Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte
Ahojte baby!!!!!!!!!!
Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.
Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.
Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.
Vopred dakujem!
Stručné zhrnutie
- V Spojenom kráľovstve sú hlavné rodičovské dávky a podpory Maternity Sure Start (jednorazová podpora, často £500 pre sociálne ohrozené), Statutory Maternity Pay (prvé 6 týždňov 90 % platu potom vyplácané do 39 týždňov s denným/ týždenným limitom okolo £112/tyždeň), Child Tax Credit, Working Tax Credit, Child Benefit a Healthy Start (vouchery na mlieko/vitamíny).
- Základné administratívne kroky po pôrode zahŕňajú registráciu narodenia do 42 dní na Register Office, vybavenie rodného listu (kópie za ~£3–£4), prípadnú apostillu cez FCO (~£27 za dokument) a podanie žiadostí v Jobcentre / prostredníctvom telefónnych čísel 0845 (napr. Child/Working Tax Credit 0845 300 3900, Child Benefit 0845 302 1444, Sure Start 0845 608 8570).
- Zdravotná starostlivosť: dieťa sa registruje u GP pre NHS a má nárok na bezplatné ošetrenie; pri návrate na Slovensko sa odporúča riešiť formuláre E106/E112 (podľa situácie vrátane MAT B1, NI a NHS čísla) pre úhradu ošetrenia medzi štátmi.
Najčastejšie otázky
Q: Ako a do kedy treba zaregistrovať narodenie dieťaťa v UK?
A: Dieťa treba registrovať na Register Office do 42 dní od narodenia; odporúča sa požiadať hneď o viacero kópií rodného listu, ktoré stoja približne £3–£4 za kus.
Q: Ako získať apostillu a koľko stojí legalizácia rodného listu v UK?
A: Apostillu vydáva Foreign and Commonwealth Office; podľa príspevkov v diskusii stojí legalizácia (apostilla) približne £27 za dokument a proces sa dá vybaviť osobne v Londýne alebo poštou (poštou trvalo cca 2 týždne).
Q: Na čo potrebujem formulár SF100 a kde ho získať pri žiadosti o Sure Start Maternity Grant?
A: Formulár SF100 je žiadosť o Sure Start Maternity Grant a dostanete ho v Jobcentre; kontaktné číslo pre Sure Start uvedené v diskusii je 0845 608 8570.
Q: Ako požiadať o Child Tax Credit / Working Tax Credit a aké číslo volať?
A: Žiadosť sa začína telefonicky cez 0845 300 3900, operátori požiadajú o NI čísla, príjmy, pracovné hodiny a po zaslaní papierov rozhodnutie môže prísť ~3 týždne.
Q: Kto môže potvrdiť návštevy prenatálnej starostlivosti pre slovenské príspevky (potvrdenie lekára)?
A: V diskusii sú praktické skúsenosti, že niektoré midwife (pôrodné asistentky) potvrdili formuláre, zatiaľ čo iné osoby postupovali cez GP; toto bolo predmetom rôznych skúseností (sporné).
Q: Ako vybaviť zdravotné krytie, keď idem rodiť na Slovensku počas poberania materskej z UK?
A: Odporúčaný postup podľa diskusie je žiadosť o formulár E112/E106 (E112 pri dlhšom pobyte), potrebuje sa MAT B1, NI a NHS číslo; E112 údajne pokrýva aj nemocničné náklady a vybaví sa rýchlo (príspevky účastníčok uvádzali rýchle vybavenie do ~1 týždňa).
Q: Ako funguje paternity leave a koľko sa vypláca?
A: Paternity leave môže byť 1–2 týždne; štandardná výplata je 90 % mzdy, avšak ak 90 % presahuje zákonný limit, výplata je maximálne okolo £112/tyždeň (niektorí zamestnávatelia platia viac podľa interných pravidiel).
Q: Kedy a kde žiadať o slovenské príspevky pri pôrode, ak dieťa narodilo v UK?
A: Slovenské tlačivá (Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, Potvrdenie lekára, Žiadosť o príplatok) sú dostupné na stránke ÚPSVaR (upsvarmi.sk) a žiadosť treba podať do 6 mesiacov od narodenia; dokumenty sa majú preložiť a potvrdiť (midwife alebo GP podľa skúseností).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich odporúča zaregistrovať dieťa a okamžite žiadať o Child Benefit, Child/Working Tax Credit a následne o Sure Start Maternity Grant, ak spĺňate podmienky (vždy zaslať žiadosť do termínov uvedených pri danom príspevku).
Sporné názory
- Kto môže potvrdiť lekárske tlačivá pre slovenské príspevky: jedna skupina uvádza, že midwife (pôrodná asistentka) môže potvrdiť návštevy a formuláre, druhá skupina tvrdí, že je nutný GP alebo lekárske potvrdenie (rozdielne miestne skúsenosti).
