Som študentka a som tehotná. Na aké dávky mám nárok?

monika333slov
19. apr 2012

Mám 21r som nezamestnaná, študentka denného štúdia na VŠ-kedže je to denné kombinované chodím do školy len piatky a soboty + skúškové, slobodná.
Kedy mi začína materská a musím ukončiť / pozastaviť štúdium aby som dostala nejaky prispevok a na čo mám vlastne nárok?
Čo všetko musím vybavit pred a po porode?
Dúfam že mi niekto pomôže. :(

lawrus
19. apr 2012

@danusskaaa tak to si dala riadny opis vybavovaciek 🙂 toto vsetko ma cakaaa,,,fuuuhaaa uz sa neviem dockat 😀 😀 a to ma nenapadlo, ze ked dam po otcovi meno, tak ze mi zanikne narok na stipko... 😒 lebo ja viem, ze by som ho dostala...tak teraz neviem.... 😕

danusskaaa
19. apr 2012

@monika333slov tak ak priatel pracuje nech si uplatni aspon danovy bonus na male /20e/ nie je to nic moc, ale aspon nieco 😉 proste tento stat nema vhodne podmienky na mimi /aj ked sa stale chvalia ako podporuju rodicovstvo-prd, iba sa vsetci trapia ako vyjdu/ 😠 😠 😠

danusskaaa
19. apr 2012

@lawrus to sa este opytaj v skole, lebo fakt ma kazda skola ine podmienky na stipka. v ZA a RK je to tak, ze male musi mat meno po mame. tym padom ta beru ako slobodnu maminu, ak je priezvisko po tatovi uz si pre nich "neslobodna" a neriesia to, ze aj tak si sama 😒 informuj sa urcite! tie urady su fakt trapne, lebo na urade prace vypises kopu /uplne identickych/ papierov kde pises svoje osobne udaje, oteckove i maleho babatka /stale dookola/ a plus ku kazdemu takemuto paieru musis dat kopiu rod. listu /takze ich treba dost/ a vsetko ostava len na ich urade, akoby nestacil jeden papier na vsetko a po tych 28dni zivota dietatka, len potvrdenie od lekara... ale nie, oni asa potrebuju znicit trosku viac stromov na milion papierov 😀

kvaca
19. apr 2012

Ahoj, ja som splnila podmienku 270 dní práce za posledné dva roky, ale ono to nie je také jednoduché, vraj aj tak nemám nárok, lebo vraj to musí byť akurát bežiace zamestnanie. A ja už som bola na škole. Tak mi povedala teta za okienkom. Ešte k materskej dovolenke. Neexistuje žiadny zákon ktorý prikazuje nastúpiť na MD. To len keby ťa niekto nútil ísť na prerušenie štúdia. Môžu dokonca vytiahnuť nejaký vnútorný predpis, ako to urobili mne, ale taký predpis je diskriminujúci a ako taký, neplatný. Nakoniec sami uznali, že ten predpis je blbosť a dali mi pokoj. Inak štipko sa nezdaňuje, teda by nemalo mať vplyv na vyplácanie príspevkov zo sociálneho systému.

lawrus
19. apr 2012

@danusskaaa tak to ma nenapadlo sa spytat, ja som sa bola len informovat, ci mam narok na stipko ked budem mat individualny studijny plan, to mam...ale s tym menom,hmmm...tak to neviem..musim sa popytat 😀 ale dakujem za radu 😉 tiez rozmyslam, ze kde by som zohnala viac peniazkov, ked budem len na rodicaku, tak snad to stipko pojde vybavit

danusskaaa
19. apr 2012

@lawrus budem drzat palce, nech ti to vyjde, lebo rodicak 212e je fakt malinko. u nas dobre zaraba priatel, takze sa da zit, ale keby som mala byt sama tak to nepojde! uznavam sama, ze moc minam, lebo kupujem same somarinky pre malu /fakt sa neda odolat/ ale viem, ze si to mozem dovolit, lebo ked miniem rodicak /co je tak do tyzdna vzdy fuc 😀 / tak mam katru draheho a minam to... 😀

monika333slov
autor
19. apr 2012

@kvaca no ja som na tom preeeesne tak isto

monika333slov
autor
19. apr 2012

@danusskaaa 🙂 aj mne by sa zisla taka karta nemas jednu na pozicanie ? 😀

danusskaaa
19. apr 2012

@monika333slov 😀 to by uz asi muzik neprezil, lebo ja stihnem minut aj to co on zarobi 🙂 ale zase musi uznat, ze ma stale co jest, pit a hlavne jeho baby su vzdy vyobliekane 😀 😀 😀

hoota
19. apr 2012

@monika333slov ahoj, aj ja som to mala takto a zistovali sme ci mam narok na nejaky prispevok ako nezamestnana a slobodna. ale nic. vraveli, ze ked sa vydam bude sa prihliadat na manzelov prijem a ked sa nevydam budu pozerat na to kolko zarabaju moji rodicia! a nedostanem zase nic. tak som sa vydala, skoncila so skolou v aprili a v maji sa mi narodil maly. vznikla mi tam medzera nejake dva tyzdne medzi tym co som bola student a RD. a to som si musela zaplatit v zdravotnej nejakych 26 eur, o rodicovsky som poziadala potom po porode a o prispevok na dieta dokonca az pol roka po porode a vyplatili mi ho spatne aj za tych 6 mes.

oskvarka
20. apr 2012

@monika333slov no ale pisala si ze si robila tebe to spada do tych dvoch rokov za posledne dva roky takze podla mna ak sa na DNP prihlasis tesne pred nastupom na MD tak budes dostavat aspon minimalnu matersku normalne teda ak to co si pracovala bola normalna robota a nie brigada.. ak za teba odvadzali odvody... co podla mna ano... je to sice len par korun viac ta minimalna materska ale tak urcite potesi...

