Som v 29. týždni, som nezamestnaná a nárok na rodičovskú

lencucinka1
8. okt 2013

Ahojte kočky, prosím vás, ako to je, keď som nezamestnaná od mája a nie som ani na úrade práce,a kedže v dnešnej dobe zamestnávatelia ma dávali na dohodu a žiadne nemocenské poistenie som nemala 270 dní, mám vôbec na niečo nárok a ak áno tak kedy to mám začať vybavovať alebo ako to je? viem, že sú tu podobné diskusie, ale tie si staršieho charakteru a zákony sa stále menia, som v 29 tt a na materskú sa ide tuším od nejakého 34tt tak prosím vás poradíte mi čo a ako? moc vám ďakujem 🙂
- neviem či mám vôbec nárok na nejaký príspevok,
- ak áno kolko to je?
- kde sa to vybavuje?
- kedy sa to vybavuje?
ďakujem 🙂

luliu
8. okt 2013

Máš nárok na rodičovský prispevok, na matersku nie. Plus budeš dostávat pridavok na dieta

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@luliu a ten sa vybavuje kde a kedy prosím ťa? nejak nemám s týmto skúsenosť a odkedy sa to dostáva prosím ťa? ďakujem 🙂

zalka
8. okt 2013

@lencucinka1 čo bolo pred májom? Hm?

luliu
8. okt 2013

@lencucinka1 vybavuje sa na urade prace. Neviem ako je to v tvojom pripade, ja som mala matersku a po jej ukonceni som šla na urad prace a poziadala som o RP.

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@zalka pred májom som nevedela že som tehotná a robila som v BA len mesiac v jednej firme, ja som za posledné roky dosť striedala zamestnanie lebo som sa hladala...to som bola len nejaký mesiac normálne na zmluvu, pred tým som robila v novinách tiež som nebola na zmluvu, a pred tým som asi pol roka nerobila, lebo drahý chcel aby som bola doma a riešila som jeho biznis čiže som zase nikde nebola vedená, čiže nič moc

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@luliu len to neviem či ja mám nárok na materskú alebo len na rodičovský alebo na čo vlastne a odkedy sa to dostáva

zalka
8. okt 2013

@lencucinka1 no skús popísať presné dátumy tvojich zamestnaní ... ako nepíš dohody z pred 1.1.13 lebo vtedy sa z dohôd neplatili odvody ... a uvidíme či nejaký nárok na MD bude alebo nie ...

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@zalka to viem ze nemam narok lebo som na zmluvu robila tento rok dokopy 2 mesiace cize na matersku narok asi nebude.presne datumi ani neviem.to by som musela najst zmluvy

zalka
8. okt 2013

@lencucinka1 aj z dohody sa platia odvody ... nielen z TPP ... ale to je jedno ... do narodenia dieťaťa nedostaneš nič, po narodení požiadaš na UP o rodičovský príspevok a o prídavky na dieťa.

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@zalka aha, lebo ja som niekde čítala, že sa to dostáva tak ako materská od začiatku materskej, viem že sa platia tiež pri dohode ale niekde som čítala že je treba 270 dní a tolko som zmluvu nemala

zalka
8. okt 2013

@lencucinka1 nie RP začnú vyplácať až po pôrode, a žiadaš o to na UPSVaR
čítaj tu http://www.upsvar.sk/pd/urad-prace-socialnych-v...

