Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

sendy182
24. apr 2011

aliza, lucustek dakujem za odpoveď, ktoru som aj očakávala. Ja sa tam nechystám...ja len ako to tam funguje..viem že nikto nedostane nič zadarmo, ale aspoň štát vypomôže určitými príspevkami čo tu nehrozí!!! je tam vyššia životná úroveň.

michelleuk
24. apr 2011

@lucustek ahoj a nevies prosim ta ako by to bolo v opacnom pripade ak sa s dietatom narodenim v Uk vracias na slovensko co potom?na slovensku by som narok namatersku asi nemala nie?

lucustek
26. apr 2011

@michelleuk no s materskou neviem ako to je ci mas na svk nieco odpracovane alebo budu brat do uvahy aj to co mas odpracovane v uk ak si budes dokladovat vyplatne pasky na urade na svk...ale urcite budes mat narok na rodinne pridavky a rodicovsky prispevok - pokial ich neberies v uk a to musis tiez dokladovat ze tam neberies ziadne peniaze. aspon myslim. pretoze u nas na svk si kazdu blbost overuju zatial co v uk zavolas nieco povies a mas pokoj haha 😀

michelleuk
26. apr 2011

@lucustek no tu my uz skoncila matrnity pay,ale mame child tax credit housing benefit,a child benefit my este stale neprisiel a to ma mala uz 8 a pol.....inac som sa docitala ze mozes poberat child benefit aj ked odides do inej krajiny s rodinych dovodou na max 53 tyzdnou....vies o tom nieco?no a na slovensku mam odpracovany len 1 rok,tu mam 3 roky....

macka23
26. apr 2011

@michelleuk
neviem preco by si mala mat narok na matersku z SK, ked si poberala uz z UK /39tyzdnov/
Ked sa vratis na Sk a mas tu trvaly pobyt, a nebudes poberat ziadne benefity z UK /na co budes potrebovat isto nejake potvrdenia/, mas narok na rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata /cca 190eur/. 🙂

michelleuk
26. apr 2011

@macka23 ahoj ja som hovorila matersku lebo som nevedela ze u nas sa to vola aj inak teda rodicovsky prispevok myslela som ze materska je ako to co dostavas cely cas ked si doma s dietatom.....

lucustek
27. apr 2011

@michelleuk ahojky, no na svk je to aspon podla toho co ja viem tak ze ak si chces vybavit ten rodicovsky prispevok tak nesmies brat v inom state pridavky ani ziadne ine benefity takze to znamena ze nia child benefit ani child tax credit. ten housing benefit by vam zrusili automaticky ako sa odstahujete z bytu v ktorom ste, lebo vas urcite nahlasi vas majitel ze uz ste odisli a ze tam bude byvat niekto iny. ale podla mna najlepsie by pre teba bolo ak by si osobne ty zavolala na urad prace rodiny a soc. veci na ktory patris tu na svk alebo ak by ti tam mohla skocit mamka alebo niekto z rodiny kto je na svk a sa spytali ako to vlastne je keby si sa chcela vratit domov..ci mas na nieco narok

michelleuk
27. apr 2011

@lucustek ahoj dikes no musim povelit priatelovho otca na toto lebo moja mama je tiez v uk.....dnes sme boli v citizen advice ci ako sa to pise chcem male vybavit trvael dokument for 1 way....nasla som to na nete ale zatial mi nikde nevedeli povedat ze kde si to mam vybavit....citizen advice mi povedala ze potrebujem viza 😠 no niesu blby???viza a do slovenska.....objednala ma na buduci tyzden do sure start centra tak som zvedava co mi tam povedia za haluz 😅 😕

dejka77
28. apr 2011

@michelleuk Ten jednosmerny doklad pre dieta sa vybavuje na slov.ambasade.

michelleuk
28. apr 2011

@dejka77 aj anglicania ti ho mozu vydat ak ma dieta brith certhificat 🙂

lucustek
29. apr 2011

@michelleuk no co ja viem tak len na ambasade v londyne..moja kamoska mala tento problem ked sa jej narodili deti chceli ist na dovolenku a musela sa trepat az na ambasadu do londyna a cakali na to 3mesiace...neviem rpeco tak dlho ale viem ze bola riadne nastvana koli tomu ...a nakoniec ked uz mali ten doklad v ruke tak nikam nesli 😀 tak potom si dala deti rovno zapisat do pasu na ambasade

michelleuk
29. apr 2011

@lucustek no to tak kvoli zapisaniu do osobnej matriky to trva same okolo 4 mes...ja byvam tiez daleko az pri liverpoole v prestone 😠

