ze ak je moj syn anrodeny v UK,mohla by som si vybavit rodinne rpidavky tam?teraz zijeme na slovensku,lebo tato oplodnil mesiac po anrodeni mojho maleho druhu takze je s nou.som slobodna mamicka,no a zaujimalo by ma,ci sa daju vybavit tie pridavky v UK ak ma anglicky rodny list aj ked tam uz nezijeme.mam tam rodinu kde som pracovala ako au-pair.mohla by som dat ich adresu,ze byvam tam a tam by mi posielali postu.myslite ze by sa to dalo?

petronuska
19. jún 2009

Ahoj Magisa, ja jsem sice v Irl, ale s vyrizovanim v Cesku je to stejne.
Na RL musis mit Apostillu nejdriv a pak nechat prelozit u nekoho s razitkem. Ta prekladatelka musi prelozit i tu apostillu. S tim pak na Matrice v CR overit a nejlepe si udelat jeste kopii a ti si taky overit (ta zustava na socialce a origose si nechavas). Ja to vsechno vyrizovala v CR, kdyz jsem tam byla naposledy na 3 tydny a ok. Porodne jsem dostala hned a tedka cekam na rodicovske prispevky, protoze si zase vymysleli nejake potvrzeni od uradu v Irl, kolik beru tady. No a voni tu maj na vsechno casu habadej, tak mi to poslali az ted. Po 3mesicich. Ale uz to konecne mam 🙂

mmirus
19. jún 2009

ahojte baby..
Vie mi niektora z vas poradit..Mame jedno diata a chcely by sme poziadat o cansl byt..neviem o tom skoro nic len som o tom pocula viem ze je bez nabytku a tak.. neviem ani kde sa to vybavuje a ci mame narok..teraz byvame v byte z agenturi a je pekne drahy.. ja som s malou doma ma 1 rok a manzel co zarobi ide do bytu nieco nam plati stat nie vela tak s toho zijeme..je to bieda.. ☹ dakujem cafte

adoracion
20. jún 2009

mima precitaj si par stranok dozadu su tam zeny ktorych partneri ziju a pracuju tu ale deti nie ziadaju si to a cakaju uz viac ako dva roky.. podla mojich znalosti a vedomosti ak dieta nema adresu tu na rodinne pridavky nema narok a toboz nie ked ani jeden z vas dvoch tu nepracuje a nezije! preco si nepoziadate v cechach????

mmirus no council house si poziadat mozte ale ja ho mam a cakala som velmi dlho bola som v tom case tehotna partnera som pri ziadosgti vobec nespominala a aj tak ma dali do poslednej skuppiny casom sa ale dom v ktoroem sme byvali isiel predat tak po nejakych tych papierovackach kazdom tyzdennom chodeni do officu som ho nakoniec dostala... zavisi ale v akom meste byvas ... ale ak ste kompletna rodina mate kde byvat nemyslim ze budes mat velke sance.. ale urcite si daj ziadost treba ti k tomu kopu papierov kopu potvrdeni a dokladov tak skus to u vac v meste kde zijes ale nacakas sa urcite ................

magisa
21. jún 2009

petronuska - eviska - dekuju za rady...takze si nejdriv poslu RL na opatreni Apostilli a potom to poslu kamaradce do CR at mi to necha prelozit u prekladatele a zanese primo na socialku...snad to bude v poho

pancake
22. jún 2009

adora... mne to za tie nervy a papieroacky ani nestalo, vykaslala som sa na to. mali sme poziadane o byt, ale ked sme si boli tie arey pozriet tak strach a hroza, nesla by som tadial ani cez den sama z kocikom.ked nam ho potom ponukli, tak sme odmietli. teraz mame dom cez agenturu a je nadherny a v krasnej novej stvrti. susedia super, pomozu, poradia, smeti nam daju pred dom,... no uplne super. nikdy by som nemenila.
na tych uradoch dobre vedia ze ti ludia vacsinou z toho chcu len vytazit. tak som si to preratala a moj kolega ma dom cez counsil a ma jedno dieta tak ako ja. no a on ma ulavu na najme a aj na counsil taxe. dokopy mesacne plati menej 150 libier ako ja.
takze neni o com. a v jeho stvrti je taka vysoka kriminalita, ze uz mu za posledny po rok dva krat vykradli auto.
a ked si to preratas, tie nervy, behacky, stresy a potom telefonaty na policiu a zase vysvetlovacky, tak som rada ze byvam tam kde byvam. 🙂