Otvorené otázky
- Presné pravidlá nároku na niektoré slovenské príspevky pri narodení v zahraničí (konkrétne výnimky a doklady) ostávajú v diskusii neuzavreté a odporúča sa overiť aktuálne v slovenskej sociálnej poisťovni alebo ÚPSVaR.
Spomenuté značky a firmy
Jobcentre, General Register Office (GRO), Foreign and Commonwealth Office (FCO), Slovenské veľvyslanectvo v Londýne (Slovak Embassy), Direct.gov.uk, NHS, T&G union (tgwu), Citizens Advice Bureau, SkyEurope, ÚPSVaR (upsvarmi.sk), Bleskovky.sk, SME.sk
Spomenuté produkty a metódy
Maternity Sure Start (Sure Start Maternity Grant), SF100 (žiadosť), Child Tax Credit, Working Tax Credit, Child Benefit, Healthy Start (vouchery), NHS Pregnancy Book, Apostille, E106, E112, MAT B1, GL24 (leaflet o odvolaní), Statutory Maternity Pay, Statutory Paternity Pay, Housing Benefit, Council Tax Benefit, Income Support, Jobseeker's Allowance, Maternity Allowance, emergency travel document
Miesta a osoby
Londýn, Varšava, Liverpool, Severné Írsko, Oxford, Livingston, Burton, Írsko, Slovensko
Ahojte, mozem sa k vam pridat? Nedavno sme sa prestahovali do Anglicka a hladam tu maminy, kamaratky ale som rada, ze tu je niekto kto mi moze poradit. Kedze mam trosku este "gulas" na co mame narok a co si mozeme vybavit, tak prosim o radu. Mame 3 deti, najmladsie je narodene uz tu v Anglicku, manzel je uz zamestnany a ja doma s detmi. Starsie dve navstevuju skolu. Na ake benefity mame naroky? Viete mi niekto s tym poradit a pomoct, naozaj mam z toho gulas a chcem sa pustit do vybavovania. Moze mi niekto poradit, budem velmi vdacna za kazdu info a radu. Uz teraz DAKUJEM!
Lilly
ahojte chcela by som sa spytat,ze kedy a akym systemom sa ziadaju na svk rodinn..prispevok,moja dcerka ma 14mesiacov,oplati sa mi to este alebo uz nie..dakujem 🙂
Osobne si myslim ze na to je uz neskoro, poziadat treba tusim do 6 mesiacov od narodenia.
pingwinek- o porodne a prispevky k tomu mozes ziadat len do 6 mes - ale pokial tu nepracujes tak si mozes poziadat o rodicovsky prispevok - do 3 r. dietata- a vypacaju spatne 6mes.
jonatanka- zasla by som na advice bureau a oni by Ti mali poradit- ale urcite mate narok na child benefit a child tax credit- to by vam malo urco vyjst - zalezi od prijmu manzela 🙂 S prispevkom na byvanie nemam skusenosti ale skus si zaziadat .
ermina- ono to trva dost dlho (ja som v sev.irsku a tu to ide rychlejsie) ale pocula som ze baby spominali ze aj 3 mes.to moze trvat 😒
eviska..!nie ja nepracujem som doma sz dcerku mam 14 mesacnu dcerku ..vsetky benefity dostavame tu v uk len som sa chcela informovat ze ako to je stym rodicovskym prispevkom a co nato potrebujem ake papiere..dakujem 😅
pingwinek- budes potrebovat slovensky rodny list , ziadost o rod.prospevok( niesom si ista ci sa da stiahnut - nam ju posielali ) a doklad ze nepracujes- malo by stacit aj cestne vyhlasenie- zavolala by som si na odbor soc. veci a rodiny v tvojom meste -oni Ti povedia presne ako na to.
Eviska83 - dakujem ti pekne, uz som si pozistovala informacie a pustila som sa do vybavovania, tak dufam, ze nieco mi z toho vyjde, uz som si zistovala aj o prispevok na byvanie.
Nie je tu niekto z okolia Oxfordu? RAda sa zoznamim a najdem kamaratku pre seba aj moje deti na spolocne chvile v parku, budem rada, ak sa niekto ozve. Samej je smutno..
eviska83,,myslim ze nieje to tak ako kazdy tu pise alebo hovori ,zena ktora zije vo V.Britanii a pobera tu rozne benefity tak sa jej nenalezi financna pomoc co sa tyka rodinneho prispevku na svk,ale moze dostvat pomoc iba z V.Britanii,a kto aj tak pobera aj z V,Britanii a aj zo Svk,tak bude musiet vratit urcitu sumu ktoru mu naskytli...