anaid
3. máj 2011

Mozno sa to zmenilo, ja som vybavovala malej slovenske obcianstvo pred 3ma rokmi. Nahradny cestovny doklad vystavuju na slovenskej ambasade, na pockanie. K tomu je potrebne mat apostilovany anglicky rodny list, aj to sa da vybavit na pockanie- http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se... . Od nas si pytali aj rodne listy oboch rodicov, cestovne pasy, obcianske preukazy, sobasny list, v pripade ak nie su partneri oddani je potrebne aby sa otec dostavil osobne na podu ambasady a pred pracovnickou podpisal cestne prehlasenie o otcovstve. A anglicky rodny list musel byt prelozeny do slovenskeho jazyka. Vsade si ale treba zajednat termin vopred. Samozrejme sa da vsetko vybavit aj korespondencne, pre tych ktory byvaju daleko od londyna. Informacie su na stranke nasej ambasady http://www.slovakembassy.co.uk/ , prakticke rady napr. na www.pohyby.co.uk , atd. Na slovenskej ambasade pracuju slovaci, ktori su tu na pomoc svojim krajanom, zavolajte im a pytajte sa ich!
Ak sa dieta narodi mimo SR, je registrovane cez osobitnu matriku, ziadost o slovensky rodny list, a tym padom aj slovenske obcianstvo si mozte poziadat na osobitnej matrike v BA- http://www.civil.gov.sk/archiv/p16/p16-01-01.shtm . Alebo na matrike v mieste bydliska rodica/cou, kde to miestna matrika posunie do BA za vas. So slovenskym rodnym listom treba dieta prihlasit na trvaly pobyt a potom do zdravotnej poistovne, atd.
Vela stastia!

michelleuk
9. máj 2011

ahojte maminky potrebujem pomoc,radu....som na materskej a 25marca my skoncilo 26 tyzdnou platenej materskej tak som poziadala zamestnavatela o navrat na Part time,asi pred 3 tzdnami 16 maja mam uz nastupit a az dnes ked som volala do praci ze preco mi nedali stale odpoved mi povedali ze mi nemozu poskitnut partime ze len full time co ja 40 hod tyzdene...co si nemozem dovolit kedze malu stale kojim a ma len 9 mes....PROSIM VAS MAMINKY AK MATE NIEKTORA SKUSENOST S TOUTO SITUACIOU NAPISTE MI DAKUJEM

dominikaluis
9. máj 2011

ahojte maminky prave som sa vratila z materskej do prace a Dominika isla do nursery potrebujem poradit ci sa daju ziskat nejake benefity lebo nursery je dost drahe a platime aj ked je dieta chore alebo je na dovolenke prosim poradte na koho sa obratit DAKUJEME :o)

lucustek
12. máj 2011

@dominikaluis ahojky, no pokial ja viem co chodili deti z rodiny do skolky v uk tak by ti mal stat platit za skolku ak to nieje nejaka luxusna sukromna skolka ovsem 😕 treba len opytat papier zo skolky ako doklad od kedy tam chodi a kolko platis tyzdenne za skolku potom si zavolaj na revenue a opytaj sa tej pracovnicky co ti zdvihne ze chces si poziadat o prispevok na nursery. oni od teba budu urcite pytat tento doklad tak im ho posles a len co im dojde mali by ti zacat posielat peniazky na skolku ktore budes dostavat ty na ucet a z toho platit skolku.alebo si myslim ze lepsie je osobne zajst na revenue v tom meste kde byvas aj s tym papierom a tam si dohodnut priamo apointment s pracovnickou co tam sedi...ona by ti to mozno vedela urobit na pockanie a nemusela by si sa bat ci im ten papier dojde a kedy im dojde... 😀

calistka
12. máj 2011

@dominikaluis ahoj...musis si poziadat o child tax credit, kde bude zahrnuty aj prispevok na child care, za podmienky, ze vase platy nepresahuju istu sumu. podrobnejsie info je tu:
http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/start/who-qua...
druha moznost su childcare vouchers od zamestnavatela, ak ich poskytuje.

dadush
14. máj 2011

ahojte, chcem sa Vas opytat, ktora mate skusenosti, som vydata na materskej a chceme ist do anglicka. Ktore doklady si musim vybavit?? tu by som mala zrusit poberanie rod.pridav + RP, a neviem ako so zdravotnou poistovnou, tu sa odhlasim aj s dietatkom a kde sa hlasit v UK??