janahad
22. jún 2009

babenky nepoculi ste nahodou o tom,zevraj od aprila je,alebo bude maternity 6mes.platena a 6.mes. neplatena??? lebo ja co som nasla tak skor ma byt zvysene nebude 39tyz,. ale 52.tyz. vie niekto poradit,lebo si myslim,ze ma chce oserkat manager.

adoracion
22. jún 2009

no mi mame nadherny dom v peknej stvrti a za smiesnu sumu momentalne nam na dom prispievaju kedze ja nepracujem ...zalezi to od mesta ale tu v stoke on trent su council house nadherne akurat vsetko kupovat co vijde dost draho ale mas ako chces ty

no janahad ja onicom neviem myslim ze to je tak ako bolo 39 platena a 13 neplatena spolu 52 aspon ja mam mmomentalne treti tyzden tej neplatenej a nikto mi nic neplati ani vyplatnu pasku mi neposlu !

janahad
22. jún 2009

mmm aj som si myslela, diik

magisa
22. jún 2009

pancake - tak vidim, ze jsme na tom skoro stejne hi,hi. Ja mam taky super sousedy, jsou uz v duchodu tak se nudi, jsou maximalne stastni, kdyz mi muzou s necim pomoct...Jakmile nejsem doma a mam venku povesene pradlo a zacne prset, tak mi ho sundaji, povesi k nim do skleniku/ktery pouzivaji jako susarnu/, pokazde jak jdou do obchodu tak se me ptaji jestli neco nepotrebuju 🙂 sekaji nam sem tam travu na zahrade a jsou strasne mili na Wiliamka. Taky bych nemenila za council house..Kdyz nam min. rok prislo vyjadreni ze mame narok na jednopokojovy barak, tak jsem byla hodne sklamana 😠

pancake
23. jún 2009

magisa to mate teda super 😵 😵

adoracion ja som mala 9 mesiacov matersku platenu a potom 3 mesiace neplatene a uz ani pasky mi neposielali lebo nemaju ta o com informovat ked ti na ucet nic neposielaju. a potom som po 5 tyzdnoch nastupila do prace.
este sa ta chcem sppytat ci by sme mali narok na nejaku ulavu na counsile ked ja budem nezamestnana a moj muz bude pracovat. pretoze nam zatvaraju firmu a ja uz by som chcela s malym ostat doma.ale bojim sa ze neutiahneme platit dom, counsil a jedlo, auto.... vsetko z jedneho biedneho platu.
nemate s tym niektora skusenost????

siflo
23. jún 2009

Ahojte ja som tu prvý krát a už som si tu prečítala všetky príspevky ale aj tak potrebujem poradiť.Som v sev.írsku 2 roky aj 9mes. 2roky som pracovala a 9mes. som doma, žijeme s priatelovho platu.Chceli by sme mimčo ale neviem čo mám robiť ked som neni registrovaná na žiadnom úrade práce a nič nepoberám.Neviete mi poradiť či budem dostávať nejakú materskú keby som ostala tehotná?a čo mám vlastne urobiť.dakujem

adoracion
23. jún 2009

no pancake urcite mas len zalezi odtoho aky mas dom a ci sato da lebo v pripade ze nemas council house peniaze ktore by ti platil council by sa posielali priamo majitelovi domu neviem ako presne to je ale urcite chod vypytaj si ziadost a uvidis to kolko ti budu hradit dom a council tax zalezi od platu ak mate nieco viac ako 300 dokopy aj s pridavkami na deti a tax creditmi tak sa ti to neoplati je to dost ak budes nezamestnana skor by som skusila job centre tam ti daju urcite nieco tusim 60 libier tyzdenne.

