Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

pingwinek
16. jún 2010

dadush ... ahoj ano ja som ho potrebovala do poistovne formular E 104 a stiahla mi ho kamoska s netu ..pak som ho len vypisala a dosla mi odpoved po 2mesiacov musela som tam nieco este dopisat ..adresu Slovensku,a zase som odoslala a opat cakam ale mesiac a nic asi im tam napisem 😠 ..odkial si ho ziadala ty?to absolutne sa ti neozvali?

antoniab
16. jún 2010

@mirkatumka matersku ti vyplati ten u koho mas fulltime a na matesku mozes odist ak dobre pamatam 11tt pred terminom urcite nie v 23tt 😉 a ostavas aj nadalej v pracovnom pomere ked skonci materska pisomne ukoncis
ja to tak mam 😉

antoniab
16. jún 2010

baby ja by som potrebovala vediet ktora institucia okrem ambasady mi v uk overi podpis 😒

kvietok86
16. jún 2010

ahojte ja viem,ze sa to tu vela toho pisala,ale nemam kedy pri malom citat jeden za druhym.Bola by som rada ak by ste mi mohli odpisat odpoved do IP. Odchadzam z uk na sk a neviem ci potrebujem dake formulare. Ked som sa bola pytat na sk tak povedali,ze len vypoved potrebuju a na soc.urad od kedy do kedy som poberala matersku CHB a children tax credit. Ale ked som sa pytala na to na rewenue,tak kukali namna,ze cooo? odchadzam za 2tyz. neviem ci mi to ma dat vsetko rev. alebo job center. prosim poradte

eviska83
16. jún 2010

@mirkatumka- pokial ja viem tak je to ako pise antoniab -11tt pred planovanym terminom 😉
@antoniab - u ktorehokolvek solicitora sa da overit podpis 😉

antoniab
16. jún 2010

plus dovolenka tak by si mohla ist aj skor ja som sla tusim v 28 😉

@eviska83 dakujem nemas predstavu kolko to cca stoji 😅

eviska83
16. jún 2010

@antoniab - bozinku to uz bolo davno -ale tusim to bolo do 5£- ale naozaj uz si to velmi nepamatam 😒
@kvietok86 -Pri odjzedu potrebujes ziskat tyto formulare
E104 - doklad o placeni pojisteni pro zdravotni pojistovnu (ze jsi byla pojistena jinde)
E301 - potvrzeni o zamestnani, je to pro urad prace kdyz se tam budes hlasit
E205 - pro socialku, doklad o odpracovanych letech, pocita se do duchodu.

Vsechny formulare ziskas vyplneni formulare CA3916 ktery najdes tady:
http://www.hmrc.gov.uk/nonresidents/fagca3916.s...
No za 2 tyzdne to urco nevybavis- doporucuju si to zacat vybavovat tak 3 mes pred odchodom- trva im to 😠
Ked nebudes mat E301- nedostanes podporu- ale da sa to vybavit aj dodatocne zo svk . A myslis ze aj ostatne formulare mozes dolozit neskor 😉

antoniab
16. jún 2010

ked to tu tak citam tak na svk je docela birokracia moj otec daval len P65 alebo P45 neviem teraz ktory sa dava ked sa ukonci pracovny pomer a a urad si uz vyziadal z UK vsetko co potreboval 😅 a svagrina to mala tiez tak aj brat tak ja nechapem naco tie Ecka chcu ked niekde si to vedia aj sami urobit jedine ze je to takto rychlejsie 😒 inak to trvalo cca 2-3 mesiace potom az dostali podporu socialku atd.

@eviska83 to len orientacne dakujem 😉

eviska83
16. jún 2010

@antoniab - tak teraz MM dosiel z prace a vravi ze za to vobec neplatil 😉
A presne ako pises staci P45 -ale potom musis cakat na Ecka aby si dostala podporu 🙂

mirkatumka
16. jún 2010

dakujem pekne holky...bolo by skoda ak by som o to prisla,len kvoli 4 tyzdnom...sme vsetci v poriadku,tak verim,ze to zvladneme...neviete este do akeho tyzdna mozem lietat?myslim,ze do 28 tyzdna....ale cim viac informacii tym lepsie...diky moc 🙂 🙂 🙂

kvietok86
18. jún 2010

@eviska83 dakujem

kazda letecka spolocnost ma inac neviem ci ryanair nema do 27tt potom potrebujes potvrdenie od lekara,ze mozes letiet

elixia
18. jún 2010

Uz som to tu niekde kopirovala,ale este raz - Ryanair:

PREGNANCY

For uncomplicated single pregnancies, Ryanair restricts travel beyond the end of the 36th week, and for twins, triplets etc., beyond the end of the 32nd week. Once your pregnancy has entered its 28th week, we ask that you carry with you a letter (in English) from your midwife/doctor confirming that the pregnancy is uncomplicated, the expected date of delivery and that you are in good health and fit to fly.