dominikaluis
17. máj 2011

velmi pekne vam dakujem urcite to vsetko vyskusam a dam vediet ako a co sme vybavili 🙂

aliza
18. máj 2011

@dadush a ides do Uk ako co? robit alebo len za manzelom alebo idete spolu? papiere nepotrebujes ziadne. Akurat rodny list dietata prelozeny do AJ. Ak chces poberat pridavok na dieta v UK, musis si ho zrusit na SK. O rodicovskom neviem, volakedysi sa dal poverat z SK lebo tu nic take nie je, ale myslim, ze uz to zrusili. Zisti si to na Urade prace. V UK sa do poistovne neprihlasujes, akurat si musis najst GP surgery v mieste bydliska a tam sa zaregistrovat. Je to vlastne obvodny lekar a potom ti poslu zdravotnu kartu. Na SK sa vsak musis odhlasit.

gabriela3
18. máj 2011

ahojte.chcela by som poprosit o radu.zijem tu uz 3roky.mam syna 3apol rocny .toho casu som v 8mesiaci a rodit budem tu.moja midwife mi ale nechce potvrdit ziadne tlaciva.hovory ze nemam narok na nic.chcela som potvrdit sure start maternity grant a pitala som sa na healt in pregnancy grand.tu budem rodit prvy krat takze neviem co a ako.dakujem

calistka
18. máj 2011

@gabriela3 ahoj. health in pregnancy grant je uz zruseny. sure start maternity grant je od aprila zmeneny a dava sa uz iba v tom pripade, ak nemas ziadne ine dieta do 16 rokov, co ty nesplnas. takze tvoja midwife ma pravdu, ked tvrdi, ze nemas narok na tieto dva granty. 😔

aliza
19. máj 2011

@gabriela3 tak tak, calistka ma pravdu, zial

hrozienko11
19. máj 2011

@gabriela3 a preco nechces ziadat doma porodne? ak tam mas trvaly pobyt,tak si poziadaj tam. je tam vyssie ako v uk.

zuzanka7834
20. máj 2011

ahojte baby, zajtra idem do londyna a potrebujem pomoc, ake je tam pocasie? Na nete pisu 19-21, mam velku dilemu, ci mi staci svetrik, sako alebo potrebujem bundu. Som dost zimomrava, ale cestujeme ryanairom, takze musim brat do uvahy i malu kapacitu kufra v pripade, ze by bolo teplo. Dik za kazdu odpoved, pomoze 😉

pepitka
21. máj 2011

Ahojte
prosím vie mi niekto poradiť, som slobodná matka, mám 28 mesačného syna, chcem vycestovať za prácou, do Británie(Londýn) a vlastne poradí mi niekto ako je to so škôlkami, koľko stoja, nejaké benefity a tak, či mám radšej ešte počkať kým bude starší? Ďakujem za rady 🙂

21karina
22. máj 2011

@pepitka ahoj pepitka ja som v londine uz 5 a pol roka prisla som sem ked mi dcera mala 7 mesiacov a ked mala tri roky isla do skolky ,od troch je tu skolka zadarmo ale ak nema dieta tri roky tak musis platit a to je tu velmi drahe okolo 40 libier na den

aliza
22. máj 2011

@pepitka a mas v UK aj nieco vybavene? napriklad pracu, ubytovanie? kym sa ti podari vybavit nejake benefity, tak moze prejst aj rok, takze sa na toto velmi nespoliehaj. Ako pisala 21karina, skolka je zadarmo az od 3 rokov, aj to iba na 3 hodiny denne. Cely den je az od 4 rokov, kedy zacina pripravka do skoly. Sukromne skolky su strasne drahe. Teraz sa tu vsetko pomenilo a ten uzasny socialny system, ktory tu platil dlhe roky, zacina padat, prispevky sa redukuju, niektore sa dokonca rusia uplne, takze vobec nie je vhodny cas zacinat tu od nuly. Ak by si mala zabezpecene lacne ubytko, vybavenu super pracu a kopec penazi na ucte na prezitie prvych mesiacov, tak mozno, ale inak si to dobre zvaz, vela Slovakov odtialto odchadza.

smajka
23. máj 2011

@pepitka - suhlasim s alizou, uz to tu ani z daleka neni ako kedysi. moj syncek chodi do skolky 2x do tyzdna a platime £18 na den/3 hodiny. od septembra ide zadarmo, kedze teraz v maji mu budu 3 rocky. to bude chodit kazdy den, ale stale len 3 hodky. sukromne skolky v londyne sa pohybuju okolo £25 na pol dna a £40 na cely den. potom su tu childminders, kde sa plati okolo £4-5 na hodinu.

pepitka
23. máj 2011

Ahojte ďakujem za rady🙂, ja som na začiatok chcela ísť ako au pair, len mám problém nájsť rodinu, ktorá by ma akceptovala aj s dieťaťom, tak a teraz rozmýšľam, že by som počkala kým bude mať malý 4 a nastúpim na nejakú lepšie platenú prácu, ja už dačo vymyslím🙂