adoracion
23. jún 2009

no sak prave a ja tie vyplatne pasky potrebujem stale ich odomna vsade pytaju neviem ako pokrijem neskor kde som pracovsala tie tri mesiace ..a kde si dala maleho ked si zacala pracovat?

siflo neviem ci to v severnom irsku nieje trosku odlisne ako tu v anglicku ale skusila by osm citizien advice burau ale urcite mate narok na child benefit a tax credity na jakom urade chces byt evidovana? aspon na home office dufam si? na matersku mas narok az si odpracovala nieco.. co ja ivem preco si nenajdes pracu aspon na chvilu??

perelandra
23. jún 2009

pancake, ak budes nezamestnana a budete zit len z jedneho platu, poziadajte si na council housing benefits a council benefits. na councile ti daju tlacivo, ktore vypises, dolozis potrebne dokumenty a oni ti vypocitaju kolko ti tyzdenne budu doplacat. mozes si vybrat, ci to chces dostavat na svoj ucet alebo to mozu platit priamo landlordovi. oporucam vsak na vlastny ucet, pretoze ak sa ti zmenia nejake podmienky a musis to vydokladovat, tak ti na chvilu pozastavia platby kym to neprehodnotia a potom by mohli byt zmatky keby to posielali na ucet landlordovi - ako doplatit rent a pod.
vyska prispevku zavisi od prijmu, uspor, velkosti domu, najmu a oblasti. urcite sa o tom da viac nast na stranke vasho miestneho councilu. ak vam vyplacaju tax credits tak urcite mate narok aj na housing benefits.
podla mna je to lepsie riesenie ako council flat, pretoze byvas v dome a v lokalite co si sama vyberies.

eviska83
23. jún 2009

siflo- IP

mima3114
24. jún 2009

adoracion,takže nemusi to byť so všetkymi tak ako s tymi co ty poznas ze cakaju na rodinne pridavky uz dva roky.v UK su take urady ak ich neotravujes a neobvolavas tak maju cas.ja tiezz viem o par mužoch ktorí tam pracuju a deti s manzelkami su doma a muzi si tie pridavky na dieťa vybavili.niektori cakali pol roka,niektori tri mesiace.kto ako.ale nie dva roky.predvčerom som volala kamoske do UK ktora si vybvauje rodinne pridavky tak som sa pytala jej ako to je a povedala ze ona cakaju uz 4 mesiace na odpovede nielen co sa tyka rodinnych pridavok ale aj benefitov a vravela ze tam kazdy tyzden vyvolava,lebo stale maju čas.no a mne povedala ze mam narok na rodinne pridavky kedze moj syn sa anrodil v Anglicku.že rodinne pridavky mi daju aj bez toho aby som tam žila a pracovala.

adoracion
24. jún 2009

tak ja nesom odbornicka vravim len co tu pisali zeny , neviem ci si spominate nedavno bol dost velky problem hlavne co sa tyka poliakov a slovakov ze beru pridavky na deti ktore v uk neziju ... aspon ja som takto informovana ze pokial dieta nema adresu v anglicku tak tie pridavky poberat nemoze aspon mne to tak vraveli na child benefite... nepochybujem ze sa to vybavit da ved kde je problem napisat adresu dietata tvoju adresu v uk urcite ta skontrolovat nepridu ... to ze tam vyvolavas nic nezmeni ja som cakala tri mesiace volala osm tiez casto zijem tu a pracujem tu aj dieta je narodene tu proste maju cas potrebuju si to vsetko preverit... tak vlastne tym som chcela len povedat ze si myslim ze je lepsei si vybavit pridavky v cechach ak je to mozne ako vymyslat, spekulovat ako dostat viac a potom cakat a nariekat ze vlastne nedostanes nic alebo prides o dost vela !