oskvarka
20. apr 2012

@kvaca
@monika333slov no ak nemas aktualne beziace zamestnanie ale ukoncene v poslednych dvoch rokoch a splnas podmienku ze mas tych 270 dni aspon za posledne dva roky tak ked sa prihlasis tesne pred narokom (napr pred nastupom na MD alebo pred PNkou) na DNP tak sa ti tieto dni zamestnania do toho zaratavaju a tym padom ti hned vznika narok na cerpanie davky z DNP ale len z minima.. ale lepsie nieco ako nic... toby si mala aspon tie prve mesiace materske 220 eur... (nieco vyse pol roka tusim...)
kludne mi napis IP ak by si s tymto potrebovala nejake info tak ti napisem...

zalka
20. apr 2012

@kvaca @monika333slov babenky @oskvarka má pravdu.
Monika napíš dátumy od kedy do kedy si pracovala a aký to bol pracovný pomer, a tiež dátum nástupu na materskú. Vždy je lepšie niečo urobiť a dostať aspoň 220 eur už 1,5 m. pred pôrodom ako nič neurobiť a dostať 194,70 eur až po pôrode.

Kvaca nepochopila som, ty si ešte tehotná? Či už je neskoro? Ak si aj ty tehotná napíš dátumy ako som kázala Monike. Pozrieme sa na to.

graceful9
20. apr 2012

@monika333slov ja som študentka strednej školy a mám bábo,,,,na materskú nárok nie je, len rodičák 194,7 a rodinné, cca 22,5,,,školu prerušiť nemusíš, to je irelevantné, keďže môžeš popri rodičáku aj pracovať, tak toto nezaváži,,,,

zalka
20. apr 2012

@graceful9 nemôžeš sa porovnávať s @monika333slov nakoľko ona pracovala, ty si len na strednej škole, prácu si technicky ešte mať nemohla.

kvaca
20. apr 2012

@zalka @oskvarka Nie ja nie som tehotná, ale keď som ešte bola, tak som obehávala úrady. No to bolo v čase, keď som deň delila na úseky medzi návštevami vécka, však to poznáme. Tak som pri každom okienku nervózne prešľapovala. Potom sa malý narodil a tri mesiace v kuse vrešťal, tak tam sa tiež veľa nedalo povybavovať (nefabulujem, fakt sa nič nedalo). No teraz som sa na to bližšie pozrela a akurát mám znova podanú žiadosť, lebo mi to nejako nešlo do palice. Tehotná žena aj čerstvá matka sú veľmi zraniteľné, ľahko kývateľné. Vyzerá, že tie peniaze nakoniec asi dostanem. Teraz tam bola taká blondínka, čo vyzerala ako víla, že ona sa na to pozrie ešte raz. Holt, sú "úradníci" a úradníci. Aj táto, aj tá predtým pozerali do toho istého počítača, na tie isté údaje, jedna že "to už zaniklo", druhá, "to sa bude dať." Ale ešte nič nenabehlo, ani žiadne rozhodnutie neprišlo. Uvidím. Že by medzitým bola nejaká zmena? O zmenách v zákonoch viem, len to sú zmeny pre nás väčšinou k horšiemu.

zalka
20. apr 2012

@kvaca
Akú žiadosť k čomu si podávala? Skús písať presnejšie, lebo fakt neviem o čom píšeš. 🙂

graceful9
20. apr 2012

@zalka ja som čítala len úvod, ja som nevedela, že pracovala,,,,

kvaca
20. apr 2012

@zalka Ten papier, čo sú strašne podobné všetky, čo sa dávajú na ÚPSVaR. Vypisovala to tá úradníčka priamo na mieste, ešte si aj sama urobila kópiu RL. Ja som presne ten typ, čo ho úrady desia. Ešte aj pošte sa cítim zle. Aj na tú opakovanú návštevu ÚPSVaR ma dokopala kamoška, že "to je nejaká blbosť, na niečo predsa nárok mať musíš".

zalka
20. apr 2012

@kvaca
No pokiaľ viem, tak UP vypláca rodičovský príspevok, prídavky na dieťa... o nič také si nežiadala? Potom ešte vypláca pôrodné a príplatok k pôrodnému. Ako úžasné , predpokladám, že Ti dala aj ten papier podpísať.
A ty si podpísala bez prečítania? No ja stále tvrdím, raz si ľudia rozsudok smrti podpíšu a potom plač nepomôže. 😒

monikamarek1
8. jún 2012

@monikamarek1 Ahojte, mám 22 rokov a som za začiatku tehotenstvá je to moje prvé tehotenstvo. Chcem sa Vás opýtať ci mám nárok na socialnu dávku ked som nikdy nerobila na zmlúvu len na samé dohody a brigády,som evidovana na úrade práce, co mam robit? Poradte mi prosím Vás 🙂

maznacik007
8. jún 2012

@monikamarek1 na 99,9 percent nemas narok na nic... az po porode dietata.... dovtedy by ta mal zivit otec dietata alebo teda tvoji rodicia

monikamarek1
8. jún 2012

maznacik007 Aha takze az po porode budem môcť dostávať socialnu dávku a rodičovský príspevok hej? Lebo jedna známa vravela ze si to mám isť vybaviť tak som sa radsej opýtala nech viem o niečo viac, dakujem

lenka_enka
8. jún 2012

Ano, ako pise @oskvarka, este sa stihas pripoistit na socialnej a dostanes minimalnu matersku, myslim, ze kazda koruna bude dobra 🙂 Drz sa ;)

mima595
9. jún 2012

@monikamarek1 - až po porode budes dostavat iba rodicovsky..nie socialnu davku a k nej rodicovsky..iba rodicak