lencucinka1
autor
8. okt 2013

@zalka ďakujem 🙂

zalka
8. okt 2013

@lencucinka1 rado sa stalo

seemani
9. okt 2013

@lencucinka1 no ja ti poradím, keďže nemám moc rada odkazy na stránky, kde nie je presne to, načo som sa pýtala. Si podobný prípad ako ja, tiež som nemala nárok na materskú.
Takže choď na sociálku a vypýtaj si od nich doklad, že nemáš nárok, ten budeš potrebovať pri žiadosti na ÚP. Pred pôrodom nemusíš chodiť nikam, nikto ti nič nedá 😖 . Akurát choďte s drahým, ak nie ste zosobášený na matriku potrvdiť otcovstvo, inak bude mať dieťa tvoje meno a budete to musieť riešiť po pôrode, čo je komplikovanejšie. Ten papier si nezabudni zobrať do nemocnice.
Po pôrode s rodným listom /urob si aspoň 10 kópií/ pôjdeš na úrad práce, tam ti dajú tri žiadosti :
1. žiadosť o RP: tie sú vo výške 199e + nejakých 23e, dokopy 225 približne, neviem to presne. Tieto peniažky budeš poberať až do dovŕšenia troch rokov dieťaťa. K tomuto budeš potrebovať aj ten doklad so sociálky.
2. žiadosť o jednorázový príspevok 1 : približne 150e, dostaneš hneď po narodení dieťaťa, tento poplatok je jednorázový
3. žiadosť o jednorázový príspevok 2.: je to 650e, opäť je to jednorázovo, ale dieťaťko sa musí najprv dožiť 28 dní, čo musí potvrdiť na žiadosti tvoj gynekológ a pediater.
Ku každej žiadosti potrebuješ rodný list bábätka a tvoj občiansky. Snáď som ti pomohla. A nezabudni ešte ísť čím skôr do zrdavotnej poisťovne, lebo v pôrodnici mne povedali, že mám nato 2 mesaice, aby som malého zapísala, a ja som to odkladala a skoro nám dali zaplatiť sono bedrových kĺbikov, lebo malý ešte nemal svoju kartičku a na moju to nemohli dať. Takže radšej si vybav pre malé čím skôr zdravotnú..

lencucinka1
autor
9. okt 2013

@seemani super moc ďakujem 🙂 do zdravotnej budem musieť ísť ale až ked sa malý narodí nie? lebo rodný list a tak budem tiež k tomu asi potrebovať

seemani
9. okt 2013

ano až keď sa narodí, k tomu treba rodný list a prihlášku

sade88
9. jan 2014

@seemani ahoj, ja som tiez podobny pripad len mam jednu malinku otazocku...ten papier od dr. som zaniesla na socialku (tiez nemam narok na matersku) ale povedala mi ze rozhodnutie mi pride az o sest tyzdnov cize az ked priblizne budem rodit, tak s tym papierom potom ist na UP a aj ziadat o tie prispevky? ci musim hned to rozhodnutie zaniest na up a potom este ziadat o prispevky ked sa maly narodi....hadam staci az naraz.....
na socialke mi ziadne potvrdenie nedali povedala ze mi pride rozhodnutie....
vdaka

seemani
9. jan 2014

@sade88 6 týždňov???? preboha.. nám to dávajú do 2 týždňov 😀 . No každopádne, stačí to samozrejme zobrať naraz. Ten papier sa totiž prikladá k žiadosti o rodičovský, takže by ti ho samostatne aj tak nezobrali 🙂

sade88
9. jan 2014

@seemani jaaaj vdaka....no su tu asi troska lemry )))

seemani
9. jan 2014

@sade88 to áno, ja som žasla aj nad tými 2 týždňami, však to je len jeden papier vytlačiť.. Ale oni to musia neviem kam posielať na schválenie a odtiaľ to musí prijsť späť.. horor toto, som rada že to mám za sebou.

sade88
9. jan 2014

@seemani veriiim....akurat tu niekde na fore som citala ze ked sa to zanesie na socialku ze si to ma potvrdit ze to tam zaniesol, aby sa nestalo ze povedia ze to tam nebola zaniest....no trosku ma to vystrasilo, lebo ja som si ziadne potvrdenie o prevzati nepytala...tak dufam ze to vybavia....lebo neviem co by som potom robila.

seemani
9. jan 2014

@sade88 hmm no ja som si tiež pýtala potvrdenie

sade88
9. jan 2014

@seemani hmm...no pekne....takze ked to nepride mam problem 😒

seemani
9. jan 2014

@sade88 nebojsa príde 🙂