pancake
24. jún 2009

pelandra dakujem. musim si to obehat. zda sa mi to nekonecny pribeh... 😠 😠 😠

adora... ano, niektory si myslia kolko zarobia ked budu poberat benefity tu, ale nie je to take jednoduche. 😠

pancake
24. jún 2009

ja napriklad z muzom robim full time, pri malom sa striedame, takze sa vidime len medzi dverami, lebo on robi rano a ja poobede, a z benefitov mam iba child tax credit a child benefit a to dokopy 120 libier mesacne. takze nic moc. cim viac robim tym je to horsie.
a v praci mi sef hovori aby som dala maleho do nurs. 😕 takeho krateho 😕 😕 😕
chuda ved este nevie ani povedat ze je hladny. a nie ho vopchat cudziemu cloveku. 😝 😝 😝 😝 😝

tictactoe
24. jún 2009

no ono to nie je to tom ze vymyslame ako co najviac zarobit ale o tom ze slovenske urady tvrdia ze na to na slovensku narok nemame a preto si child benefit musime ziadat v uk 😠

eviska83
24. jún 2009

pancake- moj syn chodil do nursery od 11 mes.a neviem si to vynachvalit 🙂 A s benefitami je to pravda ,je lepsie robit menej.
Ja som tiez inf.tak ze pokial dieta nezije v uk musi poberat pridavky na svk.Mam znameho ktory poberal aj doma aj tu, trvalo im cca 8mes.kym na to prisli a musel peniazky vracat.Oni to podla mna kontroluju len namatkovo,ale ja by som neriskovala 😉
Ozaj baby viem ze je tu tema poistenie dietata v dvoch statoch EU ,pise sa tam ze dieta Ti bez problemov poistia- ale ved to je tiez protizakonne(tak nam aspon bolo povedane)Tiez sme chceli dat syna poistit a tak sme obvolavali poistovne a vsade tvrdili to iste- dohlad nad zdrav.starostlivostou to namatkovo kontroluje.Nemate s tym skusenosti?

adoracion
24. jún 2009

tictac nemyslela som to v zlom ale ide o to ze si myslim ze slovenske urady sa mylia ... ako si predsa mozes ziadat pridavky na deti tu... ked tu nezijes ani ty ani dieta... to ze tu pracuje tvoj manzel alebo dokonca priatel ved to nic neznamena.... co ak napriklad spolu ani nezijete????? co potom ??????? co ak nema zaujem o dieta???? tak ako potom??????

tictactoe
24. jún 2009

ja viem ze je to postavene na hlavu a to je presne moj pripad, nezijeme spolu, a on si o tie pridavky ziadat jednoducho nebude a ja by som mu do ruky maleho orig. rodny list aj tak ani nedala. ale na socke mi tvrdia ze maju pripady kedy chlapi su v uk a zeny s detmi na sk a predsa ti chlapi poberaju child benefit z uk. a ze ich proste zakony nepustia a nic s tym nemozu robit kym nedostanu vyjadrenie z uk preco mi tie benefity vyplacat nebudu. no a uk mi to potvrdenie vystavit nechce, tak sa tu hadam o par eur uz osem mesiacov a nikde sa nedostavam!

