Som tehotná a nezamestnaná. Mám nárok na príspevky?

alenana
17. nov 2012

Dokončila som SŠ a od októbra 2011 som si našla prácu, výpoveď som dostala júla 2012. Teraz som na ÚPSVaR, nezamestnaná som od augusta 2012. Som tehotná. Čítala som tu všelijaké diskusie o tom, že ak si nezamestnaná, nemáš nárok na žiadne príspevky, ani počas ani po tehotenstve. Teraz ako to vlastne je? Sú tu ešte aj také mladé maminky, ktoré s touto hrôzou majú skúsenosti?

zalka
9. jún 2013

@lussya áno zaeviduj sa na UP .. a kedže si bola tehu pri skončení PP .. tak kedykoľvek budeš potrebovať ísť na PN tak môžeš ... dostaneš ju zaplatenú ...

lussya
9. jún 2013

@zalka, dakujem ti este raz. si ma velmi potesila. este sa chcem opytat, ci aj do socialky mam ist alebo niekam zahlasit sa. ako budu v socialke vediet, ze som tehotna? alebo to z uradu prace tam daju info?

zalka
9. jún 2013

@lussya ked odnesieš žiadosť o materské na SP aj s potvrdením od lekára, že si bola tehu ku koncu PP ... tak žiaden problém ...

lussya
9. jún 2013

@zalka, no hej, to rozumiem, ale to bude az ku koncu tehotenstva, tak ako mozem ist potom na peenku? niezeby som sa chystala, vsetko oka, tak nechcem provokovat....

zalka
9. jún 2013

@lussya vezmeš marodný lístok od dr. a tiež od gynekologa potvrdenie o tom, že si bola tehu ku koncu PP ... a PN ti bude vyplatená z ochrannej lehoty ...

lussya
9. jún 2013

@zalka aha.... 🙂 uz som pochopila. dakujem.

zalka
9. jún 2013

@lussya rado sa stalo ... ak by si náhodou šla takto na PN tak kopiu takého marodného lístka dáš na UP ... a na SP originály ...

dzina
12. júl 2013

dievcata...ak som bola zamestnana do marca 2012/ vratane materskej a rodicovskej / a od tej doby som na urade prace az doteraz mam narok tiez len na rodicak v pripade dalsej materskej. ked som nastupila na Upsvar v 2009,dostavala som polroka aj podporu. po nastupe na matersku ma urad vyradi z evidencie do 3 rokov veku dietata a potom sa zase treba hlasit ak si nenajdem robotu?dakujem za odpovede.

tanickapr
26. nov 2013

@xlucia mala by si narok na davky v hmotnej nudzi..(tie sice platia nad 25rokov-lebo dovtedy t azivia rodicia),,ale keby si nebyvala v mieste trvaleho bydlizka..ale mala prechodne inde..da sa to ziskat🙂

tanickapr
26. nov 2013

@maznacik007 a kolko musis mat odpracovane aby si ju ziskala-materska??dakujem

zalka
27. nov 2013

@dzina áno dostaneš len RP po narodení dieťaťa, nemáš nárok na MD.

dzina
27. nov 2013

@zalka dakujem za odpoved 🙂

zalka
27. nov 2013

@dzina rado sa stalo

klemi86
27. nov 2013

Ahojte kocky,prosim o radu...mam 27rokov,som vydata a manzel ma pracu.Som tehotna 20tt.nie som zamestnana.pracovala som len 21,11,2012-18,2,2013.teraz mam narok na peniaze?Vopred dakujem za kazdy odpoved 🙂

denisa87
27. nov 2013

@klemi86 na rodicovsky prispevok urcite mas narok ....

dena1973
27. nov 2013

@denisa87 Nárok ti vznikne na rodičovský príspevok z úradu práce od narodenia bábätka.

alka6
6. dec 2013

Ahojte baby, vedeli by ste mi prosim vas poradit ohladom toho, ze vlastne som evidovana na urade prace a koncom decembra mam termin. Panicka mi povedala, ze po narodeni babetiek mam priniest rodne listy a oni ma vyradia z evidencie s tym, ze zdravotne za mna bude stat platit, ale ako to je potom s tym, ci sa mi to rata aj do dochodku????? Kedze nebudem evidovana na urade a budem poberat iba rodicovsky, lebo predtym som bola v zahranici, takze narok na matersku mi nevznika. Niekde som citala clanok o tom, ze vlastne sa snazia tehotne vyradit z uradu, aby znizili nezamestnanost, ale ze vlastne by to nemali robit. DAkujem 🙂

zalka
6. dec 2013

@alka6 po pôrode ťa vyradia z UP, ani teraz za teba nikto neplatí dôchodkové poistenie ... ak sa ti narodí dieťa tak máš 45 dní na to aby si sa prihlásila na dôchodkové poistenie v SP ...
a po skončení RP ak dieťa bude mať 3 roky tak sa zase vrátiš na UP ak nebudeš mať prácu ...