Kazda spolocnost ma vsak svoje pravidla,najlepsie je to checknut na ich stranke....

magisa
19. jún 2010

ahoj holky, jsem tu nebyla snad 100 let, no asi jsem nic nepotrebovala a vsechno slo hladce az do ted 😖

V prosinci 2009 po ukonceni materske dovolene tady v Uk jsem si zacala vyrizovat rodicovsky prispevek v CR, tak jak ma kazdy narok., respektive mel nez od 1.5.2010 vysla nejaka nova novela, ze matky zijici v zahranici uz na tento prispevek nemaji narok.
Co me nejvice stve je, ze jsem v tom prosinci vyplnila zadost a poslala ji s prelozenym rodnym listem maleho a oni mi odpovedeli, ze potrebuju jeste potvrzeni z prace o tom, jak dlouho jsem byla na materske. Kdyz jsem toto potvrzeni ziskala, tak mi opet napsali, ze je neuplne a ze jeste potrebuji vedet, kolik jsem si vydelala za dobu materske. S tim moje prace mela nejake problemy a trvalo mi 3 mesice tento debilni kus papiru z me prace vypacit 😒 Kdyz jsem konecne to potvrzeni odeslala na socialni urad do CR, tak mi opet prisla odpoved, ze jeste mi zapomeli rict, ze potrebuji potvrzeni z child benefitu, ze pobiram davky na dite, ktere melo byt na nejakem specialnim jejich tiskopisu E001. Samozrejme ze mi na child benefitu nechteli nic potvrdit na nejakem ceskem tiskopisu a tak mi poslali uplne to same co potrebuje socialni urad (SU) v CR na jejich anglickem tiskopisu. Tak jsem ho tedy zaslala do Cech s tim, ze moje kamaradka zasla za nejakou vedouci na SU a vysvetlila situaci a ona rekla, ze je to v poradku, ze jim to staci tak jak to je, ale ze by po me jeste potrebovali napsat cestne prohlaseni o tom, ze tady v UK nepobiram, zadny obdobny benefit jako je RP. Tak jsem ho tedy poslala obratem a doufala, ze uz je to vsechno a konecne obdrzim nejake penize.Ale kdepak, oni se mi opet ozvali, ze jeste zjistili ze v anglickem rodnem liste maleho, neni uvedene datum narozeni meho pritele, takze at oskenuju jeho pas nebo rodny list a poslu jim je. Tak jsem opet urychlene oskenovala a poslala, coz uz bylo zacatkem kvetna 2010. No a ted se mi ozvali, ze mi bohuzel RP zamitli, protoze vysla ta nova novela od 1.5.2010 takze nic nedostanu.
Jsem totalne nasr..a na debilni prutahy uradu, kdyby mi hned na zacatku rekli, ze namam na nic narok a netahali me za nos, ze chteji jeste tamto a ono, tak jsem se na to hned od zacatku mohla vyprdnout.

mate nekdo podobny problem?????
dekuju za odpovedi

nadka001
20. jún 2010

Ohladom toho letu..letela som a nikto odomna nic nechcel..ziadnu knizku ukazat, ktoru som mimochodom ani nemala a povedala som, ze som menej tehotna ako som bola..sak ako to mohli zistit, volnym okom asi nie 🙂..takze pohodka.

Magisa..uz to tu par bab pisalo, ze sa to zmenilo. :(..ja stale dufam, ze ked si zadam slovenskeho doktora ku ktoremu naozaj budem s malym chodit, tak to mozno prejde..lebo sa naozaj zdrziavam aj doma na SR..striedavo..uvidime.. viacero bab pisalo ziadost, tak som zvedava, co im odpisu..ale asi nam to nedaju :(

lucia000
20. jún 2010

@pingwinek ja som bola uz malu zaregistrovat u obvodnej doktorky,no a bude musiet veru mat injekcie na slovensku,inak by sme mohli prist o rodicovsky prispevok...inac poslali mi odpoved,takze schvalili mi to,chvalabohu;) newiem sice ci to budu checkovat tie injekcie ,ci na ne chodime na sk,ale nikdy newies...x x x

magisa
22. jún 2010

tak jsem dneska volala na ministerstvo socialnich veci a ti me poslali do haje, ze proste na ten rodicovsky prispevek nemame narok pry i kdybych se vratila zpatky do CR ☹
Takze zitra posilam zpatky na socialku vyplneny jejich dotaznik z anglickou adresou a prdim na to, za ty nervy uz mi to nestoji

deni1304
22. jún 2010

@magisa : ja jsem s nimi take minuly tyden mluvila, jestlize alespon jeden z rodicu neplati zdravotni a socialni pojisteni v CR a ty jako matka bydlis v jakemkoliv state EU, nemas na rok na rodicovsky prispevek. Tzn. jestlize bydlis v UK a mas stale obcanstvi CR, nemas na RP narok, kdyby tvuj manzel (cizinec) pracoval v CR nebo ty a odvadel pojisteni, tak by ti na nej narok nastal. ☹ Naprosto ne chapu, vsude rikaji neco jineho, hlavne potrebujes razitko na razitko,.... 😠