luckabendik
24. jún 2009

AHOJTE ZIENKY,VIDIM,ZE SA VADITE OHLADOM CHILD BENEFITU,JA UZ NA TO CAKAM 2 ROKY,MANZEL PRACUJE V UK A JA ZIJEM NA SLOVENSKU.JEDNODUCHO TI SLOVENSKO ZASTAVI VYPLACANIE PRIDAVKOU Z DOVODU,ZE PRIMARNYM ŠTATOM NA VYPLACANIE PRIDAVKOU JE KRAJINA,KDE JE MANZEL ZAMESTNANY.PRECO BY MALO VYPLACAT SLOVENSKO,AK MUZ TU NEODVADZA ZIADNE DANE A POLATKY Z VYPLATY?AK BY BOL ZIVNOSTNIK A ODVADZAL DANE NA SLOVENSKU,TAK BY TO VYPLACALO SLOVENSKO,TERAZ JE TO TAK,ZE NIKTO NEOBLAFNE ANI ANGLICKO ANI SLOVENSKO,ZE BUDE POBERAT PRIDAVKY AJ Z UK AJ SO SLOVENSKA,LEBO KRAJINY SI TO MEDZI SEBOU KONTROLUJU A JE TO DOST PRISNE,JEDNODUCHO SI ANGLICKO VYZIADA ZO SOCIALKY AKE BERIES NA SLOVENSKU DAVKY A POD. A KOLKO VLASTNE,JA TU POBERAM LEN RODICAK,TAKZE SPLNAM PODMIENKY,ZE BUDEM POBERAT PRIDAVKY Z UK,ALE KEDY SA ICH DOCKAM,TO NEVIEM A MAM STYRI DETI,MI SME O TOM ANI NEVEDELI,ZE AK MANZEL ODIDE ZO SLOVENSKA PRACOVAT DO UK,TAK ,ZE HNED TU ZRUSIA PRIDAVKY,ALE KEBY SOM POBERALA PRIDAVKY JA,TAK BY TO TAK NEBOLO,ALE POBERAL ICH MANZEL,MAL ICH PISANE NA SEBA.JE TO HROZNE,ZE SA TU HADAME A CAKAME AKO BLBCI A STATY SI NAS PINKAJU MEDZI SEBOU,ALE TIE PENIAZKY PATRIA DETOM A ZA TAKU DLHU DOBU ICH O PEKNU SUMU UKRATILI.JE TO SMUTNE. ☹