alka6
9. dec 2013

@zalka dakujem za odpoved. To prihlasenie na dochodkove poistenei v SP, tym myslis, ze ja si budem sama platit??? Lebo ja som skor myslela, ze vlastne ty ked si na Urade prace zaevidovana, tak sa ti to rata do dochodkoveho, ale ked ta vyradia tak budu za teba platit iba zdravotne poistenie, ale ta doba sa ti do dochodkoveho nebude ratat.

zalka
9. dec 2013

@alka6 to dôchodkové poistenie bude za teba platiť štát pokiaľ sa budeš starať o dieťa ... môže ho platiť až do veku 6r dieťaťa ....
ak si evidovaná na UP tak štát za teba platí len ZP ...
ak si matka na rodičovskej alebo materskej .. tak štát za teba platí ZP, ale aj dôchodkové poistenie v SP ...

alka6
16. dec 2013

@zalka dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

zalka
16. dec 2013

@alka6 rado sa stalo

iwa232
16. apr 2014

Ahojte
Potrebujem poradiť . Po škole som odišla do zahraničia , som tu 7 rokov, na Sk som nerobila a sa teraz vraciame domov a by som chcela vediet na co viem mat nárok ak by som bola tehotná mesiac po Tom ako by som sa zahlasila na up.
A či budem musieť hľadať dajaku prácu pokial som na up

liz_lemon
18. apr 2014

@iwa232 na materske mat narok nebudes, kedze si tu neodviedla ziadne nemocenske poistne, iba po porode, budes mat narok na rodicovsky prispevok cca 203 E + rodinne pridavky cca 24 E, a na prispevok pri narodeni cca 830 E
kto je evidovany na UP, tak by si mal aktivne pracu hladat, ale viem ze staci, ked donesies, ze si si niekam posielala CV (aj mailom), a dost mozne, ze to zavisi aj na konkretnom pracovnikovi UP, ako sa k tomu postavi

iwa232
18. apr 2014

@liz_ lemom.
Dakujem

biene
25. apr 2014

Prosim Vas o radu. Pocas RD bolo moje miesto zrusene. Ak stihnem oznamit zamestnavatelovi do konca RD, ze som opat tehotna, tak vypoved mi nemoze dat, ze? A ak sice uz tehotna budem, ale to zistim az po vypovedi, je nejaka lehota, do ktorej musim nastupi na MD, aby mi vysla materska aj zo zamestnania? Platim si aj DNP. Alebo narok nebudem mat iba z DNP za kazdych okolnosti? v pripade vypovedi by som chcela vycerpat aspon jeden den dovci, aby som mala maximalnu podporu.
dakujem

dena1973
25. apr 2014

@biene Ak v pracovnom pomere ostaneš, tak nárok na materské z PP mať budeš. No ak sa ti PP ukončí rovnakým dňom ako RP (resp. bude PP ukončený počas RP), tak nárok na materské z PP mať nebudeš. Tam už nie je ochr. lehota.....lebo v čase RP si mala prerušené poistenie. Ak si platíš DNP a budeš mať 270 dní nem. poistenia, tak z tohto poistenia si nárok na materské uplatniť môžeš.

biene
25. apr 2014

@dena1973 ale ked po skonceni RP pojdem na jeden den dovolenky a zvysok mi preplatia a potom daju vypoved, tak ochranna lehota bude, nie? a kolko je ochranna lehota? DNP uz mam splnene, tak si ho idem prerusit, nech neplatim a potom sa nahlasim o5, aj tak mam platene iba z minima

biene
25. apr 2014

@dena1973 vlastne tam musim mat odrobene za posledne 2roky nejake dni, co nemam, kedze som bola na RD...

dena1973
25. apr 2014

@biene Čo sa týka DNP, tak ak máš 270 dní vtedy ti to platí 2 roky dozadu od pôrodu. Stačí sa ti do tých 2 rokov, ak by si ostala na materskom poistiť tesne pred nástupom na materské....
U zamestnávateľa je to tak, že tehotná musíš byť ešte pred ukončení PP, aby si stíhala 8 mes. ochrannú lehotu do nástupu na materské...no ide o to, aby si mala tú ochr. lehotu, tak musíš buď nastúpiť na nejaký čas do PP, alebo čerpať dovolenku a tak ukončiť PP.....