eviska 83,a nieje to do 3 rokov ale iba do 2 rokov a spetne vyplacaju 6mesiacov 😉
pingwinek- asi si mylis pojmy- Rodinne pridavky cize Child benefit- mozes poberat len v jednej krajine
.Rodicovsky prispevok vo V . Britanii nieje cize kazda zena kt. ma trvaly pobyt na svk nan ma narok 🙂 Od noveho roka su zmeny v rod. prispevku- presne ake uz neviem- rod.prispevok som LEGALNE poberala 3mesiace.Cize ako nahle mi skoncila materska v UK az do casu kedy som zacala znova pracovat.Vsetky papiere som dokladovala odtial- 😵
Pri prvom synovi som poberala rodicovsky prispevok do jeho 3 r. - ale to boli ine pravidla- mohla som pracovat a ak on bol v surkromnej skolke tak to bolo mozne poberat 😉
eviska83...asi sa nemylil ja nemam na mysli rodinne pridavky ale rodinny prispevok asi nie od janura 2011 su nove zakony ,a je to zmenene volala som na odbor social.veci a rodiny v mojom meste na svk a bolo povedane zeny ktore ziju vo V.Britanii ci uz pracuju alebo nie a dostavaju benefity a child tax credit a podobne nenalezi sa im na rodinny prispevok zo Svk,ako moze zena poberat aj zo svk a aj z Uk..?teraz to tak nieje,neviem ako to bolo predtym ale teraz to je takto a kto pobera aj tu a aj na Svk..tak budu muset vratit sumu ktoru obdrzali zo Svk... 😅
Pingwinek- ja ale nehovorim o rodinnych pridavkoch- ja hovorim o RODICOVSKOM PRISPEVKU. No ja som teda volala priamo na ministerstvo kedze aj nase tety v tom mali misung- ale nie v tom ci na to mam narok (to hned potvrdili ze ano) len nevedeli presne co k tomu potrebujem. Moja svokruska tam kedysi pracovala a naozaj sa v tom vyzna- takze - ja poberam rodine pridavky cize CHB z UK- ale rodicovsky prispevok som poberala zo svk.
A teda co je rodinny prispevok neviem- myslim ze take nieco ani neexistuje 😀
A ja som ten rodicovsky prispevok poberala 3 mesiace dozadu 😉
A tu som sa zasa docitala ze je to do veku 3 r dietata- viem ze sa menil zakon od januara 2010- zeny kt. predtym pracovali si mohli poziadat o zvysenie rodicovskeho prispevku- a to je tusim len do 2 r.do 3r poberaju znova len ten zakladny.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
Ja som predsa nikomu neklamala- dokladovala som predsa matersku a vsetky potrebne papiere odtial 😉
Od 1.1.2010 je zvýšený rodičovský príspevok v sume 256 eur mesačne poskytovaný rodičovi, ako oprávnenej osobe, najdlhšie do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa, ak sa rodičovi pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo materské z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa alebo obdobná dávka v členskom štáte Európskej únie, alebo ak sa nevyplácalo materské alebo obdobná dávka v členskom štáte Európskej únie a rodič bol v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dni nemocensky poistený.
Podmienky zvýšeného príspevku :
1, Pre matky, ktoré pred tým pracovali a poberali materský príspevok.
2, Zvýšený RP sa bude vyplácať do 2 rokov dieťaťa. Potom bude príspevok vo výške 164,22 €.
3, Pre poberateľku zvýšeného rodičovského príspevku bude podmienka nepracovať a nemať iný príjem
Od 1.5.2010 platia nove koordinacne nariadenia v ramci Eu,ktore sa tykaju aj rodinnych davok teda najme rodicovskeho prispevku a pridavku na dieta.Obcania SR,ktori pracuju a ziju s rodinou v niektorej krajin v EU,sa podla tychto nariadeni uz budu posudzovat od 1.5.2010 inak ako DOTERAZ. Rodicia ktori doteraz pracovali a zili aj s rodinou nap vo Velkej Britanii,poberali pridavok na dieta vo Velkej Britanii ,ale matky ktore sa starali o dieta do 3 rokov veku ,mali narok na Rp v Sr,lebo V.B takuto davku neposkytovala a to aj v pripade,pokial V.B.vyplacala rodine nejake dalsie davky podla ich narodnej legislativy.SR im vyplacala RP ako tzv.100% vyrovnavaciu davku,pokial splnali poziadavky naroku na RP podla zakona o rodicovskom prispevku.Od 1.5.2010 sa u novych ziadatelov o rodinne davky bude urcovat centrum zaujmov dotknutych osob-cize v ktorom state v EU,rodicia pracuju,byvaju,kde byvaju deti,kde chodia do skoly,...a potom sa urci,ktory stat je prislusny v nasom pripade na vyplatu rodinnych davok.Z tohto co som Vam napisala , vyplyva, ze kedze by ste si uplatnovali narok na RP az po 1.5.2010,SR by Vam vyplacala iba v pripade ,ak by ste zili s dietatom v SR.Pokial vsak zijete vo V.Britanii,mate narok iba na davky,ktore V.B.poskytuje rodinam podla svojej narodnej legislativy.....