niku
25. jún 2009

Ahojte luckabendik a tictatoe,
este len vcera som nasla tuto stranku a s vervou som sa pustila do skumania zakonov. Mam podobny pripad. Manzel odisiel do Anglicka v marci 2007, v tom case som bola s dcerou doma a poberala rodicovsky prispevok a pridavok na dieta. Nebola som informovana o tom, ze primarna krajina je ta, v ktorej zivitel rodiny pracuje a odvadza dane a poistenia, takze som pridavok poberala na Slovensku. V maji minuleho roka som sla na urad odhlasit pridavok, nakolko som si na Slovensku nemohla najst pracu, rodicak mi koncil a rozhodli sme sa ako rodina odist za manzelom do Anglicka. Tam sa to na mna spustilo, ihned nam stopli pridavok, vraj som na neho nemala narok pocas celeho obdobia co bol manzel zamestnany v Anglicku. Ihned po prichode sme zacali vybavovat pridavok tam. Ziadost sme mali podanu k juni 2008. Konecne koncom oktobra nam prisla odpoved, ze nam priznavaju pridavky na dieta od marca 2008, ale vyplacat nam zacnu az od jula 2008 nakolko musia zistit, ci sa tento pridavok nevyplacal v tomto case aj na Slovensku a odpoved nam oznamia. Proti tomuto rozhodnutiu sa da odvolat max. do jedneho mesiaca. Kedze nam posledne peniaze na Slovensku prisli za april co som aj vo formulari, ked som ziadala uviedla, ihned sme tam volali. Poznate to ako tazko je tam sa dovolat, dlhe cakanie na linke, potom prepajanie kade-tade, stale nam vraveli, ze sa na tom pracuje. Po viac ako mesiaci sa nam konecne ozvali, ze nam poslali rozhodnutie, a ze je to spravne ako rozhodli, samozrejme dodnes nam nic neprislo a kedze sa doba, ktora bola urcena na vyjadrenie nesuhlasu skoncila, teda ten jeden mesiac a pridavky nam potom od ktobra 2008 zasielali mesacne, tak sme to nechali plavat. V decembri 2008 som prisla o pracu a kedze sa mi nedarilo nic najst som sa s dcerou v marci tohto roku vratila spat. Manzel prisiel na Slovensko v maji a pred odchodom pridavky na dieta pozastavil, co aj ihned urobili. Vcera som bola ziadat o pridavky tu na Slovensko, kedze sme uz vsetci doma a manzel tu uz od juna aj pracuje a panie na urade mi povedali, ze budeme musiet vratit pridavky od marca 2007, lebo nam ich vyplacali neopravnene. Dost ma to nahnevalo, pretoze pridavok je jednym zo zakladnych prav dietata a a keby sme to vedeli tak o nich manzel ziada ihned odkedy zacal v Anglicku pracovny pomer, su tam predsa vyssie. Takze my budeme musiet vratit pridavok za ten rok, ale Anglicka strana nam ho nevrati, pretoze podla ich zakonu mozu vyplatit pridavok len tri mesiace spatne od kedy sme ziadali, t. j. od 24. marca 2008, ale ani odvtedy nam ho nevyplatia, nakolko nam ho zacali platit az od jula 28. jula 2008 a proti tomuto sa dalo odvolat v mesacnej lehote, co sme aj urobili a dodnes nam ziadne vyrozumenie neprislo. Na urade mi este pani povedala, ze im z Anglicka k dnesnemu dnu nedoslo vobec ziadne rozhodnutie, takze ma pytala prefotit to, co zaslali mne. Som rozhodnuta byt sa za svoje prava, nakolko mi to pripada hlupe, ze dieta ostane rok bez pridavku. K tomu mi len povedali, ze neznalost zakona neospravedlnuje. Podla toho, co som si nastudovala, tak tictatoe problem podla mna nie je ani v tom, ze nie si s malym v Anglicku, pretoze ty podla smernic europskeho zakona ani nemusis byt, tieto zakony sa stahuju na vsetky staty europskej unie, pozri si to na nete http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.... pridavok na dieta je povinny vyplacat ten stat, v ktorom sa odvadzaju poistenia a odvody, podla mna v tvojom pripade v Anglicku, ale ak ti skonci materska a zacnes poberat rodicovsky prispevok, opravnena vyplacat ti pridavok podla mna bude Slovensko, daj si do googla zakon o det. pridavkoch, aby si ich dostala, musis sa riadne starat o dieta, ty a dieta, mat trvaly alebo prechodny pobyt v SR, co splnas a podla mojho nazoru, nemozu za zivitela a opravnenu osobu povazovat tvojho manzela, nakolko s nim nezijes a si v skutocnosti slobodnou matkou. Skus si to nastudovat, drzim palce, aby sa ti podarilo nieco vybavit, lebo kazdy sa len odvolava na zakony a sami ich uplne nedodrzuju /zakon 600/2003 o detskych pridavkoch/. Co sa tyka teba lucka, myslim si, ze pridavky z Anglicka ti musia byt vyplatene tri mesiace pozadu, odkedy vasu ziadost Anglicko zaregistrovalo. Na viac bohuzial nemas narok, to iste je v mojom pripade, ja mam navyse vratit aj sumu, odkedy manzel zacal pracovat v Anglicku. Tebe nas urad nieco take vobec nespominal, alebo ti pridavky zastavil presne v termine odkedy tam zacal tvoj manzel pracovat? Ten rozdiel medzi obdobim, ked vam nevyplacali pridavky, vam nikto nevrati, aspon mne to tak povedali, ze je to moj problem a neznalost zakona neospravedlnuje. Ked nieco nove zistim dam ti vediet. Este ma napadlo, je urcita pravny subjekt, ktory pomaha, ked su nejake prietahy alebo stat neopravnene nieco zdrzuje, skus sa pozriet na stranku http://ec.europa.eu/solvit/site/index_sk.htm . Dajte mi potom vediet ako ste dopadli, pa