pingwinek
23. jún 2010

eviska...presne suhlasim s wild .horses ja som ziadala este pred 1.5 a uz mi to zamietli a uz ma to popravde ani nebavi..riesit to ..nech si to nechaju aj tak stoho nezbohatnem,akurat ohladom toho kopu papierovaciek skoda stracania casu snimi.. 🙂 🙂 🙂

dadush
26. jún 2010

pingwinek.. ja som ten formular ziadala z HM custom... benton park, Newcastle, 2x sme tam volali a tvrdili mi ze to odoslali no nic neprislo a adresu mali na 100percent spravnu, keby sa dalo vybavime osobne

pingwinek
28. jún 2010

dadush...tak si ju skus stiahnut s netu tu aplikaciu na e 104,vypises a poslel im ju tam ja som im tam u posielala ale sak cakam nato uz pomaly 3mesiace a stale mi posielaju nieake tlaciva do vypisania neviem uz ma to popravde nebavi,ale potrebujem ho,tak nic ine len cakat 😠 😠 😠

kago
1. júl 2010

ahojte maminy,mozte mi niekto poradit?okolo 30tyz.sa chystam na sk,aj porodit a zit a neviem,ake to potvrdenie potrebujem od midwife,aby som mohla ziadat o ten porodny prispevok,lebo neviem,ci mi to moj lekar moze na sk potvrdit,ked pridem len na konci.musi to byt original form,alebo len tak volne napisat?viem,ze to uz tu bolo spominane,len to neviem nikde najst.
co sa tyka odchodnych papierov,viem,ze bolo treba vyplnit CA3916,ale ked som bola v maji v soc.poist.na sk,tak mi povedali,ze od 1.maja sa uz tie formulare volaju inak,U a nejake cislo,len este nevedela presne.tak neviem ci jej verit,lebo bola dost neinformovana,tak ak ma niekto info...dakujem

kago
1. júl 2010

A mam este jednu otazku,mozno hlupu,ale.dostanem okrem pregnancy and birth notes este nejaku tehotensku knizku,alebo to je ono.?uz som v 20tyz.

myszka
2. júl 2010

csaote!volam sa myszka a pred rokom som podala vsetky papiere na working aj na children tax credit,od tej doby nemem este nic ,volam tam ale stale my povedia aby som cakala!co mam robit?pomozte my !diky! ☹ 🙂

alexpavol
2. júl 2010

ahoj , može mi niekto poradiť ak má s tým skusenosť? brat žijuci v UK sa oženil a jeho priatelka má s prveho manželstva jedno dieťatko. Máju nárok na poberanie nejakých benefitov alebo dieťa musí byť jeho ???jeho manželka nepracuje ale on je v UK už 5 rokov. ma niekto túto skúsenoť? dakujem

pingwinek
4. júl 2010

myszka ....aj ja som tak dlho cakala kym mi tie vsetky benefity schvalili a poslali peniazky takze to tu v uk je normalne..musis len cakat 😒

pingwinek
4. júl 2010

alexpavol..ahoj ja si myslim ze maju nato narok,bo zaraba a stara sa aj o zenu a aj o to dieta..takze v tom nebudu ziadne problemy..

emilia8
6. júl 2010

PROSIM O RADU:: JA SOM U VELKEJ BRITANIE US 6 ROKOV A NEMAM RESIDEN VART LEBO SOM NIKDZY NEPRACOVALA BOLA SOM ZAVISLA NA MANZELA LEBO MALA SOM MALEHO CHLAPCEKA MOJ MANZEL MA HOMOFIS A JA BY SOM CHCELA SI VYBAVIT TU CAEDU CI SA TO DA LEBO NEMOZEM SI NAJ TU PRACU ,,,A SME NA SOCIALKE DAKUJEM VAM

wild.horses
7. júl 2010

ahojte,

ja len... ten rodicovsky mi zamietli, ako uz niektore z vas viete. Idem sa odvolat, ak vas niektoru napadne, na ktory zakon ci uznesenie ci vyhlasku sa mam odvolat, napiste mi ip, please 😉
cauko @magisa, uz si tu ozaj dlho nebola! 😉

zihadielko
8. júl 2010

@kago, tak som sa teda na to CA3916 kukla, lebo aj mna to zaujima. vyzera to tak ze stale sa podava ta CA 3916 na to aby si dostal aE104, E301 a E205. s tym rozdielom ze E301 sa vola U1.

http://www.hmrc.gov.uk/cnr/osc.htm

ohladom toho potvrdenia od midwife neviem, ale tiez by som to rada vedela.
ja ked som bola na 2. scane tak mi dali celu kartu so vsetkymi vysledkami. a myslim ze to uz je vsetko.

kago
8. júl 2010

@zihadielko presne,aj ona mi povedala o tej U1,len nevedela o tych ostatnych,lebo tie sa netykaju soc.poistovne,tak som nevedela,ci stale vyplnit ten CA3916 form.no a riesim este jednu vec,ak by si mi vedela poradit.som tu vyse 2 rokov a nemam home office registration.nevies,ci to odo mna bude niekto chciet este tu pred odchodom alebo potom doma?na ziadne benefity si tu v uk narokovat nebudem,tak neviem,ci to mam este rychlo vybavovat,alebo sa na to vykaslat.dakujem.