pingwinek- no to su mi teda novoty 😠 Este ze uz ziadne deti neplanujem a vyuzila som som sa dalo 😉
Ak teda tomu ale dobre rozumiem tak keby si si o to poziadala v aprili tak by si mala narok az do 3 r. dietata- tak to je smola 😒
eviska83 no tak to teda je stale ine zakoy a podobne asi tak niejak aj ja si myslim ze keby som oto skorej sa zaujmala a poziadala tak by som mala nato narok ale teraz uz mam smolu..alebo mozno to zrusia aj ostatnym mamickam co ziju v zahranicii a poberaju aj zo svk a aj v zahranici... 😢 ..nevadi zivot ide dalej 😖
Nova stranka na Facebooku :
Češi a Slováci vo FIFE
Informačná pomoc a networking ( napr Lekar, Vrátenie daní, WRS – Worker Registration Scheme, Živnostník vo Veľkej Británii, Školstvo v UK, Child Benefit, Child Tax Credit, Formulár P60 - súhrn mzdy za ukončený daňový rok...atd v Slovenskom a Ceskom jazyku)
...tak to ma naozaj nepotesilo! Dost som s tymi peniazmi ratala, aj ked to nebola velka suma.
ahojte ma niekto skusenost s maternity allowance, nevie mi niekto poradit v ktorom tyzdni sa moze poslat formular na maternity allowance? mam narok ak by som sa chcela vratit na sk a aj tam porodit a ostat celu matersku dovolenku kde mi potom budu posielat postu ak uz nebudem v uk?
ahojte chcem sa opytat ak pracujem v uk kedy by som mohla poziadat o maternity allowance som v 22t uz mam form ale neviem v ktorom tyzdni sa to moze zacat vybavovat, mam narok na matersku ak chcem porodit na sk a ostat na sk?
@pingwinek @wild.horses
Tak v inej teme patrali tiez o rodicovskom a narok nan mas 🙂 Toto odpisali jednej babenke:
Na základe Vášho podania, v ktorom žiadate Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o informácie o nároku na rodinné dávky na Slovensku Vám oznamujeme nasledovné:
Od 1.5.2010 vstúpilo do platnosti Nariadenie (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, ktoré nahrádza Nariadenie Rady (ES) č.1408/71. Jeho hlavnou úlohou je zamedziť diskriminácii pracovníkov a ich rodinných príslušníkov migrujúcich v rámci spoločenstva. Nariadenie zároveň zamedzuje duplicite vyplácania dávok rovnakého typu viacerými inštitúciami stanovením tzv. príslušného štátu, ktorého právne predpisy sa na migrujúcu osobu a jej rodinných príslušníkov uplatňujú. Spravidla je príslušným štátom členský štát, v ktorom daná osoba vykonáva zamestnanie alebo je samostatne zárobkovo činná.
Z uvedeného vyplýva, že príslušným štátom pre vyplácanie rodinných dávok je vo Vašom prípade Veľká Británia, a podľa jej vnútroštátnej legislatívy Vám bolo priznané Statutory maternity pay (SMP). V prípade, že Vám po skončení vyplácania SMP nevzniká v príslušnom štáte nárok na inú rodinnú dávku, môžete požiadať na základe trvalého pobytu o rodinnú dávku - rodičovský príspevok - na Slovensku podľa súčasnej vnútroštátnej legislatívy.
Podmienky priznania nároku na rodičovský príspevok sú stanovené v zákone č.571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku, ktorý vstúpil do platnosti 1.1.2010. Vzhľadom na Vami uvádzané skutočnosti, t.j. priznanie a poberanie obdobnej dávky ako materské v členskom štáte Európskej únie, Vám vzniká nárok na poberanie rodičovského príspevku vo výške 256 eur mesačne do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva roky veku a následne 164,22 eur do troch rokov veku dieťa. Žiadosť o rodičovský príspevok sa podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu. K žiadosti je nutné doložiť .....
eviska..tak ja len mozem potvrdit, ze sme ziadali po 1.5. a tiez nam ziadost zamietli. Na otazku ci po odvolani je nejaka sanca... nie je, lebo sa zmenil zakon. Hmm, prisli sme o 3 mesiace rodicovskeho. No co uz, stavajau sa aj horsie veci 😉

Ahojte!chcem sa opytat vas co mate uz za sebou vybavovanie ch.benefitu a ch.tax creditu,ze ako dlho ste cakali kym ste dostali nejake peniazky.Ja som benefit poslala asi pred mesiacom a tax credit pred 3 tyzdnami,tak neviem....Dakujem!!!