luckabendik
25. jún 2009

AHOJ NIKU,KONECNE MI DAL NIEKTO ZA PRAVDU,ZE NEMUSI ZIT DIETA V ANGLICKU,ABY MOHLO POBERAT CHILD BENEFIT.MNE POZASTAVILI PRIDAVOK HNED AKO MANZEL ODISIEL,LEBO V TEJ DOBE SOM SI BOLA VYBAVOVAT RODICOVSKY NA SVOJE STVRTE DIETATKO,AJ TO TAK,ZE V ZIADOSTI O RODICAK,V KOLONKE,KDE BOLA OTAZKA,KDE PRACUJE MANZEL SOM NECHALA PRAZDNU A HNED SA MA SPYTALA,ZE PRECO?TAK SOM JEJ ODPOVEDALA,ZE MANZEL TERAZ ODISIEL DO UK A HNED MI POZASTAVILI PRIDAVOK,TAKZE JA CHVALABOHU NEMUSIM VRACIAT NIC,LEN CI NAM UK VRATI NIECO.JE MI TO LUTO,ZE TERAZ PRIDE VASE DIETATKO O PENIAZKY,KTORE SU PREDSA JEHO,ALE NASE URADY SU TAK BLBE,ZE NIK NAM V PODSTATE NIC NEPOVEDAL A ASI MY MAME SEDIET CELE DNI NA NETE A VYHLADAVAT SI NACO VLASTNE MAME A NEMAME NAROK,ALE ROMSKEJ MENSINE TO VYBAVIA HNED,AKO SOM POCULA A AJ VSETKO VEDIA,NACO ONI VSETKO MAJU NAROK,JE TO NA HLAVU AKO CELA SOCIALNA SFERA.A NA TEN SOLVIT SOM SA MRKLA A ASI SA DAM DO TOHO,LEBO JE TO UZ PRIDLHO.DAKUJEM TI ZA RADU,VELMI SI JU VAZIM A URCITE DAM VEDIET AKO SME POKROCILI. 😉

tictactoe
25. jún 2009

jeeeeej tak to si zlata ze si nam to tu takto rozpisala. tu mi na socke povedali ze mozno po tom ako mi tam skonci pracovny pomer tak by mi tie pridavky uznat aj mohli ale to musim napisat cestne prehlasenie ze nie som v kontakte s otcom dietata a nejavi o dieta zaujem. je to sice loz co som im aj povedala ale oni sa tvarili akoze to nepoculi. takze uvidime. kedze mam narok na 37 tyzdnov md, za ktore pridavky nedostavam, tie peniazky za ten cely cas asi budem vymahat na lamparni, lebo uk nechce uznat ze mam narok na pridavky u nich kedze tam nezijeme. niku, vidim ze to cim si si sama presla je dobre kocurkovo a asi nas to tu caka vsetky co sme v podobnej situacii. som zvedava ake vyjadrenie mi poslu z uk, a ci vobec nejake poslu!aj ja sa ozvem ak budem mat nieco nove. dakujem pekne za rady, idem si to este prestudovat! 🙂

slovakia13
1. júl 2009

ahoooj baby nemate niektora kontakt na slovenskeho ,alebo ceskeho pravnika ,ktory vykonava prax v UK-rodine pravo?
alebo viete poradit kde by som mala hladat

dzou
3. júl 2009

Ahoj no ja som este len snazilka 🙂 ale ked citam co vsetko treba vybavit tak asi sa mi velmi lahko bude na to nemysliet 😀 s priatelom v UK zijeme 3 roky kupili sme si tu domcek v blizkosti Sheffieldu je tu niekto poblizku?Inac k tym benefitom aj ja tu poznam slovakov co maju zenu a deti doma a tu poberaju child benefit a trvalo im to asi 6 mesiacov to vybavenie.Takze je to mozne, ale tiez si myslim ze je to nefer 😖
a inac neviem ci to tu uz niekto pisal, ale vazne treba davat pozor ci im hovorite pravdu, lebo ked zistia ze beriete benefity nepravom(nejak ste ich oklamali) no ziadna sranda moja kamoska robi pre govenrment co chodi ku ludom domov a zistuje ci neklamu napr. aj take ze tvrdis ze nezijes s chlapom tak pridu ku tebe domov a pozeraju ci tam nemas nejake chlapske veci a tak... a ak na to pridu mooooooooc moc zle to dopadne